Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Викопуючи восени цибулини гладіолусів, можна помітити, як вона буквально обліплена маленькими луковками – дітками. На жаль, особливо початківцям квітникарям, їх не вдається зберегти або нічого путнього з них не виростає. Тому кожен рік вони знову і знову купують нові бульбоцибулини. А адже розмножити красиві квіти з їх допомогою зовсім не складно. Правда, для цього необхідно знати деякі тонкощі їх вирощування. Про це і піде сьогодні розмова.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Але насамперед слід нагадати про те, що клубнелуковицы швидко старіють. Вже десь після 4 роки вирощування квітки дрібнішають, їх стає менше на одній рослині. У них накопичуються хвороби, і в результаті жодного гарного цвітіння не зазначається, що дуже засмучує квітникарів. Виростити гладіолуси з діток – гідна заміна застарілих квітам. Саме з них потім виростають великі здорові квіти, які гордо прикрашають будь-який квітник.

І ще одна причина розмноження квітки дітками. Купивши всього лише одну вподобану цибулину, а деколи це елітні дорогі сорти, вже в перший рік можна з них зібрати десяток маленьких, і вже на наступний рік до осені ви можете виростити чимало красивих і пишних квітів. Дотримуйтесь цих порад, і у вас все вийде!

Дітки гладіолусів – підготовка до посадки

Підготовка до посадки навесні діток гладіолусів починається, мабуть, ще з осені. Після того, як ви викопали восени відцвілі квіти, дітки відокремлюють від основної цибулини, очищають від землі, а ще краще промити водою і просушити. Потім їх сортують за сортами і розмірами, складають у полотняні мішечки або паперові пакети. Зберігають їх у холодильнику у відділенні для овочів або в підвалі при температурі +2+5?С.

За місяць до передбачуваної посадки пакети з посадковим матеріалом дістають і, не кваплячись, готують до посадки. Справа в тому, що навесні до кінця зберігання на них верхня оболонка стає досить щільною. Звичайно, можна посадити і з нею, не забираючи її. Однак, щільна оболонка буде перешкоджати швидкому проростанню корінців і зросту, і дитинка проросте на місяць пізніше. Тому вибирайте, або доведеться трохи потрудитися, щоб зняти лусочки з луковок, або чекати, коли ж вони проростуть.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj1 Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Однак, краще їх все-таки очистити. Справа це копітка, трудомістке, тому можна поєднати з переглядом якоїсь телепередачі. Щоб полегшити процедуру зняття грубої оболонки, можна замочити посівний матеріал в содовому розчині (1-2 ч. л. звичайної соди на 1 л води) на 30-60 хвилин. І тоді лусочки легко зніметься. Або просто замочіть їх у звичайній теплій воді.

При зняття лусочок будьте обережні, не пошкодите прокинулися ніжні паростки на верхівці.

Коли садити дітки гладіолусів на пророщування

Як і дорослі цибулини, діток висаджують у відкритий грунт в кінці квітня – початку травня. Як і інші сорти цибулинних рослин, я не боюся висаджувати гладіолуси рано. По-перше, в землі їм не страшні поворотні заморозки. А по-друге, деякі хвороби і шкідники минуть квіти в цей період.

Безпосередньо перед посадкою їх необхідно протруїти для профілактики розвитку захворювань, особливо грибкової етіології. Для цього їх опускають на 30-60 хвилин в рожевий розчин марганцівки або Фітоспорину.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj2 Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Дуже корисно перед посадкою покласти їх в розчини стимулятора коренеутворення на кілька годин.

 • Гетероауксин для цибулин декоративних квітів розводять з розрахунку 1 таблетка на 1 л води і замочують на 20 годин.
 • Корневін – це аналог Гетероауксину. Його розводять з розрахунку 5 г на 5 л води.

Застосовуючи стимулятори росту, суворо дотримуйтесь інструкції і правильно дотримуйтесь концентрацію розчину і час витримки в ньому.

Важливо правильно замочити дітки для протруювання і стимуляції коренеутворення. Приготовані розчини наливають у ємність не більше ніж на 1-2 див. Цибулинки загортають в 1 шар тканини і опускають у розчин. Важливо, щоб тканина наситилася розчином. Повністю занурювати посадковий матеріал в розчин не потрібно, інакше вони просто задихнуться. Можна покласти їх у вологу тканину, помістити в пакет і прибрати в холодильник. Вже через 1-2 тижні можна буде помітити зачатки майбутніх корінців.

Як садити дітки гладіолусів в квартирі

Підготовлені і пророщені дітки гладіолусів можна садити вже у відкритий грунт. Але врахуйте, навряд чи вони зможуть зацвісти в цей же рік. Якщо ви хочете добитися цвітіння вже в цьому році, необхідно посадковий матеріал посадити в грунт заздалегідь, до поки ще в домашніх умовах. Це можна зробити вже в березні – квітні.

Підготовлені цибулинки посадіть в невеликі ємності. Для цього можна використовувати тетра-паки з-під кефіру або соку, одноразові невеликі контейнери або просто використовувати невеликі ящики для розсади. Наповніть ємності родючою землею і можна приступати до посадки.

Спочатку розсортуйте посадковий матеріал за величиною. В залежності від розміру ємність можна садити не одну дитинку, але обов’язково однакової величини. Так листя діток побільше не будуть заступати світло для більш дрібних.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj3 Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Садіть дітки верхівкою вгору. Як визначити, де у неї верх, а де корінці? У верхівки, коли зніміть луску, залишається подчехлик, де знаходиться росточок. Хоча фахівці, які займаються вирощуванням гладіолусів, читають, що це не принципово, і вони їх саджають, як горох. В крайньому випадку, якщо ви сумніваєтеся, посадіть їх на бочок, рослина сама розбереться в яку сторону йому рости.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj4 Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Дітки встромляють у ґрунт на глибину 2-3 див. Але тут завжди діє правило для всіх цибулинних культур: заглиблення в грунт на 2/3 своєї висоти. Відстань між ними повинна бути не менше 5 см. Після посадки грунт краще обприскати з розпилювача, так вода краще вбереться. Потім зверху знову присипають родючою землею шаром в 1-2 див. Пакети ставлять у ящик і прибирають в тепле місце на вікно, на лоджію або в теплицю. Через 7-10 днів з’являться зелені листочки.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj5 Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Висаджувати молоді рослини (розсаду) можна в кінці квітня – початку травня, в один час з дорослими. Сходи можна заглибити в грунт разом з коробками, в яких вони росли в квартирі, обрізавши у них дно. А можна пересадити молоді сходи в окремі горщики і вирощувати їх так до кінця літа. У серпні — вересні цибулини викопують і зберігають також, як і вирощені на грядці.

Якщо ви висаджуєте сходи на грядку, виділіть їм окрему грядку або клумбу. Це необхідно для того, щоб молоді рослини не підхопили хвороби старих, і щоб листя великих рослин не затуляла світло для молодих. Догляд за розсадою полягає в регулярному поливі і профілактики можливих хвороб.

Посадка і догляд діток гладіолусів у відкритому грунті

Якщо ви не прагнете виростити з дітей квітучі гладіолуси у цьому ж році, їх можна висаджувати у відкритий грунт в один час з дорослими цибулинами. Але для цього їм необхідно виділити окрему клумбу.

Багато квітникарі, особливо початківці, вважають, що дорослі клубнелуковицы можна садити упереміш з молодим посадковим матеріалом. Це абсолютно неправильно, і ось чому. У дорослих екземплярів виростають досить широкі листя. А маленьким діткам з тоненькими росточками не буде вистачати світла, та й харчування теж, і вони будуть розвиватися дуже погано. І за літо зросте дрібна цибулинка і, звичайно, ж вона цвісти не буде.

Грунт для гладіолусів повинна бути родючим, пухким. Грядки (клумби) повинні розташовуватися на відкритому сонячному місці. На грядці роблять борозенки глибиною не більше 5 см, відстань між ними 10 див. На дно насипають шар перепрілого компосту. Гноєм користуватися не рекомендується, так як з ним можна занести різні хвороби.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj6 Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

В дно борозенки встромляють цибулинки верхівкою вгору. Глибина заробки в ґрунт залежить від їх величини. Пам’ятаємо, глибина повинна дорівнювати 2/3 величини самої дітки. Якщо посадити дрібно, то у верхніх шарах грунту їй не буде вистачати вологи, оскільки нагорі грунт пересихає швидше.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj7 Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Борозенки знову засипаємо шаром перепрілого компосту, а потім рясно поливаємо.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj8 Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Якщо у вас посадковий матеріал різного розміру, постарайтеся в один рядок садити дітки однакового розміру, щоб сходи були рівномірні і було легше доглядати за ними.

Догляд полягає у своєчасному поливі, підгодівлі, прополки і розпушуванні. Як тільки проклюнуться перші сходи, рослини мають потребу в азотних добривах. Тому через 2-3 тижні після посадки проводять підживлення азотними добривами: трав’яним настоєм або розчином сечовини. Через місяць посадки можна полити розчином борної кислоти, вона сприяє формуванню здорової і міцної цибулини.

Пізніше 1 раз в 10-14 днів проводять підживлення фосфорно-калійними добривами. Дуже добре гладіолуси відгукуються на зольні підживлення. Золу можна розсипати між рядками, а потім їх при розпушуванні закладати в грунт. Або зробити зольний розчин і поливати рослини під корінь. Для його приготування беруть 2 склянки просіяного порошку і заливають окропом. Залишають настоюватися на кілька годин до повного охолодження розчину. Потім розчин доводять водою до об’єму 10 літрів.

Вирощування розсади рослини з насіння

Зараз в садівничих магазинах можна купити не тільки цибулини, але і насіння рослини. Хоча і насіння можна цілком можна виростити самостійно. Але для запилення квітів однієї допомогою вітру та комах буде недостатньо, доведеться запиленням займатися самостійно. Але після того, як квіти відцвітуть, можна побачити плоди. Вони являють собою перетинчастих коробочку з потрісканої верхньою частиною.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj9 Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Всередині коробочки знаходяться насіння крилатого виду, їх багато – до 250 штук. Доспілі насіння плоскі, однаково забарвлені в темно-коричневий колір розміром близько 2 мм. Відмінною особливістю насіння є те, що вони не мають потребу у фізіологічному спокої, тобто їх можна сіяти після збору. І вже через кілька тижнів вони почнуть проростати. Чи можна їх посіяти в березні-квітні.

Зібрані насіння до посіву зберігають у приміщенні з високим рівнем вологості, так як при пересиханні насіння втрачає свою схожість.

detki gladiolusov  chto s nimi delat vesnojj10 Дітки гладіолусів — що з ними робити навесні

Для посіву виділяють спеціальні контейнери або ящики. Для вирощування розсади в домашніх умовах підготуйте живильне грунт, що складається з рівних частин дернової землі, перегною і річкового піску. Перед посівом насіння проростіть, зануривши їх у теплій воді на 3-5 днів або в розчині стимуляторів росту. Пророщені насіння посадіть у заготовлений грунт на глибину не більше 1 см на відстані 2 см один від одного. Ємності з висіяним насінням розташовують на теплих і сонячних підвіконнях.

При вирощуванні діток гладіолусів з насіння будьте готові до того, що сортові характеристики у них можуть не зберегтися.

Восени, приблизно у вересні, у посаджених насінням квітів викопують маленькі цибулинки. Їх акуратно відокремлюють від стебла. Зібрані дітки обробляють в рожевому розчині марганцю, потім просушують, складають у паперові пакети і прибирають на зберігання при температурі +4+8?С.

Протягом всього терміну зберігання посадковий матеріал перевіряють, прибираючи своєчасно пошкоджені екземпляри. Відсирілі цибулинки необхідно знову просушити і покласти в інший сухий пакет.

Коли зацвітуть дітки гладіолусів у відкритому грунті

На наступний рік викопані дітки садять в грунт, як було розказано раніше. Але насолодитися цвітінням рослини, вирощені з насіння, можна буде тільки на другий або третій рік. Тому на другий рік з’явився квітконіс треба виламати, щоб рослина всі сили спрямував на ріст і харчування цибулини.

Оновлені таким чином гладіолуси потім будуть вас радувати пишним і рясним цвітінням. Гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради