Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Роїння – спосіб розмноження медоносних бджіл, шляхом відокремлення частини сім’ї з маткою. Процес досить довгий, основним роїння передують ще кілька етапів, які можуть тривати кілька тижнів. І якщо для бджіл, роїння — процес природний, звичний і не несе жодної загрози, то для пасічника він може стати справжнім фіаско.

Вчасно не зупинені бджоли, в результаті роїння, можуть просто залишити рідні пенати, ну або як мінімум стати менш продуктивними у своїй основній діяльності (медозбір), в результаті чого медові господарства несуть колосальні збитки щорічно. Природно з таким положенням справ необхідно боротися. Але чи можливо повністю позбутися такого природного явища як роїння бджіл, і якщо ні, то як запобігти надмірне роїння і мінімізувати тяжкість наслідків? На ці та інші запитання відповімо сьогодні.

Класифікація методів боротьби з роїнням бджіл

Як і у випадку з багатьма явищами в природі, роїння бджіл, можна запобігти, а можна боротися з наслідками. Який метод краще використовувати? Відповідь на це питання буде суто індивідуальним для кожної пасіки, залежить від безлічі факторів. Ми ж поки що спробуємо розібратися в методах боротьби з роїнням в принципі. Отже, перший метод — недопущенням ройових настроїв у вулику. До нього належать такі методи:

 • Зміна матки;
 • метод двухматочного бджільництва;
 • Селекція — відбір сімей і порід не схильних до роїння;
 • контроль за виробленням маточного молочка. Його надлишок призводить до старту роїння бджіл годувальниці харчуються їм і отримують здатність відкладати незапліднені яйця;
 • Забезпечення бджолам комфортних умов проживання і мікроклімату;
 • Постановка додаткового відкритого розплоду;
 • Видалення трутневого розплоду, як першої ознаки підготовки до роїння.

d51aa865a2388ae0a9597dcfa9b4d32e Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Метод другий — боротьба з негативними наслідками роїння. Підходить скоріше для тих, хто не зміг вчасно спрогнозувати роїння та вжити заходів щодо недопущення запуску даного процесу. У нього входять наступні методики:

 • Зміна матки;
 • Збільшення площі вулика і медоносної області, змушуючи бджіл посилено працювати і поповнювати запаси на зиму;
 • штучне зміна складу сім’ї на користь молодих бджіл — видалення розплоду, створення відводків.

Селекційна робота

Задаючись питанням, як запобігти роїння бджіл в лежаках, пасічники провели колосальну селекційну роботу, в результаті якої дійсно вдалося вивести види, менш схильні до роїння, але бджіл, повністю відмовилися від цієї звички немає досі. В теорії повністю неройливых бджіл можна отримати через кілька поколінь.

Тобто грубо кажучи з кожної бджолосім’ї вибираються для розмноження найвитриваліші матки і трутні, з їх потомства вибирають менш схильних до роїння бджіл, так продовжується по колу до тих пір, поки користувачі не отримають оптимальний результат.

7e32e88b2887f2077d63f723d78b8ae4 Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Але що розуміти під оптимальним результатом і як вибирати біологічний матеріал для випробувань? Найважливіше — вибір трутня, адже бджола має близько 75 генетичного матеріалу від нього і лише 25% від матки. Трутень повинен вибиратися не від ройливых маток, саме тому в неройливых сім’ях вирощування трутневого розплоду заохочується, а в ройливых навпаки нещадно знищується.

Матка для проведення селекції, повинна бути чистопородна, бажано з родини неройливой, процесів роїння в якій не було помічено протягом декількох років. Краще всього придбати таку матку у професіоналів. Так так, у професіоналів, є пасічники спеціалізуються на питаннях матководства. Саме у них ви з великою часткою ймовірності зможете придбати відмінну матку

Зміна матки і методика двухматочного пасічникування

Зміна матки — ще одна дієва методика, при чому як у випадку з попередженням роїння, так і в боротьбі з її наслідками. Є навіть декілька теорій на тему двухматочного бджільництва. Являє собою заплановану заміну старої матки, молодий.

Вона більш продуктивна і виділяє феромони, що пригнічують репродуктивні функції робочих бджіл. Зазвичай проводиться навесні. Таким чином збільшується чисельність сім’ї, і знижується ризик роїння. При цьому доведеними є і факти того, що при регулярній зміні матки, бджоли краще зимують, проявляють меншу агресивність.

2e632e6f454ac93028384122fddb72de Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Як альтернативу зміні матки, все частіше пропонують двухматочное бджільництво, що по суті повторює метод зміни маток, тільки молода королева вводиться у вулик заздалегідь. Її селять в сусідній корпус, розділений сіткою, через яку вона пройти не може, а от інші бджоли — запросто. В результаті робочі бджоли самі частково примикають до нової королеви і починають її обслуговування, тим самим знижується інтенсивність роїння, а стара матка все одно в підсумку видаляється, але не відразу, а з часом.

Постановка додаткового відкритого розплоду

Одним з найефективніших методів боротьби з роїнням, на думку ряду досвідчених бджолярів, є додавання в вулик відкритого розплоду, замість закритого. Заснований такий метод на збільшенні споживання маточного молочка. Критий розплід не потребує, на відміну від відкритого, а надлишок іде на живлення бджіл-годувальниць, які згодом перетворюються в трутівок, здатних відкладати незапліднені яйця.

Саме вони і є основною причиною роїння. Щоб виключити з раціону бджіл надлишки маточного молочка з вулика періодично забирається друкований розплід і ставляться стільники з відкритим розплодом, таким чином більше маточного молочка йде на вирощування потомства.

Запобігання наслідків роїння в активній фазі

Що ж робити, якщо активна фаза роїння вже стартувала? Головне не варто піддаватися паніці. Сучасна наука пропонує відразу кілька методів, що дозволяють зберегти більшу частину сім’ї і навіть продуктивність бджіл піддалися роїння. При чому є кардинальні методи, покликані придушити «бджолиний бунт» та лояльні — напрям процесу роїння за потрібною пасічнику сценарієм. Найчастіше використовуються методи другого варіанту. Припинити роїння можна наступними способами:

 • Створення відсадків;
 • поділ бджолиної сім’ї на пів-літа;
 • заміна матки;
 • видалення ройових маточників;
 • зміна складу сім’ї, видалення розплоду;
 • розширення вулика;
 • перенесення вулика в прохолодне місце з великою кількістю медоносів в безпосередній близькості.

bd684bf6a56d14b1170325fc59f371b5 Як припинити роїння бджіл: протиройові методи в бджільництві

Найдієвішими, з перерахованих вище методів є: формування відводків, поділ бджіл і зрізання ройових маточників. Решта вважаються допоміжними, часто використовуються разом з основними.

При формуванні відводків необхідно дотримуватися таких правил:

 • Створювати відводки лише в моменти абсолютної впевненості входження бджіл у роевое стан. Раніше створення відводків несприятливо впливає на якість життя і продуктивність бджіл.
 • У разі необхідності швидких і рішучих дій, у відсутності матки, відводок можна сформувати з роевым маточником, матка залишається в первинній сім’ї, а маточник переноситься у відводок. Інші мисочки знищуються.
 • Контроль сили сім’ї. Слабка сім’я не зможе створити рой. Цю потрібно враховувати при створенні отводка.

Формування отводка від сім’ї в роевом стані

Як попередити роїння бджіл шляхом ділення? Необхідно дотримуватися наступного алгоритму дій:

 • До роящейся сім’ї підставити порожній доказів;
 • переставити в новий доказів частина стільників із розплодом, медом і бджолами на стільниках;
 • підсадити в новий доказів молоду матку (ройовий маточник);
 • розташувати вулики один навпроти одного, рівно в метрі від місця, де раніше стояв материнський будиночок.

В результаті частина бджіл різного віку оселиться в новому житлі, а ефективність роїння буде знижена. Після поділу за фактом пасічник отримує нову здорову продуктивну сім’ю і все ще може продовжувати користуватися послугами старої. Перевагою такого методу є різний склад обох отриманих сімей, на відміну від відводків, де концентруються лише молоді нелетные і малопродуктивні бджоли.

Зрізання ройових маточників

Зрізання ройових маточників — популярний метод боротьби з роїнням. Зводиться він до повного знищення ройових маточників. Противники його використання посилаються на неможливість видалення абсолютно всіх маточників. Крім цього навіть повне їх видалення не гарантує ройливых настроїв в майбутньому. Метод спірне, тим не менш популярний і виразно дає якийсь ефект.

А сперечатися про те, який з вищеописаних методів найефективніший можна довго.До єдиної думки бджолярі сьогодні так і не прийшли. Кожен вибирає метод боротьби з роїнням по індивідуальному підходу, враховуючи особливості пасіки і власні можливості. При цьому повне знищення роїння, як процесу життєдіяльності бджіл, неможливо, можливо лише напрям в потрібне русло, використовуючи момент пасічник може з допомогою відсадків істотно розширити своє господарство.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради