Бджолиний віск — побічний продукт бджільництва або ліки від багатьох недуг

Бджолиний віск — один з найбільш спірних продуктів бджільництва. Народна медицина і шанувальники медотерапії приписують йому різні цілющі властивості, в той час як офіційна наука ставиться до вживання воску бджолиних сот досить скептично.

Хто ж правий, чи можна все-таки спробувати цей продукт, якщо спокуса з’їсти хоча б маленький шматочок воску при купівлі натурального меду в сотах дуже великий? Розберемося про все по порядку.

Бджолиний віск і народна медицина

Бджолиний віск доступний людині лише в єдиному вигляді, у вигляді сот, в яких нерідко продають мед, тим самим підкреслюючи його натуральність і мінімальний вплив на нього з боку людини. Виглядає таке ласощі досить привабливо, але якщо з медом всередині сот все зрозуміло, то що робити з сотами? Чи вони мають інші властивості, крім декоративного? Народна медицина стверджує — мають. До неї приєднуються й прихильники медотерапії.

З давніх часів бджолиний віск відомий як прекрасний протизапальний засіб. Сучасна фармацевтика та косметологія застосовує його при виготовленні різноманітних гелів, кремів і т. д. Але повернемося до воску в чистому вигляді і розглянемо позитивні моменти від прийому даного продукту всередину. З давніх часів відомий факт, що бджолиний віск, прекрасно впливає на мікрофлору порожнини рота. Будь то стоматит або гінгівіт, бджолиний віск — перша невідкладна допомога, якщо немає можливості звернутися до стоматолога. Він чинить бактерицидну, легку знеболювальну дію.

Крім цього, народна медицина рекомендує віск з бджолиних сот для лікування захворювань горла (фарингіт, ларингіт, ангіна). Деякі народні цілителі вказують на сприятливий вплив бджолиного воску на ШКТ — поліпшення травлення, у зв’язку з активізацією виділення слини і шлункового соку, під час розжовування воску. При цьому варто відзначити, що ковтати віск — зовсім не обов’язково.

Якщо ж ви все-таки проковтнули добре пережований віск, на думку народної медицини він зробить благотворний вплив на шлунок, обволікаючи і захищаючи його стінки від впливу негативних факторів. При цьому, навіть прихильники вживання воску, відзначають, наявність протипоказань, особливо з боку нирок, рекомендуючи, перш ніж вживати віск, проконсультуватися з професійним лікарем. А що скаже лікар? Чому деякі з них категорично проти такого лікування? Спробуємо розібратися.

Читайте також: Водний екстракт прополісу: застосування

Бджолиний віск і офіційна наука

Медицина, як наука, відноситься до вживання воску бджолиних сот не так категорично, як може здатися на перший погляд. Звичайно медики не підтримують ідею про меду й воску, як універсальному ліки від усіх недуг, але і категорично не вимагає заборонити вживати віск. Мова йде лише про розумному виборі, пов’язаному з об’єктивними факторами реальності (якість меду і воску, географія походження, протипоказання і т. д.)

b5406f39509aee30e5a6060d61b6e912 Бджолиний віск — побічний продукт бджільництва або ліки від багатьох недуг

Безперечно варто враховувати екологічний фактор, адже з навколишнього середовища в мед і віск можуть потрапляти різні шкідливі домішки, радіонукліди і т. д. Крім того, сучасне бджільництво — складна галузь, де з метою оптимізації процесу виробництва застосовують антибіотики і хімічні реагенти, які так чи інакше впливають на організм людини. Лікар може дозволити вживання воску із стільників з медом при дотриманні правил безпеки:

 • купівля меду в сотах у надійних постачальників, з відповідною документацією, що підтверджує якість товару. Бажано, щоб це був мед з екологічно чистих районів. До речі, народна медицина, закликає віддавати перевагу більш світлого воску. Він свіжий, а значить в ньому менше домішок.
 • відсутність протипоказань. В першу чергу повинні проявляти особливу пильність алергіки. Віск, як і мед багатий речовинами-алергенами (залишки пилку, всілякі масла і ефіри). Крім цього, вживання воску у великій кількості несе загрозу порушення роботи нирок, тому при будь-яких захворюваннях цього органу, краще не ризикувати.
 • Щодо доз вживання, то безперечно не варто їсти віск кілограмами. У цьому сходяться і народна медицина і лікарі — професіонали. Ну по-перше — це не дуже смачно, а по-друге, істотно більшої користі від кількості в даному випадку не буде.

  Як правило, для профілактики і лікування багатьох захворювань достатньо декількох грамів воску. Тобто мова йде скоріше про випадково проковтнутих частинки воску, під час його пережовування, ніж про цілеспрямоване поглинання. Всі свої основні корисні властивості він проявляє вже в процесі жування — корисні речовини, разом зі слиною потрапляють в організм, де активізуються під впливом температури.

  Бджолиний віск, особливо в контакті з медом, при цьому надає наступні впливу на організм людини:

 • бактерицидну і бактеріостатичну;
 • знеболювальне;
 • протизапальний;
 • протигрибковий;
 • імуномоделюючого.
 • При цьому варто враховувати рекомендацію, ретельно пережовувати віск протягом не менше 5 хвилин. Потім, як правило, віск спльовують, адже все необхідне організму він вже віддав.

  Читайте також: Бджолина перга — панацея від усіх хвороб

  Забрус, як особливий вид бджолиного воску

  Популярним у колах шанувальників медотерапії продуктом є забрус. Його можна купити в спеціалізованих магазинах. По суті він є тим же воском з пергою, прополісом, залишками бджолиної слини і активних ферментів. Він використовується бджолами для закупорювання сот, чим власне і пояснюється його багатий склад, адже на цій кришці лежить відповідальність за збереження меду. Крім цього він збагачується корисними речовинами завдяки природним процесам випаровування межах соти.

  Забрус можна сміливо назвати вже змішаним з медом воском. Ефект від нього буде рівним ефекту розжовування частини стільника разом із медом. Він робить благотворний вплив на стан ротової порожнини, бореться з бактеріями, загрозливими зубам і ясен, усуває запальні процеси (при наявності), дбайливо очищає зуби від нальоту, масажує і зміцнює ясна.

  Потрапляючи в шлунково-кишковий тракт зі слиною і залишковими продуктами жування, забрус вбиває будь-які запальні процеси в горлі, обволікає шлунок, утворюючи захисний бар’єр для агресивних речовин, стимулює вироблення шлункового соку, що в свою чергу благотворно впливає на процес травлення, збуджує апетит, тим самим поліпшується процес обміну речовин в організмі.

  Крім цього, навіть офіційна медицина відзначає позитивний вплив забрусу на загальний стан організму, давно називаючи його відмінним загальнозміцнюючу і иммуномоделирующим засобом. Наявність калію, кальцію, магнію, у складі забрусу, в оптимальних пропорціях сприяє зміцненню серцевого м’яза, покращує процес кровопостачання.

  Курс лікування забрусом зазвичай триває близько місяця. Вживати його довше, при відсутності відчутного терапевтичного ефекту, без консультації лікаря не рекомендується. Вживають забрус по 1 столовій ложці 2-4 рази на день, методом ретельного пережовування протягом не менше 10 хвилин.

  Читайте також: Мед з розторопші. У чому особливість?

  При бажанні можна змішати забрус з медом. Таке застосування буде не тільки корисним, але і смачним. При цьому не варто забувати про почуття міри. Як ми з вами вже знаємо, мед в безмежних кількостях може призвести до зворотного ефекту. Те ж саме стосується і забрусу, адже до його складу входять багато особливо активних компонентів, вітамінів і мінералів, добова доза яких суворо регламентована.

  Чи є бджолиний віск в сотах? Однозначної відповіді на це питання немає, як немає і суворої заборони. Ніякої шкоди не буде, якщо ви випадково проковтнути або цілеспрямовано з’їсте кілька грамів бджолиного воску. Однак і користь від цього, якщо і буде, то мінімальна.

  У загальних випадках для лікування і профілактики ряду захворювань і при наявності бажання випробувати на собі чудотворний дію медотерапії, досить пожувати 5-10 хвилин, віск змішаний з медом. При цьому не варто забувати про специфічних захворюваннях, прийом меду, а відповідно і воску, при яких слід обмежити або зовсім скасувати, принаймні до консультації з лікарем.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради