Що кладуть покійникові в домовину, можна покласти ікону, речі, гроші

У давнину традиція ховати людину з особистими речами була невід’ємною частиною ритуалу. Раніше це були монети, символи приналежності до знатного роду або професії. Зараз воліють залишати особисті речі та церковну атрибутику.

8dc77a2e07eac5f80541250ea941f6da Що кладуть покійникові в домовину, можна покласти ікону, речі, гроші

Навіщо до небіжчика кладуть різні речі

Йдучи на той світ, людина залишається у спогадах близьких і родичів. Все що вони можуть зробити — влаштувати гідні похорони і ритуальну церемонію у відповідності з прийнятими традиціями і канонами віри. Данину пам’яті покійному часом забирає у скорботних родичів останні гроші. У труну нерідко кладуть все, що було дорого покійному:

 • ювелірні вироби;
 • гаджети;
 • пам’ятні годинники;
 • грошові кошти;
 • іграшки.

Сучасна православна церква подібна поведінка не вітає. Адже традиція прийшла з давніх часів, коли велика частина жителів Русі була язичниками. Вважається, що залишені речі не дають душі звільнитися від світу і звуть її назад, приковуючи до землі.

Це не зупиняє близьких друзів, родичів, які приходять на похорон. Нерідко поруч з покійним виявляється обручку, книжка, улюблена іграшка або курильна трубка, записна книжка — те, до чого людина був прив’язаний за життя.

Обов’язкові атрибути в труні і їх символіка

Згідно з традиціями православ’я, людина приходить і йде так само. Дозволяють класти:

 • хрест натільний;
 • хрест та ікону в руки;
 • на голові вінок;
 • тіло накривають спеціальним покривалом.

Можна покласти хустку, обов’язково білий.

Всі ікони прибираються з гробу перед похованням. Їх можна залишити вдома або віднести в храм. Ні в якому разі не можна ховати зображення ликів святих разом з небіжчиком.

Вінець вказує на приналежність до православної віри, залишається на голові, щоб душа згодом знайшла нетлінність від Господа. Пута, якими зв’язували руки, і заміри для труни також залишають покійному. Хустка служить для утирания сліз родичам. Після поховання вся процесія прямує на трапезу, де згадують добрі вчинки і діяння покійного.

Що кладуть чоловікові

Дотримання похоронних обрядів дуже важливо, особливо для чоловіків. Якщо покійний був військовим, пожежним, поліцейським і тому подібне, то його ховають в уніформі. Форму, головний убір і нагороди можна покласти в труну. Для поховання дитини використовують будь-яку парадну одяг або строгий костюм.

Поки труну стоїть у хаті, в головах ставлять ікону Спасителя. Її прибирають тільки перед тим, як закрити кришку. Можна покласти в труну особисту річ, яка належала тільки покійному — обручку, наручний годинник і так далі.

Якщо людина при житті висловив побажання про те, що потрібно поховати разом з ним, рекомендується виконати останнє прохання.

Що кладуть жінці

Дівчині голову накривають спеціальним хусткою або шарфом. Не можна одягати померлу в червоні одягу, щоб не накликати нове горе близьким і родичам. Жінку кладуть у труну в легкому платті. У пріоритеті пастельні, світлі відтінки.

3a61b14d4e6fdceecb1672d12690759f Що кладуть покійникові в домовину, можна покласти ікону, речі, гроші

В узголів’я дівчині ставлять іконку Божої Матері. Її прибирають тільки перед тим, як стануть закривати труну. Якщо дівчина молода або не була заміжня, то її ховають у весільній сукні, а на голову одягають фату або весільний вінець.

Маленьких дівчаток надають гарні світлі сукні. Обов’язково укладають атрибути для догляду за волоссям — особисті гребені або гребінці, якими причесывался тільки покійний. Такий предмет буде вбирати мертву енергетику, зберігаючи нетлінність.

Символіка різних речей, які кладуть в труну

Відчуваючи горе і переживання, пов’язані з похованням померлого, люди перестають тверезо міркувати і намагаються покласти особисті речі, пам’ятні предмети та інше. Часто використовують те, що в труну класти категорично не можна.

Священики наполягають, що перед похованням домовину повинні оглядати кілька людей, щоб там не виявилося зайвих речей, які не дозволять душі покинути землю і приречуть тіло на тління. Бажання покласти що-то в труну продиктоване турботою, горем і прагненням полегшити останній шлях. Але наслідки необдуманого вчинку можуть виявитися набагато страшніше.

Важкий емоційний стан не повинно бути причиною того, щоб речі завадили душі покійного покинути світ і звільнитися.

Гроші

Кладуть монети чи паперові гроші з гаманця померлого, якими він користувався, брав у руки в останні дні. Якщо вірити прикметам, вони допоможуть оплатити послуги перевізника душ, щоб не поневірятися між світами вічно.

Класти померлому в труну гроші — старовинна традиція, яку воліють дотримуватися. В іншому світі покійний зможе відкупити від гріхів і злих діянь, забезпечивши собі існування в раю.

Старовіри вважають за краще класти монети, щоб померлий залишався багатим і в потойбічному світі. Кидають монети в могилу і під час поховання, щоб «викупити» могильне місце. Це останній притулок померлого, і воно повинно залишатися його власністю.

Гребінець

Всі речі, які використовуються для приготування в останній шлях, прийнято класти в труну померлого. Серед таких атрибутів гребінець. Вона сильніше вбирає мертву енергетику і накопичує прожите горі.

Залишити такий гребінь в будинку — залучити нові смерті, біди й прикрощі. Предмет обов’язково ховають разом з тілом. Якщо цього зробити не вдалося або заборонив священик, можна обернути гребінець в білий пергамент і втопити в річці. Канава, загата, озеро не підійдуть, так як потрібна проточна вода.

Лялька

Дорослим людям заборонено класти в труну ляльок, навіть якщо вона не купована, а зроблена вручну близькою людиною. А дітям дозволяється класти іграшки, особливо маленьким. Вибирають плюшевих звірів, ляльок і брязкальця.

ec921a1b189770e3a9383f531857103d Що кладуть покійникові в домовину, можна покласти ікону, речі, гроші

Немовлятам, які не встигли побачити навколишній світ, дозволено покласти в труну іграшку, щоб той відчував себе краще в іншому світі, не сумував за батьками і не повертався у дім. Купується новий предмет, якщо малюк не встиг обзавестися іграшкою.

Годинник

Не можна залишати годинник на руці покійного. Предмет обов’язково знімають і кладуть в домовину. Немає сакрального сенсу або таємного знання — це просто дотримання останніх почестей і вияв поваги. Але традиції, що стосуються жінок і чоловіків, різняться.

Чоловікові можна покласти годинник в труну, тільки якщо вони були його улюбленою річчю за життя. В іншому разі краще цього не робити, а вибрати той предмет, який він використовував частіше. Жінці укладати в труну години не варто. Замість цього, вибирають іншу особисту річ, хустку або гребінець.

Можна класти в труну ікону

Ікона стоїть в узголів’ї під час всієї процесії, аж до закриття кришки. Другий варіант — лик укладають в руки. Якщо людина був дуже побожним і часто молився одній іконі, то її теж можна класти в труну або розмістити поруч. На столику поруч з тілом дозволено поставити будь-які святі лики.

Класти ікони в домовину суворо заборонено. Їх виймають до початку обряду поховання.

Священик розкаже, що ікони дозволяється забрати додому і залишити для нагадування про померлого або віднести в храм. Передати церкві їх можна в будь-який момент, особливо якщо близькі зрозуміли, що більше не можуть відчувати страждання, дивлячись на ікони.

Що ще можна покласти

Залежить від положення людини, професії або особливості настання смерті. Дітям, які помирають вдома або в лікарнях в обіймах іграшки, саме її і кладуть в домовину. Дозволяється покласти будь-який предмет, який заспокоював малюка при житті, щоб в іншому світі він не плакав.

Померлим вагітним дівчатам укладають дитячі речі (пелюшки, сорочечки тощо). Військовослужбовцям можна покласти бойові нагороди і медалі, але не варто класти вогнепальну або холодну зброю.

Самогубців ховають з ладаном, осиковим кілком чи великоднім хлібом, щоб покійний не повертався в світ живих і повів за собою близької людини. Інвалідам кладуть милицю або тростину, щоб і в загробному світі той міг ходити.

Що не можна класти в труну

Похорон — сильний стрес для рідних і близьких покійного. Навіть ті, хто вже змирився з втратою, втрачають розум і прагнуть в останній раз проявити турботу. Вони кладуть в труну різні речі та вироби.

Крім грошей, натільного хреста, суто особистих речей та іграшок, класти нічого не можна. Священики деколи забороняють це робити. Вважається, що чоловік повинен піти ні з чим, щоб з мирським його ніщо не пов’язувало.

Церквою засуджуються відверто язичницькі елементи, які потрапляють до померлого, будь то амулети або обереги.

Крім перерахованого вище, на думку езотериків і священнослужителів, не можна класти до покійного наступні предмети:

 • Фотографії — вони утворюють нитка, що пов’язує світ мертвих з живими. Така зв’язок загрожує хворобами і негараздами того, хто зображений на фото.
 • Живі квіти — при контакті з ними тіло починає синіти.
 • Свої гроші — до бідності і фінансових труднощів.
 • Записки, листи, написані ще живими людьми. Почерк несе енергетику власника, тому авторові послання може загрожувати небезпека.
 • Речі не належали покійному. Це стосується одягу, прикрас, інших предметів.

Смерть звільняє душу від фізичного тіла, яке утримувало її на землі. Всі речі, необережно додані до дозволеним атрибутів, будуть тягнути душу назад, залишаючи її прив’язаною. Перехід в новий світ не здійсниться, і дух приречений на постійні поневіряння.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради