Як відмити акваріум від вапняного нальоту

Існує декілька дієвих методів, що дозволяють видалити наліт на стінках акваріума. Для цього використовують магазинні спеціалізовані препарати, народні засоби і механічну чистку. Зазвичай ці прийоми припускають пересадку мешканців посудини в іншу ємність на час очищення.

Як зливати воду і наповнювати акваріум

kak otmyt akvarium ot izvestkovogo naleta72 Як відмити акваріум від вапняного нальотуВапняний наліт на стінках акваріума небезпечний для здоров’я рибок

Чим більше мешканців живе в акваріумі, тим частіше доводиться чистити його і міняти воду. Однак цей процес викликає стрес у рибок, тому дуже часто наводити порядок не варто. Оптимальний перерва між прибираннями – 1 місяць.

Перед тим як приступити до чищення акваріума, треба підготувати воду. Її необхідно відстоювати протягом 2 діб.

Як злити воду

Для цього знадобляться пристосування:

 • довгий гнучкий шланг невеликого діаметра;
 • 1 глибоку посудину або 2 меншого обсягу, щоб можна було їх змінювати;
 • ємність з відстояною водою для відсадження риб;
 • сачок відповідного розміру.

В якості резервуара для відсадження мешканців і рослин використовують інший акваріум або банку. Туди і переміщують всю живність. Рибок виловлюють сачком. Рослини, равликів виймають чистими руками.

Нижче рівня акваріума ставлять ємність, куди буде зливатися рідина. Шланг опускають на дно посудини, який збираються чистити і втягують в нього воду. Як тільки рідина поллється, другий кінець шланга опускають в ємність. Таким же чином можна збирати бруд з дна.

Відмити наліт в акваріумі допоможуть спеціалізовані, народні засоби або механічний спосіб очищення. Все залежить від стану резервуара і переваг його господаря.

Як правильно наповнити акваріум

kak otmyt akvarium ot izvestkovogo naleta73 Як відмити акваріум від вапняного нальотуВоду потрібно наливати невеликий цівкою, підставивши під неї долоню

Вичищений акваріум заливають відстояною водою на третину об’єму. Викладають віддалений раніше грунт, декор і садять рослини. Доливають рідину доверху, підставити під струмінь долоню, щоб вона не порушила розкладені всередині предмети і грунт. Дають постояти приблизно добу, після цього повертають рибок додому.

Щоб не порушувати мікроклімат штучного водоймища і не доставляти надмірного занепокоєння її мешканцям, можна раз на тиждень міняти близько 30% об’єму рідини. Для цього використовувати шланг, щоб витягувати з дна саму засмічену воду.

Чим шкідливий наліт на стінках

Зелений наліт у домашньому водоймищі не представляє ніякої небезпеки для його жителів. Він просто не естетично виглядає, доставляючи незручність господареві акваріума. Така проблема виникає із-за надмірного розмноження зелених водоростей.

Наліт білого кольору з’являється завдяки великій кількості органіки, надлишку або нестачі корму рослин в резервуарі. Він не робить шкоди флорі і фауні водойми, але є сигналом до того, що в акваріумі пора щось міняти. Тому боротися треба не з нальотом, а з причиною його виникнення.

Бурі відкладення на стінках з’являються з-за активного поширення коричневих водоростей. Найчастіше вони розмножуються в акваріумах, де порушений баланс. Щоб його відновити, необхідно:

 • перевірити і привести в норму кількість нітратів та нітритів в резервуарі;
 • регулярно чистити акваріум;
 • завести равликів.

Як тільки встановиться баланс в екосистемі, проблема вирішиться сама.

kak otmyt akvarium ot izvestkovogo naleta74 Як відмити акваріум від вапняного нальотуВапняний наліт в акваріумі з’являється з-за зайвої жорсткості води. Правильним цей показник вважається від 3 до 15 мг-екв/л. Якщо ці норми перевищені, мешканці штучного водоймища можуть захворіти. Вони стають млявими, менш рухливими, тьмяніє забарвлення. Якщо рідко чистити акваріум, це призведе до загибелі рибок.

Небезпеку в собі несе не наліт, а причини, що викликали його появу. Усунувши їх, можна створити сприятливі умови для життя мешканців скляного будиночка.

Засоби для видалення вапняного нальоту

Для того щоб відмити акваріум від вапняного нальоту, знадобляться спеціальні склади і пристосування:

 • Акваріумний скребок з жорсткою щетиною. Ні в якому разі не можна відмивати органічні відкладення зі стінок за допомогою металевих мочалок або інших пристосувань. Залізо дряпає скло і псує зовнішній вигляд акваріума. А металеві частинки, відділяючись, потрапляють у воду і там іржавіють. Мешканці штучного водоймища можуть загинути, наковтавшись залізної крихти.
 • Серветки Tetratec. Невеликі ганчірочки, просочені складом, що дозволяє очистити скло від вапна і зеленого нальоту.
 • Спрей для скляних і акрилових поверхонь Aquarium Pharmaceuticals Safe and Easy. Його наносять на кілька хвилин на стінки порожнього акваріума, а потім ретельно змивають проточною водою.
 • Tetra pHKH minus. Засіб видаляє навіть вапно, яка накипіла товстим шаром. Безпечно для риб та інших живих мешканців. Щоб почистити акваріум, рідину наливають на ганчірку і протирають скляну поверхню зсередини.


Щоб зрозуміти, пора чистити акваріум, потрібно злегка збаламутити грунт. Якщо після такої процедури вгору піднімаються бульбашки повітря, прибирання необхідна.

Для чищення водойми можна завести помічників. Наприклад, анциструс або риба-присосок, парчевий сом, равлики. Вони допоможуть очистити акваріум від нальоту і будуть збирати зайвий корм з дна, не даючи йому загнивати.

Народні безпечні засоби

Багато домашні рецепти ефективніше дорогих розрекламованих чистячих засобів. Велика частина з народних зілля присутній практично в кожній квартирі і дешево коштує. Ось кілька прикладів:

 • Оцет. Кислота – нещадний ворог вапна. Столовий 9% оцет беруть в чистому вигляді, а есенцію розводять приблизно 1 ст. л. в склянці води. Цією рідиною змочують м’яку ганчірку і натирають потемнілі стінки. Можна також використовувати розпилювач. З її допомогою наносять засіб і залишають на склі хвилин на 10-15. Потім ретельно змивають чистою водою.
 • Перекис водню. Це аптечне засіб ефективно допомагає прибрати забруднення зі скла. Для цього рідиною змочують серветку і протирають стінки посудини. Після чищення її не потрібно змивати, так як вона розкладається на безпечний для риб кисень і водень. У неї є ще маса достоїнств і переваг. Н2О2, розлучена з водою приблизно в 10-20 разів, здатна оживити майже задохнувшуюся рибу. Її застосовують для видалення сильних забруднень. Для цього перекис ллють в акваріум з розрахунку 1 мл на 10 л. Її також використовують для дезінфекції в разі спалаху захворювань.
 • Лимонна кислота. Один пакетик сухої речовини розводять у склянці води. Розчин наливають в пульверизатор і розпилюють по всій поверхні стінок порожнього акваріума. Вичікують 15-20 хвилин. Прибирають складу разом з нальотом м’якою ганчіркою або губкою. Промивають стінки.
 • Аміак. Розводять з водою в співвідношенні 1:10. Це визнана в народі засіб допомагає відтерти скло від забруднень в лічені хвилини без особливих зусиль. Після чищення нашатирний спирт потрібно ретельно змити великою кількістю води.


Використовуючи ці безпечні народні засоби, обов’язково треба надягати гумові рукавички. Інакше можна пошкодити шкіру рук.

Профілактика забруднення акваріума

Очищати акваріум від вапняного нальоту доведеться набагато рідше, якщо слідувати правилам:

 • У ємності має перебувати достатня кількість водних рослин.
 • Годувати рибок 2 рази в день, і додавати стільки їжі, скільки їм необхідно. Надлишок продуктів харчування у воді сприяє наростанню каменю на стінках.
 • Наповнювати посудину тільки відстояною рідиною. У водопровідній міститься багато солей магнію і кальцію, які псують зовнішній вигляд скла. Постоявши 2-3 дня в банку, вони осідають на дно.
 • Прибирання в акваріумі робити регулярно. Його мешканці будуть почувати себе комфортно, а стінки судини – виглядати охайно, якщо виробити звичку в середньому раз на місяць вичищати цей предмет інтер’єру.
 • Встановити якісний фільтр. Він дозволить любителю акваріумної живності менше часу витрачати на прибирання.

Акваріум – це окремий світ, а добробут його мешканців цілком залежить від хазяїна. Тому, вирішивши завести рибок, треба розуміти відповідальність за їх життя і здоров’я. Якщо дотримуватися рекомендації по догляду та умови утримання резервуара, а також серйозно підходити до прибирання, ємність з мешканцями буде прикрасою інтер’єру і приводом для гордості його власника.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради