Народні прикмети на 9 квітня (день Святої Матрони, Матрона Полутрепица, Матрона Настовница) – звичаї, змови, тлумачення снів, іменини, трави

В православ’ї 9 квітня називають днем Святої Матрони Солунской. В це свято жінки ходили в церкву, а чоловіки займалися активною підготовкою до майбутнього сівби. На 9 квітня відомі народні прикмети, які допомагають визначити погоду на найближчий час.

dc0eb58882a707a9a75e5510de16fe83 Народні прикмети на 9 квітня (день Святої Матрони, Матрона Полутрепица, Матрона Настовница) – звичаї, змови, тлумачення снів, іменини, трави

Звичаї

Православні називають Святу Матрону – Настовница (Наставниця) і Полурепница. Перша назва пов’язане з тим, що 9 квітня вдень зазвичай світило сонце, а вночі ще бували заморозки. З-за цього сніг покриваються тонкою скоринкою – настом. В цей день господині виносили на подвір’я домоткані полотна і розстеляли на цьому насті. Під впливом яскравих сонячних променів тканина ставала світлішою.

Свято 9 квітня називають Матрона Полурепница. Господині в цей день сортували запаси ріпи: зіпсовані викидали, а ті, що добре збереглися, перекладали соломою і відбирали посівний матеріал.

9 квітня ріпа була присутня на столі і була головним частуванням. Селяни вірили, що цей овоч володів цілющою силою. Його подавали разом з медом – зазвичай таке блюдо призначалося для дітей.

Їли сирої коренеплід, попередньо подрібнений на тертці. А також з ріпи, цибулі та олії робили салат.

9 квітня не можна сваритися і конфліктувати. Вважається, що Свята Матрона не терпить чвар і карає тих, хто вирішив влаштувати лайка.

На Матрону Солунскую прийнято робити прибирання в будинку. Господині викидають старі речі, вимивають підлоги і змітають пил.

Не гребують і громадської роботи. Також в цей день було прийнято віддавати борги. Якщо ж цього не зробити, то незабаром доведеться знову шукати матеріальної допомоги.

Так як Свята Матрона покровителька господинь, то жінки 9 квітня ходили до церкви і ставили свічку. В молитвах просили про допомогу в роботі і сподівалися, що праця буде полегшений. Благословення просили і ткалі – перед тим як відбілити неткане полотно.

6f72d8c02fb9a15235f90874df94338f Народні прикмети на 9 квітня (день Святої Матрони, Матрона Полутрепица, Матрона Настовница) – звичаї, змови, тлумачення снів, іменини, трави

9 квітня чоловіки вирушають на риболовлю. У народі кажуть: «Щука хвостом лід розбиває». На щуку і полюють. Річка в цей час поступово відтає, і незабаром можна чекати водопілля. З дня Святої Матрони встановлювалася ясна погода, яка пробуджувала від сну рибу в річці.

У цей день починають підготовку до майбутнього сівби. Ретельно відбирають насіння, причому кожен господар садив тільки один сорт. Покупні насіння не використовувався – мало хто вірив, що такі насіння здатні дати хороший врожай.

Замовляння

9 квітня вимовляють змова, який рятує людей від горя і лікує душі.

«В ім’я Отця і Сина і Святого Духа.
Без зап’ястя, але з хрестом
Під кришталевим мостом спить, сидить,
Але все чує і зрить
Старий Святий, з сивою бородою, босий.
Він бачить і попереджає,
В усіх скрутних випадках мені допомагає:
Від голоду й холоду, від меча і вогню,
Від непримиренного чаклуна
І передчасної старості,
Від усіх людей волосних,
Чесних і безчесних,
Від суду марного,
Покарання жахливого.
Під мостом кришталевим
Святий сивий сидить, спить,
Але все чує і дивиться.
Хто мене зачепить, той його посох упустить.
Хто його ненароком розбудить,
Той сам себе цим погубить.
Ключики, замки навісні,
Слова мої потаємні і чаклунські.
Не раз і не два закрийтеся, мої слова,
Дев’ятьма замками, дев’ятьма ключами.
Ключ, замок, мову.
Амінь. Амінь.
Амінь».

Прикмети

Наші предки 9 квітня звертали увагу на природні явища, щоб спрогнозувати погоду на найближче майбутнє. Народні прикмети грали важливу роль, так як посівні роботи займали багато часу, і не можна було втрачати жодного дня.

 • Якщо до 9 квітня не було опадів, за прикметами, в найближчі дні розраховуйте на перший весняний дощик.
 • Якщо ввечері птахи голосно кричать – завтра очікується ясна та сонячна погода.
 • 9 квітня чайки літають низько – прикмети і забобони кажуть, що незабаром опадів не передбачається, а на річці скресне крига.
 • Прилітають перші птахи – народні прикмети говорять, що скоро почнеться справжня весна.
 • Увечері 9 квітня ібіси літають низько і при цьому кричать – прикмети обіцяють посушливе літо.
 • За народними прикметами, якщо вранці на вулиці стоїть туман, а траву і дороги покрив іній – в цьому році буде багатий урожай.
 • Якщо 9 квітня опадає третя хвоя – прикмети обіцяють, що через 14 днів почнеться льодохід на річці.
 • Якщо зійшов сніг залишив після себе цвіль – ідіть в ліс за грибами, їх буде дуже багато.
 • У давнину говорили, що ломота в тілі обіцяє швидке негода.
 • Тлумачення снів

  Сни, зі сну 9 квітня, як правило, не справджуються. При цьому сновидіння можуть принести відчуття «дежавю». У ніч на 9 квітня вони пусті і є протилежністю того, що відбувається в реальності. Щоб зрозуміти, яка інформація закладена у сні, необхідно перевернути трактування з точністю навпаки.

  Віщі сни приходять тільки до Олександра, Павла та Івана.

  Сновидіння, яке побачили уві сні в ніч на 9 квітня, вельми важливе. Воно покаже приховані здібності, які ви не помічали. А також сон може показати проблеми в соціальній сфері.

  8ecbd66b322f1cb5d2a224c8b28da10a Народні прикмети на 9 квітня (день Святої Матрони, Матрона Полутрепица, Матрона Настовница) – звичаї, змови, тлумачення снів, іменини, трави

  Іменини

  Іменини в цей день святкують:

  • Матрона;
  • Павло;
  • Іван;
  • Макар;
  • Олександр;
  • Марія.

  Трави, заготовляє 9 квітня

  Знахарі і прості селяни за традицією 9 квітня заготовляють лікарські трави і рослини: алое, алтей, жовтяниця, апельсин, аралія, пролісок, дуб, ялина, живокіст, верба, кизил, квасениця звичайна, лопух, крушина, кульбаба, лимонник.

  У народі кажуть, що Свята Матрона виходить зустрічати перелітних птахів і тим самим обіцяє прихід справжньої весни. Вона допомагає отримати хороший урожай, тому православні в цей день шанують її походом до церкви і щирою молитвою.

  pinit fg en rect red 28 Народні прикмети на 9 квітня (день Святої Матрони, Матрона Полутрепица, Матрона Настовница) – звичаї, змови, тлумачення снів, іменини, трави

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради