Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

1563a88531a97b83c3628ee54cac7605 Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Коржиками називають плоскі вироби круглої або овальної форми з борошна. Вони можуть бути з начинкою і без неї, смаженими і печеними. До їх числа відносяться піта, фокачча, тортилья і багато інших хлібобулочних виробів, добре всім знайомі. Але далеко не всі знають, які ще бувають коржі в світі.

Баннок

Цей корж роблять у багатьох індіанських племенах. Інша її назва – смажений хліб. По суті, це шматок дріжджового тіста, обсмажений в жирі. При подачі до столу на баннок кладуть страви з бобів, смаженого м’ясного фаршу, подрібненого сиру, завдяки чому страва нагадує піцу. Можна подавати індіанський смажений хліб і з солодким гарніром – медом і цукровою пудрою. Солодкий варіант індіанських коржів відомий як десерт «Вухо слона».

4726ec2509e68aa8551e039a1020ebe3 Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Млинці

Традиційна українська страва – млинці – теж можна віднести до категорії коржів. Готуютьїї і інші східнослов’янські народи. Млинці можуть подаватися окремо, зі сметаною, маслом, медом. Також в них можна загортати солодку і несолодку начинку. Класикою української кухні вважаються млинці з ікрою. За основу для приготування млинців можна брати не тільки пшеничне борошно, а й будь-яке інше. Нерідко млинці печуть з гречаного борошна.

c4071a9fbc36eec3431c6e4aa2d15d3a Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Галети

Галет називають французькі коржі. Під цією назвою відомі найрізноманітніші вироби з борошна, від пирога і вафель. Власне коржем можна назвати бретонські галети, які представляють собою тонкі млинці з гречаного борошна. На відміну від млинців галети подають з несолодкими доповненнями з м’яса, риби і овочів. Запивати їх прийнято сидром.

b18d4cc8c4001239dec452bc15fb7e4f Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Лаваш

Тонкий прісний коржик з пшеничного борошна на Кавказі і в країнах Передньої Азії називається лавашем. Наші співвітчизники і англомовні народи називають ці вироби вірменським лавашем. Відмінною його рисою є мала товщина (2-5 мм) і великий розмір (довжина 90-110 см, ширина 40-50 см), а також невелика вага (зазвичай до 250 г). Лаваш швидко засихає, і в такому вигляді може зберігатися дуже довго. Випікають такі коржі в тандирі. У Вірменії лаваш подають до хашу, в Азербайджані загортають в нього рис, в Туреччині їм доповнюють люля-кебаб. У ряді країн його використовують і для приготування шаурми.

d6ab1e32f6c7c39371bd511fc5aa66d1 Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Матнакаш

Ці коржі теж готується в Вірменії. Вони значно товщі лаваша. Матнакаш має круглу або овальну форму, пористу м’якоть і апетитну кірочку. Випікають його з дріжджового тіста. Матнакаш багато наших співвітчизників називають «товстим лавашем», але це не правильно. Нічого спільного між матнакаш і лавашем немає.

07f7540ec724570167b2c48da6a6f6fd Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Маца

Маца – це єврейські коржі з тіста, що не пройшов зброджування. Це єдиний вид хлібобулочних виробів, який можна їсти під час свята Песах. Єврейського прісного коржика готують з тіста, замішаного на воді і тонко розкотавши.

6e7acd9014f93d120b9fe117595b9e4b Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Мчаді

Мчаді (або чаді) – грузинський коржик з прісного тіста. Вони виходять щільними. Робиться з кукурудзяної муки. Нарізати її при подачі до столу не прийнято – мчади ламають руками. Нерідко цей корж роблять з начинкою. В її якості використовують імеретинский сир або відварну квасолю, щедро приправляючи їх зеленню. Традиційно мчаді смажать на олії в спеціальній сковороді (кеци), але сучасні господині нерідко готують грузинські коржі на чавунній сковороді або навіть на деку в духовці.

НААН

У тюркських мовах хліб називається «нан», звідси і пішла назва національних індійських коржів з прісного пшеничного тіста. Ці коржі готують не тільки в Індії, але і в Таджикистані, Узбекистані, Ірані, Афганістані та ряді інших країн. Виріб часто готують з начинкою з баранячого фаршу, картоплі та інших овочів. Подають НААН як доповнення до перших страв або чаю, а іноді і в якості самостійної закуски.

65968382ce972ea4d60411affe21f5ef Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Пане каразау

Пане каразау є національним хлібом в Сардинії. Це словосполучення перекладається як «смажений хліб». Розкопки показали, що ці коржі тут готували вже 10 століть до нашої ери. Сардинські плоскі круглі коржі з прісного тіста в сухому вигляді можуть зберігатися до року. Їсти їх можна сухими або розмоченими. Розмочують пане каразау не тільки у воді, але і в вині, соусі.

 

7c91194e6bd7eb0df0bd965793dabc70 Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Піта

Піта – коржик, популярний в країнах Середземномор’я і Близького Сходу. Випікаються вони зі шпалерного або високоякісного пшеничного борошна. Згадку про піти можна знайти навіть в Старому Завіті. При випічці арабської піти в центрі накопичується повітря, що піднімає верхній шар тіста і відокремлює його від нижнього. В результаті в центрі готового коржа утворюється кишенька, яку можна заповнити начинкою. Зазвичай в її якості виступають салати або м’ясо. Діаметр у арабської піти невеликий – 15-20 см, тому їсти зроблений з неї «бутерброд» дуже зручно.

0bc8bd90a3efff67bb11c6c40e070658 Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Піца

Відома в усьому світі італійська піца теж відноситься до категорії коржів. Роблять піцу зазвичай з дріжджового тіста, розтягнутого руками. Традиційне тісто для італійської коржі роблять з борошна з твердих сортів пшениці, натуральної закваски, оливкової олії, солі і борошна. Піцу обов’язково покривають томатним соусом і сиром, запікаючи разом з начинкою. До складу начинки також можуть входити овочі, гриби, м’ясні продукти. Традиційно піцу роблять круглою, випікають при високій температурі, при подачі до столу розрізають спеціальним ножем.

2086c5fb2ed9f7cf178522dedc625442 Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Рейкялейпя

Назва коржа з фінського перекладається як «хліб з діркою». Зовні фінський коржик нагадує великий плоский бублик (діаметром близько 30 см, товщиною 3-4 см). Робиться він з житнього борошна. Спочатку такий корж робили тільки в Західній Фінляндії, а в Східній Фінляндії пекли товщий житній хліб, більше схожий на коровай. Але поступово коржі з діркою стали робити на всій території Фінляндії, можна зустріти її і в Карелії.

3af6102f2f9e26d873d466d2fd2b9af5 Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Тандир-нан

Так називають середньоазійський корж, приготовлену в тандирі. Роблять цей тонкий азіатський хліб з пшеничного дріжджового тіста. Коржик зазвичай посипають кунжутом або маком. Їдять тандир-нан з чаєм, а також подають як хліб до основних страв (плову, шурпи, шашлику). Можна робити з цього коржа і бутерброди, солодкі і несолодкі.

Тортілья

Тортілья – мексиканська випічка з кукурудзяного або пшеничного борошна. Роблять її і в Центральній Америці, а також в США. Тортілья входить до складу багатьох страв мексиканської кухні – в неї загортають начинку. Також з неї роблять пироги і сендвічі. Також тортилью можна подавати до основних страв як хліба. Їдять страви з тортильї тільки гарячими, так як коржі з кукурудзяного тіста швидко тверднуть.

daca5b5d78a21165f6e0bd22cd4dadc1 Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Фокачча

Фокачча – коржик, який в Італії готують як з дріжджового, так і з прісного тіста. Найбільш традиційний варіант тіста для цього виробу містить лише три інгредієнта, це вода, борошно і оливкова олія. Іноді воду замінюють молоком, щоб коржик довше залишалася мяким. Форма і товщина італійських коржів може бути різною. Нерідко її готують з начинкою, солодкою або несолодкою. Часто фокачча буває посипана цибулею, часником, перцем, іншими приправами. Фокачча в італійській кухні виконує ту ж роль, що в нас хліб.

397dce9bee380d7648d17a88ca7c71a7 Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Чурек

На Північному Кавказі хлібні коржі називають чуреком. Роблять їх не тільки з пшеничного, а й з кукурудзяного, ячмінного борошна, а випікають в золі. Однак робити кавказький корж можна також в тандирі або над вогнищем на глиняному або металевому аркуші, який азербайджанці називають Садж.

26a2c7e2afa35836d913b17310787910 Які бувають коржі: назви, і походження знайомих (і не дуже) виробів з тіста

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради