Слов’янські обереги для жінок і їх значення

Талісмани і обереги у слов’ян призначалися для різних цілей, часто ділилися на жіночі і чоловічі. Тільки заряджені волхвами предмети, правильно підібрані для конкретної людини, здатні надавати сприятливий вплив, допомагати. Роль жінки зводилася до охорони сімейного вогнища, облаштування побуту, тому багато атрибути сприяли саме цієї діяльності.

9aa5a39f1a8cf9e873100adc9fbdfef4 Словянські обереги для жінок і їх значення

Жіночі слов’янські обереги: зміст та значення

Більшість символів, що мають в основі обриси свастики. Пов’язувати це з фашистами не варто, оскільки ніякого зла і негативу слов’янські обереги самі по собі не несуть. Навпаки, використання їх доводить міць, здатність впливати на людей. Навіть у природі, у Всесвіті, будову молекули ДНК зустрічаються фігури, що повторюють обриси головного давньослов’янського символу.

Люди, які свято вірять у силу та міць оберегів слов’ян, намагаються це довести аналогією з релігією. Багато християнські свята збігаються з язичницькими, тільки називаються інакше.

Насправді подібне об’єднання було необхідно для того, щоб нова релігія швидше прижилася серед простого народу, інакше християнство не змогло б виконати своїй об’єднує завдання в історії, не створило б необхідного на той момент культурного фундаменту міжособистісних відносин.

Слов’янські обереги та їх значення для жінок дуже багатогранні і різноманітні. В основному їх виготовляють зі срібла, міді або бронзи, рідше зустрічаються золоті екземпляри. Часто народні умільці майструють талісмани з дерева, каменю, корала, кістки, глини, інших підручних матеріалів.

Тільки виготовлені руками предмети вважаються живими, здатними виконувати своє призначення. Китайська штампування підійде лише для створення зовнішнього етнічного образу, не більше.

Захисний візерунок прийнято наносити на стіни, двері, вікна будинку, символьної вишивкою часто покривають рушники, а також інший домашній текстиль.

c4546d89be51a0a4e9f15bfdba94ae6f Словянські обереги для жінок і їх значення

Призначення слов’янських оберегів для жінок:

 • підтримання сприятливої обстановки в будинку;
 • сприяння в пошуках судженого;
 • зміцнення сімейного вогнища;
 • збереження здоров’я;
 • полегшення процесу пологів;
 • захист жінки, дітей та інших родичів;
 • залучення удачі;
 • допомога при прагненні розкрити духовну сторону світобудови;
 • збереження молодості, краси;
 • відлякування злої сили, недругів, псування і пристріту.

При виборі слов’янського оберегу важливо розуміти, для чого він призначений, в яких ситуаціях використовується, коли протипоказаний, з якими символами поєднується, чи може бути один або потрібні додаткові знаки.

Деякі талісмани мають вікові обмеження або використовуються тільки холостими або виключно заміжніми жінками.

Будь містичний предмет вимагає дбайливого звернення, періодичної енергетичної очистки і підзарядки. Важливо правильно придбати річ, при необхідності видалити з неї негатив і накопичену інформацію.

Види талісманів

Жіночі обереги в основному служили прикрасою або наносилися на предмети побуту. Деякі різновиди прийнято було виготовляти певним чином і правильно використовувати, інші допустимі тільки при спільному застосуванні з іншими символами. Слов’яни свято вірили в чудодійну силу малюнків, тому передавали з покоління в покоління точні обриси, рекомендації з нанесення.

Різновиди жіночих слов’янських оберегів:

 • колти;
 • рясна;
 • очелья;
 • монисты;
 • гребені;
 • кокошники;
 • браслети;
 • підвіски;
 • кільця;
 • татуювання або малюнки хною;
 • мішечки з травами;
 • ляльки Берегині;
 • символи на домашнього начиння;
 • вишивка на одязі і предметах побуту.

Обереги із зображенням богів або їх символьним позначенням часто носилися нательно. Їх необхідно було змінювати обрядово. Але навіть зовнішні різновиди не вважалися в давнину прикрасою, були обов’язковою частиною повсякденного життя або визначеного періоду. Кожен оберіг і набір символьних зображень підбиралися під конкретну людину, атрибути передавалися у спадок виключно родичам.

28166e0f401aa422b71bf9ae43f31531 Словянські обереги для жінок і їх значення

Прикраси

Це найбільш широка і поширена по сей день група слов’янських оберегів. Одні різновиди прикрас можна зустріти лише у фільмах, книгах або при створенні етнічного образу для фотозйомки.

Інші прийнято носити досі і нанесений на аксесуар символ часто відходить на другий план. Це помилкове, неправильне ставлення до святині. Кожен талісман має власне значення, тому може як допомагати, так і заважати в деяких моментах.

Вважається, що силу оберіг отримує тільки після правильно проведеної енергетичної зарядки. Зараз немає волхвів, які раніше займалися цим професійно, зате є море інформації на цю тему.

Купуючи оберіг у вигляді прикраси, жінка повинна розуміти, що це лише можливість отримати захист і силу.

Для активації талісмана недостатньо просто носити його з ранку до вечора.

Кулони, підвіски, брошки, браслети, кільця залишаються в моді, тому поширені і в продажу. Але є специфічні слов’янські прикраси, які давно вийшли з ужитку або рідко зустрічаються:

 1. Гребені часто служили для проведення обрядів. Аксесуар повинен був мати 7 зубців. Предмет використовувався для захисту від пристріту, нещасних випадків і хвороб.
 2. Колти – круглі або спіралеподібні скроневі кільця із зображенням сонця, грифона, півнячого гребінця.
 3. Лунница – прикраса у вигляді місяця, часто виконана з срібла, круглої або рогатої форми, декорована орнаментом.
 4. Очелья пов’язують через лоб навколо голови. Аксесуар покривали слов’янськими символами.
 5. Намисто являло собою намисто з монет. Часто прикраса виготовляли зі скляних намистин та природних мінералів. Довжина могла бути різною, кількість ярусів також відрізнялося.
 6. Золота або срібна сіточка, підвішена до головного убору, оберігала від псування і пристріту.

Вишивка

У слов’янській культурі значення мало все. Навіть тканина робили на верстатах, прикрашених спеціальними символами. Яскраві кольори вважали володіють захисною силою, тому національна одяг часто майоріла червоним і зеленим відтінками. Спостерігався і білий колір, що відноситься до священним.

Крім того, одяг та домашній текстиль покривали спеціальними знаками. Іноді вишивали певні обереги, але часто досить було специфічного орнаменту.

Які елементи можна зустріти на слов’янських вишивках і значення цих символів:

 • коло – материнство, жіноче начало;
 • хрест – захист від зла;
 • квадрат – родючість, врожай;
 • трикутник – людське начало;
 • хвиляста лінія – вода, зародження життя;
 • спіраль – шосте відчуття, розсудливість;
 • квітка – молодість, краса, в червоному кольорі – любов;
 • дерево – міцне здоров’я, взаємозв’язок усього в цьому світі, довге життя.

357a4457e21d20454ad93840d684af64 Словянські обереги для жінок і їх значення

Захисні символи

Спеціальні наносили малюнки на двері, вікна, стіни, дах будинку. Зображення могло уособлювати відношення до якого-небудь божества. Часто малювали образи тварин, найбільш популярні ведмежа і вовча лапи.

Обереги можна зустріти на предметах домашнього начиння. Тут найбільш часто спостерігалася жіноча символіка, оскільки призначення даних знаків полягало не тільки в захисті від зла ззовні, але і допомоги по домашньому господарству – щоб нічого не пригоріло, в хаті завжди було чисто.

Лада Богородиця

Богиня любові і краси, дружина Сварога, так звана Небесна Матір протегувала молодим жінкам, готовим вступити в шлюб. Основна роль Лади – створення і зміцнення доброзичливої, сприятливої обстановки в будинку, збереження тепла сімейного вогнища. До неї зверталися за допомогою, коли потрібно було освоїтися в новому житлі, порозумітися зі свекрухою, щоб прийняли після заміжжя в родині чоловіка.

Оберіг Лади представлений у вигляді своєрідної восьмикутної зірки.

В основі лежить квадрат, який стоїть на одній стороні, в центрі перетинаються два витягнутих еліпса з закругленими формами.

8 променів зірки символізують єднання Нави, Яви і Прави – 3 світів, всього Всесвіту. Квадрат означає сімейне вогнище, засіяне поле, гармонію. Еліпси – поєднання чоловічого і жіночого почав.

Оберіг Лади Богородиці врівноважує жіночу енергетику, робить володарку більш витонченою, жіночною. Талісман допомагає хазяйці розкритися навколишнього світу, знайти другу половинку, а потім зберегти відносини з коханою людиною. Вважалося, що тривале носіння символу робить жінку доброї, розважливою, здатної вирішувати конфлікти мирним шляхом.

8976fc5bab6ad251ba8185a6e969675f Словянські обереги для жінок і їх значення

Макоша

Слов’янська богиня достатку й життєвих благ вважалася матір’ю врожаю, за міфології – дружина Перуна. Образ Макоші зв’язувався з ткацтвом і прядінням, а також з ремеслами і долею. Інші імена божества – Мокоша, Пряха Доль, Макешь, Макуша, Богиня Магії. Саме до неї зверталися для навчання ворожбі, при бажанні впливати на життя людей.

Оберегом богині є Родовик, свастика протисолонь. Обертовий символ нагадує про безперервному переродження людських душ, зв’язку доль різних людей. Носіння талісмана сприяє розвитку інтуїції, схильність до магії, захищає від обмов, темних чар, злого умислу.

Макоша протегує жінкам, які люблять працювати і навчатися новому, не переносять брехні і несправедливості, кому властиві доброта, м’якість, милосердя, спокій. Богині присвячувалася кожна п’ятниця, але особливе значення мали певні дні тижня – по одній на кожен місяць.

Символ являє собою обриси жіночого тіла – голову, верхню частину тулуба з руками і довгу спідницю. Цей варіант властивий вишивках. Коли руки підняті, оберіг означає весну і заклик до сонця, приваблює родючість і достаток.

Опущені руки символізують осінь, збір врожаю. Часто Макоша на натільних оберегах зображують у вигляді голови, що об’єднує 4 ромба (матеріальне, нематеріальне, духовність і совість).

Значення для жінки:

 • допомагає в пошуку і збереженні любові;
 • сприяє продовженню роду;
 • підтримує близькість між матір’ю і дитиною;
 • зміцнює взаємини з чоловіком;
 • привертає достаток і благополуччя;
 • сприяє в жіночих заняттях, таких як рукоділля, домоведення, кулінарія.

dfed3b92496897f19aba5f799bf0370d Словянські обереги для жінок і їх значення

Свадебник

Символ означає лише початок союзу, решта надається течією життя. Оберіг представлений сплетінням 4 напівкіл, які уособлюють цілісність життя людини в природному потоці. Зображення Свадебника наносилося на вбрання нареченого і нареченої для одруження, іноді воно зустрічається у вигляді кулонів або тиснення на ювелірних виробах.

Значення оберегу полягає в злитті чоловіки, жінки та їх пологів на рівні совісті. Інша розшифровка – в єднанні вогню (чоловіче начало) і води (жіноче). Це підкріплювалося і специфічної забарвленням – поєднанням червоних і синіх півкілець. Талісман вважався здатним подарувати любов, добробут, продовження роду.

d39af8c22bff8dfc30edd948a23530e3 Словянські обереги для жінок і їх значення

Одолень-трава

Це старослов’янська оберіг, який служив для вигнання хвороб, захисту від пристріту і псування. Одолень-трава сьогодні відома як звичайна біла латаття. Символ зображується як перетин двох вогняних знаків, спрямованих по руху небесного світила і проти. Подвійний коловрат буває доповнено 12 сонячними променями або рунами.

Призначення оберега одолень-трава:

 • позбавлення від недуг;
 • додання сил для боротьби з проблемами і негараздами;
 • очищення від поганих думок, блоків, установок;
 • захист від нечистої сили і чаклунства.

Молвинец

Талісман подарований людству богом Родом для захисту працьовитих людей від заздрості і поганих помислів. Знак частіше вважається чоловічим. Молвинец оберіг призначений закрити власника від негативної енергетики, злих думок, пліток, лихослів’я, брехливих наклепів.

Предмет представляє собою солярний символ, в центрі якого знаходиться сплетіння промінчиків давньослов’янського сонячного коловрата. Він не просто захищає від негативу, але і повертає руйнівну енергію того, хто її послав. При носінні оберега власник отримує впевненість у власних силах, розкриття здатностей до ораторського мистецтва.

2081b07c3829d7b1968591f923827238 Словянські обереги для жінок і їх значення

Рожаниця

Інші найменування – суженицы, орисницы. У південнослов’янської міфології так називали жінок, що визначають долю дитини при народженні. Часто в легендах породіль було троє. За деякими повір’ями Рожаниця, Лада Богородиця і Макоша – це одне і те ж.

На оберіг останньої богині дуже схожий і даний символ. Іноді різниця вказується в положенні рук – Макоша піднімає їх, а Рожаниця опускає.

Слов’яни дарували оберіг маленьким дівчаткам, щоб прищепити сімейний уклад, дати правильні установки, пом’якшити характер. Але головне значення талісмана – до зачаття і виношування здорової дитини. З цієї причини Рожаниця призначається для всіх жінок, які бажають стати матір’ю.

Ляльки Берегині

Це захисний амулет для збереження домашнього вогнища і членів сім’ї від проблем та негараздів. Основа вироби у вигляді стовпа символізує чоловічу силу, а спідниця чи сарафан – жіночу. Таким чином, лялька Берегиня – єднання двох начал.

Інша назва оберега – Столбушка. Можливо, це пояснюється тим, що така різновид мотанки завжди виготовлялася на якомусь підставі, поліні, валику, гілочці.

Лялька Берегиня – основа, навколо неї ставилися інші оберігають будинок вироби. Часто її потрібно розташовувати на рівні голови або вище. Призначення оберега – захист житла й родини від темних сил, псування, пристріту, негативного впливу ззовні. Столбушка оберігає від псування врожаю, загибелі домашніх тварин, безглуздої витрати грошей.

8d691bded8172b59bccd513a7d08975a Словянські обереги для жінок і їх значення

Годувальниця

Лялька виготовлялася з відірваних від цілого шматка тканини клаптиків. Іноді їх намотували навколо основи, але часто просто прикладали до тулуба і закріплювали ниткою. Особливість талісмана – наявність контурів грудей. Рванку робили для дівчаток, щоб вона оберігала господиню від бід, охороняла життя, захищала від пристріту і злих сил.

При виготовленні оберегу не можна використовувати ніж або ножиці, щоб доля його власниці не була порізана і покромсана на шматки. Були і інші особливості. Наприклад, кількість вузликів повинно було бути непарним, щоб роки дівчинки не були полічені. На спинці з ниток намотували символ сонця чур. До того ж для ляльки рекомендувалося використовувати ниточки червоного кольору.

28d49023fc857e464c8006fc6e36c405 Словянські обереги для жінок і їх значення

Здравниця

Також відома як лялька Травниця. Це один з найбільш популярних оберегів у слов’ян, який поєднує рукоділля і цілительство. Часто використовувався як сімейний талісман, який призначався для конкретної людини. Особливість Кубушки-Травниці в тому, що її заповнювали травами – м’ятою, звіробоєм, чебрецем, ромашкою, материнкою, лавандою, полином.

При виготовленні ляльки під хустку їй надягали повойник, груди робили великий, завжди був фартух. Вважалося, чим довше зробити його, тим більше в родині дітей. Якщо на тканині були смуги, то їх розподіляли строго горизонтально, щоб разом з вертикальними з дому не витекло благополуччя і достаток.

Призначення Здравниці полягало в захисті здоров’я та нормалізації сну. Збір лікарських трав до того ж очищав повітря. Дитяча іграшка могла вберегти від злих сил, привернути любов, допомогти впоратися з життєвими труднощами, в стресових ситуаціях заспокоїти.

4a70cfc6e9abe1079941ad0193eace6e Словянські обереги для жінок і їх значення

Крестовушка

Ще одна проста у виготовленні лялька. В основі лежать дві хрестоподібно скріплені березові палички і косий хрест на грудях. Символічно це означає міфологічну формулу світоустрою – схема небесного, земного і підземного світів.

Також конструкція вказує на 4 сторони світу, по числу 7 на символ світобудови. Ляльок Крестовушек виготовляли на Трійцю як єднання берези, хреста і дівчата. Талісман прикрашали атласними стрічками.

ff151d847800e5d01c6f16f21e4f48da Словянські обереги для жінок і їх значення

Кувадка

Це предмет, необхідний для проведення обряду Кувады – коли під час пологів батько майбутньої дитини імітував крики і стогін породіллі, відволікаючи на себе нечисту силу. Чоловік сідав на кошик з курячими яйцями в передбаннику і квохтал, як курка.

Цей обряд був потрібен, щоб не допустити злих духів в баню до тільки що з’явився на світ новонародженого. Коли нечисть розкривала обман, починала злитися, тоді весь негатив і зливався на Кувадку. Після обряду ляльку потрібно спалити.

За зовнішнім виглядом розрізняють 3 різновиди оберега:

 • тульську;
 • середньоросійську;
 • вятську.

З об’єднуючих ознак – кільце з тканини замість голови, завдяки якому ляльок можна легко зібрати в гірлянду, але строго з непарної кількості примірників. На грудях повинен бути захисний червоний хрест.

Кувадку не робили пишногрудої на відміну від більшості інших аналогічних виробів. Останнім часом призначення ляльки стало ігровим, тому лялечок почали вішати над люлькою.

913224e6e97385da08844dd44edcc6ac Словянські обереги для жінок і їх значення

Зерновушка

Також відома як Крупеничка, Горошинка. Символізує достаток і процвітання. Головна турбота талісмана, щоб кожен член сім’ї був ситий, задоволений і щасливий. Давні слов’яни вірили, що Зерновушка не просто притягує благополуччя, але і допомагає уникнути голоду. Виріб зерном наповнювали на початку осені. При необхідності запаси використовували в їжу.

Традиційно мішечок для виготовлення оберега наповнювали гречаною крупою, але це необов’язкова умова. Головне, заповнити насінням і зерном, придатними для посіву, щоб забезпечити майбутній урожай і достаток.

Іноді в якості наповнювача брали суміш, де кожен компонент мав своє значення:

 • овес – для підтримки сили, зміцнення здоров’я;
 • перловка уособлювала ситість;
 • гречка – достаток на столі, достаток у домі;
 • рис – багатство, оскільки в ті часи він був найдорожчим.

c34fa447ba2860e4f7cedb99c178b625 Словянські обереги для жінок і їх значення

Інші амулети

Перераховані вище різновиду – це далеко не всі талісмани для дівчаток, дівчат і жінок. Одні були загальновідомими, інші користувалися популярністю тільки в певних регіонах. Основна мета їх полягала в захисті, допомоги у жіночій долі.

Інші талісмани і обереги слов’ян:

 1. Яровік (Огневик) призначений для збереження і примноження матеріального добробуту, допомоги у будь-якому починанні, захисту від небезпеки. Двосторонній оберіг символізує продовження роду, що служить для зачаття і народження здорових дітей.
 2. Лельник призначався для дітей і молодих незаміжніх дівчат. Талісман оберігає від хвороб, псування, негативу, сприяє розкриттю внутрішнього потенціалу.
 3. Лунница приносить своїй власниці любов, допомагає знайти жіноче щастя, покращує здоров’я, зберігає природну красу, дарує можливість продовження роду.

Універсальні обереги

Були в давнину амулети, які не мали чіткого поділу на чоловічі і жіночі. Найбільш відомі з них:

 1. Колрад призначений для тих, хто вже перебуває у шлюбі. Символ асоціювався з вогнем, згадувався як знак духовного очищення.
 2. Ярило допомагав жінці виконувати свої обов’язки по дому, продовжити рід, пробудити в собі таланти до рукоділлю, музиці, малюванню.
 3. Алатир – захисний оберіг від нечистої сили, хвороб, нещасних випадків. Талісман робили не для себе, а для коханої, щоб вкладываемое в роботу щире почуття захищало близької людини.
 4. Крес дозволяє продемонструвати собі і оточуючим, що людина сама приймає рішення про свої подальші дії.
 5. Істок – початкова інтерпретація людської сутності. Оберіг допомагає оволодіти духовними знаннями, що поєднують в собі земне і небесне. Сприяє концентрації природної енергії, розвиває фізично і емоційно, дозволяє осягнути основи світобудови.

Як вибрати і носити давньослов’янський оберіг

Слов’яни вважали, що краще всього зробити захисний амулет самостійно. Це стосувалося підвісок, прикрас, а також вишиванок, нанесення знаків на домашню начиння. Бажано було майструвати обереги для близьких і рідних людей. Сьогодні це рідкість, зате придбати готовий амулет не становить проблем.

В першу чергу важливо визначитися з призначенням атрибута, врахувати всі фактори, особисті якості, побажання до магічного впливу. Багато обереги благотворно впливають тільки на добрих, благонамірених, порядних, чесних людей.

Матеріал виробу може бути будь-яким, але бажано віддавати перевагу сріблу, дерева, природного каменю. Після покупки важливо провести процедуру очищення. Для цього потрібно проточна вода. Ідеально підходять річка і струмок, але допустимо потримати виріб 5 хвилин під струменем звичайної водопровідної води. Деякі символи вимагають підзарядки від сонячних променів.

Слов’янські обереги для жінок дуже різноманітні. Кожен має ряд особливостей, повинен бути виготовлений у відповідності з правилами і при дотриманні пропорцій. Матеріал виробу не так важливий, як вибір конкретного різновиду талісмана.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради