Трав’яний настій для підживлення рослин — правильний рецепт і застосування

Якщо у вас на городі для підживлення рослин немає перегною або ви не хочете використовувати для цієї мети мінеральні добрива, не біда. Альтернативою можуть бути рідкі органічні підгодівлі, і серед них трав’яний настій. Це абсолютно безкоштовне, просте в приготуванні добриво, але яке допоможе вам в рази збільшити ваш майбутній урожай. У цій статті я детально розповім вам, як зробити його своїми руками і застосовувати для різних овочевих культур.

travyanojj nastojj dlya podkormki rastenijj  pravilnyjj recept i primenenie11 Травяний настій для підживлення рослин — правильний рецепт і застосування

Це унікальне добриво, створене самою природою. Адже на кожній ділянці знайдеться трава, яку періодично скошують. Крім того, для нього підходять різні бур’яни. Причому, їх можна використовувати навіть разом з рештою землею на корінцях, це тільки додасть корисної мікрофлори. Краще брати рослини, які ще не обсеменились, хоча це не принципово.

Для приготування краще користуватися пластиковими або емальованими ємностями. Оцинковані або залізні брати не варто, оскільки вони будуть схильні до окислення. Розмір ємностей залежить від потреб, це може бути 10-літрове відро чи ж велика ванна або бочка. Важливо, щоб готовий розчин був використаний весь відразу після його готовності. Витративши весь настій, його можна приготувати знову, благо сировини для його приготування завжди буває достатньо.

Трав’яний настій – як добриво для рослин

Натуральне органічне добриво має чимало переваг. Головна перевага – воно безпечне, натуральний і екологічно чисте. Причому абсолютно безкоштовно, адже його основою є скошена зелень і выполотые бур’яни. Це може бути кропива, кульбаба, пирій, лобода, осот і т. д.

Настій з трави — прекрасна азотна підгодівля, що вкрай важливо на початкових етапах вегетації рослин. І працює набагато краще, ніж мульча з прілої зелені. Такі підживлення допомагають нарощувати зелену масу, зміцнює рослину в цілому. У розчині міститься чимало калію, який вкрай необхідний для нормального розвитку кореневої системи, цвітіння і зав’язування плодів.

travyanojj nastojj dlya podkormki rastenijj  pravilnyjj recept i primenenie12 Травяний настій для підживлення рослин — правильний рецепт і застосування

Іншою перевагою застосування є насичення ґрунту корисними мікроорганізмами. Розмножуючись, вони пригнічують ріст патогенної мікрофлори, сприяють розмноженню корисною, оздоровлюючи тим самим грунт і перешкоджаючи розвитку різних хвороб на рослинах. А все це разом-сприяють зростанню здорових рослин і підвищення врожайності.

За рахунок лужної реакції підживлення цим розчином допомагають раскислять грунт, адже деякі культури дуже негативно реагують на підвищену кислотність грунту.

Правильний рецепт і пропорції трав’яного настою

Я вже багато років використовую трав’яний настій для підгодівлі рослин. Цей рецепт я вже давно дізналася від колеги, і він мене ще ні разу не підводив. Вважаю, що це самий правильний рецепт, яким і хочу з вами поділитися. Я вам наведу рецепт на 1 відро. В залежності від величини вашої ємності і потреб ви відповідно збільшуйте пропорції. Склад простий, а всі компоненти завжди знайдуться на вашій ділянці.

 • Визначившись з ємностями, наповнюємо їх травою на 2/3 об’єму. Трава може бути сама різна: кропива, мокриця, кульбаби, выполотые бур’яни.

travyanojj nastojj dlya podkormki rastenijj  pravilnyjj recept i primenenie13 Травяний настій для підживлення рослин — правильний рецепт і застосування

 • Додаємо 0,5 л просіяної деревної золи. Навіть на початкових етапах вегетації калій і фосфор, що містяться в ній, допомагають розвитку кореневої системи. Пізніше ці мінерали стимулюють цвітіння і плодоутворення, так і самі плоди стають більш смачними.
 • Потім ємність заповнюють водою, але не до самого верху. В процесі бродіння утворюється пінна шапка, і з нею частина настою просто виллється за край ємності. Воду краще використовувати дощову. Вона м’якша. Якщо її не виявиться, можна використовувати водопровідну, але отстоенную, щоб хлор з неї зник.

travyanojj nastojj dlya podkormki rastenijj  pravilnyjj recept i primenenie14 Травяний настій для підживлення рослин — правильний рецепт і застосування

 • Вміст ємності перемішуємо, і щільно закриваємо кришкою або щільною чорною поліетиленовою плівкою, яку потім обв’язують шпагатом. Важливо, щоб процес бродіння проходив без повітря. Плівку можна притиснути до верху рідини, а поверх неї можна налити тієї ж води, щоб притиснути плівку.

travyanojj nastojj dlya podkormki rastenijj  pravilnyjj recept i primenenie15 Травяний настій для підживлення рослин — правильний рецепт і застосування

 • Ємність залишаємо для бродіння в затіненому, але теплому місці.

При приготуванні трав’яного настою для підживлення рослин в кінці червня – початку липня в нього можна додати 1 жменя суперфосфату на 10 л рідини.

На наступний день після приготування, на поверхні утворюється пінна шапка, тому вміст перемішайте і знову закрийте ємність. Термін готовності добрива залежить від навколишньої температури. Чим тепліше, тим швидше воно буде готове. Зазвичай влітку вже через 3-4 дні настій буде готовий для застосування.

Трав’яний настій для підживлення рослин без запаху

У цього безпечного натурального добрива є один недолік: він дуже неприємно пахне. Причому, якщо ви ще працюєте з ним без рукавичок, запах на руках залишається досить тривалий час. Цю проблему можна вирішити, додавши до початку приготування настою ЕМ-препарати (ефективні мікроорганізми). Це можуть бути, як готові, які можна купити в магазині: Байкал, Сяйво, Відродження, Гумат ЕМ, Фітоспорин.

travyanojj nastojj dlya podkormki rastenijj  pravilnyjj recept i primenenie16 Травяний настій для підживлення рослин — правильний рецепт і застосування

Чи можна використовувати те, що є у кожного в господарстві. Наприклад, цукор, мед або старе варення. Можна додати настій звичайного рису.

? Склянки рису залити 1 склянкою води, ретельно перемішати, щоб вода стала білястої. Після воду злити в окрему чашку і залишити в теплому темному місці, приблизно на тиждень. Після розчин проціджують, додають молоко в пропорції 1:10 і знову залишають для настоювання на тиждень. Через тиждень сирна маса відокремиться від сироватки, її треба відокремити. А в сироватку додати 1 ст. л. цукру. І ЕМ-препарат готовий.

Всі ЕМ-препарати допомагають швидше приготувати добриво, причому в процесі його приготування не буде присутній неприємний смердючий запах. Навпаки, він буде приємним і нагадувати запах квасу. Крім того, ці кошти допоможуть потім відновити корисну мікрофлору в ґрунті, її родючість, збільшити чисельність дощових черв’яків.

Використовуючи ЕМ-препарати в приготуванні трав’яного настою достатньо на 10-літрове відро додати 70-100 мл робочого розчину до всіх інших компонентів. Потім розмішайте, щільно закрийте ємність кришкою або щільною плівкою. Наполягайте в затіненому місці 3-4 дні.

travyanojj nastojj dlya podkormki rastenijj  pravilnyjj recept i primenenie17 Травяний настій для підживлення рослин — правильний рецепт і застосування

Застосування трав’яного настою на городі

Першу підгодівлю готовим добривом можна починати вже через 2-3 тижні після висадки розсади в теплицю або відкритий грунт. Дуже добре відгукнуться на таку підгодівлю абсолютно всі рослини: і овочі, і квіти. Наступні підживлення проводять 1 раз в 10-14 днів. На більш родючих грунтах достатньо провести 2-3 підживлення трав’яним настоєм за сезон.

Підгодівлю краще всього проводити рано вранці або ввечері після заходу сонця. Попередньо добре пролийте грядки водою, або проведіть її після дощу.

Однак для різних культур добриво для підживлення застосовують по-різному. Для кореневої підгодівлі використовують наступні пропорції.

 • Капуста. У червні поливають капусту по 0,5 л в чистому вигляді на одну рослину, але не під корінь, а між рослинами. Коли капуста підросте дозу можна збільшити до 1 л.

travyanojj nastojj dlya podkormki rastenijj  pravilnyjj recept i primenenie18 Травяний настій для підживлення рослин — правильний рецепт і застосування

 • Огірки – також застосовують настій, розводячи його в співвідношенні 1:5 і поливають з розрахунку 0,5-1 л на 1 рослину, в залежності від величини рослини. Кабачки і гарбуз можна підгодувати таким же розчином.
 • Перці і баклажани – співвідношення 1:1, тобто 0,5 відра добрива і 0,5 відра води. Поливають по 0,5 л на одну рослину.
 • Для підживлення томатів пропорція 1:10, тобто 1 л настою додають до 10 л води і поливають з розрахунку 1 л на одну рослину. Більш велику концентрацію робити не варто, оскільки рослина інакше зажирует і все піде в зелену масу.

travyanojj nastojj dlya podkormki rastenijj  pravilnyjj recept i primenenie19 Травяний настій для підживлення рослин — правильний рецепт і застосування

 • Для цибулі та часнику – підгодівлю проводять, розводячи добриво в співвідношенні 1:10, якщо поливати під корінь. Цибулю і моркву можна полити з лійки, але в цьому випадку його наводять з розрахунку 1:20, інакше листя у них можна обпалити.

Можна проводити позакореневе підживлення. У цьому випадку робочий розчин готують з розрахунку 0,5 л настою на 10 л води і обприскують з розпилювача по листу.

Дорогі читачі, хто ще не користувався таким унікальним і нешкідливим добривом, дуже його рекомендую. Я багато років ним користуюся, і воно мені дуже подобається. Буквально через 2-3 дні після підгодівлі рослини оживають, листя стає більш насиченого зеленого кольору, підвищується більше зав’язей на рослинах. Ось таке безкоштовне і корисне добриво можна приготувати своїми руками. Робіть трав’яний настій і гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради