Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

До чого красиві навесні наші вулиці і сади! Квітучі дерева викликають самі позитивні емоції, а аромат їх просто дурманить. Але це до пори до часу. Все частіше красива картинка в містах і в садах змінюється фантастично страшної. Дерева покриваються павутиною, всередині якої копошаться цілі купки гусениць, які так і норовлять впасти проходять повз людям на голову. Що це таке? А це не що інше, як личинки горностаєвої молі.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

Ні комаха, ні його личинки не завдають ніякої шкоди здоров’ю людини. Однак, повністю обтягнуті павутиною дерева з черв’ячками всередині викликають далеко не естетичну насолоду. На деяких деревах гусениць буває так багато, що вони ланцюжком звисають з гілок, повз яких навряд чи хто зважиться і пройти.

Незважаючи на те, що шкідник не приносить шкоди, часом ні адміністрація населених пунктів, ні самі власники садів і ділянок не приймають ніяких заходів боротьби. Тому проблема з кожним роком стає більш плачевною. Справа доходить до того, що личинки вражають своєю павутиною все живе і неживе навколо. З’їдаючи листя на одному дереві, вони переповзають на інше. Через 1-2 тижні від дерев залишаються лише голі гілки, оповиті павутиною.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj1 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

Вони колонізують не тільки дерева, але і поширяться на близько стоять будівлі, транспорт, дитячі майданчики і навіть заповзають в квартири. Погодитеся, що видовище далеко не з приємних. Давайте розбиратися, чи є привід для паніки.

Горностаєва моль – що це за шкідник?

Горностаєва моль – це збірний термін, який об’єднує декілька видів комах, що відносяться до загону лускокрилих. Це комаха величиною до 2 см з розмахом крил до 2,5 см. Після запліднення, через 5-6 днів, самка відкладає яйця купками по 10-25 штук, кожна розміром до 4-5 мм. Яйця захищені щитком медового відтінку. З часом щиток стає червоним, а пізніше бурим і зливається за кольором з корою дерев.

Восени з яйця з’являється гусінь, жовтого кольору з коричневою головою, яка зимує під захистом вологонепроникного щитка. В цей період вони живляться корою з шкаралупи яйця. З початком холодів настає пауза, яка характеризується повним заціпенінням комахи. Навесні з настанням тепла, личинка прокидається і відразу приймається за їжу, поїдаючи ніжні листя дерев і чагарників.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj2 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

Далі, приблизно першу третину червня, відбувається процес окукливания, це відбувається на тому ж дереві, де і розвивалася личинка. У результаті через 2 тижні з’являється досить симпатична метелик у вбранні, схожим на горностаєву шубу. На її крилах яскраво виділяються чорні цятки. Звідси і така назва.

Переважно метелик-шкідник веде нічний спосіб життя. Років її відбувається у липні серпні, вдень вони сидять нерухомо з нижньої сторони листків. З початком сутінків і дотемна починається їх активне років, у цей час відбувається спарювання. Вона майже не харчується. Єдина її завдання – залишити після себе потомство, відкладаючи яйця. За сезон вона може відкласти до сотні яєць.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj3 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

Частина потомства у молі гине під час холодної зими, інша – при зворотних весняних заморозках. Але погода непередбачувана, і бувають роки з м’якою зимою і теплим квітнем — травнем. Це ідеальні умови для масового розмноження шкідника.

Ідеальні умови для розвитку личинок – суха і спекотна погода.

Горностаєва моль – найстрашніший ворог для яблунь і черемхи. Черемха слабкіше, тому гусениці вражають її в першу чергу і сильніше. Але якщо не боротися зі шкідником, за 1-2 тиждень будуть оповиті павутиною величезні площі.

Як виглядає горностаєва моль (фото)

Судячи з назви, у читачів відразу, напевно, виникає асоціація з паразитом на пухнастого звірка горностая. Однак це зовсім не так. Щоб дізнатися це, потрібно знати свого ворога в обличчя.

Так виглядає невинна метелик молі.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj4 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

А це її личинки.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj5 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

Таке відбувається, якщо вчасно не почати боротьбу з шкідником.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj6 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

У період масового розмноження гусениці утворять на деревах великі павутинні гнізда, ударними темпами вони буквально за тиждень залишають без листя дерева, огорнувши його в павутинний саван.

Вчені пов’язують бурхливе розмноження горностаєвої молі з підвищеною сонячною активністю, яка спостерігається кожні 11-12 років. Однак, під час підвищеної сонячної активності відбувається збільшення біомаси рослин, тобто відбувається збільшення кормової бази для шкідників. Ось вони і розмножуються в більшій кількості.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj7 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

Однак, завдяки більшій витривалості, черемха перша бере удар на себе. Повністю знищена листя на деревах після лялькування гусениць, через місяць знову нарощує листя. Але навіть зрубавши дерево уражене, від шкідника ви не позбудетеся, тому що всі личинки пішли в землю. І на наступний рік вони з новою, а може і з більшою силою, знову будуть атакувати ваші дерева.

Методи боротьби з горностаєвої (черемхового) міллю

Горностаєва моль завдає шкоди деревам в личинкової стадії. Поїдаючи листя на деревах, вона послаблює імунітет у плодових культурых, знижуючи врожайність і підвищуючи сприйнятливість до різних хвороб та інших шкідників.

Існує декілька методів боротьби з шкідником і її гусеницями.

 • Механічний. Щодня навесні необхідно оглядати дерева і виявляти павутинні гнізда. Уражені гілки потрібно зривати або спилювати, а потім їх спалювати. Такий спосіб підійде при невеликій кількості шкідників.
 • Біологічний. Використання спеціальних феромонних пасток для самців. Це допомагає зменшити популяцію молі, оскільки без самців самки розмножуватися не зможуть. Також можуть спрацювати біопрепарати – Лепідоцид, Бітоксибацилін, призначені для боротьби з листогрызущими шкідниками.
 • Хімічний. Коли гусениць стає все більше, впоратися з ними допоможуть тільки сильні інсектициди. Обробку слід починати, як тільки відомі перші ознаки шкідників.

 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

Захисні заходи краще починати ще з осені, не запускаючи ситуацію до серйозного положення. Для цього готуючи дерева до зимівлі, прибирають стару опале листя і спалюють її. Грунт біля дерев розпушують. Можна полити концентрованим 7% розчином сечовини (700 г сечовини на 10 л води). Так ви вбиваєте грибну інфекцію і позбавляєтеся від шкідників, які зимують в опалому листі.

У дорослих яблунь зчищають стару кору, в ній можуть перезимовувати і інші види шкідників, а потім стовбур білять побілкою або фарбою.

Чим обробити черемшину і яблуні від гусениць

Якщо на яблуні або черемухе з’явилися гнізда з гусеницями, а їх в одному гнізді може бути до 20-45 штук, без хімічних інсектицидів ніяк не обійтися. Чим можна обробити дерева і як приготувати розчини для обприскування?

Актеллік

Препарату володіє високою швидкістю впливу і тривалим періодом активності. Володіє контактно-кишковою дією. Надає дію на нервову та репродуктивну систему. Працює на всіх стадіях розвитку шкідника, крім яйця, тобто на всі форми, які здатні харчуватися самостійно.

Для обприскування плодових дерев препарат розводять у співвідношенні 1,5-2 мл засобу на 1 л води. Обробку проводять 2 рази з інтервалом в 7 днів. Строк очікування до 1,5 місяців.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj9 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

Актара

Інсектицид кишково-контактної дії. Серед позитивних властивостей – збереження листового апарату, низька норма витрати засобу. Засіб зберігає свої властивості при низькій вологості і під час дощів. Має тривалий захисний ефект до 28 днів.

Робочий розчин готують, додаючи засіб в теплу воду, так як в холодній воді воно не розчиняється. Розводять 3-4 г засобу на 10 л води, а потім обприскують дерева.

Фітоверм

Препарат контактно – кишкової дії. Про концентрована емульсія зі специфічним запахом. У продажу є розфасовки по 2, 4, 5 мл, флакончики по 10 і 400 мл. При попаданні в організм шкідника через шкірні покрови та їжу, у нього настає параліч і порушення травлення, після чого через 3 доби він гине.

Для приготування робочого розчину 1 ампулу (2 мл) розводять у 1 л води і таким розчином такої концентрації проводять обприскування дерев. Препарат не діє на яйця, потрібна повторна обробка, коли з яєць вже вилупляться личинки. Тому за сезон потрібно не менше 3-х обробок.

Інта-вир

Інта-вир відноситься до групи піретроїдів і має нервово-паралітичну дію на шкідників. Головним достоїнством засобу є його низька токсичність, і в теж час гарантія знищення шкідників на 90%.

Препарат випускається у формі таблеток. Для знищення листогризучих гусениць 1 таблетку розводять на 10 л води. Попередньо таблетку слід розчинити в невеликій кількості теплої води, так вона краще розчиниться, а потім додають в чисту воду. Термін дії триває до 2-4 тижнів залежно від погодних умов. Після дощів потрібно обробку повторити.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj10 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

Іскра М

Насправді це водна емульсія карбофосу з усіма його властивостями: такий самий смердючий, отруйний, довго не виводиться з рослин і викликає звикання при частому використанні. В той же час це недорогий і дуже ефективний засіб від листогризучих шкідників. Має невеликий термін очікування – до 3-х діб.

У продажу засіб є в таблетках і порошках, а водні емульсії – в ампулах і флаконах. Для приготування робочого розчину ампулу (5 мл) розводять в 5 л води або флакон 10 мл на відро води (10 л).

Засіб розводять чистої відстояною або дощовою водою. Якщо при розведенні розчин вийшов з пластівцями, розчин зіпсований. Це відбувається тоді, коли вода жорстка або лужна.

Витрата засобу – 2 л на крону молодого деревця, 5 л — на велике доросле дерево.

Карбофос

Масляниста рідина з неприємним різким запахом. Впливаючи на нервову систему шкідників, блокує передачу нервових імпульсів, що призводить до їх загибелі. Легко розчиняється у воді, утворюючи емульсію зі стабільною структурою. Продається в ампулах, флаконах різної ємності, в порошках і в пластикових каністрах з вже готовим робочим розчином.

gornostaevaya mol  foto i metody borby s nejj11 Горностаєва моль — фото та методи боротьби з нею

Розчин для обробки дерев готується з розрахунку 60 мл на 6 л води. Норма витрати: 2-3 л на крону молодого дерева, і 8-10 л – на дорослу.

Перед застосуванням інсектицидів обов’язково уважно прочитайте інструкцію по застосуванню, вона написана на кожній упаковці.

При роботі з хімічними інсектицидами необхідно дотримуватись заходів обережності.

 • Обробку проводять в суху безвітряну погоду, мінімум за 2-3 години до настання дощу ввечері або рано вранці.
 • Розчин слід розводити суворо за інструкцією до застосування, дотримуватися точне дозування, оскільки, менша концентрація не дасть належного ефекту, а велика – зашкодить вашому здоров’ю.
 • Обприскування проводити з використанням захисних окулярів, рукавиць і респіраторів або маски.

Як позбутися від гусениць горностаєвої молі народними засобами

Навесні на стовбурах дерев роблять ловчі пояси. Можна купити готові в магазині або зробити самим. Щільно оберніть стовбур дерева нетканим матеріалом або дрантям, намажте його довго не высыхающим клеєм. Можна наклеїти на стовбур двосторонній скотч або обв’яжіть дерево ганчіркою, змоченою будь інсектицидом.

Ганчір’я, змочене хімічними інсектицидами, необхідно міняти щотижня.

У цьому випадку в пастку потраплять не тільки гусениці горностаєвої молі, але й інші шкідники. Залишається лише періодично знімати пастки, замінюючи їх на нові, а використані знищити.

Настій пекучого перцю. Подрібніть кілька стручків пекучого перцю і залийте їх 1 л води. Поставте кип’ятитися на 1 годину під кришкою, а потім дайте настоятися протягом доби. Зберігайте настій у прохолодному місці. Перед використанням додайте на 0,5 настою 40 г рідкого або господарського мила. Мило, як прилипач, не дасть засобу швидко змитися з листя.

Настій тютюну. На відро води (10 л) висипають 100 г махорки і настоюють тиждень. Процідженим розчином обприскують дерева. Обробку рекомендується проводить кожен місяць.

Настій деревію. 800 г висушеної трави деревію заливають 5 л гарячої води, настоюють 30-40 хвилин. Потім настій доводять до об’єму 10 л і ще настоюють 2 доби. Процідженим настоєм обприскують уражені дерева і зростаючі поруч, поки ще здорові рослини.

А про те, як користуватися товаром Битоксибациллином для боротьби з гусеницями на черемухе і яблуні, дізнайтеся у цьому відео.

Дорогі читачі, сьогодні ви дізналися, як боротися з таким неприємним комах, як горностаєва моль. Сподіваюся, що вам знадобляться ці поради. А ще краще, щоб вони вам ніколи не знадобилися. Тому вчасно попереджайте поява гусениць на черемухе або яблунях, і не допускайте, щоб вони своїм виглядом псували вам ваш сад і ваш настрій.

Всього вам доброго!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради