Чим обробити деревину від грибка і цвілі

Деревина — екологічний будівельний матеріал, з хорошими теплоізоляційними властивостями. Крім маси переваг, у нього є один великий мінус: схильність до шкідливих впливів ззовні. Наприклад, підвищена вологість призводить до розвитку грибкових мікроорганізмів. Щоб уникнути негативних наслідків, потрібно обробка деревини від цвілі спеціальними антисептичними засобами.

Чим обробити дошки від цвілі і грибка, не пошкодивши деревину

chem obrabotat drevesinu ot gribka i pleseni51 Чим обробити деревину від грибка і цвіліЯкщо на деревині з’явився чорний наліт, значить, вона вражена грибком

Головне при нанесенні захисних засобів – дотримання умов роботи, незалежно від обраного складу. Це є запорукою успіху і допоможе не пошкодити деревину при нанесенні засобів проти грибка і цвілі.

Під час обробки оптимальний температурний режим повинен бути 20-25 °С.

Якщо раніше дерев’яна поверхня вже була оброблена, потрібно видалити старий склад ганчіркою, змоченою розчинником. Потім зачистити за допомогою наждачного паперу і додатково промити водою з додаванням миючого засобу для посуду. Дерево має повністю просохнути. Тільки після цього можна приступити до нанесення нового протигрибкового засобу.

При обробці захисним складом, особливу увагу потрібно приділити торців, розрізах і місцях з’єднань. Нанесення другого шару, якщо це необхідно, допускається не раніше, ніж через 3 год.

У середньому склад повністю висихає протягом 2 діб. При підвищеній вологості і температурі нижче 20 °C цей процес може зайняти трохи більше часу.

Безпечні засоби та інструменти для обробки деревини

Більшість захисних препаратів є універсальними. В їх складі присутні речовини, здатні захистити дерево від цвілевих грибків, гнилі, сонячного впливу, жучків і спалаху. Будівельні матеріали, призначені для зовнішнього облицювання будівель, а також елементи оформлення внутрішнього декору потрібно піддати обробці із-за можливих пошкоджень.

Боротьба з грибком і цвіллю в будинках і квартирах буде ефективною при використанні надійних способів захисту. Краще вибирати продукцію таких виробників: Tikkurila, Сенеж, Древотекс, Pinotex, Neomid. Вони відомі своїми високоякісними просоченнями проти грибка і цвілі для конструкцій з дерева.


Виділяють три групи препаратів, які відрізняються способом нанесення і терміном дії:

 • фарби напівпрозорі або укривні;
 • лаки;
 • антисептики.

Лаки і фарби при обробці внутрішніх елементів сприяють видалення плісняви та надання естетичного вигляду інтер’єру. Завдяки їм створюється водовідштовхувальне покриття, яке тривалий час захищає деревину.

Зупинити і запобігти розвиток грибків допомагає обробляти антисептичними засобами. Способи обробки поділяють на такі різновиди:

 • Поверхневе просочення. Дерев’яні бруси при цьому покривають захисним складом під час ремонтних або будівельних робіт. Іноді можна придбати пиломатеріали, вже просочені подібним чином.
 • Глибоке просочення. У цьому випадку використовується метод консервації, який дозволяє знищити цвілеві та грибкові спори на поверхні і в глибині деревного шару. Для такої процедури необхідно використовувати автоклав. Хімічний склад проникає всередину дерева за умови зміни температур.

Нанесення захисних препаратів на деревину виконують розпилювачем, валиком або пензлем в залежності від густоти використовуваного складу.

Безпечна хімія для просочення від цвілі

У будівельних магазинах захисні антисептики для деревини представлені в широкому асортименті. Часто вони захищають не тільки від цвілі і гниття, але і від комах-шкідників.

Антисептичні розчини прийнято поділяти на такі групи:

 • Водовідштовхувальні, які проникають всередину деревини. Їх рекомендовано використовувати для просочення елементів, що знаходяться в контакті з землею і вологою. Зазвичай ними обробляють підвали, сауни і лазні.
 • Водорозчинні – реалізуються у вигляді концентратів, які перед використанням потрібно розчиняти у воді. Перевагою є відсутність різкого запаху. Ці речовини швидко сохнуть, їх можна використовувати при внутрішній обробці будівель.
 • Масляні – застосовуються для захисту паль, стовпів, шпал, які знаходяться в безпосередньому контакті з грунтом. Токсичні, мають різкий неприємний запах.
 • На основі розчинників – застосовуються для обробки дерев’яних конструкцій всередині і зовні будівель. Володіють високою ефективністю, але вимагають багато часу для висихання.


Вибираючи засіб для захисту від цвілі, потрібно звернути увагу на наступні фактори:

 • антикорозійні властивості, оскільки дерев’яні конструкції часто включають металеві елементи;
 • тривалість дії просочення;
 • глибина проникнення препарату;
 • можливість застосування у приміщеннях з підвищеною вологістю і частими перепадами температур – лазнях, саунах;
 • гіпоалергенність;
 • антигрибкові властивості і можливість зупинити розвиток наявних вогнищ захворювання;
 • поява неприємного запаху при несприятливих умовах.

Купити готовий склад для обробки деревини від гниття і цвілі – просте рішення. Проте воно вимагає фінансових вкладень. При відсутності такої можливості, на виручку прийдуть домашні рецепти для приготування захисних складів.

Народні засоби, їх переваги та недоліки

Плюси зроблених своїми руками просочень:

 • Доступність. Склади готують з речовин, які практично завжди є під рукою або дістати їх неважко.
 • Безпека. Антисептичні засоби домашнього виготовлення містять гіпоалергенні і нешкідливі компоненти.
 • Ефективність. Такі склади не поступаються промисловим.

Оскільки більшість інгредієнтів для саморобного засоби від цвілі, як правило, вже є будинки, великих грошових витрат вони не потребують.

chem obrabotat drevesinu ot gribka i pleseni52 Чим обробити деревину від грибка і цвіліЕфективні народні засоби від цвілі на деревині

Ось кілька рецептів захисних розчинів, які можна зробити самостійно:

 • Мідний купорос. Надає дезинфікуючу дію. Його можна застосовувати при виготовленні захисних засобів для дерев’яних конструкцій. Поверхні обробити 1% розчином мідного купоросу. Головним недоліком цього способу є тривала сушка, яка становить до 30 днів.
 • Прополіс і рослинне масло. Просочення на основі цих компонентів захищає деревину від цвілі і гниття. Для приготування потрібно взяти 1 частина прополісу і 3 частини масла. Ретельно змішати і обробити засобом поверхню дерев’яної конструкції. Однак даний склад підвищує пожежонебезпека.
 • Розігрітий бітум. Процедура ефективна, не викликає труднощів, але засіб сприяє підвищенню горючості. Перед застосуванням потрібно зважити всі «за» і «проти».
 • Наждачка і силікатний клей. Ефективні при появі перших ознак гнилі. Зачистити дошки наждачним папером і просочити клеєм, який потрібно розбавити водою. Консистенція розчину повинна бути зручною для нанесення за допомогою кисті або валика.
 • Сода і оцтова есенція. Невеликі осередки гнилі можна засипати харчовою содою і полити оцтовою есенцією. Цей спосіб найкраще підходить для очищення від цвілі дерев’яної облицювання в саунах і лазнях, тому що хімічні засоби в таких місцях використовувати не рекомендується. Коли реакція окислення завершиться, поверхню слід промити і змастити водою з додаванням олії чайного дерева.
 • Борна кислота і кухонна сіль. Суміш добре запобігає гниттю і розвиток цвілі на деревині. Для приготування захисного складу треба в 1 л води розвести 1 кг солі і 50 г борної кислоти. Місця ураження обробити в кілька прийомів з двогодинними перервами між ними.
 • Гашене вапно. Дуже дієвий спосіб обробки від цвілі. Розчином потрібно ретельно побілити дерев’яні поверхні.
 • Відбілювач з хлором. Грибок “боїться” хлорних речовин, тому препарат, у складі якого є такий компонент, досить ефективний. Однак він освітлює деревину. Якщо для вас це небажано, краще використовувати інший засіб.

Запобігти і зупинити розвиток грибка і цвілі на дерев’яних конструкціях можна різними способами.

Використання препаратів, виготовлених промисловим шляхом, більш ефективно. Але коли їх немає під рукою, можна скористатися і саморобними просоченнями.

Профілактика утворення грибка і цвілі на деревині

chem obrabotat drevesinu ot gribka i pleseni53 Чим обробити деревину від грибка і цвіліЗапобігає появі грибка якісна гідроізоляція

Виводити цвіль складніше, ніж запобігти її появу. Забезпечивши дерев’яних поверхнях правильний догляд, можна уникнути поразки. Методи профілактики досить прості.

Категорично заборонено при будівництві і час ремонтних робіт використовувати не просушену деревину. Для висихання буде потрібно не менше року. Якщо ви не вмієте відрізняти правильно просушені дошки і колоди, купуйте їх тільки у перевірених постачальників.

У приміщеннях повинна бути якісна гідроізоляція, що запобіжить поява «точки роси». Всі дерев’яні поверхні потрібно обробляти водовідштовхувальними засобами для захисту від атмосферної вологості.

Щоб на стінах будівлі не утворювався конденсат, на внутрішній поверхні встановлюється пароізоляція, а на зовнішній – теплоізоляція.

Виконання цих принципів допоможе продовжити життя дерев’яних конструкцій.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради