Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Газон є обов’язковим атрибутом будь-якого садового простору. Він дає вологу, створює мікроклімат, прикрашає і дає тло для всіх композицій, розташованих за ним. За доглянутою траві приємно пройтися босоніж і викликає масу приємних відчуттів. Однак, легко виростити газонну траву і потім доглядати за нею? Адже як будь-яке інше рослина, вона потребує певного догляду. Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні разом.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Садових і дачних ділянок без газонів практично не буває. Тому не варто недооцінювати важливість догляду за ним. Але слід пам’ятати, що підтримка його в гідній формі – справа клопітка і трудомістка. Можливо, ці поради вам допоможуть, і ви будете отримувати величезне задоволення не тільки від доглянутого і красивого вигляду вашого ділянки.

Газонна трава – як вибрати яка краще для дачі

Посів газонної трави при всій простоті насправді досить складна справа, особливо на початковому етапі. На цей момент – вибір насіння для посіву мало хто звертає увагу. В нашій країні мало виробників насіння, які роблять суміші, орієнтовані на наш клімат. В основному насіння везуть з Європи, де клімат більш м’який, відповідно травосуміші робляться з огляду на більш м’який клімат. Як це може позначитися на наших умовах?

Багато трав’яні суміші після посіву дають хорошу схожість, але і живуть недовго. Вони просто вимерзають. Тому при купівлі насіння краще купити кілька різних травосумішей, щоб на складі були не тільки вузьколисті злаки, начебто тонконога. Бажано, щоб у складі мінімум 4-5 злаків, тому що кожен з них росте абсолютно по-різному.

 • Райграс – багаторічна пасовищне рослина. Це рыхлокустовой злак, який має потужну кореневу систему. Він проростає самий перший, дає першу зелень.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam1 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

 • Тонконіг – багаторічний вузьколистий злак, що росте дуже повільно. Але якщо його посіяти правильно, він згладить нерівності ділянки. Рослина не вибаглива, легко переносить заморозки і спеку, не вимогливий до складу грунту.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam2 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

 • Костриця очеретяна – теж багаторічний злак, не вимогливий до грунту і догляду, не схильний до захворювань і шкідників. Добре зберігає свій гарний зелений колір, стійкий до агресивних дій і витоптування, швидко відновлюється.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam3 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Кожен з цих злаків має не один різновид. В залежності від процентного складу різновидів в упаковці розрізняють 4 найбільш популярних виду травосумішей.

1. Універсальний. Декоративна травосуміш для створення рівномірного трав’яного покриття багатоцільового призначення. Можна вирощувати як у півтіні так і на сонці.

2. Світлолюбивий. Травосуміш призначена для створення ідеального зеленого покриття на посушливих ділянках з інтенсивним сонячним освітленням. Дає щільний декоративний покрив, швидко сходить.

3. Тіньовитривалий. Створює густу рівномірне покриття серед дерев і на затінених ділянках. Не вимагає частих подстрижек, добре переносить морозні зими під сніговим покривом.

4. Спортивний. Найкраще підходить для створення газонів, які піддаються сильним навантаженням на спортивних та ігрових майданчиках. Створює густий середній зріст травостою з міцною дерниною.

Тому, щоб вибрати, яка трава вам краще підійде для вашої дачі, орієнтуйтеся для яких цілей і в якому місці вам потрібно вирощувати трав’яний покрив. Склад травосуміші та її призначення, так само, як і норма посіву, написані на упаковці. Звертайте особливу увагу на інструкцію, щоб потім не розчаруватися в отриманому результаті.

Як правильно посіяти газонну траву

Щоб газон після посіву радував вас багато років, треба дуже відповідально підійти до початкового етапу – підготовки майданчика під посів насіння. І передусім обов’язково потрібно підготувати родючу суміш на досить великому шарі. Найкраще це робити культиватором на глибину не менше 30 см, змішуючи верхній родючий шар з простим шаром з піску і, бажано, з гноєм. Або зробити це за допомогою звичайної лопати.

Наступним етапом буде розрівнювання грунту. Таким чином можна буде прибрати всі нерівності. Роблять це, розрівнюючи землю віяловими граблями, одночасно відступаючи назад. Таким чином грунт залишиться рівною без вм’ятин від ваших слідів.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam4 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Після чого потрібно кілька днів проливати землю, щоб зникли всі порожнечі в ній. І тільки після цього знову коткують землю важким катком, щоб ґрунт став більш щільним і рівним. Якщо цього не зробити і посіяти насіння на розпушую землю, то після кількох дощів по закінченню часу газон може піти ямками і горбиками.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam5 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Якщо у вас немає можливості придбати такий каток або орендувати, його можна замінити саморобним, пристосувавши для цього важке колоду.

При посіві насіння необхідно врахувати такий момент, на який мало хто звертає увагу. При транспортуванні дрібні насіння провалюються на дно мішка, нагорі залишаються тільки великі. Тому перед посівом їх необхідно ретельно перемішати в мішку, щоб вони рівномірно розподілилися по всьому об’єму. Потім, наприклад, кухлем отсыпают насіння в окрему ємність по черзі з кожного мішка і потім ще раз їх перемішують. І тільки після такого перемішування насіння можна сіяти.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam6 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Перед посівом насіння взрыхлите землю ще раз віяловими граблями на глибину 1 див. Сіяти насіння краще вручну або спеціальним розсіювачем. Якщо це робите вручну, за дідівським методом, розкидайте насіння, відступаючи при цьому назад. Так ви будете бачити, як часто або рідко розкидані насіння. Норма посіву – приблизно 5-6 насіння на 1 кв. див.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam7 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Бур’яни на газоні, які проростають до його посадки, краще викопати відразу, з корінням. Найчастіше це буває лобода, завезена з родючим грунтом. Такі бур’яни зазвичай йдуть після 1-2 косіння. Але якщо ви досить довго не засівали майданчик, на ньому проростають інші бур’яни (кульбаби, подорожники, яглиця). Тоді перед посівом заздалегідь використовувати гербіциди і тільки через кілька днів можна посіяти насіння.

Догляд за газоном після посадки

Після засіву насінням землю знову накочують ковзанкою, а потім її потрібно полити. Розпилення води повинно бути дуже дрібним. Це сприяє рівномірному зволоженню грунту і не розмивання насіння, що лежать на поверхні.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam8 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Якщо стоять спекотні та сухі дні, прикрийте засіяну майданчик тонким спанбондом і поливайте кожен вечір. Якщо немає можливості прикрити укривним матеріалом, поливайте грунт 2 рази в день, щоб він не пересох. Найстрашніше для проростаючого насіння – засохнути в момент проростання.

Як доглядати за газонної травою навесні після зими

Навесні газон зазвичай має досить непрезентабельний вигляд. Це не страшно, оскільки він виходить з зими. Всі рослини після зими мають такий вигляд. При належному відході він швидко придбає гарний вигляд. Насамперед необхідно почистити віяловими граблями майданчик від усього сміття, що залишився з зими. Це опале листя, хвоя і т. д.

Наступним етапом є аерування грунту. Після зими стан травостою погіршується. Газонна трава складається з багаторічних злаків, має потужну кореневу систему, яка, розростаючись, утворює щільну дернину. З-за чого до коріння не надходить достатня кількість вологи, поживних речовин і кисню. В результаті сповільнюється ріст трави, вона тьмяніє, на ній з’являється жовтизна, утворюються лисини. Щоб цього не сталося, і галявина знову знайшла зелений і привабливий вигляд, проводять аерування.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam9 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Аерація ґрунту – це проколювання верхнього дернистого шару ґрунту приблизно на глибину 10-15 див Тим самим поліпшується газообмін між атмосферним і ґрунтовим киснем, грунт буде провітрюватися, а до коріння зможуть разом з вологою надходити живильні речовини. Тим самим прискориться відновлення трав’яного покриву. Аерацію ділянки можна замовити в спеціалізованому агентстві, але це можна зробити і самим.

Щоб уникнути пошкодження покриву аерацію не проводять в жарку погоду.

Перед проведенням аерації необхідно перш скосити траву до рівня 5 см і прибрати бур’яни. В іншому випадку після провітрювання бур’яни почнуть ще більше зростати. За кілька днів до процедури, якщо не буде дощів, землю треба добре пролити, щоб земля стала м’якою і податливою.

Проколювання можна провести з допомогою звичайних вил перехресними рядами на відстані 3-4 см на глибину 10-15 див Зараз можна придбати спеціальні накладки з шипами, які надіваються на взуття. Потім залишається лише в цій взуття погуляти деякий час по ділянці.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam10 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Але краще всього для цієї мети придбати спеціальні машини. Через кілька днів після проведення аерації газону

 • підгодуйте азотними добривами,
 • разравняйте граблями витягнуті грудки землі,
 • полийте,
 • засійте заново насінням з’явилися залисини.

Догляд за газоном влітку (стрижка, підживлення, полив, прополка, аерація)

Стрижка

При відростанні газону більш ніж на 10 см необхідна підкіс трави. Її проводять газонокосаркою, регулюючи висоту стрижки 5 див.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam11 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Підгодівля

В першу половину літа для хорошого стану газону необхідні азотні добрива і полив. Азот необхідний рослинам для росту зеленої маси. Як азотної підгодівлі використовують

 • аміачну селітру,
 • сульфат амонію,
 • сечовину (карбамід),
 • азотне добриво Зеленит.

Норма внесення – 15-20 г на 1 кв. м.

Недолік цього елемента проявляється блідою забарвлення трави, а також появи залисин на газоні. Надлишок же, навпаки, викликає неконтрольоване зростання трави з темно-зеленим відтінком. Трава стає крихкою, а галявина втрачає свій презентабельний вигляд. Тому застосовуючи мінеральні азотні добрива, суворо дотримуйтесь інструкції по застосуванню і дотримуйтесь пропоновані дозування.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam12 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Крім мінеральних азотних добрив трава добре реагує на органічні добрива. З цією метою застосовують можна коров’як, курячий послід. Однак, перш ніж користуватися ними, їх необхідно правильно розвести. Тому раціональніше використовувати комплексні органо-мінеральні добрива – Фертика, Агрос, Газонне.

Двічі за літо газон підживлення калійними і фосфорними добривами. Норма витрати суперфосфату на 1 кв. м – 40-60 г, сульфату калію – 25-30 р. В дощове літо норму добрив слід збільшити, так як калій активно вимивається з ґрунту з водою. Серед домашніх добрив добре використовувати деревну золу і трав’яний настій.

Полив

Це найважливіший пункт у догляді за газоном. Правильне і своєчасне його зрошення забезпечить красивий і доглянутий вигляд, стимулює ріст рослин, створює сприятливий мікроклімат. Недолік вологи проявляється так:

 • листя трави починають згортатися;
 • трава довго піднімається після притискування;
 • трава в’яне і стає жовтою.;
 • з’являються залисини.

Поливають галявини з допомогою дощового шланга, кругового розпилювача, що обертається дощовиків, автоматичних систем поливу.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam13 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Полив краще проводити рано вранці. Прохолодним безвітряним вранці до настання спеки волога на листках менше випаровується і встигає обсохнути до того, як сонце підніметься високо. Якщо полив проводити вдень, залишки крапельки вологи можуть викликати опік листя. Денний полив краще проводити в похмурі дні або ближче до осені, коли сонце не так припікає.

Вечірній полив краще проводити в період з 16.00 до 18.00 годин. Пізніше поливати газон не рекомендується. Це обумовлено тим, що волога вночі з листя не встигне випаруватися, рослини будуть стояти вологими і це буде сприяти розвитку грибкових хвороб.

Частота поливу влітку залежить від типу грунту, глибини коріння і погоди. У посушливу та спекотну погоду і в південних регіонах країни поливати газон потрібно щодня. В середній смузі, де варто не така спекотна погода полив можна проводити не рідше 2-3 рази в тиждень. На легких піщаних грунтах частота зрошення – 1 раз в 3-4 дні, на глинистому ґрунті – 1 раз в 7-10 днів. Важливим показником, що необхідний полив – земля між поливами повинен добре просохнути. Полив повинен бути помірним. Норма витрати води при поливі 20-40 л на 1 кв. м.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam14 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Надмірний полив призводить до розростання мохів. Інша причина появи моху — закислення ділянки або він знаходиться в тіні. Це можна виправити певними агротехнічними прийомами. Раскисляем грунт з допомогою доломітового борошна, деревної золи, вносимо добрива. Аерування грунту також допомагає впоратися з цією проблемою.

Додатковий полив потрібно після внесення добрив, стрижки і в період активного росту. Ближче до зими полив припиняють взагалі.

Аерація газону влітку

Частота проведення аерації влітку залежить від погодних умов та типу грунту, наскільки вона буде ущільнена і зволожена. Так, піщані ґрунти вимагають розпушування рідше, ніж важкий глинистий грунт. А земля під посівним грунтом ущільнена менше, ніж під рулонним.

Фахівці рекомендують проводити проколювання дернини влітку 2 рази на місяць, якщо відбувається інтенсивний ріст трави при менш інтенсивному толоченні. Або після кожного третього косовиці в помірному кліматі і коли опади не перевищують норму.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam15 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

У дощове літо, коли земля дуже зволожена, аерація може навіть нашкодити. Оскільки в проколах буде застоюватися вода, що може призвести до загнивання кореневої системи. Краще дочекатися, коли просохне земля і після цього приступати до проколювання дернини.

Підготовка газону осені до зими

У другій половині серпня – початку вересня скошують газон, удобрюють в останній раз, і вже після цього можна дати жити йому своїм життям. Звичайно, закінчення інтенсивного догляду безпосередньо залежить і від погоди. Адже не секрет, що в нинішніх реаліях літо триває і у вересні.

Ландшафные дизайнери рекомендують у цей час провести такий прийом – полог. Газон вкривають торфом шаром 3-4 см, змішаним з кінським гноєм. Потім навесні він видаляється до того, як рослини почнуть відростати. Це гарне ковдру, яка охоронить траву від хвороб та випрівання.

Іноді осінь буває досить довгої і теплої і ми не знаємо, коли випаде перший сніг. Тому потрібно уважно спостерігати за трав’яним покривом і відстежувати зведення погоди. Якщо трава стає перерослої, більше 10 см, потрібно провести скошування. Вона повинна піти під сніг висотою не більше ніж 5 див.

ukhod za gazonom vesnojj posle zimy, letom i osenyu podgotovka gazona po mesyacam16 Догляд за газоном навесні після зими, влітку і восени. Підготовка газону по місяцях

Дорогі читачі, всім зрозуміло, що при належному догляді красивий і доглянутий газон буде радувати вас довгий час. Щоб він радував вас своєю зеленню багато років, треба дотримуватися цих елементарних правил при посадці і догляду. Сподіваюся, що ці поради допоможуть вам у цьому.

Успіхів вам і всього найкращого!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради