Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Шипшина – унікальне за властивостями і складом рослина, яка замінить дорогий аптечний вітамінний комплекс і допоможе підвищити імунітет у зимову пору.

Корисними для організму є не тільки плоди рослини, але також його коріння і листя. Але для сушіння використовуються ягоди, помаранчеві або червоні, які кожен бачив хоч раз у житті.

Плоди шипшини містять у своєму складі цілий комплекс вітамінів А, Е, К, В і С, концентрація цих речовин у цих плодах перевищує концентрацію в будь-якому іншому фрукті або ягоді.

aad440bc4c2bbcd40a757a42d05e330c Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Крім того, продукт складається з цілого набору кислот, марганцю, заліза, фосфору, кобальту та інших мікроелементів, важливих для зміцнення і підтримки організму.

Але для того, щоб ягода зберегла корисні властивості, потрібно правильно її заготовляти ще в теплу пору року. Обробка і заготівля шипшини здійсненна в домашніх умовах без додаткових пристроїв і пристосувань.

Правильно висушений шипшина збереже всі корисні властивості свіжої ягоди, але при цьому не буде псуватися навіть без дотримання належних способів зберігання.

c3717c2d205f1bddcab8e0c4f4b00e96 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Засушений продукт можна використовувати для приготування настоїв і відварів. Дані кошти використовують не тільки для вживання, але так само для банних процедур, розхлюпуючи цілющу воду на кам’янку і для наступної інгаляції.

Крім того, з шипшини варять компоти і роблять лікарський натуральний чай.

Коли потрібно збирати шипшину і як його сушити

Шипшина починає цвісти ще в травні. А дозріває в розпал літа. Збір ягід можна починати на початку серпня, але потрібно встигнути до перших заморозків.

Після того як вдарить мороз, шипшина втратить половину своїх корисних якостей і буде гірше піддаватися сушінню.

55e819f806ee9b2843b862d9c6db5094 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Повністю дозрілі ягоди мають насичений червоний колір, стають солодкими і насиченими. Але збирати шипшину слід злегка незрілим, щоб ягоди були міцніші і багатше вітамінами.

Сушити їх у такому вигляді набагато простіше і ефективніше.

Ознака незрілості у цієї ягоди – насичений помаранчевий колір. Незрілі плоди можуть бути також червоними, але не темного відтінку.

За смаком молодий шипшина може бути в’язким і кислуватим. Перевагу слід віддавати великим плодам з міцної підніжкою.

dde68ea920e69823ff566c0f0dea36e9 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Сушити шипшина необхідно в духовці або за допомогою спеціальної сушарки, що працює від джерела електроенергії. Також можна залишити ягоду висихати на підвіконні, але за умови постійного припливу свіжого повітря.

Правильна підготовка плодів

Перед тим як сушити шипшина, його слід ретельно обробити і очистити. Мити ягоду категорично заборонено, вона і без того буде піддана обробці, а вода може перешкодити якісної заготівлі.

Сушити плоди треба разом з підніжкою. Це не дає їм деформуватися і псуватися. А крім того, в чашечці рослини міститься не меншу кількість корисних елементів, ніж у самій ягоді.

4e20c6a1679897077b45000fc577dc10 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Зібраний шипшина потрібно ретельно розсортувати, відібрати тільки великі плоди, витягнути і викинути деформовані, зіпсовані ягоди. Після того, як урожай буде підготовлений, можна приступати до процесу сушіння.

Способи сушіння шипшини без духовки

Сушити шипшина можна не тільки в духовці. Для виконання процесу можна скористатися електросушилкою або мікрохвильовкою. Але навіть якщо електроприладів в будинку немає, можна висушити ягоду на свіжому повітрі без будь-яких витрат та без нагляду.

Для того, щоб висушити шипшина на свіжому повітрі, потрібно ретельно обробити продукт, залишивши лише підніжки. Плоди розкладають на фанері або на газеті, уникаючи синтетичних матеріалів.

7040d1d94bf187aa4c39a28caacef107 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Шипшина укладають в один шар і поміщають на свіже повітря. Це може бути підвіконня з відкритим вікном, балкон або коридор. Сушити плоди слід до тих пір, поки з нього не вийде вся волога і він не стане зморщеним, деформованим на вигляд.

7a3e60a3ebd8233c64d17b2f9fcc8a7d Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

При сушінні природним способом важливо дотримуватися температурного режиму й освітлення. Температура повинна бути кімнатної, але не перевищувати 30 градусів. При підвищеній вологості ефективно висушити шипшина не вдасться.

Також важливо стежити за тим, щоб ягоди не потрапляло сонячне світло. Сушити плоди краще всього в темній, погано освітленій кімнаті.

Якщо ж це неможливо, слід накрити піддон з шипшиною сухим і чистим рушником.

Як сушити шипшина на зиму в електросушарці

Електросушарка значно полегшує процес заготівлі шипшини. Даний прилад дозволяє залишити плоди без нагляду і забрати на виході готовий продукт, не сумніваючись у його якості.

Шипшина перед сушінням повинен бути оброблений і акуратно покладений одним шаром. Процес займає близько 10 годин, протягом яких ягода буде піддана температурі до 70 градусів.

3d462442e35f50103c78404fc2dc029c Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Шипшина у електросушарці виходить найкраще. Даний прилад розроблений спеціально для ефективного приготування ягід і збереження корисних речовин в складі.

Але незважаючи на це, ягоду слід регулярно перевіряти і спостерігати за тим, щоб сушка проходила правильно і не псувала шипшина.

Як правильно сушити шипшина в мікрохвильовці

Сушити плоди в мікрохвильовці не рекомендується, але за відсутності альтернативи можна вдатися до цього способу. При наявності спеціальної функції сушіння, слід використовувати її, поставивши автоматичний режим найбільш підходящий для ягід.

Як правило, процес сушіння в мікрохвильовці на спеціальному режимі займається близько 2-3 годин, протягом яких необхідно перевіряти ягоду і контролювати температуру.

У тому випадку, якщо мікрохвильова піч обладнана мінімальним набором функцій, потрібно запустити стандартний режим на 5 хвилин. Після чого, ягоди необхідно перевірити, трохи провітрити.

26109aeb6b12ff500c155b85a1d7607b Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Повторювати процес слід до тих пір, поки плоди не будуть висушені остаточно. Але як вже говорилося вище, цей спосіб не є кращим і існує ймовірність, що мікрохвильове випромінювання зіпсує ягоду, позбавивши її від всіх корисних речовин, що входять до складу.

Як сушити шипшина в духовці

Сушіння в духовці займає багато часу і вимагає підвищеного контролю до процесу. Але цей спосіб є одним з найбільш бажаних, за рахунок ідеального збереження корисних властивостей при дотриманні всіх правил.

Щоб висушити плоди в духовці їх необхідно розкласти на противені одним шаром. Для ефективного виконання процесу ягоди не повинні бути мокрими або брудними.

d72c6785974ab0e383d31d3b9a3e5b9f Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Коректної температурою для сушіння будуть показники, що не перевищують 60 градусів. Краще всього використовувати невисоку температуру, при якій процедура буде виконуватися повільніше, але плоди не зіпсуються і не втратять ув’язнених у своєму складі корисних речовин.

414b953100f0c7c945f3e257564af226 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Перед тим як ягоди помістити в духову шафу, слід попередньо розігріти. Тривалість процесу займає близько 8 годин, протягом яких необхідно стежити за шипшиною і контролювати температуру, поступово підвищуючи її до допустимого показника.

На час сушіння двері шафи повинна бути відкрита, щоб волога із ягоди не осідала назад, а випаровувалася.

Температура сушіння і визначення готовності продукту

Сушка шипшини в електричних або газових приладів не передбачає ніяких складнощів, єдине що вимагає уваги – температура.

При неправильно підібраному режимі плоди втратять всі корисні властивості і стануть марні. Занадто високі показники зіпсують ягоду, позбавивши її вітамінів і корисних речовин в складі.

b6612265e8de26e64183869049939ca1 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Занадто низькі показники можуть нашкодити оболонці шипшини, а також при такому температурному режимі процес займе довгий час.

Оптимальними показниками є діапазон від 40 до 60 градусів для духовки, до 70 градусів для спеціалізованої сушарки.

Щоб визначити ступінь готовності продукту варто оглянути ягоди. Вони повинні трохи потемніти і скривиться. Явною ознакою досягнення результату є крихкість шипшини.

2f3b00b69a815a09d25c69a0fc3d8983 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

При повній готовності ягоди без особливого зусилля разламываются навпіл. Якщо ж шипшина почорнів, це означає, що процес сушіння був здійснений неправильно і, швидше за все, такі ягоди більш не є насичені вітамінами і корисними речовинами.

Як зберігати сушений шипшина в домашніх умовах

Зберігати висушений шипшина слід в мішечку з натуральної тканини або в спеціальній коробці. Також підходять скляні банки, але не мають щільної кришки.

97b620b7138f4e6502eb70c0c77c584c Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Накрити таку ємність можна рушником або марлею. Помістити ягоду слід в темний шафа, або будь-яке інше місце, не пропускає прямого попадання сонячних променів.

Для ефективного збереження шипшини, він повинен зберігатися при кімнатній температурі, ні в якому разі не в холодильнику. Місце зберігання плодів повинно пропускати повітря, бути сухим і не занадто теплим.

Чи можна заморожувати плоди в морозилці

Шипшина можна заморожувати в морозильній камері для використання та приготування в холодну пору року. Морозильна камера дає певні переваги. Вони полягають у збереженні первісної форми продукту і його соковитості.

2cd30171accb64972a74fabd3ba7ba13 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Але даний спосіб зберігання поступається сушінні в можливості збереження корисних властивостей і вітамінів.

Як правильно заварювати сушені плоди

Залежно від приготавливаемого напою спосіб заварювання може відрізнятися. Для того, щоб зробити настій на шипшині сушені плоди слід залити окропом і залишити настоюватися на деякий час під кришкою.

5468edc93f1975efe5eb42fee5612453 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Відвар готується на відкритому вогні, для цього ягоди поміщають в холодну воду і доводять до кипіння. Щоб приготувати чай, шипшина змішують з іншими травами і рослинами і заварюють в спеціальному чайнику.

f14a28e4bc97b05be91bc6d886a425ef Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Варять компоти з цієї ягоди з додаванням цукру чи сиропу, а також інших плодів.

Показання та протипоказання до вживання

Шипшина містить в своєму складі масу позитивних речовин. Ця рослина використовується для:

  • Лікування інфекційних та вірусних захворювань
  • Підвищення імунітету і зміцнення організму
  • Профілактики простудних захворювань
  • Вітамінного збагачення
  • Профілактики онкології
  • Зміцнення судин
  • Виведення шлаків і токсинів

e06afb28d7155976fc3ff522272f8576 Як сушити шипшину в домашніх умовах правильно

Але крім явної користі існують захворювання, що є прямим протипоказанням до вживання шипшини:

  • Гіпертонія та інші захворювання серцево-судинної системи
  • Схильність до тромбоутворення
  • Виразка, гастрит або інші захворювання ШКТ

Даний список протипоказань пов’язаний з тим, що шипшина викликає підвищену згортання крові. Тому людям з серцево-судинною недостатністю вживання даного продукту в будь-якому вигляді заборонено.

Крім того, ягода містить велику кількість кислот, що призводить до подразнення шлунка і кишечника, а також сприяє руйнуванню емалі зубів.

Але навіть якщо ніяких проблем зі здоров’ям не є, перед вживанням шипшини слід проконсультуватися з лікарем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради