Роздільні решітки для вуликів — універсальне пристосування сучасного пасічника

Сучасне бджільництво — це ціле мистецтво, галузь народного господарства зі своїми технічними і технологічними особливостями.

Мета будь-якого сучасного пасічника — зібрати якомога більше меду з мінімальними втратами в бджолиній сім’ї. У той же час бджолина сім’я — згуртований механізм, який живе за правилами, запропонованим самою природою. Ці правила часто грають злий жарт з бджолярами, яким доводиться втрачати в якості і кількості підсумкового продукту.

Одним з універсальних засобів для боротьби з природним єством комах є розділювальна решітка для бджіл. Вона являє собою, як можна здогадатися з назви, ґрати, метою якої є відокремити матку від робочих бджіл і помістити її в окрему частину вулика для яйцекладки, таким чином вивільняючи більшу кількість стільникових комірок для меду. Крім цього за допомогою решітки бджолярі борються з таким явищем як роїння бджіл на ранньому етапі.

Технологія решітки до болю проста і заснована на різниці в розмірах матки, робочих бджіл. Другі дещо менше і мають вільний доступ до «апартаментів» матки для забезпечення її і розплоду всім необхідним.

Параметри та різновиди решіток

Сучасні роздільні решітки не обмежені у різновидах і параметрах. Як правило, вони підбираються індивідуально, з урахуванням індивідуальних особливостей вулика і пасіки. Матеріали, яким віддають перевагу при виробництві розділових ґрат:

 • пластмаса. Пластмасова розділові грати сьогодні є лідером продажів. Цей матеріал зручний з усіх позицій, решітка з нього легка, проста в експлуатації, накладається прямо поверх рамок.
 • дріт. Дротові сітки хоч і менш поширені, вважаються кращими, оскільки максимально безпечні для бджіл (не мають гострих країв), при цьому мінусів такої решітки є її деформація в процесі життєдіяльності бджіл, а також у процесі встановлення та знімання. Справедливості заради варто відзначити, що при правильній експлуатації ризик деформації зводиться до нуля.
 • Метал, цинк, посуд. Такі решітки є пережитком минулого, оскільки важкі, незручно в експлуатації, тим не менш, деякі пасічники використовують їх по-старому.
 • 59f6786a335e81b94ca3ff84e0dcb16c Роздільні решітки для вуликів — універсальне пристосування сучасного пасічника

  Стандартний розмір роздільної решітки на 44,8 43,2 див. Сучасний решітки мають розбірної механізм і можуть регулюватися за розміром. Розмір комірки зазвичай не перевищує 5мм., чого цілком достатньо для прольоту робочих бджіл.

  Застосування сітки

  Розділові грати доцільно застосовувати в кожному вулику для підвищення його продуктивності. Вперше цю технологію застосував Франсуа Губер. Пізніше ідею решітки допрацювали Прокопович і Ганиман, саме завдяки їм решітка придбала сучасний вигляд.
  Як вже говорилося вище — основна мета використання цього пристосування — відділення матки від бджолиного сімейства, але ця мета має під собою безліч підцілей:

 • виробництво маточного молочка.
 • відділення розплоду від медових сот.
 • виведення нової бджоломатки в той час, поки стара ще виконує свої функції.
 • безпроблемно зібрати мед із стільників.
 • можливість двухматочного утримання бджіл.
 • підготовка до зимівлі.
 • відбір зайвих неплідних маток.
 • боротьба з роїнням на ранніх етапах.
 • Правила встановлення грат

  Установка грат — заняття досить копітка, вимагає від пасічника чималої вправності і певного набору знань. Ось лише основні правила, яких повинен дотримуватися бджоляр при використанні роздільної решітки:

 • піднесення решітки над корпусом за допомогою підручних матеріалів. Ідеально для цього підійде пластмасові смуги товщиною 0,3 мм. Крім них можна використовувати дерев’яні підставки, але в такому випадку доведеться потрудитися, над ідеальним вирівнюванням по відношенню один до одного. Підняти решітку над вуликом на кілька міліметрів необхідно з метою забезпечити прохід робочим бджолам по всій її довжині, залишити запас. Якщо покласти грати просто поверх рамок, то, по-перше, доступ бджолам по краях буде закритий, а по-друге згодом він закриється по всій площі решітки за рахунок склеювання воском і продуктами життєдіяльності бджіл. Зняти таку решітку також буде проблематично. А якщо мова йде про дротяної сітки, то її прути можуть деформуватися і вона повністю втратить свій функціонал.
 • Прорізи решітки повинні розташовуватися неодмінно вздовж бджолиних вуличок. В іншому випадку бджоли почнуть будувати на них містки і закупорять прохід повністю.
 • для очищення решіток від воску і прополісу доцільно використовувати фен. При цьому варто уникати гарячого повітря (особливо у випадку з пластиковою решіткою), використовуючи функцію охолодження повітря фена, або ж попередньо загорнувши грати в кілька шарів паперу.
 • c6b104fefa7ad9dc9c1fe654d0f493f3 Роздільні решітки для вуликів — універсальне пристосування сучасного пасічника

  Це універсальні поради. Використання роздільної решітки для бджіл у різних типах вуликів має свої особливості.

  Робота з решіткою у багатокорпусному вуликів

  У багатокорпусному вулику з допомогою розділової решітки зазвичай використовують методику двухматочного утримання бджіл, адже розмір і особливості вулика ідеально підходять для такої технології.

  Суть в тому, щоб, вже до основного медозбору у вулику з’явилася матка, яка замінить стару, коли та завершить яйцекладку. При цьому, все це час плідна самка, буде відокремлена від майбутньої королеви, тим самим запобігається конфлікт між ними, адже як відомо в бджолиній сім’ї в природному середовищі матка може бути виключно одна. При цьому стара королева може залишитися жити у вулику після яйцекладки.

  Крім цього в багатокорпусному вулику розділові грати допомагає боротися з роїнням. При перших її ознаках, матку відокремлюють від сім’ї, вирізують ройові мисочки (маточники) і закривають верхні льотки.

  Робота з гратами на вуликах лежаках і вуликах на 12 рамок

  У 12-рамкових вуликах з метою збільшення його продуктивності установка розділової решітки є обов’язковою. Як правило, з метою недопущення появи розплоду в будь рамці, матці виділяють 4 рамки, які з допомогою розділової решітки оброблять від іншої частини вулика. При цьому кожне відділення вулика має льоток, в тому числі над розділовою гратами, щоб бджоли могли потрапити до королеви не тільки зсередини, але і зовні.

  Зазвичай для 12-рамковому вулику використовується Ганемановская розділові грати на 12 рамковий вулик з нержавіючої сталі. Вона встановлюється вздовж бджолиних вуличок по горизонталі, розділяючи вулик на расплодную і кормову частини.

  Мінуси використання решіток

  При всій своїй користь для пасічника використання решіток передбачає і ряд мінусів, найбільшими з яких є:

 • травмування бджіл.
 • складність демонтажу решітки.
 • ризик деформації решітки, у випадку з використанням варіанту з дроту.
 • Боротися з ними допоможуть нескладні правила експлуатації цього пристосування

 • правильна установка з урахуванням процесів життєдіяльності бджіл.
 • підбір оптимального матеріалу для решітки.
 • наявність запасний решітки, на випадок, якщо раптом знадобиться чистка. Одна решітка знімається, друга тут же ставиться на її місце.
 • бережна експлуатація решітки, правильна чистка її від продуктів життєдіяльності бджіл.
 • Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради