Як організувати зимівлю бджіл?

Бджоли — досить теплолюбні комахи. В умовах тривалого низькотемпературного режиму вони починають вимагати більшої підгодівлі, а в окремих випадках гинуть цілими сім’ями.

Досить суворі зими на території Росії (особливо це стосується Сибіру), актуальним для бджолярів є питання організації зимівлі бджіл. Деякі пасічники вважають за краще не втручатися в життя бджіл взимку, вважаючи, що таким чином у бджіл виробляється імунітет до клімату, всередині вулика відбувається природний відбір і до сезону медозбору доживають найсильніші особини.

Такий підхід має місце бути, але в умовах великомасштабного виробництва втрачати велику кількість продуктивних особин, залишати більше меду на підгодівлю недоцільно.

Тому, найчастіше, бджолярі беруть активну участь у підготовці бджіл до зими. Один з найпоширеніших методів підготовки господарства до зими є облаштування омшаников.

Що таке омшаник та його види

Омшаник — спеціально споруджена людиною утеплене споруда, найчастіше, підземне, призначене для розміщення вуликів взимку. Стебник для бджіл своїми руками повинен вміти створити кожен поважаючий себе бджоляр, за винятком тих, кому пощастило вести господарство в південних регіонах, де температура взимку рідко опускається нижче нуля. Облаштування омшаника — процедура не з дешевих.

З метою максимально заощадити ресурси, необхідно визначитися з видом зимівника, з урахуванням кліматичних та інших факторів. Існує три види омшаников:

 • наземні;
 • підземні;
 • об’єднані.
 • Особливості та види омшаников для бджіл, виготовлення своїми руками

  Кращим вважається другою, з вищеназваних видів, але кожен з них має свої переваги. Стебник для бджіл надземний, наприклад дуже простий в облаштуванні. При цьому мінусом є необхідність великих фінансових інвестицій. По суті облаштування надземного зимівника зводиться до утеплення вуликів, придбання спеціальних приладів для обігріву бджіл у зимовий період.

  a8557906d90cbbd8ee0e2fbdd3007387 Як організувати зимівлю бджіл?

  Комбінований омшаник є оптимальним з точки зору витратної частини, але при цьому актуальний лише для географічних зон з досить теплими зимами або місць, з неглибоким заляганням підземних вод. Він являє собою споруду, що знаходяться на невеликій глибині (1-1,5 метра).

  Найпоширенішим видом омшаника є підземний. Перевагами даної споруди є капітальне разове будівництво, потім готовий зимівник можна використовувати довгі роки, і максимальне утеплення, що актуально в районах з суворими зимами.

  Плюси зимівлі в омшаниках

  Виходячи з вищевикладеного, очевидно, що від облаштування омшаников будь пасічник в довгостроковій перспективі виграє:

 • Зберігається життя і здоров’я цілих робочих бджолиних сімей.
 • Економія на підгодівлі.
 • Економія на придбанні нових і ремонті старих вуликів.
 • Вимоги до омшаникам

  Строгих вимог до матеріалів для облаштування зимівлі бджіл і властивостям такої споруди нема, проте існують чіткі рекомендації для забезпечення в омшанику оптимального мікроклімату протягом усього зимового сезону. Основні правила побудови омшаника:

 • утеплення. Самий важливий момент, якому варто приділити увагу. Для цього використовують спеціальні матеріали (керамзит, цегла, шлак). Якщо цього недостатньо, щоб підтримувати температуру в зимівнику на рівні 5 градусів і вище, необхідно задуматися над покупкою обігрівачів.
 • Відведення води. В омшанику можуть накопичуватися талі та підземні води. Як відомо вологе середовище є ідеальною для розвитку кліщів та інших паразитів бджіл. Тому в омшанику слід передбачити водовідведення, а дах зробити похилим з руберойду або шиферу, щоб зменшити обсяг води, що потрапляє в зимівник.
 • Розмір з запасом. Щоб щороку не перебудовувати омшаник спорудити його у відповідності з прогнозом розвитку вашого господарства.
 • Запасний вихід. Якщо у зимівнику буде міститися велика кількість сімей, слід передбачити 2 входу-виходу. Це забезпечить вентиляцію, і дозволить бджолам у разі необхідності, без праці, в найкоротші терміни, покинути місце зимівлі.
 • Омшаник підземного типу своїми руками

  Вище ми вже відповіли на питання: Стебник для бджіл: що це? Як побудувати своїми руками таку споруду розберемося нижче.

  Отже, перше що необхідно зробити — вибрати місце для зимівника. Воно повинно відповідати ряду критеріїв (відсутність підземних вод, що підходять близько до поверхні, захист від вітру). Ідеальним місцем є схил або яр.

  12b34c6a86d71d0e72ea5151b483b6a6 Як організувати зимівлю бджіл?

  Тепер приступаємо безпосередньо до будівельних робіт. Роєм котловани потрібного розміру (оптимальна глибина — 2,5 метра), робимо бетонний фундамент, і робимо цегляну кладку в якості стін. При цьому незабутній про водовідведення. Товсті зварені металеві труби послужать опорою для даху. На них кладемо спочатку дошку, покриваємо її целофаном, заливаємо бетоном і кроєм шифером чи руберойдом. Тепер справа за малим, обладнаємо вхід в омшаник і готуємо полички для розміщення вуликів.

  Спорудження такого зимівника не має стати проблемою навіть для початківця господаря, ну а якщо необхідно спростити процес, можна зробити комбінований зимівник. Будується він за тією ж схемою, але його глибина не перевищує 1,5 мметров — оптимально для зон з досить м’якими зимами.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради