Як почистити трубу димоходу своїми руками в приватному будинку

Пічне опалення приватних будинків в Росії – досить поширене явище, особливо якщо мова йде про індивідуальні домоволодіннях, розташованих у сільській місцевості, де городяни часто купують будинки під дачі. Газ не скрізь і не завжди доступний в російській глибинці, і не тільки з-за відсутності газопроводу, але й з причини високих цін на обладнання. Пічка ж – порівняно недорогий в експлуатації пристрій, оскільки паливо для неї – вугілля і дрова – по кишені більшості росіян. Однак у її використанні є досить істотний нюанс: щоб піч нормально функціонувала і не представляла загрози для мешканців будинку, вони повинні слідкувати за станом димохідної труби і регулярно очищати її від кіптяви і сажі.

Підготовчий етап

6cd85362ad5d1dfaf8fb420eb64ac8ae Як почистити трубу димоходу своїми руками в приватному будинкуНайдієвіший спосіб чищення труби – механічний

Коли пічне опалення будинків було загальним, чищення димоходів займалися сажотруси – у цій професії переважали люди невеликого зросту, яким було зручніше лазити по дахах і трубах. Зараз знайти сажотруса-професіонала у сільській місцевості досить складно, тому доводиться регулярно чистити трубу димоходу в приватному будинку своїми руками. Питання актуальне і для власників міських приватних будинків, обладнаних камінами.

Перш ніж приступати до очищення димохідного стовбура, слід правильно підготуватися до процедури.

 • Закрити всі отвори в печі, щоб виключити потрапляння сажі з труби всередину приміщення.
 • Відкриту топку каміна завісити вологою тканиною – сажа буде осідати на ній.
 • Переконатися, що в димоході немає пташиних гнізд – таке іноді трапляється з дачними будинками, які довго стоять порожніми і не опалюються. Виявлене гніздо слід витягти, або проштовхнути його вниз, використовуючи різні ручні пристрої.
 • У старих будинках за умови тривалих перерв в експлуатації печі димохід може бути засмічений різним сміттям і уламками цегли, що випав з кладки, – його також потрібно видалити з допомогою механічних пристроїв.
 • Повне чищення димоходу необхідна, коли шар сажі на його стінках досягає 2 мм. Якщо товщина менше, проводити глибоке очищення необов’язково.

  Способи чищення димоходу

  Коли димохідний канал чистий і вільний від сторонніх предметів, у ньому спостерігається сильна тяга, а виходить з неї дим майже прозорий. Про те, що димар потребує чищення, можна здогадатися по зміні кольору диму, який стає більш темним, або погіршення тяги. При сильному забрудненні дим під час використання печі може потрапляти всередину приміщення – в цьому випадку відкладати чистку димоходу в приватному будинку не можна, так як можливий ризик отруєння живуть в ньому людей чадним газом. Існує два основних способи чищення димохідної труби – ручний і хімічний.

  Як саме почистити димохід від сажі в домашніх умовах, залежить від того, наскільки велике забруднення. Основним способом є ручний, хімічний носить більшою мірою превентивний характер.

  Ручна чистка

  e8c57c6712a33be1e30cfbf4f3f38c71 Як почистити трубу димоходу своїми руками в приватному будинкуЧищення димоходу розбірним тросом

  При ручному чищенні димоходу використовуються різні пристосування, що опускаються в трубу на мотузці, металевої ланцюга або тросі:

  • Сталеве ядро, з допомогою якого прочищають засмічення. Діаметр ядра повинен перекривати не менше 2/3 димохідного отвору. Закидаючи його в центр труби, потрібно намагатися не пошкодити її внутрішню поверхню. Купити таке ядро можна за 2000 руб.
  • Металевий йоржик з вантажем – здирає кіптява зі стінок димоходу, одночасно видаляючи з нього дрібне сміття. Ціна комплекту – близько двох тисяч рублів. В якості додаткового обтяжувача також можна використовувати вже згадане ядро, приєднавши його до конструкції за допомогою карабіна;
  • металева щітка з довгою ручкою дозволяє чистити димохід не з даху, а з боку пічного отвору. Її зручно використовувати при чищенні камінів. Середня ціна – 4000 руб.

  Не рекомендується замінювати ядро спортивними гирями або іншими предметами зі зміщеним центром ваги. Вони здатні перевертатися під час спуску і застрявати в димохідні каналі. При неможливості видалити застряглі предмети, доводиться повністю розбирати конструкцію димаря.

  Залишки сажі, розсипану всередину після механічної чистки, можна видалити за допомогою звичайного пилососа. Також для цієї мети використовується спеціальна ложка або совок на довгій ручці.

  Хімічна чистка

  8d5b837a302b6826f1712122e982e801 Як почистити трубу димоходу своїми руками в приватному будинкуЯкщо всередині димохідного стовбура не спостерігається ніяких сторонніх предметів, а причиною поганої тяги є лише сажні нашарування, від них можна позбутися за допомогою хімічної чистки. Зазвичай хімічні реагенти, що додаються до дров безпосередньо під час горіння. Під впливом високої температури вони розкладаються, виділяючи активні речовини, що позбавляють пічну сажу в’язкості. В результаті вона втрачає зчеплення з поверхнею димоходу і обсипається в топку, звідки видаляється разом із золою. Найбільш популярними засобами цього виду для чищення пічних труб і димарів є:

  • Противонагарная хімічна композиція (ПХК) – порошкоподібна речовина випускається у паперовій та пластикової розфасовці і застосовується строго дозовано у відповідності з інструкцією. Паперові пакетики з ПХК не підлягають розкриттю і закладаються разом з дровами. При пластиковій упаковці використовується ложка-дозатор. На 1 т палива витрачається 200 г порошку. Вартість упаковки – 400 руб.
  • «Коминичек» – це засіб для чищення димоходів від сажі випускається в Чехії і являє собою пакетики-саше об’ємом по 14 г кожен. Одного пакетика препарату вистачає для того, щоб очистити димохід каміна або печі. Закладається раз в два тижні. Упаковка з 5 пакетами коштує близько 500 руб.
  • «Поліно» – брикети з пресованої вугільного пилу в поєднанні з активними протинонагарными інгредієнтами, які прочищають димохідний канал. Закладається разом з дровами, так і окремо. Вартість одного брикету – від 200 до 400 руб., залежно від розміру.

  Відгуки покупців про хімічних засобах очищення димоходу в основному позитивні. Проте всі ці інгредієнти застосовуються в якості способу боротьби з невеликою кількістю нагару. Якщо сажі в трубі багато, ефект може дати тільки механічна чистка.

  Народні способи

  ebbafd787eb77746689b70457768d4f7 Як почистити трубу димоходу своїми руками в приватному будинкуЩоб запобігти скупчення сажі, потрібно спалювати півкіло солі або відро картопляної шкірки

  При невеликому нашарування сажі народні засоби допомагають очистити димохід не гірше промислових. Найбільш простими і дешевими з них є звичайна сіль і картопляна шкірка. Раз на місяць спалюючи в топці півкіло кухонної солі або відро лушпиння від картоплі, можна значно сповільнити процес накопичення сажнів відкладень в димоході. Пари солі і крохмалю, вступаючи у взаємодію з сажею, змінюють її структуру, зменшуючи зчеплення між нею і поверхнею цегли, з якої викладений димар. В результаті сажа нажинает обсипатися зі стін димохідного каналу в топку, звідки її легко вичистити. Якщо інтенсивність самостійного відпадання нагару недостатня, процесу можна допомогти, простукуючи стінки димоходу палицею.

  Коли забруднення димоходу значне, краще запросити професіонала – фахівця з чищення та кладці печей. Він допоможе якісно прочистити димохідний канал, при необхідності частково відновить зруйновану цегельну кладку труби, або виконає її заново. Надалі, щоб уповільнити процес нашарування сажі на її стінках, бажано регулярно використовувати в якості превентивних заходів проти утворення нагару хімічні препарати або народні кошти.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради