Чому у людини депресія після алкоголю і що робити для того, щоб від неї позбутися

Похмільний синдром супроводжується нападами головного болю, запаморочення, спрагою, посиленою пітливістю, нудотою, тремором. Тривожність і депресія після алкоголю часто стають супутниками похмілля.

У чому причина виникнення психологічного дискомфорту і як від нього позбавитися?

Чому з похмілля депресія і тривога

Алкогольна депресія вважається психічним розладом, що характеризується зниженням самооцінки, виникненням почуття провини, втратою відчуття радості, безпричинної нудьгою, зневірою, тривожністю. У важких випадках хворі відчувають суїцидальна настрій.

Чому після алкоголю на наступний день починає мучити депресія, можна зрозуміти, якщо докладніше розглянути вплив діючого компонента алкогольних напоїв на організм. Етанол і продукти його розпаду впливають на обмінні процеси, що відбуваються в організмі. В тому числі на обмін нейромедіаторів – білків, що регулюють роботу нервової системи.

pochemu u cheloveka depressiya posle alkogolya i chto delat dlya togo, chtoby ot nejo izbavitsya79 Чому у людини депресія після алкоголю і що робити для того, щоб від неї позбутися

Розлад психіки з’являється на тлі вживання алкогольних напоїв

Погіршення настрою пов’язують з падінням концентрації дофаміну і серотоніну в кров’яному руслі. Серотонін забезпечує адекватність розумових процесів, підвищує больовий поріг. Дофамін відповідає за гарний настрій і радість. Змінюючи їх обмін, підпилий людина відчуває коливання настрою – ось чому з похмілля людина страждає від депресії і тривоги.

Під час похмілля організм страждає від серйозного отруєння. Спеціальним ферментом, який називається алкогольдегидрогеназой, етанол в організмі окислюється до ацетальдегіду. Останній – значно токсичніша етанолу. Під впливом ацетальдегіду більшість органів і тканин перестає нормально функціонувати. Це ще одна причина, чому алкоголь викликає депресію.

Розпад етанолу відбувається набагато швидше, ніж його виведення. Ацетальдегід починають негативно впливати на головний орган нервової системи – головний мозок, руйнуючи нейрони та їхні зв’язки, що на фізичному рівні пояснює, чому після алкоголю депресія оволодіває людиною.

Симптоми депресивного стану посталкогольного

До основним ознаками посталкогольної депресії відносяться:

 • почуття пригніченості, сорому;
 • похмурість;
 • спалахи агресивності і нервозності;
 • іпохондрія, сльозливість;
 • внутрішня спустошеність;
 • розумова і фізична загальмованість.

Довгостроково страждає алкоголізмом людина, не сприймає те, що відбувається, ясно і адекватно, його індивідуальні особистісні риси поступово стираються.

pochemu u cheloveka depressiya posle alkogolya i chto delat dlya togo, chtoby ot nejo izbavitsya80 Чому у людини депресія після алкоголю і що робити для того, щоб від неї позбутися

Олександр Мельников, автор книги «Алкоголізм»

У тривалої алкогольної депресії симптоми виражені досить яскраво:

 • безсоння;
 • втрата апетиту;
 • зниження пам’яті і концентрації уваги;
 • похмура міміка;
 • прагнення ізолюватися від решти світу;
 • втрата здатності радіти і отримувати задоволення без «допінгу»;
 • сповільненість ходи і рухів;
 • загальмований мислення;
 • відсутність спонукання до дії;
 • відчуття відчаю, безвиході, туги.

Саме згубний вплив спирту викликає подібні ознаки. Симптоми і лікування алкогольної депресії залежать від ступеня тяжкості стану хворого. В протилежність депресії у алкоголіка може розвинутися делірій, що супроводжується панічними атаками, галюцинаціями, вираженим психозом.

Скільки триває алкогольне пригнічений настрій

Складно сказати, скільки триває пригнічений настрій після алкогольної ейфорії. Воно може продовжуватися кілька днів, тижнів, місяців і навіть розтягнутися на роки.

Скільки триває посталкогольная депресія, залежить від віку, ваги, фортеці психічного здоров’я, обсягів випитого, тривалості зловживання. Найчастіше неприємні симптоми суттєво зменшуються після очищення організму від залишків етанолу – протягом декількох днів.

pochemu u cheloveka depressiya posle alkogolya i chto delat dlya togo, chtoby ot nejo izbavitsya81 Чому у людини депресія після алкоголю і що робити для того, щоб від неї позбутися

Замкнуте коло вживання алкоголю

Що робити для того, щоб позбутися

Похмельная депресія буває практично у всіх людей, що вживають міцні напої. Що робити, щоб ранок полегшити фізичний і психологічний стан, знає кожен:

 1. Відмовитися від подальшого вживання алкоголю.
 2. Відновити водний баланс і прискорити виведення токсинів. Для цього необхідно забезпечити рясний питний режим.
 3. Привести до норми гормональний баланс: з’їсти трохи солодкого, прогулятися, прийняти контрастний душ, подивитися хороший фільм.
 4. Заспокоїти нервову систему: прийняти настойку пустирника або звіробою. Аналогічним ефектом володіють Седистресс, Персен, Негрустин.

Відволіктися від депресії з похмілля допоможе будь-яке заняття, що приносить заспокоєння і задоволення.

Якщо говорити про те, що робити людині, яка страждає алкоголізмом, і як йому позбутися пригніченого психофізичного стану, то тут допоможе комплексний чіткий підхід. У перший тиждень:

 • вживати багато рідини (мінеральна вода, компот, неміцний чай);
 • є рідку щадну їжу (суп, кисіль, пюре);
 • усунути дефіцит калію, випивши Аспаркам або Калинор;
 • зняти тривожність, прийнявши Гліцин, Карбамазепін, Когнум.

Надалі при безсонні приймати Фенібут або Фінлепсин. Харчуватися продуктами, збагаченими протеїнами і вітамінами (молочнокисла продукція, свіжі фрукти, овочі, яйця). Потроху починати заняття фізкультурою.

pochemu u cheloveka depressiya posle alkogolya i chto delat dlya togo, chtoby ot nejo izbavitsya82 Чому у людини депресія після алкоголю і що робити для того, щоб від неї позбутися

Прийом препаратів повинен контролюватися лікарем

Деякі з перерахованих ліків, що відпускаються виключно за рецептом, тому консультація нарколога, психотерапевта або психіатра обов’язкове.

Допомагає спиртне

Важко сказати, чи допомагає алкоголь після депресії і зрозуміти, що виникло раніше – пригніченість або проблеми зі спиртним. Алкоголь при депресії здатний допомогти рівно настільки, наскільки мозок буде перебувати під седативною дією. Він миттєво усуває негативні емоції, роблячи розумовий процес більш інертним. Етанол – потужний депресант для мозку, тому під його впливом хороші думки поступово починають зникати, замінюючись негативними.

Якщо людина не страждає алкоголізмом і вживає міцні напої зрідка, то його стан не погіршиться. Однак частина людей впадають в залежність саме із-за наявності первинних ознак депресії і бажання побороти її за допомогою алкоголю. В результаті у них розвивається два захворювання – стійка депресія і алкоголізм, лікувати які потрібно довго і наполегливо.

Спиртне у вигляді «ліки від депресії» тільки посилює проблему і може привести до стійкої алкозалежності. Помірне, але постійне вживання спирту згубно відбивається на нервовій системі, формуючи підґрунтя для важких психічних відхилень.

Як вийти з депресії самостійно

Якщо людина страждає алкоголізмом, то йому потрібно звернутися за лікарською допомогою і визнати наявність проблеми. Як позбутися від наслідків впливу спиртного і як вийти з алкогольної депресії доступним язиком, розповідають професіонали в реабілітаційних центрах. Можливо, самостійно знайти сенс життя вийде, якщо прийде розуміння того, що події, які стали відправною точкою Х вже відбулися.

Також можуть допомогти такі поради:

 • взяти відповідальність на себе і прийняти свій стан;
 • перефокусувати настрій на інші заняття;
 • не чіплятися за позитивні емоції і не боятися втратити їх;
 • знаходити хороші сторони навіть у негативних станах;
 • зрозуміти, що роль страждає – це слабкість;
 • усвідомити, що життя безглузде, але вона має інші грані і фарби, не пов’язані зі спиртним;
 • дозволити іншим людям допомогти собі;
 • звернутися до духовного світу;
 • відрегулювати сон і харчування.

pochemu u cheloveka depressiya posle alkogolya i chto delat dlya togo, chtoby ot nejo izbavitsya83 Чому у людини депресія після алкоголю і що робити для того, щоб від неї позбутися

Алкоголь і депресія

Як допомогти людині

Основне завдання родичів у боротьбі з алкогольною та похмельной депресією – допомогти хворому знайти сенс життя і прийняти рішення зав’язати зі своєю руйнує прихильністю самостійно. Це нелегкий шлях. Психологи дають кілька рекомендацій:

 1. Не шкодувати алкоголіка. Не купувати йому спиртне, не залишати матеріальних коштів, які будуть витрачені на випивку, ліквідувати всі запаси алкоголю будинку.
 2. Не намагатися лікувати людину без його відома.
 3. Не вдаватись до сумнівних народними рецептами.
 4. Уникати будь-яких образ і істерик, розмовляти про алкоголізм серйозно і спокійно тільки, коли хворий знаходиться у тверезому розумі.
 5. Застосовуючи погрози як мотивуючого чинника до відмови від спиртного, завжди виконувати обіцяне.
 6. Не приховувати проблему від оточуючих людей.

Коли алкоголік сам твердо вирішить відмовитися від залежності, надати йому необхідну підтримку, проявивши любов, ніжність і увагу.

Фільми від депресії

При лікуванні і профілактиці алкоголізму та депресії важливо залучати людини «в життя». Для цього після перегляду фільму рекомендується обговорити побачене і попросити людину:

 1. Описати свій настрій після перегляду.
 2. Описати запам’яталися моменти і емоції, які він зазнав.
 3. Поміркувати, що б він змінив у сценарії.
 4. Зробити висновок про те, яку думку хотів донести режисер глядачеві.
 5. Подумати, навіщо він дивився цей фільм.

До перегляду рекомендуються фільми: «Друг», «Собачий бенкет», «Алкаші», «28 днів», «Каяття», «Дні вина і троянд», «В чужому ряду», «Чистий і тверезий».

pochemu u cheloveka depressiya posle alkogolya i chto delat dlya togo, chtoby ot nejo izbavitsya84 Чому у людини депресія після алкоголю і що робити для того, щоб від неї позбутися

Рекомендовані фільми

Лікування депресії

При стійкому пригніченому стані і нав’язливих суїцидальних думках застосовується комплексна терапія. Пацієнт повинен хотіти одужати, відмовившись від подальшого вживання алкоголю. Симптоми і лікування алкогольної депресії у жінок і чоловіків повинні контролюватися фахівцем. Схема корекції посталкогольної депресії складається з декількох етапів:

 • детоксикація, при якій усуваються наслідки абстинентного синдрому;
 • прийом медикаментів, що мають мінімум побічних ефектів і не викликають звикання;
 • індивідуальні заняття з фахівцем.

Корисне відео

Ще трохи про причини виникнення депресивного настрою після бурхливого застілля розповість психолог Катерина Лім:

Висновок

 1. Депресія після алкоголю, як правило, спостерігається у людей, які схильні до депресивності і без зовнішнього впливу. Таким чином, алкоголь лише погіршує загальний стан, але не є його причиною.
 2. Надзвичайно небезпечно, коли людина починає лікувати депресію за допомогою алкоголю. В результаті, отримавши тимчасове полегшення, хворий занурюється у ще більш важкий стан, що може закінчитися алкогольною залежністю і деградацією особистості.
 3. Проаналізуйте власне життя і зрозумійте, що в ній не так, щоб позбавитися від депресії і тривоги раз і назавжди.
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради