Аналіз на сифіліс: діагностика крові і тест на мазок

Сифілісом називається венерична хвороба, яка виникає в результаті розмноження патогенної бактерії — блідої трепонеми (Treponema pallidum). Хвороба відноситься до важких і вражає людей з ослабленим імунітетом. Своєчасно проведений аналіз на сифіліс дозволяє виявити дане захворювання і почати його лікування, перш ніж почнуться небезпечні ускладнення.

Особливості виявлення сифілісу

Для підтвердження цієї хвороби слід здати аналіз крові на сифіліс. Разом з тим 100% достовірного результату не може гарантувати жоден тест, тому доводиться проводити не одне, а декілька різних досліджень.

Від трихомонади або гонокока бліда трепонема відрізняється тим, що мазок на сифіліс її не виявляє. Якщо симптоми захворювання відсутні, то для тесту з метою виявлення хвороби найбільше підходить кров.

Увага! Діагностика хвороби складається з 2 напрямків: виявлення клінічних симптомів і серологічний тест.

Підготовка

Від якості підготовки до процедури залежить точність діагностики сифілісу. Клінічна картина та лабораторні дослідження, взяті в комплексі, дозволяють встановити правильний діагноз і підібрати адекватне лікування.

analiz na sifilis: diagnostika krovi i test na mazok10 Аналіз на сифіліс: діагностика крові і тест на мазокУвага! Кожна лабораторія має свій метод проведення діагностики, тому для отримання коректних результатів рекомендовано виконання двох-трьох тестів в одній і тій же лабораторії.

Необхідною умовою при здачі серологічного тесту на сифіліс є 8-годинне голодування, а ще краще не їсти 12 годин до процедури. Заборонено також вживання спиртних напоїв. За кілька днів до здачі крові з раціону повинна бути виключена:

 • жирна;
 • смажена;
 • копчена їжа.

Курці повинні викурити останню цигарку мінімум за годину до здачі крові. У тих випадках, коли для дослідження повинна бути взята кров з вени, потрібно постаратися виключити фактори, що можуть вплинути на результат. В якості таких факторів розглядаються:

 • фізичне напруження;
 • емоційне збудження.

Для гарантії точного результату необхідно дотримуватися деяких правил, в числі яких-заборона на вживання спиртних напоїв перед проведенням досліджень.

Види досліджень

Діагностувати хвороби можливо за допомогою прямих і непрямих методів. Сама бліда трепонема виявляється лише прямим методом. Непрямий метод виявляє антитіла до спирохете. Якщо знайдені антитіла, то це підтверджує наявність спірохети в організмі. До непрямих способів діагностики відносяться серологічні реакції, об’єктом дослідження яких є сироватка крові.

Антитіла можна виявити в процесі їх контактування з антигенами. Тому для проведення серологічної реакції використовуються речовини з вмістом заданого антигену. За типом даного антигену реакції поділяються на трепонемные і нетрепонемні:

 • Трепонемная реакція проходить з виявленням антитіл до антигенів трепонеми.
 • До нетрепонемным відносяться реакції, обнаруживающин антитіла до липопротеидам зруйнованих трепонем або клітин людського організму.

Важливо! Так як останні мало чим відрізняються від ліпопротеїдів тканин тварин, то підсумок аналізу на сифіліс може виявитися хибнопозитивним. Кардинально підтвердити діагноз захворювання може тільки позитивна трепонемная реакція.

Для діагностики застосовують весь арсенал обстежень. Зазвичай для підтвердження діагнозу необхідні кілька аналізів.

Методи досліджень крові

У венерології прийнято поділ всіх серологічних досліджень крові на дві групи:

 • Неспецифічні (RW).
 • Специфічні (РІФ, ІФА, РІБТ, РНГА).

Які аналізи здають на сифіліс?

 • Дослідження крові на RW (реакція Вассермана), що дозволяє виявити наявність збудника і його активність, а також оцінити перспективи призначеного лікування. У деяких випадках тест може видати помилковий результат.
 • Тест крові РИФ — є більш чутливим, дозволяє виявити захворювання на початковій стадії. Особливо корисний для виявлення прихованих симптомів захворювання.
 • ІФА робиться для визначення наявності в організмі антитіл до блідої трепонеме.
 • РПГА Тест може підтвердити стадію патології. Його застосовують не самостійно, а лише в сукупності з іншими.
 • РІБТ застосовують для того, щоб розпізнати псевдопозитивну реакцію Вассермана.

Для будь-якого тесту необхідний забір крові. Підготовка до здачі аналізу на сифіліс включає стандартний перелік правил.

analiz na sifilis: diagnostika krovi i test na mazok11 Аналіз на сифіліс: діагностика крові і тест на мазокВажливо! Жоден тест не є 100% доказом того, що пацієнт заражений сифілісом. Позитивна реакція не є абсолютним свідченням про наявність хвороби у людини.

Крім діагностування в лабораторних умовах, можливе проведення експрес-тесту на сифіліс в домашніх умовах. Набір для тесту можна придбати в аптеці. Час аналізу на сифіліс в даному випадку скорочується до 20 хвилин. Тест на дому має досить високу чутливість.

Дослідження за Вассерману

Багато людей чули і знають, як називається один з відомих аналізів на сифіліс — реакція Вассермана. Такий тест покаже позитивний результат вже на 5-8 тижні з моменту зараження. Суть методу полягає в тому, що в сироватку крові вносять штучний білок — замінник трепонеми, і комплемент — зв’язувальний білок. Якщо в крові є відповідні антитіла, то вони зв’язуються з антигенами і випадають в осад.

Результат дослідження визначається візуально:

 • Немає осаду — значить, відсутні білки для захисту, відповідно, немає і хвороби.
 • Осад випав — реакція позитивна, тобто в крові, можливо, відбувається боротьба з недугою.
 • Незначна кількість дрібних пластівців — результат сумнівний (так або ні).

Одним з показників реакції є її інтенсивність. Її прийнято позначати в плюсах (або хрестах):

+ — реакція сумнівна;

++ — реакція слабоположітельная;

++++ — реакція різко позитивна.

ІФА

Далі мова піде про те, які ще аналізи здають на сифіліс. Діагностувати ранній прояв хвороби здатний імуноферментний аналіз (ІФА). З його допомогою можна виявити антитіла IgM, IgA, IgG. Для цього використовують імуноглобуліни, позначені ензимом, і особливий реагент. Результат оцінюється за насиченістю кольору отриманих проб: багато антитіл — колір суміші більш насичений.

Важливо! Метод є досить специфічним і чутливим. Результат ІФА на сифіліс заснований на комп’ютерному аналізі, при якому виключається суб’єктивна оцінка. Для тіста застосовують спеціально розроблені і автоматизовані комплекси.

Аналіз ІФА на сифіліс вважається одним з найбільш досконалих способів діагностування.

Недоліком цього методу є:

 • складність проведення;
 • тривалість;
 • необхідність складного обладнання;
 • наявність навченого персоналу.

Ще одним суттєвим недоліком методу ІФА на виявлення сифілісу виступають порівняно часті хибнопозитивні результати. ІФА часто використовують після неспецифічних тестів або у зв’язці зі специфічними.

РИФ

РИФ, або реакція імунофлюоресценції, є чутливою реакцією, тому у багатьох хворих вона показує позитивний результат вже в початковому серонегативному періоді хвороби.

Сутністю дослідження є поєднання специфічного антигену (блідої трепонеми) з антитілами сироватки крові пацієнта і флюоресцирующей сироваткою (з’єднання кролячої сироватки зі світловим речовиною). Якщо реакція позитивна, то в мікроскопі видно жовтувато-зелене світіння блідих трепонем.

Світіння оцінюється в ступенях:

 • Позитивна реакція фіксується, як 4+, 3+, 2+.
 • Негативна констатується, як 1+ (світіння відсутній).

Важливо. Будь випадок вторинного сифілісу відзначений позитивною реакцією, так само, як і латентний сифіліс. Позитивна реакція спостерігається і при наявності вродженого сифілісу.

Насиченість світіння в якості способу діагностики: світіння спостерігають у люмінесцентний мікроскоп.

РПГА

Реакція пасивної гемаглютинації — тест, який заснований на методиці, за допомогою якої визначається аглютинація еритроцитів у випадках, коли в них є антигени збудника захворювання — блідої трепонеми.

Аглютинації не відбувається, якщо в матеріалі відсутні антитіла трепонеми. РПГА як один з основних аналізів, призначених для виявлення та подальшого лікування сифілісу, проводиться близько 50 років, при цьому він широко застосовується в сіродіагностиці.

Перевагою РПГА визнається висока, майже 100% специфічність. Завдяки цьому аналіз використовується як підтвердження позитивного результату одного з неспецифічних, нетрепонемных досліджень. Чутливість тесту становить не менш 99-100%, причому позитивна реакція висока і при прихованих формах хвороби.

Примітка. Трепонемные тести, в тому числі і РПГА, набагато чутливіші неспецифічних, нетрепонемных. У зв’язку з цим трепонемные тести стали використовуватися частіше.

Позитивний результат дослідження за допомогою РПГА повинен бути обов’язково підтверджений. Для цього застосовують інший трепонемный тест, наприклад, метод ІФА при сифілісі.

Інші аналізи

РІБТ, реакція іммобілізації блідих трепонем, являє собою найбільш специфічний тест крові. Він відрізняється високою точністю і якістю, однак це — дорога процедура, і виконати її можуть тільки лабораторії, оснащені за останнім словом медичної техніки.

Цей тест застосовується тільки в тих випадках, коли є:

 • сумніви у даних інших серологічних досліджень;
 • підозри на хибнопозитивні результати (наприклад, у вагітних).

До одного з високочутливих трепонемных тестів відноситься імуноблотинг (Western Blot), метод, що поєднує електрофорез та ІФА. Електрофорез поділяє бліді трепонеми на окремі антигенні групи. Матеріал після цього обробляється сироваткою пацієнта.

Для крові хворої людини характерна наявність специфічних імуноглобулінів IgM і IgG. До останніх додається сироватка з антитілами, помічена з допомогою радіоізотопів або ферментів. Ділянки з імуноглобулінами відрізняються специфічними смужками. Імуноблотинг є сучасним достовірним і чутливим способом діагностики. Однак для його проведення необхідна дорога медтехніка.

Пам’ятайте! Матеріал призначений тільки для ознайомлення.

Обов’язково проконсультуватіся з вашим лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради