Чим очистити іржу з металу в домашніх умовах

Чистка побутових предметів або інструментів від іржавих слідів і нальоту рано чи пізно потрібно в домашньому господарстві. Тому корисно знати, який засіб для видалення іржі варто придбати, та як його застосовувати. Крім покупних очищувачів, існують інші речовини та засоби, які є під рукою і можуть прибрати сліди корозії не менш ефективно. Невірний вибір складу або його неправильне застосування здатні завдати непоправної шкоди самому очищаемому предмету.

Причини появи іржі

chem ochistit rzhavchinu s metalla v domashnikh usloviyakh26 Чим очистити іржу з металу в домашніх умовахЯкщо зберігати інструменти у вологих умовах, вони покриються іржею

Окислення металу, що приводить до утворення на його поверхні рудого нальоту, відбувається під впливом вологи в присутності кисню. Утворилася іржа має рихлу структуру, тому вода проникає через неї вглиб і продовжує вражати метал.

Шар окислів дуже гігроскопічний і здатний притягувати вологу з атмосфери. Раз розпочавшись, процес триває навіть при відсутності великої вологості.

Важливо відразу проводити очищення від з’явилася іржі, інакше вона буде розростатися.

На початковому етапі немає необхідності вдаватися до сильнодіючих очисникам, здатним пошкодити сам метал.

Способи обробки заржавілих предметів

 Чим очистити іржу з металу в домашніх умовахМеханічним способом можна видалити верхній шар іржі

Видалити іржу з металу можна, застосовуючи різні методи та відповідні їм засоби. Вони поділяються на три категорії:

 • Механічний вплив. Застосування різноманітних щіток, абразивних матеріалів або електроінструментів дозволяє очищати сильно поржавілі деталі. Використовується для обробки великих поверхонь, наприклад, кузова автомобіля та його запчастин. Недолік полягає в тому, що разом з корозією зчищає і частина хорошого металу. Не годиться як засіб для повного зняття іржі у важкодоступних місцях.
 • Хімічна обробка. За механізмом дії, що застосовуються речовини або складні склади поділяються на очищувачі та перетворювачі. Перші роз’їдають шар іржі так, що потім її легко можна прибирати дрантям або змивати водою. Другі призначені не видаляти оксиди, а перетворювати їх в інше хімічне з’єднання. Існують сполуки, що утворять на оброблених металевих поверхнях тонку захисну плівку. Сильнодіючі засоби на основі кислот вимагають обережного застосування, так як їх тривалий вплив роз’їдає і здоровий метал.
 • Електрохімічна очистка. Спосіб заснований на пропущенні струму через спеціальний розчин, в який занурюють заіржавілий предмет. Під дією струму оксиди будуть видалятися з поверхні металу і осідати на дно ємності з рідиною. Застосовується в обладнаних майстернях, але можна створити подібний пристрій і в домашніх умовах своїми руками. Складний у підготовці і роботі, але зате дозволяє очистити великі шари іржі на деталях складної форми без шкоди для металу.

На практиці зазвичай застосовується не якийсь один метод, а їх комбінування.

Глибокі шари іржі видаляють механічними інструментами, а складні забруднення обробляють хімією. Або, навпаки, після застосування слабких складів проводять додаткове очищення і шліфування залишків оксидів.

Механічні засоби та інструменти від іржі на металі

chem ochistit rzhavchinu s metalla v domashnikh usloviyakh28 Чим очистити іржу з металу в домашніх умовахДля видалення іржі добре підходить щітка з металевою щетиною

Вибір відповідних приладдя для обробки залежить від типу заржавевшего предмета. Масивні вироби можна чистити, не боячись видалити частину металу. Речі тонкої роботи вимагають усунення тільки забруднень, без пошкодження поверхні.

Для грубої обробки використовуються:

 • щітки з зубцями з сталевого дроту;
 • грубозерниста наждачний папір;
 • різні насадки на електродрилі;
 • шліфувальні механізми – болгарки з дисками різного типу;
 • піскоструминні апарати.

Обробка піском під тиском за якістю очищення не поступається електрохімічного способу, але одночасно зчищає і шар неушкодженого металу.

Для видалення іржі з тонких поверхонь або невеликих виробів підходять:

 • дрібнозерниста наждачний папір шліфувального якості;
 • кмітливості з неметалевої жорсткою щетиною;
 • зубні щітки для миття монет і дрібних предметів.

Почистити самі делікатні вироби можна тонкою алюмінієвою фольгою, яка використовується для харчових продуктів. Вона не дряпає навіть м’які метали, але добре відтирає з них корозію. Перед застосуванням мнуть її в щільний клубок необхідного розміру.

Способи хімічної обробки поржавілих металів

chem ochistit rzhavchinu s metalla v domashnikh usloviyakh29 Чим очистити іржу з металу в домашніх умовахОртофосфорна кислота – природний перетворювач іржі

Будь-який засіб від іржі містить у своєму складі кислоти. Проти рясних пластів застосовуються розчини мінеральних сполук – сірчаної, соляної або фосфорною. Вони дають швидкий результат, але вимагають точного дотримання часу обробки. Перетримування призводить до пошкодження неушкодженого металу. При власноручному приготуванні розчинів цих речовин їх потрібно розвести до концентрації не більше 5%.

Для слабких забруднень і делікатного очищення використовуються органічні кислоти – оцтова, щавлева і мурашина. Їх дія може продовжуватися тривалий час, але при цьому зменшується ризик нанесення шкоди самому очищаемому предмету.

Технічні рідини застосовують для видалення іржі:

 • Бензином легко прибрати тільки з’явився наліт.
 • Гас проникає в найменші щілини і дає добрий результат при роз’єднанні деталей приржавевших один до одного. Тривале вимочування у ньому здатне усунути серйозну корозію без наслідків для здорового металу.
 • Ортофосфорна кислота вважається природним перетворювачем іржі. Її потрібно нанести на уражену ділянку і через 1-2 хвилини змити водою і протерти насухо. Утворює на поверхні чистого металу тонку захисну плівку білястого кольору.

Промислові препарати від будь іржі можна придбати в будівельних відділах і автомобільних магазинах. За видом дії бувають такі склади:

 • Рідини. З їх допомогою протирають злегка заіржавілі предмети або поливають більш сильні шари іржі. Забруднені інструменти і метизи поміщають у ємність, заповнену очисної рідиною.
 • Гелі та пасти. Наносять на пошкоджену поверхню, і після закінчення часу, обумовленого в інструкції, залишки засобу разом з іржею видаляються ганчіркою або змиваються водою.
 • Спреї. Застосовуються для обробки важкодоступних місць або для усунення свіжих слідів іржавіння.

Властивості деяких промислових очищувачів варто розглянути детальніше.

Засіб видалення ржавчини WD-40

chem ochistit rzhavchinu s metalla v domashnikh usloviyakh30 Чим очистити іржу з металу в домашніх умовахЛінійка продуктів WD-40 містить засоби для видалення іржі та профілактики її появи

Антикорозійна продукція американської компанії давно застосовується для очищення та запобігання будь-яких металевих поверхонь.

Найбільшою популярністю користується препарат у вигляді аерозолю. Випускається в балончиках з довгим гнучким носиком, завдяки якому може розпорошуватися в самих незручних місцях і зазорах. Висока ступінь проникнення в найдрібніші пори дозволяє ефективно використовувати його для звільнення заржавілих різьбових з’єднань. Це властивість послужило причиною присвоєння йому розхожого назви – «рідкий ключ».

Обробка їм мокрих металевих деталей дозволяє видалити вологу з поверхні і створити на ній захисний шар.

У лінійці продукції WD-40 є перетворювачі іржі і спеціальні мастила, оберігають оброблені поверхні від забруднень.

Перетворювач «Цинкарь»

Містить в складі солі марганцю і цинку. Випускається у флаконах з розпилювачем. Але за відгуками користувачів надійніше наносити його на поверхню кистю. При обробці пофарбованих деталей усуває корозію, не пошкоджуючи розташований поруч лакофарбовий шар.

У «Цинкаря» тільки один недолік – його токсичність.

Антиржавчина NEOMID для металу

Основне застосування – очищення корозійних ділянок на кузовах авто. Справляється зі свіжими і застарілими забрудненнями. Для видалення товстих шарів уражену ділянку обробляють декілька разів.

Речовина NEOMID створює захисний шар, що дозволяє проводити фарбування деталі без попереднього грунтування.

Чистячий засіб Санокс

Основу становлять сполуки лимонної і щавлевої кислот. Використовується для усунення забруднень і патьоків на кераміці. Але Санокс застосовують і від іржі на металі. Для цього досить протерти уражену ділянку тампоном, змоченим в очиснику. Після повного усунення слідів корозії необхідно промити водою і висушити ганчіркою або феном.

Народні засоби проти іржі

chem ochistit rzhavchinu s metalla v domashnikh usloviyakh31 Чим очистити іржу з металу в домашніх умовахОцтова кислота – одне з найбільш ефективних засобів від іржі

Речовини і рідини, що використовуються в домашньому господарстві, можуть успішно використовуватися і для боротьби з корозією металу. Вони не завжди діють так швидко, як промислові засоби, але практично не завдають шкоди очисним предметів.

Оцет

Під його дією шар іржі перетворюється в пухку пасту, яка потім видаляється жорсткою щіткою або ганчіркою, залежно від якості очищеного металу. Час дії – до 12 годин. Простий протиранням протягом декількох хвилин можна видаляти лише свіжі сліди іржі.

Лимонна кислота + оцет

Спільна дія цих двох речовин здатне прискорити процес очищення. Їх змішують у рівній пропорції, а потім використовують так само, як і окремий інгредієнт. Але термін перебування іржавого предмета в цьому розчині не повинна перевищувати 2 години. При необхідності повторити кілька разів.

Для більшої ефективності можна додати в розчин оцту і лимонної кислоти небагато кухонної солі.

Сода

З її допомогою можна зняти наліт іржі з невеликих виробів, монет і металевих прикрас. Застосовують у розведеному до стану густої сметани вигляді. Отриманою пастою покривають забруднені місця на 15-30 хвилин. Потім залишки соди і розпушений частинки іржі треба зняти м’якою щіткою або губкою.

Лимонна кислота

chem ochistit rzhavchinu s metalla v domashnikh usloviyakh32 Чим очистити іржу з металу в домашніх умовахНевеликий шар іржі можна легко видалити розчином з лимонною кислотою

Розведений порошок цього кошти придатний як для протирання від слабких слідів іржі, так і для очищення сильно забруднених поверхонь. У другому випадку деталь ціликів занурюється в приготований розчин на кілька годин.

Для незначних іржавих забруднень можна застосувати сік свіжого лимона або просто відмити вражений корозією ділянку половинкою плода.

Риб’ячий жир

Наливається на іржаве пляма на кілька годин. Вбирає в себе оксиди металу, попутно створюючи на чистій поверхні захисну плівку.

Картопля

Він містить щавлеву кислоту, тому також придатний для видалення іржі. Її слабкі сліди протираються зрізом половинки бульби протягом 1-2 хвилин. Якщо забруднення сильне, можна посипати його сіллю, покрити тонко нарізаними скибочками сирої картоплі і залишити на 15-20 хвилин.

Склад із молочною кислотою

Делікатні предмети і прикраси можна чистити сумішшю, приготовленою з 1 частини цієї речовини з 2 частинами вазелінового масла. Використовуючи пензлик, намазують пошкоджені місця. Утворився пухкий шар зчищається зубною щіткою.

Як запобігти появі іржі

Уберегти відкритий метал від контакту з повітрям і вологою нереально, отже, його поверхня потрібно покривати захисними шарами. Це може бути будь-яка фарба, нанесена на попередньо загрунтовану поверхню.

Разом із засобом видалення іржі можна придбати спеціальні герметизатори, тобто склади, які надійно перекривають доступ вологи і кисню до захищеного ними металу.

Серед продукції WD-40 є мастило на основі силікону, якою покривають деталі для створення непроникного шару після видалення іржі.

Різьбові з’єднання рекомендується захищати, занурюючи їх перед загортанням в графітову рідку мастило.

Деталі та інструменти, призначені для тривалого зберігання, покривають товстим шаром вазеліну або солідолу.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради