Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

З приходом літніх теплих днів розпускається зелень на чагарниках, починають зав’язуватися роки на кущах, розцвітають квітники. Але в теж час настало тепло виводить зі сплячки шкідників, серед них і тля. Вона є однією з найбільш небезпечних в саду і городі.

В Європі налічується близько 1000 видів цього шкідника, всі вони живляться рослинними соками. Деякі з них воліють одного певного господаря. Інші можуть жити відразу на декількох рослинах. Шкідник плодиться на плодових деревах і чагарниках, трояндах, перці, томатах, огірках, на багатьох інших рослинах. Забарвлення тіла комахи від чорного до темно-зеленого кольору. Як з нею боротися, сьогодні буде про це розмова.

tlya na rassade – kak borotsya v domashnikh usloviyakh narodnymi sredstvami25 Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

Попелиця селиться на молодих пагонах рослини, висмоктуючи з нього сік, тим самим послаблюючи рослина. Ослаблене рослина частіше піддається зараженню різними грибковими та бактеріальними хворобами. У результаті врожайність знижується в рази, а сама рослина може загинути.

Боротися з попелиць досить складно, вона дуже плодовита і живуча. За одне літо комаха здатна дати 10-17 поколінь. За один раз самка відкладає до 150 яєць, які за 7-8 днів перетворюється на дорослу особину, здатних давати нове покоління собі подібних. Крім того, крилаті здатні переміщатися на інші, поруч знаходяться рослини, і вражати їх.

За місяць кількість шкідників могло б збільшитися в сотні тисяч разів, але природа подбала і дала помічників в боротьбі з попелицями. Це сонечка, златоглазки, вівчарик, горобці, синички, коноплянки. Вони з великим задоволенням поїдають комах. Але попелиця розмножується так стрімко, що природні захисники не встигають повністю її знищити. Ось тут на допомогу приходять сучасні інсектициди і народні способи.

tlya na rassade – kak borotsya v domashnikh usloviyakh narodnymi sredstvami26 Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

Попелиця на розсаду перцю – як боротися в домашніх умовах

Час іде, наша розсада перців добре підростає. Але разом з розсадою з’являється і тля. Перші ознаками появи шкідників на розсаді:

 • деформація листочків, вони стають ніби изжеванные або пом’яті,
 • скручування листкових пластинок донизу,
 • саджанці жовтіють, з них починають опадати листя.

При уважному огляді рослини на центральній розетки пагонів можна помітити товстенькі прозорі личинки. На нижній стороні листків помітні самі шкідники. Поява попелиці на розсаді загрожує припиненням росту. Коли саджанець молодий, у нього ще немає сил чинити опір, тому молоді сіянці перцю часто гинуть. Позбутися від них можна мімічними, механічними і народними засобами.

Якщо попелиця сильно не поширилася, її ще трохи, личинки і дорослі особини видаляють механічно шляхом. В 1 л теплої води розчиніть 1-2 ст. л. рідкого мила, змочіть ганчірку, протріть нею кожен листочок рослини з верхньої і нижньої сторони. Звичайно, процес досить копіткий, вимагає чимало часу, щоб впоратися з проблемою.

tlya na rassade – kak borotsya v domashnikh usloviyakh narodnymi sredstvami27 Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

Якщо шкідників розплодилося вже багато, без хімічних засобів не впоратися. У такому разі потрібно провести обприскування препаратами:

 • Инсектор,
 • Танрек,
 • Актелік,
 • Інтавір,
 • Карбофос,
 • Фуфанон,
 • Фітоверм,
 • Інта-Д-М.

Перед застосуванням хімічних препаратів завжди читайте інструкцію по застосуванню.

Складність боротьби полягає в тому, що розсаду, вирощувану в домашніх умовах, дуже складно обробити хімічними засобами. Наприклад, карбофос дуже ефективний, зате дуже смердючий. І не всі домочадці, особливо діти, винесуть такий запах. Якщо є можливість, винесіть розсаду на балкон, лоджію, в теплицю, щоб її там обробити.

Читайте також:  Оптимізація зображень для сайту без втрати якості — безкоштовні програми для пакетної обробки

Препарат продається у вигляді

 • порошку за 30 і 60 м,
 • водної емульсії в ампулах по 5 і 10 мл,
 • концентрованої рідини у флаконах по 100 мл,
 • готовим для застосування розчином у каністрах ємністю до 5 л.

Інший препарат – Фітоверм м’якше, це біологічний інсектицид. Він не накопичується в плодах, його можна застосовувати під час плодоношення та його зручно розчиняти. Ампулу 4 мл розчиняють в 1 літрі води і обприскують рослини. Термін очікування – 2 дні, ефект настає через 2-3 дні, а через 5 днів рослина повністю очищається від попелиці.

tlya na rassade – kak borotsya v domashnikh usloviyakh narodnymi sredstvami28 Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

Що робити, якщо попелиця на розсаді помідорів

Помідори – дуже вибаглива культура, і часом її непросто виростити. Попелиця вражає помідори рідко, але все-таки таке трапляється. Частіше томати уражаються в теплиці, коли сусідні рослини, наприклад, на перці, вже бувають вражені. Якщо ж шкідник з’явився на розсаді ще вдома, швидше за все він потрапив з поруч знаходяться кімнатних рослин. Домашні рослини, хризантеми і орхідеї, досить часто уражаються ними.

Якщо комахи оселилася на нижній стороні листя і висмоктує соки, листя скручується донизу всередину і жовтіють. При більш пильному розгляді можна побачити і саму чорну тлю. Якщо комах ще трохи, спробуйте впоратися народними засобами, використовуючи настої золи, чистотілу, цибулиння. Перелік настоїв буде написано далі.

Якщо вже з’явилися жовті листя, доведеться вдаватися до радикальних заходів. По-перше, уражені пагони треба прибирати, від них все одно вже толку не буде, а можливість поширитися далі шкідників велика. Головне, уражені листя і пагони обов’язково спаліть. По-друге, доведеться вдатися до важкої артилерії – хімічних засобів. Їх вибір великий, при покупці в магазині завжди запитуйте препарати, які використовуються проти попелиці.

tlya na rassade – kak borotsya v domashnikh usloviyakh narodnymi sredstvami29 Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

На розсаді можна використовувати будь-які препарати, а от, коли попелиця з’явилася вже на плодоносних томатах, краще скористатися біологічним інсектицидом – Фитовермом. Про нього я розповіла в розділі про перці, а докладніше можна дізнатися в цій статті.

Попелиця на розсаду огірків – як боротися в теплицях та відкритому грунті

Попелиця здатна повністю зупинити зростання рослини в силу того, що вона висмоктує всі поживні речовини з листя. Тим самим позбавляючи рослина харчування для утворення зав’язей і нормальної вегетації огіркового рослини. Точка зростання припиняється, тому що їй не вистачає живлення.

Ознаки появи попелиці на огіркових рослинах:

 • Коротшають междуузлия, чим ближче до верхівки, тим вони коротше;
 • Утворилися поди маленькі, криві;
 • На верхівці батоги листочки зовсім скорчені;
 • Бліді і хворі вусики;
 • На нижній стороні скручене листя видно шкідники.
 • tlya na rassade – kak borotsya v domashnikh usloviyakh narodnymi sredstvami30 Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

  Чи можна запобігти і врятувати рослина? Сильно пошкоджене рослина доведеться повністю видалити, або ж частина його, обрізавши верхню частину батоги. Боятися цього не треба, бо потім з бічних пазух розростуться інші пагони і рослина відновиться. Також обрізають поодинокі листки, якщо на них теж з’явилися шкідники. Уражені пагони обов’язково спаліть, щоб зараза не поширювалася далі.

  Обробку розсади, якщо вона здивувалася попелиць ще вдома, або огіркових батогів в теплиці або висаджених у відкритий грунт, проводять обов’язково. Це не тільки знищить залишилися комах, то і попередить їх подальше поширення.

  Читайте також:  Як накрохмалити сорочку: засоби, особливості

  Знову ж дивимося, якщо рослина ще не плодоносить, а тля ще сильно не розплодилася, можна використовувати народні засоби. При більш сильному ураженні доведеться використовувати хімічні препарати. Від них ефект практично миттєвий. Але на плодоносному рослині доведеться використовувати або Фітоверм, або народні кошти.

  tlya na rassade – kak borotsya v domashnikh usloviyakh narodnymi sredstvami31 Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

  Давайте порівняємо 2 хімічних кошти – Фітоверм і Актара, як вони працюють, та виберіть для себе, що краще застосувати.

 • Фітоверм – біологічний інсектицид. Термін очікування 2 дні, ефект настає через 2-3 дні і через 5 днів рослина повністю очищається від шкідників. Термін захисту – 1 тиждень. Тому необхідні повторні обробки 1 раз в 7-10 днів. Не ефективний при температурі повітря – нижче 17-20ºС.
 • Актара – хімічний інсектицид. Термін очікування теж 2 дні, але діє миттєво. Виробники кажуть, що вже через 30 комаха припиняє харчуватися, через 6-7 годин гине. Термін захисту 14-28 днів залежно від погоди і наявності опадів. Працює при будь-якій температурі повітря. Обробку Актара краще проводити ввечері після заходу сонця або в похмуру погоду, так як вона токсична для бджіл.
 • Що робити – на розсаду баклажанів з’явилася попелиця

  Баклажани – культура світлолюбна і теплолюбна. Тому найчастіше їх вирощують у теплиці, де завжди висока вологість і недостатня освітленість. При недотриманні умов агротехніки з’являються і різні шкідники. Якщо на сусідніх рослинах – перцях або томатах з’явилася попелиця, то вона обов’язково з’явиться і на баклажанах. Причому, раз з’явившись, вона буде атакувати рослина щороку, якщо не застосовувати заходи боротьби. Чим можна знищити небезпечних сусідів?

  • Зниження популяції шкідників допоможе залучення на ділянку сонечок і пернатих, але тільки в разі вирощування баклажанів у відкритому грунті.
  • У теплицях зазвичай баклажани городники вирощують у невеликих кількостях, тоді розумніше їх фізично знищити. Попелиця – комаха здатна швидко рухатися і володіє м’яким тілом. Їх можна просто розчавити, але краще видалити уражені пагони і спалити їх.
  • Шкідників можна змити за допомогою мильного розчину. Але оскільки баклажани теплолюбні і ніжні рослини, розчин повинен бути теплим, а напір води не сильним. Щоб тля не перенеслася на інші здорові кущі, направляйте струмінь води догори, тим самим обробиться нижня частина листа. Як мильного розчину використовують інсектицидну або дігтярне мило.
  • Кардинальні заходи при великому ураженні – хімічні інсектициди.

  tlya na rassade – kak borotsya v domashnikh usloviyakh narodnymi sredstvami32 Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

  Як боротися з попелиць на смородині народними засобами

  Виявити колонії попелиці на кущах не важко. Зазвичай листочки на уражених рослинах скручуються, так попелиця захищає себе. Надлишки вологи виводяться з організму комахи у вигляді цукрових виділень, які називаються пать. Її дуже люблять мурахи. Мурахи сприяють збереженню колоній шкідників, переносячи на своєму тілі яйця та личинки шкідника. Тому там, де мурахи, багато попелиці і рідко зустрінеш божу корівку.

  Як позбутися від попелиці на смородині, аґрусі та інших плодових рослинах? Зараз магазини пропонують великий вибір різних хімічних засобів. Але як бути, якщо на кущах вже наливаються ягоди? Обробляючи кущі хімікатами, частина кошти все одно потрапить на ягоди і грунт під нею. А адже по ділянці часто гуляють домашні тварини – кішки, собаки. Тобто ці препарати не завжди зручно застосовувати.

  tlya na rassade – kak borotsya v domashnikh usloviyakh narodnymi sredstvami33 Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

  Як тільки стає сніг, кущі смородини можна облити окропом. Це погубить не загиблі в морози шкідників. Якщо розпускаються листочки на верхівках починають скручуватися, уражені верхівки просто обривають і спалюють. Або верхівки гілок занурюють у мильно-зольний розчин. Наповніть тазик 5 л води, додайте туди 1-2 ст. л. рідкого мила і приблизно 0,5 л деревної золи. Ретельно перемішайте і верхівки гілок занурюйте в таз з розчином.

  Читайте також:  Як без шкоди випрати замшеві кросівки в пральній машині і вручну

  Якщо це не допоможе, вдаються до хімічних засобів. Їх розводять згідно інструкції на упаковці. Приготовленим розчином обприскують кущі і обов’язково землю під ними. До речі, смородина може також покриватися галової попелиць.

  Попелиця на трояндах – чим обробити (відео)

  Народні засоби від попелиці на розсаді, деревах і чагарниках

  Альтернативою хімічним засобам завжди є народні способи боротьби. Всі вони нешкідливі як для людини, так і самих рослин. Звичайно, в порівнянні з хімікатами вони, можливо, діють не так швидко. Пропоновані рецепти призначені для обприскування. Для більшого ефекту при їх застосуванні потрібні повторні обробки з інтервалом в 7-10 днів. Пропоную вам скористатися цими способами, які здалися ефективними багатьом городникам.

  • Мильний розчин. 300 г господарського або дегтярного мила (100 мл рідкого) розчинити в 10 л води. Для швидкого розчинення твердого мила його натирають на тертці. А замість мила можна використовувати шампунь для тварин від бліх.
  • Зольно-мильний розчин. 150-300 г золи розводять у відрі гарячої води і доводять до кипіння. Дають розчину трохи охолонути і в теплий розчин додають 40 г рідкого мила.
  • Картопляне бадилля. 1 кг зеленого бадилля або 700 г висушеної подрібнюють, настоюють 3 години, проціджують, а потім обприскують рослини.
  • Настій з ріпчастої цибулі. 200 г подрібненої цибулі разом з лушпинням заливають 10 л води, настоюють 12-18 годин, проціджують і обробляють рослини.
  • Настій часнику. 200 г подрібнених часникових головок наполягають в 1 л води в закритій ємності 5 днів. Для обприскування 25 мл настою розводять у 10 л води.

  tlya na rassade – kak borotsya v domashnikh usloviyakh narodnymi sredstvami34 Попелиця на розсаді – як боротися в домашніх умовах народними засобами

  • Настій з пагонів сосни. Покладіть 2 кг однорічних пагонів сосни в 10-літрове відро, долийте до верху водою. Настоюйте тиждень, щодня перемішуйте. Перед застосуванням настій розводять у співвідношенні 1 л настою на 10 л води.
  • Настій полину. 1 кг трави полину проварюють 10 л води на малому вогні 30 хвилин. У остиглий розчин додають 50-70 г рідкого мила. Готовий розчин розбавляють 1:10 і обприскують рослини.
  • Розчин з нашатирним спиртом. На 10 л води додають 2 ст. л. нашатирного спирту, обприскують розчином з двох сторін. Добре підходить для обробки огірків і квасолі. Якщо є можливість, огірки добре обприскати горілкою з нашатыркой.
  • Молоко з йодом. На 0,5 л води додають 50 мл молока і 20 крапель йоду. Цей розчин добре допомагає кімнатним рослинам і молодий розсаді. Квіти обробляють, коли вони процветут.
  • Настій сигаретних недопалків. Недопалки наполягають у воді, перед обприскуванням додають зелене мило.
  • Дерева можна обмотати синтепоном, який обприскують дихлофосом або змастити рослинною олією, бажано з запахом.

  Обприскувати рослини треба так, щоб нижня сторона листя була добре змочена. Не рекомендується обробляти рослини одним і тим же розчином поспіль кожен рік, навіть найефективнішим. У шкідників виникає звикання, тому обробки бувають часом не ефективними. Також не рекомендується проводити обробки в сонячну і дощову погоду. Дощ швидко змиє розчин, а сонце може залишити опіки на рослині.

  Подобається? Поділіться з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради
  Залишити відповідь

  ×
  Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
  Спасибі, я вже з Вами!