Сифіліс: що це таке, симптоми і лікування у чоловіків і жінок

Сифіліс — це хронічне статева інфекція, що викликається блідою трепонемою (спирохетой) і зачіпає багато органів і системи, такі як шкіра, дихальна система, травний тракт і опорно-руховий апарат. Сифілітична інфекція поширена у всьому світі, нею хворіють люди обох статей. Раніше значно частіше спостерігався сифіліс у чоловіків, але на даний момент жіноче населення є розповсюджувачем хвороби з такою ж, а іноді навіть більш високою частотою. Можливо, така велика поширеність пов’язана з тим, що люди погано поінформовані про те, що таке сифіліс, і не вміють себе захистити від цієї хвороби.

Причини

Бліда спірохета — збудник сифілісу — дуже рухлива, вона пересувається за допомогою обертальних рухів, грамотрицательна, має форму спіралі, у неї тонкі обриси, її окружність становить лише 0,2–0,5 мкм при довжині 4-14 мкм. Трепонема може існувати тільки при відсутності кисню (в анаеробних умовах). Іноді вона утворює L-форми, цисти і суперечки.

Першовідкривачами блідої спірохети вважаються двоє вчених: Гофман і Шаудин.

По тому, які різновиди сифілітичної інфекції вона викликає, бліду спирохету підрозділяють на:

 • збудник класичного варіанту захворювання;
 • збудник ендемічної різновиди;
 • збудник тропічної (невенерической) різновиди.

Всі спірохети покриті захисними речовинами (мукополісахаридами), які захищають мікроорганізми від дії факторів людського імунітету, зокрема, від фагоцитозу і від імуноглобулінів.

При мікроскопії біологічних матеріалів хворих (кров, виділення пустул, спинномозкова рідина) в темному полі можна побачити живих рухомих блідих трепонем.

Вчені вважають, що на ранніх етапах збудник розвивається всередині клітин, а потім, зруйнувавши клітинну стінку бактерії у великих кількостях виходять у позаклітинний простір і заражають нові клітини.

Культуру блідих трепонем дуже складно виростити в лабораторних умовах, так як вони не виживають, не розмножуються і втрачають свої функції використовуваних середовищах. Це відбувається з-за високої чутливості мікроорганізмів до факторів навколишнього середовища: ультрафіолетового випромінювання, високих температур, висушування. При низьких температурах вони здатні виживати більший час. При використанні антисептиків і деяких антибактеріальних препаратів збудники швидко гинуть.

Механізми передачі

Не всі знають про те, як передається сифіліс, а між тим знання про шляхи поширення інфекції дозволяють не допустити її виникнення.

Існують такі механізми передачі блідих трепонем:

 • статевий;
 • контактний і через предмети;
 • внутрішньоутробний;
 • вертикальний (від матері до дитини в пологах);
 • трансфузійний;
 • професійний.

Захворювання, як правило, поширюється статевим шляхом. Але у випадку, якщо у хворого є виділення або висип, можливий контактний шлях передачі або через загальні речі, що використовуються в побуті (рушники, постільна білизна, одяг тощо).

Однак такий механізм поширення інфекції в сучасному світі вкрай рідкісний. Він може бути пов’язаний з недотриманням санітарних норм і правил гігієни і частіше зустрічається у маленьких дітей. Так само можливе зараження при обробці висипань у хворих, тому необхідно здійснювати цю процедуру в гумових рукавицях.

sifilis: chto ehto takoe, simptomy i lechenie u muzhchin i zhenshhin15 Сифіліс: що це таке, симптоми і лікування у чоловіків і жінокНайпоширенішим способом зараження є незахищений статевий контакт, але можливі й інші шляхи передачі інфекції.

Сифіліс може передаватися і під час вагітності від матері до дитини трансплацентарным шляхом. Такі діти в більшості випадків народжуються хворими або вмирають ще в утробі матері від поширеного сифілітичного ураження внутрішніх органів і ураження плаценти.

Факт. Можливі й інші варіанти, такі, як народження дітей, хворих прихованою формою сифілітичної інфекції, або здорових дітей. Дитина може інфікуватися і під час годування грудьми (якщо мати хвора, трепонеми проникають в грудне молоко).

Класифікація

Сифілітичній інфекції прийнято розділяти на вроджену і придбану протягом життя. В залежності від того, як виглядає і проявляється сифіліс, його поділяють на:

 • первинний;
 • вторинний;
 • рання прихована форма;
 • вторинний свіжий;
 • вторинний рецидивний;
 • пізня прихована форма;
 • третинний;
 • сифіліс плоду;
 • ранній вроджений;
 • пізній природжений;
 • прихований вроджений;
 • вісцеральний;
 • нейросифіліс.

Симптоми

Первинний сифіліс

Інкубаційний період сифілісу у більшої частини інфікованих людей триває приблизно один місяць, але можлива його тривалість від кількох тижнів до кількох місяців. При вживанні антибактеріальної терапії в дозах, недостатніх для знищення збудника, але здатних уповільнити його розмноження, інкубаційний період стає більш тривалим. Потім виникає первинний сифіліс.

Потрібно знати! До перших симптомів сифілісу належить округла виразка на шкірі або слизових, що неглибоко проникає в тканини — твердий шанкр. Він з’являється на тій ділянці, де бліда трепонема проникла в організм.

Як правило, шанкр знаходиться на геніталіях або навколо анального отвору, але можливо розташування і в інших місцях, таких, як ротова порожнина, шийка матки, груди та інші ділянки шкірних і епітеліальних покривів. Якщо шанкри виникають на різних ділянках і їх більше одного, вони називаються біполярними.

sifilis: chto ehto takoe, simptomy i lechenie u muzhchin i zhenshhin16 Сифіліс: що це таке, симптоми і лікування у чоловіків і жінокТвердий шанкр

Твердий шанкр не болить і не свербить, його краї рівні, подритие, шкіра і епітелій навколо нього не змінені. Забарвлення шанкра може бути різною, починаючи з жовтувато-сіруватим (як у старого сала) і закінчуючи яскраво-червоною. Поверхня шанкра рівна, блискуча, в його основі розвивається інфільтрат з безліччю спірохет всередині.

Можливо підсихання виразки з виникненням кірок і подальшим загоєнням. На дотик шанкр плотноеластіческій, схожий на тонку хрящову тканину.

У діаметрі шанкр зазвичай буває близько 10 мм, але він може бути зовсім маленьким (2-3 мм) або розростатися до 30-40 мм, досягаючи великих розмірів.

Якщо не виникли ускладнення, виразка загоюється самостійно навіть без лікування в період від семи днів до десяти тижнів.

Потрібно знати! Так як безболісна виразка, інфіковані люди часто не помічають перші ознаки сифілісу. Але бувають такі різновиди шанкра, які доставляють неприємні суб’єктивні відчуття: щілиноподібний шанкр близько ануса болить при акті дефекації, шанкр близько нігтя (сифілітичний панарицій) також викликає сильний біль. Занепокоєння доставляють і ускладнення шанкра (фімоз, виникнення гангрени та інші).

В середньому через тиждень після виникнення шанкра виявляється збільшення місцевих лімфовузлів, при цьому вони не болять і збільшуються нерівномірно.

sifilis: chto ehto takoe, simptomy i lechenie u muzhchin i zhenshhin17 Сифіліс: що це таке, симптоми і лікування у чоловіків і жінокПершими симптомами сифілісу є шанкр і збільшення лімфовузлів.

Лімфаденіт триває кілька тижнів. За 10-11 днів перед його завершенням можливий розвиток генералізованої лімфаденопатії зі збільшенням груп лімфовузлів, пальпуємих під шкірою. Це свідчить про генералізації інфекції і рознесення блідої трепонеми по всьому організму. З-за сифілітичної інфекції можуть виникнути неврози або депресія.

Вторинний сифіліс

Друга стадія інфекційного процесу, якщо не застосовується специфічна терапія, триває близько двох років. У цій стадії відмічаються періоди загострень (коли з’являються висипання) і латентного перебігу, які почергово змінюють один одного.

Перші шкірні прояви сифілісу (папульозна, розеолезная або гнійничкові висипання від рожевого до яскраво-червоного кольору) часто поєднуються з вгасали явищами первинної стадії сифілітичної інфекції (шанкр, збільшення лімфовузлів). Через пару місяців висип гоїться, і вторинний сифіліс переходить у приховану фазу. Потім через якийсь час висипання повторюються і тривають кілька місяців. Таким чином, формується хвилеподібний перебіг сифілітичної інфекції.

Потрібно знати! Під час повторних висипань у вторинній стадії сифілітичної інфекції хворих можуть турбувати алопеція і поява плям гіпер – та гіпо-пігментації на шкірних покривах. Так само можливе зростання широких кондилом. Висипання також можуть мати вигляд гнійників, які не викликають больових відчуттів або свербежу і через якийсь час самостійно загоюються.

Крім висипу, в цей період можливі ураження нервової системи (запалення мозкових оболонок, непритомність, паралічі, судоми та ін), печінки (гепатит, збільшення білірубіну, АлТ і АсТ), нирок (жировий нефроз), шлунка (гастрити) і опорно-рухового апарату. Але, якщо своєчасно застосувати терапію, ураження ЦНС на ранніх етапах проходить.

sifilis: chto ehto takoe, simptomy i lechenie u muzhchin i zhenshhin18 Сифіліс: що це таке, симптоми і лікування у чоловіків і жінокСифілітична висипка

Третинний період

Третинний період захворювання може тривалий час протікати у прихованій формі. Протягом кількох років будуть відсутні будь-які ознаки і прояви сифілісу. Але потім, якщо не було своєчасної терапії, настає третя стадія.

При третинної стадії сифілітичної інфекції в підшкірно-жировій клітковині і глубжележащих тканинах пацієнтів можна пропальпувати нечисленні ущільнення. Через якийсь час настає їх розпад з утворенням глибоких виразок, які не болять і зберігаються довгі місяці або навіть роки. Потім вони гояться з розвитком на їх місці сполучної тканини і утворенням рубців. Стан хворих при цьому залишається задовільним; неприємних відчуттів ці виразки не викликають. Вони майже не заразні зовсім невеликої кількості блідих трепонем всередині.

Вісцеральний сифіліс

При цій формі уражується весь організм, особливо страждають серце та судини. Розвивається специфічне запалення аорти із залученням двостулкового і аортального клапанів і ущільненням висхідної частини аорти. При цьому виникають такі скарги, як біль за грудиною, недостача повітря.

Також для вісцеральної форми захворювання характерно:

 • Швидке залучення до захворювання травної системи і погіршення функції печінки.
 • Виникає жирової нефроз, гломерулонефрит, або з’являється білок у сечі.
 • Вісцеральне поразку зачіпає і легкі з виникненням пневмоній і бронхітів.
 • З боку опорно-рухового апарату хворих турбують запалення кісток, окістя, суглобів і суглобних оболонок.

Пізній нейросифіліс

Через 10-15 років після появи перших симптомів у пацієнтів може виникати менінгіт, на який не діють ліки від сифілісу. Менінгіт може поєднуватися з запаленням судин головного мозку, і тоді говорять про сифілітичний менинговаскулите. При ньому уражаються ядра черепних нервів, погіршується чутливість, в ЦНС виникають гуми — пухлини м’якої консистенції.

При нейросифілісі порушуються і психічні функції: свідомість сплутується, можливий марення, галюцинації.

Вроджений сифіліс

Ця різновид сифілітичної інфекції в сучасному світі зустрічається нечасто. Зараження відбувається під час вагітності. При цьому початкова стадія перебігу сифілісу у жінок найбільш небезпечна для плоду.

Можливо, що під час внутрішньоутробного розвитку плода не будуть проявлятися жодні симптоми зараження сифілісом, але найчастіше сифілітична інфекція вражає його дихальну систему, печінку і кістяк, і вагітність мимовільно переривається на 6-7 місяці. Це може статися і в подальшому.

Зараження вродженим сифілісом відбувається від вагітної до плоду через плаценту.

Потрібно знати! У маленьких дітей до двох років перебіг хвороби найважче. При народженні у дитини шкіра зморщена, сіро-жовта, немає підшкірно-жирового шару, голова і живіт великі. У новонароджених часто виникає специфічне запалення легень, сифілітичний пемфигоид новонароджених (пухирі з прозорою чи мутною рідиною на долонях та стопах), можливе ураження кісток (остеохондріта і остеопериостити). Надалі при ранньому природженому сифілісі в патологічний процес втягуються шкіра, дихальна система, ЦНС і очі.

Пізній природжений процес проявляється в чотирьох – або п’ятирічному віці. Він протікає з утворенням на шкірних і епітеліальних покривах висипань у невеликих кількостях. При цьому виникають вісцеральні порушення і залучення в процес кістково-суглобової системи.

Потрібно знати! У дітей при вродженій сифілітичної інфекції часто немає мечоподібного відростка грудини, п’ятий палець у них короткий, небо високе, деформований череп (ягодицеобразный), а стернальный кінець правої ключиці потовщений.

Діагностика

На обов’язкове обстеження при сифілітичної інфекції входить огляд, з’ясування причин і обставин зараження, лабораторна діагностика.

sifilis: chto ehto takoe, simptomy i lechenie u muzhchin i zhenshhin19 Сифіліс: що це таке, симптоми і лікування у чоловіків і жінокМетод проведення ПЛР крові на сифіліс.

Для підтвердження діагнозу проводять такі лабораторні дослідження:

 • Серологічні реакції — використовуються найчастіше. Їх метою є виявлення специфічних антитіл до блідої трепонеме. РСК (Вассермана) ґрунтується на утворенні комплексу антиген-антитіло, що зв’язується з комплементом.
 • Реакція мікропреципітації з кардиолипиновым антигеном — при ній антигени і антитіла також утворюють сполуки.
 • Реакція імунофлюоресценції — одна із самих чутливих реакцій, може виявляти сифілітичній інфекції, що протікає приховано. Використовується в складних ситуаціях для підтвердження діагнозу.
 • Полімеразна ланцюгова реакція — спрямована на виявлення молекули ДНК мікроорганізмів, дуже чутливий метод.

Лікування

Чим лікувати сифіліс,і яка дозування лікарських препаратів необхідна в кожному конкретному випадку повинен вирішувати лікар:

 • Бліда трепонема чутлива до пеніцилінових антибіотиків, тому різні їх форми (короткої та тривалої дії, водорозчинні) з успіхом застосовуються у хворих. Особливо поширені новокаїнова і солі бензилпеніциліну натрієва.
 • Якщо пеніциліни з якоїсь причини не допомагають, або на них є алергія, сифіліс лікується антибіотиками інших груп (макроліди, цефалоспорини, фторхінолони та інші). Якщо терапія розпочато своєчасно, захворювання, як правило, повністю виліковується.
 • Для того, щоб зрозуміти, чи здоровий пацієнт, потрібно провести повторні лабораторні дослідження.
 • Крім антибіотиків, лікування сифілісу входить стимуляція імунітету, застосування вітамінів, препаратів вісмуту і йоду, фізіотерапія (ультрафіолетове опромінення), обробка висипань антисептичними розчинами.

Рада. Під час терапії хворі не повинні вести сексуальне життя, щоб не інфікувати інших людей або не заразитися самим ще раз. Після незахищеного статевого акту при наявності сумнівів щодо здоров’я партнера рекомендується з метою профілактики провести щеплення, яка гарантує, що захворювання не розвинеться.

Профілактика

Хворі, які пройшли курс терапії, повинні тривалий час спостерігатися у дерматовенеролога, щоб не пропустити перехід у наступну стадію при безуспешном лікуванні. Крім того, необхідно виявлення та обстеження всіх людей, з якими пацієнт вступала в сексуальний контакт, щоб вони не заражали інших людей.

sifilis: chto ehto takoe, simptomy i lechenie u muzhchin i zhenshhin20 Сифіліс: що це таке, симптоми і лікування у чоловіків і жінокДля індивідуальної профілактики важливо використання презервативів під час сексуальних контактів, відмова від безладних статевих зв’язків.

Коли пацієнти перебувають на обліку, вони не повинні мати сексуальних зв’язків, не можуть бути донорами.

Для громадської профілактики застосовують такі заходи:

 • профілактичні огляди зі здачею серологічних реакцій на антитіла до блідої трепонеме;
 • обстеження груп ризику (наркоманів, людей, провідних безладні статеві зв’язки, дівчат легкої поведінки);
 • лабораторна діагностика сифілітичної інфекції у всіх вагітних для профілактики інфікування плода.

У випадку, якщо жінка перехворіла завагітніла, її лікують профілактично додатково до пройденого раніше курсом.

При перших симптомах зараження сифілісом необхідно звертатися до лікаря, щоб попередити розвиток процесу.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради