Призначення сот та їх будівництво

Складно уявити собі звичайний бджолиний будинок без воскових стільників. Комахи, які приносять у вулик нектар, не мають можливості жити в будиночку, в якому немає твердого підстави.

Як бджоли роблять соти

Вважається, що на вироблення пластівців воску впливає кількість зібраного нектару. Інстинкт підказує, коли варто почати вироблення великої кількості воску, а коли призупинити.

Процес відтворення нових воскових сот полягає в наступному: у вулику існують спеціальні бджоли-фуражиры, які відповідають за збір і тимчасове зберігання нектару у власних зобиках.

Прилетівши зі збору, вони передають частково перероблений нектар тим бджолам-фуражирам, яким простіше всього вдається відтворення чистого, свіжого воску. Зазвичай, такими бджолами є більш молоді особини. Отриманий нектар утрамбовується в осередку вулика. Тепер відомо, як бджоли роблять соти.

Виникнення такої ситуації, коли мед нікуди подіти і всі осередки зайняті, бджоли більш молодого віку починають на автоматі виробляти найбільшу кількість чистого воску. Стільники активно будуються до тих пір, поки є місце для їх установки.

6db8d3da1f8bcb6faf5d1ad400aa353b Призначення сот та їх будівництвоЦе поведінка активізується, коли добігає кінця період медоносу, оскільки бджоли заздалегідь роблять запас для їжі. Але в період дефіциту в сховище, застояне нектар в зобі подає сигнал восковим залоз, які починають посилено виробляти будівельний матеріал для розширення вулика.

При будівництві стільників, бджоли тримаються один за одного чіпкими лапками, утворюючи своєрідну гірлянду для передачі пластинок воску. В кінці такої нитки бджіл знаходиться головна бджола, яка відповідає за надання форми кожної пластиночке. Форма однієї платівки шестикутник.

Воскові стільники для ферментації меду робляться лише тоді, коли необхідно зробити запас. Однак, по мірі вирощування личинок, в расплодных сотах звільняється місце, яке пізніше може використовуватися під мед. Якщо місця не вистачає і там, бджолина сім’я поділяється або роїться.

Призначення бджолиних сот

Кожен пасічник знає, що будова бджолиного будинку або вулика, передбачає використовувати стільники не тільки для зберігання переробленого нектару, але і для відкладання яєць, вирощування личинок. Жорсткість бджолиних стільників дозволяє будувати міцний будиночок, якому не страшні вітер і навіть сильний град.

Стінки воскових сот беруть участь у спілкуванні особин різних класів між собою, при цьому здійснюється хороша вентиляція всіх відділів вулика. Призначення бджолиних сот полягає в тому, щоб було місце для розвитку нової сім’ї.

Віск бджолами створюється для збільшення гігієнічних властивостей вулика, оскільки цей матеріал може стати серйозною перешкодою на шляху будь-якого забруднення або токсину. Якщо трапиться так, що велика кількість несприятливого речовини проникне всередину, то будуть отруєні всі бджоли і весь продукт, які вони виробляють.

Воскові клітинки та їх розміри

В даний час, точно відомо про трьох розмірах осередків: маленькі, середні і великі. Кожен розмір необхідний до конкретного класу бджіл, так, робочий розплід буде тулитися в самих невеликих осередках.

Середній розмір осередків призначається для трутнів, а великий — для відкладання яєць.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради