Вирощування лировидного фікуса в домашніх умовах: правила догляду, пересадки і розмноження

vyrashhivanie lirovidnogo fikusa v domashnikh usloviyakh: pravila ukhoda, peresadki i razmnozheniya97 Вирощування лировидного фікуса в домашніх умовах: правила догляду, пересадки і розмноженняФікус ліровидний або Лірата – один з найславетніших представників свого роду. Причиною цього є його незвичайний вигляд: великі яскраво-зелене листя нагадує ліру за формою, що надає рослині особливий шарм. Але задумуючи поселити фікус у своєму домашньому саду, важливо пам’ятати, що він родом з тропіків, а значить, йому потрібні відповідні умови для розвитку. Щоб виростити Лирату, слід дотримуватися цілого зводу правил по догляду далі пропонуємо ознайомитися з ними.

Умови для здорового розвитку

Фікус Лірата чутливий до навколишнього середовища, тому для його активного розвитку треба виключити всі можливі негативні чинники і створити максимально близькі до природних умови вирощування:

 • Вологість. Тропічна Лірата дуже погано переносить надмірно сухе повітря, тому необхідно регулярно протирати листові пластини мокрою губкою і обприскувати рослину в спекотні місяці.
 • Освітлення. Для лировидного фікуса слід підібрати добре освітлену зону, але при цьому захищену від тривалого впливу прямих променів сонця. Оптимальний варіант – підвіконня на східній або західній стороні.
 • Температура. Навесні і влітку температуру потрібно підтримувати на рівні близько 20-25 градусів, пізньої осені та взимку – 15-20 градусів.
 • Грунт. Для рослини підходить звичайний родючий субстрат – суміш среднекислотного листового грунту, торфу і піску в співвідношенні 1:1:0,5.

vyrashhivanie lirovidnogo fikusa v domashnikh usloviyakh: pravila ukhoda, peresadki i razmnozheniya98 Вирощування лировидного фікуса в домашніх умовах: правила догляду, пересадки і розмноження

 • Полив. Влітку фікус потрібно поливати не менше 3 раз на 7 днів, а взимку – 1 раз в 7 днів.
 • Підгодівля. Необхідно забезпечити рослині комплексне добриво: азотовмісні складами – 1 раз у весняний сезон, суперфосфатом – 2 рази на 30 днів під час активного росту.

Рада. Фікус боїться переохолодження, тому в зимовий час року його вкрай небажано тримати на підвіконні.

Обрізування і пересаджування

Щоб стимулювати появу нових пагонів і підтримувати акуратну форму крони, фікус важливо регулярно підрізати. Робити це слід при досягненні рослиною 70 см у висоту: візьміть гострий ніж і обріжте верхівки пагонів над міжвузлями.

Рада. Тонкі пагони підрізайте прямо, товсті – навскоси.

Але навіть своєчасна обрізка лировидного фікуса не звільняє від необхідності його пересадки у все більш і більш просторі горщики. Перші три роки цю маніпуляцію слід виконувати кожну весну, а після четвертого року життя – 1 раз у 2 роки. Рослина сама подасть сигнал про необхідність пересадки – його коріння почнуть пролазити в дренажні отвори ємності.

Пересаджувати фікус потрібно в горщик, який на 3 см і ширше і вище попереднього:

 • заповніть дно нової ємності керамзитом – дренаж повинен займати 1/3 горщика;
 • закрийте дренаж шаром рейкової піску;
 • перенесіть в горщик фікус разом із земляною грудкою;
 • заповніть вільний простір ємності субстратом.

vyrashhivanie lirovidnogo fikusa v domashnikh usloviyakh: pravila ukhoda, peresadki i razmnozheniya99 Вирощування лировидного фікуса в домашніх умовах: правила догляду, пересадки і розмноження

Варіанти культивування

Є три способи отримати новий примірник фікуса: посадка насіння; поділ листовими живцями; розмноження живцями стебла. Перші два варіанти складно реалізувати в домашніх умовах, так як важливо підтримувати стабільну температуру і забезпечувати одержання певної кількості природного світла. Тому найбільш раціональним рішенням буде стеблове живцювання.

Алгоритм розмноження простий:

 • Гострим ножем зріжте з Лираты держак довжиною 12-15 см з трьома парами листя.
 • Видаліть нижній лист, а решта акуратно скрутити в трубочки – це зменшить втрати вологи.
 • Промийте основу живця від соку та підсушіть.
 • Підготуйте ємність з водою і розчиніть в ній невелику частину деревного вугілля.
 • Розташуйте держак у тарі і накрийте його прозорим пакетом – він дозволить створити ефект парника.
 • Через 30 днів, коли з’являться корінці, молоде рослина можна пересаджувати в горщик з пухким субстратом.
 • Рада. Розмноження живцями стебла рекомендується проводити ранньою весною.

  Хвороби і шкідники

  У більшості випадків Лірата захворює із-за неналежного догляду – про це можна здогадатися безпосередньо за зовнішнім станом рослини:

  vyrashhivanie lirovidnogo fikusa v domashnikh usloviyakh: pravila ukhoda, peresadki i razmnozheniya100 Вирощування лировидного фікуса в домашніх умовах: правила догляду, пересадки і розмноження

  • листя почали приймати бурого забарвлення – має місце надмірний полив фікуса;
  • листя жовтіє і слабшає в кімнаті низький рівень вологості;
  • нові листя виростають маленькими і обпадають – квітці недостатньо добрив;
  • фікус зблід – йому не вистачає освітлення;
  • листя вкрилося бурими плямами – відбулася різка зміна температури повітря.

  Також небезпеку для фікуса представляють деякі комахи. Насамперед це щитівка, що харчується соками рослини. Для боротьби з нею Лирату обприскують фунгіцидами. Фікус часто дошкуляє павутинний кліщ. Позбутися від нього допоможуть хімічні препарати або відвар коріння цикламена. Також на листках може завестися червець – щоб зробити фікус непривабливим для паразита, протирайте листя слабким спиртовим розчином.

  Як бачите, фікус ліровидний хоч і не примхливий, але по-своєму вимогливий у догляді. Тільки створивши максимально комфортні умови для розвитку Лираты і дотримуючи всі правила її обслуговування, ви зможете виростити по-справжньому красиву і здорову культуру, яка в домашньому саду буде виглядати не менш ефектно, ніж в рідних тропіках.

  А ви вирощували якусь із різновидів фікуса?

  Живцювання фікуса: відео

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради