Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робіт

Сухий підвал — запорука нормальної вологості в будинку. І щоб це було реальністю, потрібно грамотно зробити гідроізоляцію підлоги підвалу. По ідеї, всі заходи повинні розроблятися до початку будівництва. Хоча є способи виправити ситуацію, правда недешеві.

Призначення та основні принципи гідроізоляції підвалу

Якщо заговорили про необхідність гідроізоляції підвалу, значить або вирішили в ньому влаштувати сховище продуктів, або обладнати житлове або технічне приміщення. А це означає, що в підвалі повинен бути нормальний рівень вологості і завдання гідроізоляції його забезпечити. Потрібно якимось чином перекрити доступ вологи як в рідкому, так і в пароподібному стані. Дана задача вирішується на стадії проектування і для цього закладають цілий комплекс заходів:

 • Зовнішня гідроізоляція стін сполучена з шаром гідроізоляції підлоги підвалу.
 • Використання бетону з підвищеними водовідштовхувальними характеристиками.gidroizolyaciya podvala32 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітКомплексне рішення гідроізоляції підвалу або льоху на стадії проектування
 • Суцільна монолітна заливка без швів.
 • Гідроізоляція ростверку із сполученням гідро/пароізоляції підлоги першого поверху.
 • Організація дренажної системи.
 • Відмостка.

Для забезпечення нормальної вологості в підвалі, всі матеріали використовуються з захистом не тільки від проникнення рідини, але і від пари теж. Тобто, всі матеріали повинні мати і пароізоляційні властивості. Адже волога в ґрунті є завжди, навіть якщо грунтові води далеко. Якщо стіни пропускають пар, волога буде прагнути з вологого грунту в більш сухе приміщення. Результат — вічно мокнучі стіни, конденсат і вогкість. Так що при підборі матеріалів дивимося, щоб вони блокували і пар теж. «Дихаючі» матеріали тут ні до чого. Гідроізоляція підлоги підвалу повинна бути непроникною для вологи в будь-якому вигляді. Тоді він буде сухим.

Поетапний план робіт

Взагалі, підвал чи ні, вирішувати треба ще до проектування. Відразу після того, як прийдуть дані про геологічну будову, рівні грунтових вод на ділянці. У відповідності з цими даними в проект закладаються певні рішення. Але в цілому порядок робіт такий:

 • По ущільненому грунті, шару щебеню зробити бетонну підготовку. Товщина бетону — не менше 50 мм. Міцність тут можна робити невисоку — М 100. Вище не треба. Це тільки основа для укладання гідроізоляції.
 • Укласти рулонний гідроізоляційний матеріал з випусками до нульового рівня. Згорнути випуски, закрити від забруднень і укласти збоку від плити.
 • Залити захисну стяжку. Не завжди використовується, але при високому рівні ґрунтових вод — це потрібна справа.
 • Зв’язати арматуру, виставити опалубку.gidroizolyaciya podvala33 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітПравильна гідроізоляція підвалу: приклад побудови
 • Залити плиту бажано без швів — за один раз. Ось тут можна і потрібно використовувати бетон з високими міцнісними характеристиками. Дуже незайвою буде добавка, що підвищує його гидростойкость. Така плита буде служити захистом від проникнення води.
 • За схемою зібрати опалубку стін підвалу.
 • Залити бетоном. Теж бажано без швів і за один раз. І краще — водостійким бетоном.
 • Технологічний перерву 20-25 днів. За цей час бетон набере міцність і висохне.
 • Розгортаємо випуски гідроізоляції і фіксуємо на стінах підвалу зовні (наплавляем). При бажанні/необхідності робимо другий шар з перекриттям швів.
 • Укладаємо утеплювач (зводимо притискну стінку, але потрібна не завжди).
 • При високому рівні ґрунтових вод робиться система дренажу.
 • Засипаємо грунт.

Після того як будівництво закінчено або зведені стіни, по периметру робимо вимощення. Її останнім часом роблять утеплену. Так відводиться від фундаменту дощова вода, виключається весняне пучение, зменшуються витрати на опалення.

Зверніть увагу. Щоб як можна довше не було проблем з проникненням води, потрібна саме рулонна гідроізоляція. Вона загортається на стіни і закриває найслабше місце — технологічний шов між плитою і стіною. А якщо полотно ціле, отримуємо надійний захист саме в цій зоні.

Особливості використання матеріалів

Загалом-то, все описано в попередньому пункті. Робити підлогу в підвалі треба саме за такою технологією. Є деякі відмінності, але вони несуттєві. Отже, щоб підлога була сухою, кращий варіант пирога — з бетонною підготовкою. Лише за її наявності можна зробити якісну гідроізоляцію. Утрамбований щебінь і пісок такої можливості не дають. При заливання бетонної підготовки краще використовувати бетон з високою водостійкістю (W8-10 або вище). Щоб уникнути холодних швів, краще заливати плиту відразу — за один захід. Це можливо, якщо замовити бетон з потрібними характеристиками в міксері.

gidroizolyaciya podvala34 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітПроникаюча гідроізоляція — порівняння цін і заявленого витрати

Коли укладати гідроізоляцію і наплавляти чи ні

При влаштуванні підлоги підвалу використовують зазвичай саме направляємі матеріали, рідше мастики. Мастики треба наносити на суху чисту основу, тому під них треба чекати, поки бетон висохне. Це мінімум 28 днів.

З наплавляемыми матеріалами ситуація інша. Після того як по бетону можна ходити, можна приступати до укладання. Саме укладанні, а не наплавленню. Так, це порушення технології. По технологічній карті практично всіх виробників, потрібно вичікувати після заливки бетону 28 днів до його висихання. Потім можна наплавляти гідроізоляцію. Але волога між грунтом і гідроізоляцією є і буде завжди. І рано чи пізно, вона підірве гідроізоляцію. Тобто, навіть якщо її наплавить після висихання, вона все одно буде відірвана. Так навіщо матеріал наплавляти, щоб його потім відірвало? З цієї причини роботи з гідроізоляції можна починати через кілька днів після заливки — як тільки можна по бетону ходити. І тільки класти її, а не припаювати.

gidroizolyaciya podvala35 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітЯкість зварювання полотен дуже важливо

Для того, щоб зробити гідроізоляцію, потрібно просто укласти матеріал з нахлестом в 10 см, добре проваріть стики. А для цього не треба чекати поки бетон висохне. В даному випадку, то що гідроізоляція не буде зчеплена з підставою неважливо. На неї буде тиснути величезна маса і вода їй протистояти не зможе. Адже поверх гідроізоляції, яка покладена на плиту, буде ще армована плита. Власне це і буде підлогу в підвалі. Так що нікуди гідроізоляція не дінеться. Вона затиснута між двома бетонними плитами, тому можна його не наплавляти на підготовку, а просто вкласти. Але ось стики треба запаяти і зробити це слід дуже і дуже ретельно.

Рулонні матеріали для гідроізоляції бетонної підготовки

Як уже говорили, оптимальний вибір для гідроізоляції підлоги підвалу по бетонній підготовці — наплавляемие рулонні матеріали. Укладаються вони з заходом одного полотна на інше. Величина «захлеста» — не менш 10 див Ці стики запаюються, причому подвійним швом. Ремонтопридатність цього шару дуже низька. Якщо пошкодиться гідроізоляція підлоги, рішення буде недешевим, тому краще не економити і використовувати якісні та міцні матеріали. Просто плівкою тут не обійтися — не та ступінь надійності. Краще вибрати щось більш серйозне.

 • Гідроізоляція на основі поліестера. Це більш дорогий варіант, але краще за якістю в тому плані, що витримує значні навантаження на розрив. Товщина матеріалу — від 4 мм.gidroizolyaciya podvala36 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітРулонна гідроізоляція — те що потрібно
 • Гідроізоляційні направляємі матеріали на основі скловолокна. Більш дешевий випадок за рахунок меншої міцності на розрив. В принципі, ця міцність між двома плитами ні до чого.

При виборі конкретного матеріалу звертайте увагу на те, щоб матеріал не пропускав пар. Захиститися від води і збирати конденсат — зовсім не те, що треба.

Обмазувальні матеріали

Для гідроізоляції по бетонній підготовці можна використовувати і обмазувальні матеріали. Найбільш популярні в народі — склади на основі бітуму. Вони, до речі, теж не пропускають пар. Так що гідроізоляція підлоги бітумною мастикою теж може бути непоганою. Але робота з мастиками складніше, ніж з рулонними матеріалами. Треба витримати товщину шару, зробити так, щоб не було «слабких» місць, а без досвіду це непросто.

gidroizolyaciya podvala37 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітЩе одна система матеріалів для гідроізоляції

Другий тип матеріалів — так звана рідка гума. Характеристики цих матеріалів непогані, але ціна набагато вище, а складності з нанесенням ті ж. Вони використовуються в басейнах, але там практично немає альтернативи, так що доводиться платити більше. Гідроізоляція підлоги підвалу цілком може бути зроблена з наплавляються матеріалів. Сумніваєтеся в їх якості чи любите «соломку підстелити» — зробіть два шари рулонної гідроізоляції зі зміщенням швів або розташувавши шари перпендикулярно. Зробіть комбіновану гідроізоляцію: спочатку обробіть бетонну підготовку обмазувальної гідроізоляцією, а на неї рулонну зі звареними за всіма правилами швами.

Гідроізоляція стиків зі стіною

При укладанні гідроізоляції, на вертикальні поверхні її треба саме наплавляти, тому стіни повинні бути сухими. Зверніть увагу на перехід пол/стіна. Викласти пружний матеріал під 90° не вийде. При напрямку, поки він м’який, він у кутку прилягає, але коли остигає — відривається і натягується. Якщо стики добре проварені, це не страшно. Але натягнуту гідроізоляцію в кутах легко пошкодити, особливо при укладанні арматури. Рішення просте — за допомогою цементу з високими гідроізоляційними характеристиками в кутку зробити плавний перехід і наплавляти ГІ вже на нього.

gidroizolyaciya podvala38 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітПриділіть більше уваги стиках зі стіною

Найслабше місце в гідроізоляції підлоги з існуючим фундаментом — це зіткнення зі стіною. Як не крути, тут виходить холодний шов, який з часом може потекти. Так що перед тим, як робити гідроізоляцію, попередньо пройдіться по стику. Можна добре залити обмазочными складами (мастиками), а зверху ще стрічку для стику наклеїти. Точно зайвою не буде.

Якщо процес гідроізоляції йде вже після закінчення будівництва, при розкрої рулонного матеріалу враховують, що треба завести на стіни не менше 15-20 см. При використанні обмазувального складів, ними також обробляють стіни на ту ж висоту. Зверху цю ділянку ще накривається гідроізоляцією стін підвалу.

Як зробити гідроізоляцію в існуючому підвалі

Якщо раніше сухому підвалі з’явилася вода або підвищилася вологість, треба для початку виявити проблему. Просто так вода не з’являється — є або тріщини, або інші пошкодження. Гідроізоляція підлоги без виявлення джерел вологи неможлива.

gidroizolyaciya podvala39 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітТреба виявити звідки надходить вода

Усуваємо доступ вологи

Всі гідроізоляційні матеріали призначені не пускати воду, але діють вони по-різному, а значить і застосовувати їх потрібно в різних умовах.

gidroizolyaciya podvala40 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітДжерела вологи у підвалі будинку

Отже, звідки може надходити вода в підвал:

 • Через тріщини. Усадка будинку, зміни геології під фундаментом — все це може бути причиною появи тріщин, через які може просочуватися вода. Для виявлення знімаємо обробку до чистої стіни, оглядаємо підлогу, стіни.
 • Стики підлоги і стін. Зазвичай тут знаходиться технологічний або робочий шар бетонування. Він утворюється з-за того, що спочатку заливають плиту, а потім зводять стіни стрічкового фундаменту. Цей стик часто і є причиною проникнення вологи.
 • Міжблочні та холодні шви. Якщо фундамент складовою (з фундаментних блоків, цегли і т. д.), через шви може надходити волога. Холодний шов утворюється при заливці фундаменту порціями. Коли частина бетону підсихає, утворюється кірка і з-за неї наступна порція бетону — з раніше покладеної — має неідеальне зчеплення. Ось через ці шви теж може йти надходження вологи.gidroizolyaciya podvala41 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітРішення проблем за допомогою матеріалів типу Пенетрон та Пенеплаг
 • Введення комунікацій. Ще одне проблемне місце через яке часто проникає вода.
 • Капілярний надходження вологи. Найскладніше для усунення. Ця проблема може проявитися через кілька років після будівництва будинку. За цей час бетон вбере максимально можлива кількість пари з грунту і почне видавати її в підвал. Простого вирішення цієї проблеми немає. Є дорогі.

Після виявлення проблем настає час для підбору матеріалів. Вони підбираються конкретно під вирішення певного завдання.

Сочащиеся стики, вводи комунікацій та шви

Якщо волога надходить з місць сполучення підлоги і стіни, із швів між блоками, холодних швів бетонування — є кілька рішень. Перше, що треба зробити — очистити місце стику або шва. За техкартою ремонт подібних теч починається з штроблення. Роблять паз розміром 25*25 мм або 30*30 мм. Порожнину заповнюють складом, який блокує надходження води. Їх умовно можна розділити на кілька груп:

 • Сухі суміші на основі спеціальних гидроцементов. Типу Пенекрит, Пенетрон, MAXSEAL FLEX (Макссил Флекс), ГІДРО … і ін. Спочатку штроба зволожується, потім промащується розведеним водою складом. Потім роблять «пломбу» — сухий матеріал змішують з водою до стану пластиліну. Їм заповнюється штроба. Кілька діб (3-4) пломбу зволожують або витримують під поліетиленовою плівкою.
 • Профілі з гідрофільної гуми. HYDROTITE (Гидротайт) , MAXJOINT W-SEAL (Максджоинт В-сил), Пенебар і т. д. Це вироби із спеціальної гуми, яка при контакті з водою збільшується в розмірах (до 4 разів). Збільшуючись, вона блокує надходження вологи. Форми і розміри різні, що дозволяє їх використовувати і для герметизації щілин.gidroizolyaciya podvala42 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітЗакладення тріщин, стиків, введення комунікацій
 • Герметики, розширюються від контакту з водою — LEAKMASTER (Ликмастер), STOPAQ FN 2100 AQUASTOP, Mapeproof Swell, ADEKA P-201А. Розширюються вони незначно — на 10-15%, але і цього буває достатньо. Завдяки тому, що склад напіврідкий, зручно герметизувати вводи комунікацій, шви та тріщини. Зручна форма випуску — туба під стандартний монтажний пістолет.
 • Ремонтні склади швидкого схоплювання або гидропломбы. Maxplug (Максплаг), ПЕНЕПЛАГ, Гідро ЅБ та інші. Якщо через пошкодження швидко набирається вода, ці склади в змозі за короткий проміжок часу перекрити її. При контакті з водою вони утворюють нерозчинні сполуки, які перекривають пори. Зі складу у сухому вигляді формується «латка» потрібної форми, яка вкладається в місце течі. При контакті з водою дуже швидко — протягом декількох секунд, блокує текти. Треба сказати, що ці склади проводять пар, так що для пароізоляції потрібна додаткова обробка.

gidroizolyaciya podvala43 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітПриклади застосування різних матеріалів для гідроізоляції підвалу зсередини

Приблизно такими ж способами можна ліквідувати надходження вологи через тріщини. Для того, щоб матеріал не був витіснений напором води, краще сформувати паз типу «ластівчин хвіст». У неї можна укласти гидропломбу або гідрофільну гуму. Зверху — для підвищення надійності, наплавить шматок гідроізоляції, нанести шар бітумної мастики, сучасних гідроізолюючих складів на основі полімерів (AQUASTOP Bostik) або полімерцементних сумішей (Пенетрон, Макссил Флекс, ГІДРО-SI та їм подібних).

Гідроізоляція підвалу зсередини і зовні

Якщо надходження вологи в підвал відбувається у вигляді пари, справа складніша. Є кілька варіантів рішення:

 • Робити/відновлювати зовнішню гідроізоляцію. Це означає, що треба відкопувати фундамент — прибирати грунт на глибину залягання фундаменту, використовувати наплавляемую або обмазувальну гідроізоляцію. Одночасно зазвичай роблять і дренажну систему і утеплення. Якщо вам потрібно провести весь цей комплекс робіт — відмінно, вирішите відразу кілька завдань.
 • Використовувати класичне рішення для внутрішньої гідроізоляції. Рулонну або обмазувальну гідроізоляцію укладають на стіни підвалу, за нею складають підпірну стінку, яка виконує дві функції. Перша — фіксує гідроізоляцію, щоб вода під тиском не відірвала. Друга — на цю стіну можна оздоблювальні матеріали «причепити». Традиційні гідроізоляційні матеріали цього не дозволяють, адгезія з ними майже нульова. Рішення, як розумієте, «не дуже». Непросто і недешево, та ще й площа зменшується.gidroizolyaciya podvala44 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітГідроізоляція за допомогою підпірної стінки, а для підлоги — гідроізоляція і зверху стяжка з бетону з низьким поглинанням води
 • Застосувати проникаючу гідроізоляцію.
  • Є сучасні системи і матеріали на основі MS-полімерів (Aqua Blocker фірми HEYDI концерн Bostik), які в змозі блокувати надходження води. Деякі з них дозволяють поверх фарбувати будь-якою фарбою чи наносити інше декоративне покриття.
  • Є багато рішень на основі спеціальних цементів з різними полімерними складовими. Найбільш поширені вже названі — Пенетрон, Макссил, Гідро. В їх лінійці є і проникаючі матеріали з властивостями блокування вологи. Ось тільки вони-то точно «дихаючі». Так що треба використовувати ще і шар пароізоляції.
 • Ін’єкції рідкими полімерами. Під високим тиском в стіни вводяться акрилатні смоли. Полимеризуясь, вони блокують канали доступу води. Частина складу виливається в грунт, пов’язує його і тим самим одночасно зміцнюється грунт навколо фундаменту.

gidroizolyaciya podvala45 Гідроізоляція підвалу: Поетапний план робітІн’єкції полімеру теж можуть вирішити проблему

Можливо, є інші рішення. Гідроізоляція підвалу, який раптом став пропускати воду тим і складна, що універсального рішення немає. Дуже багато різних факторів — різний ґрунт, рівень ґрунтових вод, пиріг, використовувані матеріали. Причини появи води в підвалі теж можуть бути різними. Все це і не дає можливості розробити типове рішення, тому що його просто не існує. Дешевого способу зробити внутрішню гідроізоляцію теж немає. Є більш і менш трудомісткі, а за ціною різниця не надто вражає. Що для підпірної стінки, що для обробки проникаючими речовинами витрати буде приблизно однакові, але трудомісткість відрізняється значно.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради