Суха гниль картоплі – ефективні способи боротьби із захворюванням

sukhaya gnil kartofelya – ehffektivnye sposoby borby s zabolevaniem16 Суха гниль картоплі – ефективні способи боротьби із захворюванням

Суха гниль картоплі або фузаріоз – поширене захворювання грибкової етіології. Небезпека захворювання полягає в тому, що збудник захворювання (грибок) швидко передається і може знищити до 20% врожаю. Мало того, слідом за цим захворюванням картопля уражається цілим рядом інших хвороб. Що робити, якщо ви помітили перші ознаки на бульбах і в чому полягають профілактичні заходи?

Як передається фузаріоз

Збудник Fusarium oxysporum поширюється дуже швидко і в цьому його небезпека. Спори грибка спочатку можуть потрапити на рослину з вітром або гноєм. Причини можуть бути наступні:

 • Зайве зміст гною в ґрунті, де росте картопля;
 • Неналежний догляд за плантацією – грядки не пропалываются від бур’янів, грунт не рихлити;
 • Перезволожений грунт при жаркій погоді сприяє розмноженню спор грибків;
 • Механічне пошкодження бульб дротяником, медведкою, нематодою, а також при збиранні врожаю (порізи, надрізи і т. д.).

Потрапивши на одне рослина, збудник швидко поширюється на поруч ростуть кущі. Уражається не тільки картоплю, але й інші городні культури (томати, перці, полуницю і т. д.)

З грунту збудник через ранки і тріщинки потрапляє в бульби. Після збору врожаю при транспортуванні спори грибків разом із залишками ґрунту переносяться в сховище. Там грибки інтенсивно продовжують розмножуватися протягом усього зимового часу зберігання. Один непомічений хворий бульба може заразити поруч лежачі картоплини.

Ознаки хвороби

З ураженої грунту грибок разом з поживними речовинами потрапляє в стебла рослини. Кінчики листя починають бліднути, стають білястими. На стеблі з’являється рожевий наліт. Грибниця розростається, повністю перекриває стебло, перешкоджаючи подальшому проникненню поживних речовин та вологи в листя. Втративши живлення, ріст куща сповільнюється, листя і бадилля швидко в’януть, засихають.

Як прати льон в машині і в ручному режимі: особливості матеріалу

Під час зимового зберігання через 1-2 місяці після збору врожаю на бульбах з’являються бурі плями. Згодом плями збільшуються, стають запалими. Уражені ділянки всихають і стають схожі на потерть, а всередині бульб утворюються порожнечі, з білим грибком на стінках. З часом бульба перетворюється в твердий і легкий м’ячик.

sukhaya gnil kartofelya – ehffektivnye sposoby borby s zabolevaniem17 Суха гниль картоплі – ефективні способи боротьби із захворюванням

Заходи боротьби з сухою гниллю картоплі

Фузаріоз – невиліковне захворювання картоплі, його поширення можна тільки попередити.

На ділянці

 • Періодично перевіряйте свої картопляні посадки. Помітивши уражені кущі, негайно видаляйте їх. Бадилля і коренеплоди з цього кущі найкраще спалити. Ні в якому разі не складайте уражені кущі в компостну купу!
 • Доглядайте за посадками: вчасно пропалывайте, розпушуйте ґрунт. Це попередить перезволоження грунту і загущенность посадок. Пам’ятайте, що підвищена вологість – ідеальні умови для розмноження грибків.
 • Механічно пошкоджена картопля (лопатою, вилами або шкідниками) відразу ж відсортуйте в бік, постарайтеся використовувати його в першу чергу в їжу або на корм худобі.
 • В підполі

  На зберігання залишаємо тільки здорові неушкоджені бульби, а перед закладанням врожаю в льох бульби ретельно просушують і залишають під розсіяним світлом на 1-2 тижні (наприклад, в сараї), тільки після цього можна прибрати картоплю на зберігання в підвал.

  Протягом зими необхідно кілька разів перебрати бульби, щоб виявити уражені фузаріозом. При виявленні уражених коренеплодів їх відразу ж прибирають і викидають. Щоб запобігти або зменшити розвиток грибкових хвороб на картоплі, його пересипають звичайної деревною золою.

  Профілактика

  Якщо посадити картоплю, зібраний з зараженої ділянки на наступний рік, нового витка хвороби не уникнути.

  Профілактичні заходи зводяться до наступного.

  Дотримуйтесь сівозміна картоплі, особливо якщо вже були ознаки цієї хвороби. Бажано на цьому місці років п’ять не висаджувати картоплю. Обеззараживайте грунт посадкою сидератів.

  Колядки на Різдво для дітей. Підбірка коротких і смішних різдвяних колядок

  Досвідчені городники рекомендують обробляти картоплю перед посадкою антибактеріальними препаратами: Фитоспорином, Бактофітом. Корисно перед посадкою обробити посадковий матеріал розчинами мідного купоросу, борної кислоти, марганцю. Крім знезараження, мідь прискорює утворення бульб, підвищує стійкість до хвороб, бор покращує смакові якості, накопичує марганець крохмаль і вітамін С в бульбах.

  Навесні сховище необхідно продезінфікувати, провітрити, висушити. Перед закладанням на зимове зберігання картоплю обробляють препаратом «Максим».

  Крім цього,

  • висаджуйте сорти картоплі, стійкі до грибкових хвороб;
  • уникайте надлишків органічних добрив, що містять азот;
  • вчасно пропалывайте грядки від бур’янів, розпушуйте грунт, це не дозволить грунті бути занадто зволоженою, особливо в дощове літо.

  Про причини і лікування фузаріозу картоплі розказано і в цьому відео, подивіться.

  Подобається? Поділіться з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради
  Залишити відповідь

  ×
  Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
  Спасибі, я вже з Вами!