Як навчитися економити і відкладати гроші навіть при маленькій зарплаті

Заробітна плата, урізана і виплачується із затримками поряд зі збільшенням вартості життя, є постійною причиною почуття нестачі коштів. Як навчитися економити і відкладати гроші, якщо витрати величезні і притому часті? Це питання, яким рано чи пізно, цікавиться кожен з нас.

Це одне з тих питань, що багатьох людей змушує втратити свій сон. Стурбовані кризою, боргами або цифрами на поточному рахунку, вони замислюються про те, а чи ефективно витрачають гроші, чи можна щось заощадити або відкласти на «чорний день»?

Відповідь проста: гроші можна навчитися витрачати більш ефективно, і є багато способів їх економити. Як тільки ми почнемо використовувати ці способи, то зрозуміємо, що можемо дійсно досягти високих цифр економії.

Як було відмічено фінансистами, найчастіше самі великі перешкоди для накопичення коштів не є фінансовими, вони у вашій голові. Це все психологічний процес. Адже всякий раз, коли гроші з нами, ми схильні їх витрачати, а не зберігати. Як цьому протистояти читайте далі.

8 секретів як навчитися економити і відкладати гроші

Незалежно від того на якій стадії ви знаходитеся у своєму матеріальному подорожі, але вам потрібно знати, що кожен здатний змінити свою фінансову життя в кращу сторону. Іноді все, що потрібно — це зробити перший крок у правильному напрямку.

Але як часто буває перший крок — найскладніша частина. Тому хочу поділитися з вами секретами ефективної економії грошових коштів та збільшення своїх заощаджень навіть при маленькій зарплаті.

Всі розпродажі від диявола

Насправді, економія 90% на купівлю якогось товару — не дуже вигідна угода, якщо ви ним не користуєтесь. А знижки — це зілля, яке оглупляет нас.

Побачивши вивіску «розпродаж», ми витрачаємо гроші швидше і з меншими роздумами, ніж, якби продукт коштував стільки ж, але без цього напису «знижка» або «розпродаж». Побачивши, що товар продається за хорошим знижкам, людина схильна думати, що для нього це хороша угода.

Він думає, що вдало потрапив на вигідну пропозицію і тепер заощадить на цій покупці. Але при цьому не замислюється над тим, що можливо ця річ йому взагалі не потрібна.

Тому перше, що навчить нас економити — ігноруйте будь-які порівняння. Зосередьтеся на ціні і потреби самої речі, а не на тому, яку ви отримуєте знижку.

План витрат для економії

7768379fcd6bf635c78cbd01749ba854 Як навчитися економити і відкладати гроші навіть при маленькій зарплаті

Один з найважливіших способів заощадити гроші — створення плану витрат і доходів, тобто бюджет. Завдяки плану вийде з’ясувати які ваші доходи, і які є витрати.

Як тільки стануть відомі ці дві речі переходите до пошуку способів зменшити витрати і при цьому збільшити дохід. Так надходять найбільші світові корпорації, а також безліч успішних у світі людей.

Цей метод вимагає трохи роботи по складанню плану та щорічної або щомісячної перевірки рахунків, але він працює.

Мета методу

  1. Визначення того, на що витрачаються гроші, з метою подальшого планування своїх витрат.
  2. Навчитися спрямовувати необхідні витрати на найголовніше, скорочуючи при цьому малозначні витрати.

Почавши планувати витрати, ви отримаєте контроль над ними, а значить згодом, зможете відкладати гроші на свої заощадження.

Навчившись стежити за рухом своїх грошей (витрати/доходи) багато людей дивуються з того, скільки готівки у них ішло на порожні речі. Після чого їм стають більш ясними області, де необхідна економія грошей.

Отже, почніть відстежувати, куди протягом місяця і на що витрачалися кошти. Враховуйте навіть найменші суми. Завдяки цьому вдасться побачити «дірки», в які вилітають ваші кошти.

Гроші залишаються грошима — це не якийсь бонус

4833c65a0674bc28fc40b7e11f627685 Як навчитися економити і відкладати гроші навіть при маленькій зарплаті

Ваша зарплата йде на оплату рахунків і серйозні покупки. Але як щодо грошей, які ви отримали несподівано? Приміром, грошового переказу, який надіслала вам улюблена тітка, яка живе за кордоном.

Або начальство вирішило виплатити в цьому місяці хорошу премію. Часто люди схильні ці кошти витратити на більш легковажні речі, тому що це «інше».

У цьому і криється ще один секрет як навчитися економити гроші — розвивати правильний погляд на будь-які грошові надходження. Несподівані доходи — це «не що інше». Гроші — це завжди гроші.

Але, будучи ірраціональними істотами, ми, на жаль, часто вважаємо, що джерело грошей впливає на те, як нам слід їх витратити. Вчені називають цей феномен «емоційним урахуванням».

Ось і виходить, що зарплата витрачається на «потрібні» речі, типу оплати рахунків, оскільки люди ставляться до зарплати як до «серйозних грошей».

Тоді як «шалені» або несподівані засоби, припустимо виграш 20 000 рублів в лотерею, — вони більш схильні витратити на задоволення або розваги: закотити вечірку або пропити з друзями. Рідко хто намагається ці гроші заощадити або відкласти.

Або ось ще одна область неправильного ставлення до грошей. Недавній експеримент показав, що коли 200 доларів називають «поверненням платежів при достроковому погашенні», клієнти банку схильні внести їх на рахунок. Але коли ті ж 200 доларів називають «бонусом», люди схильні витратити їх на щось інше.

З цієї причини як показують дослідження, більшість людей воліють отримувати частину зарплати саме в якості премії, свого роду бонус. Це дозволяє їм себе обманювати, ніби вони вправі завдяки такому «бонусу» потурати своїм слабкостям, замість того, щоб економити зароблений карбованець.

Висновок: те, як ми отримуємо «свої кровні», впливає на те, як ми їх витрачаємо. Але так бути не повинно. Гроші, як би вони до нас не надійшли — це все одно гроші! Запам’ятайте: повернення платежів — це не отриманий бонус! Ви дали уряду безвідсотковий кредит і тепер вам повертають цю суму.

Як змусити себе витрачати менше і не розтрачувати будь-які навіть несподівано надійшли до вас кошти? Дуже просто. Зробіть витрати для себе болісними.

adinserter name=”Block 3″]

Частіше використовуйте готівкові гроші

Передача кому-то грошей ранить наш мозок. Серйозно. Нейробіологічні дослідження показують, що це дія рівноцінно нанесення фізичного болю. Але винахідливі люди знайшли спосіб витрачати і не відчувати болю. Як?

Дуже просто — за допомогою кредитних карт.

Дослідження показали, що люди готові платити більше при використанні кредитних карт, але вони також швидше приймають рішення про покупку, роблять більш великі придбання, залишають більше чайових і частіше забувають, скільки вже витратили.

Все, що оплату покупки робить простіше і швидше, ніж процес передачі грошей з рук у руки, зменшує нашу емоційну біль, змушуючи при цьому витрачати більше.

Кредитні картки, подарункові карти і майже всі інтернет-магазини — це фінансова анестезія, яка суттєво зменшує біль, коли наш банківський рахунок спустошується.

Отже, до якого висновку ми приходимо, як економити гроші? Хорошим рішенням є ідея посилити свою емоційну біль за допомогою готівкової оплати.

Частіше розраховуючись готівкою, у нас з’явиться з часом більше задоволення не від користування пластиковою карткою, а від зекономлених коштів.

Спочатку заплати, щоб заощадити

8f98d638990c493994a21255cbfdf79a Як навчитися економити і відкладати гроші навіть при маленькій зарплаті

В економії грошей, поряд з плануванням витрат, стратегія «заплати собі першому» по праву є однією з кращих. Це передбачає призначити собі певну суму свого заробітку в якості додаткової зарплати.

Ці гроші виплачуються вам з будь-якого доходу (зарплата, премія) перш за будь-яких ваших покупок або оплати рахунків. Дана сума може варіюватися від 100 руб. і вище або, можливо, 10% від вашої зарплати. Тобто будь-яка сума, призначена вами самому собі.

Мета цього методу — звикнути виплачувати собі гроші першим, а не останнім в кінці місяця, коли їх вже немає. Як чинить більшість оточуючих нас людей? Вони спочатку оплачують всі рахунки, цілий місяць роблять різні покупки, а потім в кінці намагаються зберегти хоч щось з суми, що залишилася.

І як видно для більшості з них цей спосіб економії грошей явно не працює, так як для накопичення вже нічого не залишається.

Але якщо спочатку заплатити собі, тоді погодьтеся, гроші будуть зекономлені. Особливість цього методу полягає в тому, що при малому бюджеті ви спонукаєте себе вносити корективи до витрати грошей. А це позитивно позначається на ваші заощадження — вони продовжують раті.

Що допоможе вам застосувати цей метод?

Це погляд на себе і свою сім’ю як на пріоритет. Подумайте, чому ви працюєте кожен день? Щоб заробляти гроші. Але кому, собі або іншим? Ви повинні ходити на роботу, щоб заробляти гроші для себе і власної родини!

Ось чому спочатку необхідно заплатити собі. Так ви будете впевнені, що подбали про власну сім’ю, тобто пріоритет №1. А якщо ви нічого не відкладаєте, всі растрачиваете, значить, дбаєте в першу чергу про тих, кому віддаєте гроші. Але навряд чи хто-небудь ще подбає про вашу сім’ю, крім вас.

469f990811aeb47836b802ff94451907 Як навчитися економити і відкладати гроші навіть при маленькій зарплаті

Використовуйте метод Улісса для боротьби зі спокусами

В «Одіссеї» Гомера Улісс прив’язав себе до щоглам корабля, щоб протистояти пісень сирен.

Коли ми думаємо про майбутнє, то ведемо себе раціонально. Але коли справа стосується витрати зароблених нами коштів, ми часто не здатні протистояти пісень власних внутрішніх сирен (бажанням і погляд очей).

Тому легко перетворюємося в імпульсивних людей, зупиняючись тільки тоді, коли вже порожній гаманець.

потрібно враховувати, якщо ми цікавимося тим, як економити гроші в сім’ї. Щоб протистояти своїм бажанням важливо вже зараз зробити те, що згодом обмежить наше небажану поведінку. Що саме? Укласти угоду з самим собою.

Угода — це конкретні дії, які поставлять бар’єр для майбутніх наших спокус. Коли ми наперекір власній свободі волі не залишаємо собі шансу бездумно витрачати кошти.

Що можна зробити на практиці?

Зайдіть в ваш онлайн-банк і налаштуйте регулярний переказ певної суми на накопичувальний рахунок, всякий раз при отриманні зарплати. Коли ваша зарплата потрапить на депозит, сума Х негайно перейде в розряд заощаджень.

Дослідження показують, що це дозволить вам заощадити, згідно з останніми даними, в середньому на 81% протягом року.

Більшість людей, що використовують цей метод, досить скоро виявляють, що у них з’являється можливість жити трохи економніше. А коли вони майже забувають про автоматичних заощадженнях, дозволяючи, тим рости, відбуваються дивні речі — у вигляді пристойної суми грошей.

Наприклад, щомісячна тисяча рублів стає дванадцятьма за рік, а якщо їх поставити на інвестиційний рахунок, а не просто накопичувальний, то і того більше.

«Метод Улісса» корисний не тільки тим, хто думає, як навчитися економити гроші і збирати, але і стосовно до будь-яким іншим спокусам. Віддайте ключі від машини сусіда перед тим, як захочете піти випити.

Попросіть свою другу половинку змінити ваш пароль на доступ до інтернету, коли вам необхідно зосередитися на роботі.

(Рекомендую прочитати, як позбавитися від залежності від комп’ютерних ігор підліткам).

Правило 30 секунд83a1b24aef5c65d65037c2d7011e21bc Як навчитися економити і відкладати гроші навіть при маленькій зарплаті

Як часто ви потрапляєте в подібну ситуацію, коли, зайшовши в супермаркет, накупаете повну кошик всякої всячини, хоча спочатку навіть не планували цього робити?

Потім вдома, перебираючи покупки, сумніваєтеся в тому, чи потрібно було це купувати? Якщо ви один з таких людей, тоді вам просто не обійтися без 30 секундного правила.

Мета цього правила — взяти тайм-аут на 30 секунд, щоб подумати. «Мені дійсно потрібно те, що я купую, або я можу обійтися без цього?» Ось головне питання, яке потрібно обов’язково поставити собі, щоб згодом врятувати свій гаманець або кишені від непередбачених витрат, які ви не можете собі дозволити.

Вам все ще важко визначитися? Постарайтеся подумати, якщо на наступний день ви повернетеся в цей магазин, вам ще будуть потрібні всі ці товари? Часто подібний 30 секундний тайм-аут і питання допомагають заощадити гроші.

Звільнитеся від чужих «якорів»

«Якір» — це руйнівний когнітивне оману, яке несвідомо впливає на наш майбутній вибір. Наприклад, добре продумане меню в ресторані містить страви з найвищою, спеціально завищеною ціною в самому верху.

Це, звичайно ж, не змусить нас замовити його, але зате змусить вважати все перераховане нижче (також завищене) вигідною ціною. Попавшись на «якір» подібного омани, ми замовляємо ці страви, тим самим, переплачуючи за них.

Розумієте, в чому суть? Мало хто відразу платить виробнику рекомендовану роздрібну ціну за товар. Але це цифра завжди завищена, + написана великими літерами і розміщується на видному місці, особливо це стосується великих угод і онлайн торгівлі. І незалежно від того, чи усвідомлюєте ви це чи ні, але ця цифра вплине на суму, яку ми, в кінцевому рахунку, витратимо.

Тепер вам зрозуміло, як почати економити гроші і протистояти чужому «якоря»? Запастися власним. Як це зробити? Проведіть своє попереднє дослідження і уточніть, скільки насправді платять за той чи інший товар? Яка його реальна ціна, наприклад у конкурента.

Тому коли ми починаємо переговори про придбання товару, наприклад, автомобіля, маючи власне уявлення про ціновому діапазоні, іншій стороні важче використовувати свої «якоря» для того, щоб впливати на нашу оцінку.

Сама іронічна версія «якоріння» проявляється тоді, коли попередні помилкові або необдумані рішення продовжують впливати на наш майбутній вибір.

Наприклад, ми постійно переплачуємо за каву в кафетерії, але бездумно продовжуємо робити це і далі. Ми продовжуємо постійно переплачувати за миючі засоби, ліки, побутові прилади або техніку, тільки тому, що звикли до їх вартості.

В цьому випадку допоможе нам навчитися економити? Оцініть свої регулярні покупки і запитайте себе, чи дійсно вони мають сенс чи є більш дешеві альтернативи. Може бути, ви вже добрий десяток років не міняли свій тарифний план на послуги стільникового оператора і раніше переплачуєте йому?

Але навколо вас вже є інші гравці на ринку, які за меншу суму нададуть ті ж послуги. Пошук альтернатив, які не поступаються за якістю лідерам ринку, але стоять дешевше значно заощадить наші гроші.

Прикінцеві міркування

Ми підійшли до кінця керівництва, і тепер саме час зробити висновок. Гроші — в основному головна причина людських турбот, розлучень і стресу. Люди гірше справляються з повсякденними справами, коли проблеми з грошима займають їх розум.

Хоча фінанси — не головне в житті, але коли не потрібно турбуватися про гроші, набагато легше зосередитися на тому, що дійсно має значення. Тому в сучасній економічній ситуації все актуальнішим стає питання, як навчитися економити і відкладати гроші?

Це не так вже й складно, якщо навчитися контролювати витрати, уникати маркетингових вивертів і при кожній зарплаті деяку її частину відкладати у вигляді заощаджень.

Вам сподобалось прочитане, чи вважаєте ви, що це може бути корисно комусь іншому? Тоді прошу вас поділитися цією статтею з іншими людьми у ваших соціальних мережах, а так само залишити коментар з приводу прочитаного.

Рекомендую подивитися відео про 12 способи економії грошей.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради