Білокрилка на розсаді – як швидко позбутися від неї в домашніх умовах

Білокрилка – дрібна комаха, розміром не більше 2-3 мм. Але вона приносить шкоду городнім і кімнатним рослинам чималий. Хто не зустрічався з цим злісним шкідником рослин, бажаємо і далі з ним не зустрічатися. А ось хто зустрічався, знають, наскільки складно з нею боротися. Особливо істотну шкоду вона завдає у південних регіонах країни, де клімат досить теплий навіть взимку і є всі умови для її виживання.

belokrylka na rassade – kak bystro izbavitsya ot nee v domashnikh usloviyakh23 Білокрилка на розсаді – як швидко позбутися від неї в домашніх умовах

На жаль, навіть у північних регіонах, в умовах глобального потепління клімату, з цією заразою городники теж стали зустрічатися часто. В умовах теплих зим у білокрилки залишається шанс не загинути і спокійно перезимувати в ґрунті теплиць.

Складність боротьби з комахою-шкідником полягає в його високій плодючості. За сезон змінюється 15 поколінь, і одна самка може відкласти за місяць свого життя до 200 яєць. Тому не важко уявити, чому шкідник здатний знищити врожай за короткий термін. І якщо вчасно не почати боротьбу з ним, можна взагалі залишитися без врожаю.

Зміст

 • 1 Білокрилка на розсаді – що це за шкідник
 • 2 Звідки береться на розсаді білокрилка (причини появи)
 • 3 Як позбутися від білокрилки на розсаду в домашніх умовах
  • 3.1 Механічні способи боротьби
  • 3.2 Народні способи боротьби з білокрилка
  • 3.3 Біологічні засоби
  • 3.4 Хімічні препарати

Білокрилка на розсаді – що це за шкідник

Білокрилки або алейродиды – білі маленькі мошки. Наукова назва походить від грецького слова aleuron — «борошно», так як крила комах покриті білим борошнистим нальотом. А російське назва з’явилася з-за наявності двох пар білих крылышков.

Комахи практично непомітні, оскільки дорослі особини і їхні личинки паразитують на нижній стороні листя. І лише тряхнув рослина, вони вилітають цілим роєм. Це тепличне рослина, однак разом із землею з теплиці їх приносять в будинок. Пізніше їх можна побачити і на розсаді помідорів, перців, баклажанів, огірків. Не гребують вони квітковою розсадою. У теплиці вони вражають буквально всі рослини, як і у відкритому грунті. Їх навіть можна помітити на бур’янах, ось до чого вони ненажерливі і не вибагливі у своїй їжі.

belokrylka na rassade – kak bystro izbavitsya ot nee v domashnikh usloviyakh24 Білокрилка на розсаді – як швидко позбутися від неї в домашніх умовах

Харчуються вони соком рослин на всіх етапах свого життєвого розвитку, який триває приблизно 40 днів. Доросла самка відкладає яйця на нижній стороні молодих листочків. Яйця кріпляться до листу за допомогою короткого гачка, через який поживні речовини надходять до яйцю.

belokrylka na rassade – kak bystro izbavitsya ot nee v domashnikh usloviyakh25 Білокрилка на розсаді – як швидко позбутися від неї в домашніх умовах

Через 12 днів вилуплюються маленькі черв’ячки — личинки. Вони прозорі, тому їх досить складно виявити. Вони відразу ж розповзаються по листу і починають висмоктувати з нього соки, залишаючи після себе клейка речовина. Рослини стають липкими, на них утворюється сажістий грибок, який покриває всю поверхню листкової пластини. Рослина перестає дихати, оскільки закупорюються пори для дихання, перестає здійснюватися вологообмін. Ослаблене рослина підхоплює різні хвороби, з’являються симптоми різних дефіцитів і врешті-решт гине.

Білокрилка є переносником таких захворювань: вірус курчавості листя, золотиста мозаїка, інфекційне пожовтіння плодів і стебел культури. При появі перших симптомів лікування марно, необхідно терміново позбуватися від уражених рослин.

Через тиждень личинка знаходить ідеальне місце для прожитку і перетворюється на німфу. Залишаючись нерухомою кілька днів, потім вона перетворюється в лялечку. Через кілька днів з лялечки вилуплюється доросла особина, яка здатна до подальшого розмноження. І так за рік може пройти 15 циклів.

Звідки береться на розсаді білокрилка (причини появи)

Ідеальні умови для розвитку шкідника – тепло і волога. Особливо їх багато буває у вологий і жаркий час. Їх яйця зберігають життєздатність на холодостійких рослин з листям при температурі 0?С. При температурі -3?С вони гинуть через 15 днів, при — 6?С – через 5 днів. Звідси висновок, що чим нижче температура повітря, тим швидше гинуть яйця комахи. Дорослі особини – метелики гинуть вже при температурі +10?С.

Білокрилка – літаюче комаха, і воно може потрапити в приміщення через відкриту кватирку або вікно. Але найчастіше воно потрапляє на розсаду через не знезаражений грунт, який є головною причиною її появи на рослинах. Це не тільки земля, взята з грядок, але й куплена в магазині. Тому перед посівом насіння в грунт, незалежно від того, де ви його взяли, необхідно знезаражувати будь-яким способом.

belokrylka na rassade – kak bystro izbavitsya ot nee v domashnikh usloviyakh26 Білокрилка на розсаді – як швидко позбутися від неї в домашніх умовах

Найбільш комфортними умовами для розвитку є висока вологість або частий полив, а також загущені посадки і відсутність провітрювання.

Занести шкідника в будинок або теплицю можна за допомогою тільки що купленого в магазині нового квітки. Тому нові кімнатні рослини не слід одразу ставити поруч з розсадою або іншими квітами. Залиште на місяць їх в окремому приміщенні, і тільки за умови відсутності шкідника, заносите їх потім в будинок і ставте поряд з іншими рослинами.

Як позбутися від білокрилки на розсаду в домашніх умовах

Від шкідника позбутися дуже складно. Личинки, як і дорослі метелики дуже ненажерливі. Оселившись на рослині, вони досить швидко створюють великі колонії, з якими дуже складно впоратися. І часом тільки застосування комбінованих способів може вирішити позитивно цю проблему.

З-за дуже маленьких розмірів і майже прозорих личинок виявити на ранніх стадіях комах досить складно. Тому, як правило, боротьбу з шкідниками починають пізно, коли з’являються вже досить великі колонії. Тим не менш, боротьбу необхідно починати відразу ж, як тільки виявили белокрылку. Оскільки шкідник може знаходитися на різних стадіях свого розвитку, боротьбу проводять комбіновано, використовуючи різні способи:

 • механічні,
 • народні,
 • біологічні,
 • хімічні.

Механічні способи боротьби

Цей спосіб підійде в тому випадку, коли поширеність шкідника ще невелика і не досягла критичних значень. А також, коли ви з різних причин не хочете користуватися хімічними засобами. Але відразу варто попередити, при великій популяції білокрилки на рослинах це спосіб буде мало ефективний. Суть способу – застосування липких пасток.

З цією метою можна використовувати звичайні липкі стрічки, які продаються в будь-якому господарському магазині і застосовуються для боротьби з мухами, або придбати спеціальні жовті клейкі пастки. Необхідно такі пастки повісити поблизу уражених рослин, та періодично їх міняти, так як липкий шар з часом підсихає, так і самих мушок на них вже буває достатньо.

belokrylka na rassade – kak bystro izbavitsya ot nee v domashnikh usloviyakh27 Білокрилка на розсаді – як швидко позбутися від неї в домашніх умовах

Подібну пастку можна майструвати своїми руками. Для цього візьміть щільний папір на подібність картону жовтого або блакитного кольору (чомусь саме ці кольори більше приваблюють комах), і змастіть її каніфоллю, медом, вазеліном, ентомологічних клеєм. Ці кошти довго не висихають і служать тому гарною пасткою для шкідників.

Також непогано працює звичайна електрична лампочка. Паразита приваблює яскраве світло, і він летить на нього, обпалюючи крила.

Народні способи боротьби з білокрилка

Ці способи, які широко застосовуються городниками на своїх ділянках, також ефективні при невеликій кількості паразитів. І ще вони добре тим, що їх можна використовувати в домашніх умовах на розсаді.

 • Тютюн. Його підпалюють і його димом обкурюють розсаду будинку або рослини в теплиці. Або полийте рослини настоєм, приготовленого на воді і настояної протягом 5 діб.
 • Марганцівка. Зробіть рожевий розчин марганцівки, розвівши в 10 л води 5 г марганцевокислого калію. Добре розмішайте, щоб кристали добре розчинилися у воді. Потім отриманим розчином обприскують рослини і поливають грунт під ними.

belokrylka na rassade – kak bystro izbavitsya ot nee v domashnikh usloviyakh28 Білокрилка на розсаді – як швидко позбутися від неї в домашніх умовах

 • Часник. 200 г подрібненого часнику заливають 1 л теплої води і залишають настоюватися на тиждень в щільно закритій ємності. Через тиждень настій проціджують і доводять об’єм до 10 л води і обприскують отриманим розчином уражені рослини.
 • Кульбаба. 40 р чистих подрібненого листя і коренів заливають 1 л окропу, залишають для настоювання на 2 години, потім проціджують. Додають на 1 л рідини 1-2 ст. л. рідкого мила в якості прилипача, добре розмішують настій і обприскують рослини.
 • Деревій. 80 г сухої сировини заливають 1 л окропу і настоюють 1 добу. Потім проціджують і обприскують рослини. Для більшого ефекту, протріть губкою, змоченою настоєм, все листя на рослинах, а також полийте грунт під розсадою.
 • Бензилбензоат – аптечне засіб, який використовується для лікування корости і боротьби з вошами. Флакон засобу (50 мл) розводять в 1 л води, розмішують і обприскують рослини з усіх сторін 1 раз в тиждень.

При обприскуванні обов’язково намагайтеся, щоб застосовувані кошти потрапили на нижню бік листкової пластинки, адже саме там знаходяться комахи і їх личинки.

Біологічні засоби

Суть цього способу полягає в посіві серед розсади або рослин в теплиці таких рослин, як квітка Агератум, чи бур’ян американка (Галінсога). Цей агротехнічний прийом, звичайно, не дозволить знищити шкідника повністю і відразу, однак він як маячок, що дозволить вчасно виявити його наявність на рослинах і стримати його подальше розповсюдження. З’явилися шкідників, як на мед, тягне на ці рослини. І якщо періодично оглядати рослини, то можна вчасно помітити белокрылку і знищити її, поки вона не надто розплодилася.

Агератум містить у своєму складі речовини (соки), які стерилізують белокрылку, тому вона не може далі розмножуватися. Чисельність шкідника буде падати, навіть якщо вона і навіть десь і залишилася. Скільки потрібно посадити агератуму? За канонами — необхідно 0,1% від загальної кількості висаджених рослин. Але на практиці буває досить хоча б 1 рослина на 10 кв. м.

belokrylka na rassade – kak bystro izbavitsya ot nee v domashnikh usloviyakh29 Білокрилка на розсаді – як швидко позбутися від неї в домашніх умовах

Інша рослина американка (Галінсога) володіє подібною дією, що і Агератум. Але цей бур’ян дає дуже багато насіння, тому посадивши його на ділянку, не чекайте, поки він зацвіте і дасть насіння. Краще заздалегідь обривати квіти у неї і спалювати, оскільки насіння можуть дозариваться навіть далеко від материнської рослини.

belokrylka na rassade – kak bystro izbavitsya ot nee v domashnikh usloviyakh30 Білокрилка на розсаді – як швидко позбутися від неї в домашніх умовах

Хімічні препарати

В даний час промисловість випускає чимало засобів боротьби з різними шкідниками. Однак насамперед слід зауважити, що всі ці засоби досить токсичні і діють тільки на дорослих особин. Тому їх застосовують кілька разів, щоб знищити вчасно періодично вылупляющиеся личинки з яєць.

Застосування хімічних інсектицидів теж вимагає комплексного підходу, тобто необхідно застосовувати засоби різних груп, комбінуючи з народними та біологічними засобами боротьби. З часом шкідники звикають до препаратів, тому ефективність їх може знижуватися.

Є ще один мінус у цих коштів, після їх застосування потрібно дотримувати термін очікування, який майже у всіх препаратів триває до 3-4 тижнів, тобто протягом цього строку овочі та зелень можна використовувати в їжу.

 • Фосфорорганічні препарати – Карбофос, Малатіон, Фуфанон, Кемифос, Etisso Blattlaus-Sticks (Этиссо), БИ58. Дуже сильні та токсичні препарати, що діють контактно на комаху, проникаючи через його покриви, викликаючи у них параліч. Їх краще не використовувати на овочевих, зеленних і ягідних культурах.
 • Піретроїди. До них відноситься Піретрум, Інтавір, Іскра, Карате, аерозоль Bona Forte, Циперметрин. Вони менш ефективні, ніж фосфорорганічні кошти, але в той же час менш токсичні. Тому їх застосування згідно з інструкцією також може стримувати розвиток білокрилки. Під впливом сонячного світла і повітря, ефективність засобу значно знижується.
 • Неоникатиноиды — вони ще менш токсичні і більш ефективні. Це – Актара, Биотлин, Командор, Танрек, Табу, Корадо, Конфиделин, Престиж, Покровитель. Кошти знищує комах, стійких до інших препаратів. Безвідмовно діє в спекотну погоду, що особливо важливо для південних районів.
 • Аверметины — біопестициди нейротоксичної дії, вони блокують передачу нервових імпульсів, в результаті у комах з’являються паралічі і вони гинуть. Вони не токсичні для рослин та дощових черв’яків. До цієї групи належать препарати Фітоверм, Ветимек, Акарин, Агравертін, Крафт, Вертициллин. Їх ефективність різко знижується після дощів і при сонячному світлі.

belokrylka na rassade – kak bystro izbavitsya ot nee v domashnikh usloviyakh31 Білокрилка на розсаді – як швидко позбутися від неї в домашніх умовах

Заходи боротьби з білокрилка на розсаді

Всім відомо, що будь-яку хворобу або шкідників на рослинах краще заздалегідь попередити їх появу. І тут велику роль відіграють профілактичні заходи.

 • Грунт перед сівбою насіння обов’язково обеззараживайте, застосовуючи для цього прогрівання (прожарювання), промороження, протравлення. Як знезаразити грунт для розсади.
 • Перед посадкою насіння і пікірування сіянців не забудьте промити ємкості, куди ви будете сіяти насіння і висаджувати розсаду.
 • Не висаджуйте рослини близько одне до одного, залишайте простір для вільної циркуляції повітря між рослинами.
 • 1 раз в 2-3 дні уважно оглядайте сіянці на наявність появи шкідника.
 • Не допускайте перезволоження грунту, поливайте грунт в помірній кількості 1 раз в 2-3 дні, таким чином ви попередьте поява чорної ніжки і мошки на розсаді.
 • Слідкуйте за температурою повітря в приміщенні. Якщо паразит з’явився, зменшите температуру нижче 10?С на кілька днів, щоб паразит встиг загинути.
 • Зробіть на вікнах і кватирках в будинку дрібну сітку, щоб крізь неї не пролітали комахи з вулиці.
 • Куплені нові рослини або розсаду, не ставте відразу протягом місяця поряд з тією, яка у вас вже росте, інакше є ризик їх зараження білокрилка.
 • Подвешивайте липкі пастки (стрічки), щоб залетевшие комахи могли до них пристане. Періодично міняйте.

Дорогі читачі, якщо ви зіткнулися з такою бідою, як білокрилка, сподіваюся, що ці поради вам допоможуть позбутися від неї. Головне, намагайтеся міняти засоби, як було вже сказано, комахи швидко звикають до них, і це знижує ефективність їх застосування. І не забувайте, працюючи з хімічними препаратами, про засоби індивідуального захисту та часу очікування. Гарних вам врожаїв!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради