Як приготувати компост на грядці, в ящику, в мішках без особливих витрат

kak prigotovit kompost na gryadke, v yashhike, v meshkakh bez osobykh zatrat28 Як приготувати компост на грядці, в ящику, в мішках без особливих витрат

Чому в одних городах рослини відчувають себе чудово, а в інших ледь виживають? Причина криється в недостатньо родючої землі. У статтях про посадку або догляд за овочами часто говориться про те, що в грунт потрібно додавати компост. По мірі зростання рослина споживає з грунту різні поживні речовини. Прибираючи врожай восени, частина поживних речовин забирається з грунту з бадиллям рослин, вони теж містять речовини, що і в землі, тим самим ще більше збіднюється грунт. За законами природи, все що винесено з ґрунту, повинно назад туди повернуто. В іншому випадків земля буде бідніти і неминуче знижується її природну родючість. Компостування грунту вирішує цю проблему.

Компост – що це таке?

Навряд чи знайдуться люди, які не знають значення цього слова. Компост – це органічне добриво, яке виходить в результаті розкладання органічних відходів, в основному рослинного походження. До них відносяться рослинні відходи (бадилля рослин, бур’яни, опале листя, скошена трава) і харчові відходи (картопляні очистки, яєчна шкаралупа) і т. д. Для приготування компосту не рекомендується використовувати відходи тваринного походження, з пластику, скла, металу.

Біохімічні реакції, що відбуваються при розкладанні відходів, відбуваються завдяки інтенсивно размножающимся мікроорганізмів і дощовим черв’якам. Компостна купа – це живий біореактор. Головною умовою всіх відбуваються там реакцій – наявність тепла і вологи. Сам процес отримання цінного добрива називають компостуванням. Після завершення процесу компостування виходить дуже поживна суміш, що містить мінерали та цінні мікроелементи, схожа на перегній. Стиглий компост являє собою однорідний розсипчастий матеріал темно-коричневого кольору.

kak prigotovit kompost na gryadke, v yashhike, v meshkakh bez osobykh zatrat29 Як приготувати компост на грядці, в ящику, в мішках без особливих витрат

Основні правила хорошого компосту

Самий вірний спосіб утилізації харчових та рослинних відходів зі своєї ділянки – це компостник. З його допомогою можна забезпечити грамотне рух органічних відходів, та отримати безкоштовне добриво з високим вмістом гумусу та поживних речовин.

Компост можна зробити у вигляді компостної купи, на грядці, в мішках. Яким би способом ми не вирішили зробити компост, для його приготування існують певні правила. Технологія скрізь приблизно однакова.

Компостна купа, вірніше компостник, це ящик, дерев’яний короб, куди складаються всі відходи. Дотримуючись правил, ви отримаєте хорошу поживну суміш вже через 1,5-2 роки. Отже, що потрібно знати?

 • Формувати компостник можна не тільки влітку, але в будь-який час року. Винятком будуть холодні дні з заморозками. Наприклад, прямо з початку весни можна складати в компост всю органіку по мірі її утворення. Восени, в цей період особливо багато різних відходів (бадилля рослин, листовий опад тощо), які теж можна компостувати. Не можна використовувати компост хворі рослини. Їх краще спалити, а використовувати тільки попіл від них.
 • При формуванні компостної купи або грядки грунт під ними необхідно розпушити на глибину приблизно 30 см. Це необхідно для того, щоб створити щільний контакт разлагающейся органіки з дощовими черв’яками та іншими організмами, які беруть участь у погашенні.
 • Розташовувати компостник потрібно в півтіні, таким чином, щоб він не знаходився постійно під сонцем, інакше він буде пересихати.
 • Для швидкого розкладання весь матеріал краще подрібнювати. Саме таким чином весь процес компостування буде проходити набагато швидше.
 • Для швидкого розкладання добре додати до відходів біопрепарат «Байкал-М».
 • Як правильно зробити компост

  Для стінок компостника використовують будь-який матеріал – дошки, цегла, старі металеві листи, шифер. Пам’ятайте, що дно закривати не можна, воно має бути обов’язково земляним. В бокових стінках повинні бути щілини або отвори для циркуляції повітря. Розміри скриньки: ширина – 1,5 м, висота не більше 1 м, довжина ящика робиться в залежності від кількості відходів. Правильний ящик має 3 відділення:

  • У першому відділенні складують свіжі відходи;
  • У другому – торішні зріють;
  • У 3-му відділенні знаходиться вже готовий до вживання компост.

  Сама технологія приготування компосту проста. Чим різноманітнішими будуть відходи, які укладаються шарами, тим повніше і краще буде йти розкладання. Не годиться складати тільки одну скошену траву, процес компостування не запуститься. Тому залишки рослин, які багаті вуглецем, повинні поєднуватися з гноєм або кісткової борошном, багатих азотом. Тому обов’язково пересипайте траву землею.

  Шари в купі повинні чергуватися.

  • На дно укладаються гілки чагарників, сіно, кора дерев;
  • 1-й шар – шар харчових та рослинних відходів товщиною приблизно 15 см;
  • 2-й шар – гній, кісткове борошно шаром близько 5 см;
  • Зверху посипають вапном або деревною золою, а потім шар землі в 2 див.

  У такій послідовності викладають всі відходи, поки не закінчаться. Останній шар – земля, сіно, солома або листя. Вони захищають від пересихання.

  Важливий момент – вода з ящика повинна відводитися, а повітря циркулювати. Інакше вміст ящика буде не розкладатися, а гнити.

  Як приготувати компостну грядку

  Компостну грядку краще зробити восени, використовуючи для цього дерев’яні короби. Їх розмір залежить від уподобань і кількості відходів. Заповнена відходами грядка вийде акуратною. Переваги цього методу полягає в тому, що на наступний рік дерев’яний короб можна перенести в інше місце і там знову зробити нову грядку.

  Принцип заповнення грядки такий же, як і в компостнике (компостній купі). На дно укладаються гілля, бадилля рослин, потім шарами укладаються різні рослинні відходи. Оскільки для процесу розкладання потрібна волога і тепло, то грядку зверху прикривають плівкою або клейонкою, переважно чорною. У плівці необхідно зробити отвори, в які навесні ви посадите, наприклад, кабачки або гарбуз. Якщо плівка прозора, то на зиму прикрийте зверху дошками чи старим шифером. А влітку грунт буде закрита листям рослин.

  До осені на грядці виходить однорідний сипучий матеріал темно-коричневого кольору із запахом лісової землі.

  kak prigotovit kompost na gryadke, v yashhike, v meshkakh bez osobykh zatrat30 Як приготувати компост на грядці, в ящику, в мішках без особливих витрат

  Приготування компосту в мішках

  Скільки ж восени пропадає опалого листя? А адже з неї вийде відмінна живильне суміш для городу. Приготувати компост в мішках досить просто.

  Осінні опале листя переважно для листового перегною, адже сире листя швидше піддається процесу розкладання. Отже, озброївшись граблями, збираємо опале листя з-під дерев. Більшою частиною зібраних листя мульчуємо садіння цибулі-сіянки та інших озимих культур. Навесні все це буде зібрано і відправлено на компостну купу.

  Кожен рік листя так багато, що можна готувати компост в мішках. Решту зібраного листя складають у великі пакети для побутового сміття. Мішки щільно зав’язуємо, щоб з них не випарувалася волога. Пам’ятаємо, що для кращого розкладання необхідний повітря. Тому наповнені листям мішки протикаємо вилами 2-3 рази. В поліетиленових пакетах створюються комфортні умови для переробних бактерій. Якщо в мішки потрапила зелена трава, то це добре, грибкові бактерії прискорять процес. Також для прискорення розкладання в мішки можна додати препарат «Байкал-М».

  kak prigotovit kompost na gryadke, v yashhike, v meshkakh bez osobykh zatrat31 Як приготувати компост на грядці, в ящику, в мішках без особливих витрат

  Мішки з листям прибирають для зберігання і зимового промерзання. Це теж піде тільки на користь. Частина шкідників і деякі збудники хвороб гинуть. А навесні цю масу можна відправити в компостні купи або додати на грядку. Або набратися терпіння, коли через півроку – рік листя перетвориться на перегній.

  Компост в бочках

  Ще один спосіб приготування компосту в бочках. Сюди можна складати всі выполотые бур’яни з городу. У підсумку, перепрев, вийде поживна суміш – перегній, якій можна удобрювати грядки.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради