Яка буває капуста: види і назви з фото

80ce29c00c66cf160ddea833889a1824 Яка буває капуста: види і назви з фото

Капуста годує людство протягом 4000 років. Її вирощували ще стародавні єгиптяни і римляни, з нею пов’язано безліч традицій і легенд. А яка буває капуста? Давайте ближче познайомимося з найбільш відомими представниками виду.

Білокачанна

Найвідоміший і затребуваний різновид в середніх широтах. Білокачанна капуста утворює потовщене невисоке стебло, покрите великими листками, зібраними в качан, який представляє не що інше, як розрозшу до величезних розмірів верхівкову бруньки. Округлі і щільні качани характеризуються високою щільністю, легкістю, деякі з них досягають маси в 15-16 кг.

Ще на Русі білокачанна капуста з’явилася в XIII столітті. З тих пір круглобоку «бариню» любили і поважали. Після православного свята Вознесіння (27 вересня) починалася колективна заготівля капусти на зиму – її рубали і солили, а в перервах між справою влаштовували протягом 2 тижнів веселі гуляння, іменовані капусниками.
Кращими сортами білоголової капусти визнані: Експрес, Завірюха, Парел, Пандіон (ультраранні), Козачок, Червнева (ранні), Слава 1305, Надія, Білоруська 455 (середні), Купчиха, Подарунок, Агресор, Фаворит (середньопізні), Мара, Амагер 611 (пізні).

c1ed65b15ce746fe9b70497f779c9c4a Яка буває капуста: види і назви з фото

Червоноголова

Незважаючи на назву листя цього різновиду не червона, а, скоріше, фіолетова. Такий незвичайний колір обумовлений високим вмістом антоциана в овочі. За будовою, зовнішнім виглядом та іншими ознаками дуже схожа на білокачанну капусту, але більш стійка до низьких температур і має дещо інший склад: в червонокачанній капусті в 2 рази менше клітковини, ніж в білокочанні, зате в 4 рази більше каротину. Також до її складу входять йод, залізо, мінеральні солі, пантотенова кислота і зміцнює стінки кровоносних судин ціанідин. Головки червоної капусти масою до 5 кг відрізняються високою щільністю, відповідно, добре зберігаються і можуть без особливих проблем пролежати всю зиму.

Сорти: Літній дебют, Топаз, Рання красуня (ранні), Міхновський, Калібос, Антрацит ( середні), Пізня красуня, Марс, Гако 741 (пізні).

Цвітна

Корисний дієтичний овоч, який представляє собою оточену зеленими листками напівсферичну горбкувату головку, зібрану з зрощених воєдино зародкових квіток на коротких розгалужених ніжках. Зернисті суцвіття пофарбовані в білі, кремові або жовтуваті тони. Вага головки – до 1,5 кг.

У дикій природі цвітна капуста не росте. Існує думка, що вона виведена сирійцями, тому досить довго називалася сирійської капустою. У XII столітті араби завезли чудо-овоч в Іспанію, а сирійці – на острів Кіпр. До XIV століття цвітна капуста вже широко культивувалася в країнах Європи.

Сорти: Замет, Аметист, Малібу, Фартадос (ранні), Яко, Лілова куля, Вітчизняна (середні), Регент, Консист, Осінній гігант (пізні).

Брокколі

Є генетичною попередницею цвітної капусти, але її головка складена із зелених або фіолетових суцвіть. У складі брокколі присутні солі калію, магнію, кальцію, вітаміни A, C, B1, B2, PP. Лікарі рекомендують включати цей різновид капусти в раціон для профілактики серцево-судинних і онкологічних захворювань. Крім того, брокколі має антиоксидантну дію і допомагає позбавитися від зайвої ваги.

Капуста брокколі була виведена в IV-V ст до н.е. на північному сході Італії і протягом декількох століть культивувалася виключно на території цієї країни. Назва овоча походить теж з італійської мови (brocco-відросток). На початку XVIII століття брокколі була завезена в Англію під назвою «італійська спаржа», а вже звідти поширилася по всій Європі і потрапила в Америку. Сьогодні США є світовим лідером з виробництва «спаржевої капусти».

В городній культурі користуються популярністю такі сорти брокколі, як Тонус, Кучерява голова, Вітамінна, Лінда (ранні), Компакта, Атлантик, Грін, Сенші (середні ), Монтеррей, Лаки, Маратон (пізні).

0d424787fd68f59d6b831b5553953b32 Яка буває капуста: види і назви з фото

Кольрабі

На капусту цей різновид, мабуть, схожа найменше. Виглядає кольрабі як кулясте стебло з довгочерешковими листями. Цей різновид відрізняється високим вмістом білка, вітаміну C, кальцію і глюкози.

У культурі кольрабі відома з давніх часів, а її назва перекладається з італійської, що означає «капустяна ріпа», що цілком виправдано: зовні овоч і справді нагадує ріпу, а на смак – капуста.

Сорти: Блакитна планета, Смак, Моравія, Гігант, Атена, пікантний, Волетта.

Савойська

У цієї представниці виду капусти легко вгадати найближчу родичку білокачанної мешканки грядок – ті ж форми і розміри, тільки її ажурні листя темно-зеленого кольору утворюють більш пухку голівку. За вмістом білків і вітамінів савойська капуста значно перевершує свою білобоку «сестрицю».

Назву культурі дано на честь італійського графства Савойя, де «мереживну» капусту вирощують здавна. Городники довгий час ставилися до «іноземки» з упередженням, вважаючи її надто примхливою ​​для нашого клімату. Однак сьогодні савойська капуста займає гідне місце на грядках середньої смуги, вирощують її навіть в Сибірі.

Сорти: Петрівна, компарс, Золота рання (ранні), Мелісса, Сфера, Крома (середні), Надя, Уралочка, Мереживниця (пізні).

Брюссельська

Виглядає дуже незвично – довге товсте стебло, на якому ростуть численні капустяні качани. За вмістом вітаміну C цей різновид випереджає навіть цитрусові, а ще в ній містяться магній, фосфор, фолієва кислота. Регулярне споживання брюссельської капусти сприяє зміцненню імунітету і корисно для розумової діяльності.

Карл Лінней дав назву овочу в честь брюссельських городників, які її вивели. Саме з Бельгії почалася тріумфальна хода брюссельської капусти по світу. Чи не отримала вона поширення лише в Східній Європі, куди потрапила в середині XIX століття, вже дуже невідповідним для неї виявився місцевий клімат. Зате в Канаді, США та багатьох країнах Західної Європи брюссельська капуста вирощується в промислових масштабах.

До кращих сортів брюссельської капусти відносяться: Гранатовий браслет, Розелла, Касіо, Франклін (ранні), Діамант, Боксер, Весела компанія ( середні), завитки, Грюнігер (пізні).

Пекінська

З недавніх пір дуже популярний продукт на нашому столі. Подовжений пухкий качан пекінської капусти складений з ніжного, хрусткого листя, дуже приємних на смак. Головна перевага пекінки полягає в тому, що навіть при тривалому зберіганні в листі вітамін C не пропадає.

У культурі пекінську капусту першими почали культивувати китайці, потім з Піднебесної перекочувала в Європу і сьогодні її вирощування переживає небачений підйом. Цікавий факт: насправді капустою з точки зору ботаніки пекінка не рахується, вона є підвидом ріпи.

Сорти: Веснянка, Льонок, Чемпіон, Астен (ранні), Гранат, Ча-ча, Бокал, Ворожка ( середні), Ніка, Російський розмір, Монумент (пізні).

c6ad05e5e184685a0ed3e51d912a33c5 Яка буває капуста: види і назви з фото

Калі

Однорічна овочева рослина, яке не утворює качана. Інші назви – Грюнколь, Брунколь, браунколь, кучерява капуста. Походження цього різновиду достеменно не встановлено, але зовні вона дуже нагадує дику капусту, до сих пір виростає в Середземномор’ї. До кінця Середньовіччя калі була дуже поширена в Європі. На початку XIX століття торговці завезли її в Канаду, а в роки Другої світової війни овоч широко культивувався в Великобританії.

У їжу вживаються тільки кучеряві листя калі, пофарбовані в сизо-зелені, червоні або фіолетові тони. Занадто тверде стебло для їжі не годиться. За щільністю поживних речовин калі немає рівних серед листових овочів. У ній містяться вітаміни, мінерали, клітковина, білки, всі необхідні амінокислоти. За зміст Омега-3 кислот, що рідко зустрічаються в рослинних продуктах, калі називають «новою яловичиною».

Сорти: Пижон, Мизун, Діно калі, тростинові калі, Русалочка, Прем’єр-кале, Синій карлик, Чорна Тоскана .

3f709c1178d2e0531c342467debcc86c Яка буває капуста: види і назви з фото

А ще кажуть, що капуста має здатність залучати в будинок багатство, тому залишати без уваги такий чудовий овоч ніяк не можна.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради