Пасинкування огірків в теплиці і у відкритому грунті — покрокова інструкція для початківців

Кожна культурна рослина потребує грамотному догляді та утриманні. Огірок – не виняток. Щоб домогтися високого і стабільного врожаю, мало виростити хорошу розсаду, і навіть правильно її пересадити. Важливою процедурою є пасинкування. Це необхідно насамперед для підвищення врожайності. Прибираючи непотрібні бічні пагони у рослини, тим самим правильно формується рослину і створюються оптимальні умови для нарощування більшої кількості зеленцов.

pasynkovanie ogurcov v teplice i v otkrytom grunte  poshagovaya instrukciya dlya nachinayushhikh Пасинкування огірків в теплиці і у відкритому грунті — покрокова інструкція для початківців

Деякі городники вважають, що це зовсім не потрібно проводити. Так, можна обійтися і без цього. Тоді навряд чи ви отримаєте багатий урожай. Рослина буде бурхливо рости в усі сторони, пагонів буде багато, а плодів, можливо, ви зберете не більше двох – трьох з одного куща. Вся справа в тому, що рослина буде всі сили і поживні речовини витрачати на нарощування зеленої маси на шкоду врожаю.

Тому на початку і в міру росту рослини необхідно проводити обов’язкову маніпуляцію – видаляє всі непотрібні пасинки і формують правильно кущ. Цей важливий прийом дозволяє отримати гідний урожай смачних огірочків.

Пасинкування огірків – що це і навіщо проводять?

Пасинки – це зростаюча гілочка між головним стеблом і листком на ньому. Відповідно, видалення бічних пагонів називається пасынкованием.

Бічні пагони городникам не потрібні, якщо тільки вони не піклуються про гідний врожай. Залишаючи можливість розростатися рослині далі, можна зіткнутися з такими наслідками.

 • Залишаючи на рослині, зайві пагони забирають на себе всю силу і поживні речовини, не залишаючи їх утворенні і росту зав’язей – майбутніх плодів. Недолік вологи і харчування призводить до того, що огірочки виростають маленькими, кривими і втрачають свої смакові якості;
 • Розрослося рослина перешкоджає вільному доступу повітря, великі листя затінюють один одного, що теж позначається на смаку плодів;
 • Якщо у теплиці ростуть бджолозапильні сорту, то комах-запилювачем складніше дістатися до квіток.
 • У густих заростях підвищена вологість, що сприяє швидкому поширенню хвороб і шкідників.

Таким чином, прибираючи непотрібні пагони і формуючи кущ, легше проводити догляд у теплиці за огірками, рихлити і поливати грядки. Та й у самої теплиці стає більш красиво, доглянуто. І як бонус, очищаючи теплицю від заростей, тим самим сприяємо зниження ризику виникнення грибкових і бактеріальних захворювань, так як світло й повітря вільно циркулює між рослинами.

pasynkovanie ogurcov v teplice i v otkrytom grunte  poshagovaya instrukciya dlya nachinayushhikh1 Пасинкування огірків в теплиці і у відкритому грунті — покрокова інструкція для початківців

Коли і як правильно пасинкувати огірки

Терміни початку пасинкування залежать від того, як ви посадили огірки в теплиці. Якщо через розсаду, то буквально через 1-2 тижні, коли рослина приживеться на новому місці, з’являються бічні пагони. Висаджування культуру насінням, пройде не менше 2 тижнів, перш ніж доведеться прибирати бічні пагони. Рослина до цього часу, швидше за все, досягне висоти 15-20 см.

Процедуру проводять шляхом прищипування пагонів з листочками в пазухах між стовбуром і виросли на ньому листя. Можна просто прищипувати пальцями або їх виламувати. Найкраще прибирати їх величиною не більше 2-5 див.

Не потрібно боятися їх видаляти, рослина після їх видалення не відчуває стресу і тому переносить цю процедуру абсолютно безболісно. Якщо відразу не зайнятися їх видаленням, пізніше ви будете плутатися в батогах, намагаючись визначити, де росте головний стебло, а де пасинки. Якщо з томатами можна легко розібратися, то у огірків це зробити складніше.

pasynkovanie ogurcov v teplice i v otkrytom grunte  poshagovaya instrukciya dlya nachinayushhikh2 Пасинкування огірків в теплиці і у відкритому грунті — покрокова інструкція для початківців

Схеми правильного формування куща огірків в теплиці з полікарбонату (покрокова інструкція для початківців)

В залежності від сорту формування огіркового куща проводиться по – різному. Наприклад, гібриди і сорти з букетним типом цвітіння формуються в одне стебло, а салатні сорти формують у вигляді «перевернутої ялинки».

Початковий етап

Незалежно від того, де вирощуються огірки в теплиці з полікарбонату або у відкритому грунті, початковий етап при будь-якій схемі формування куща – один і той же.

Рослина утворює квітки і зав’язі у нижній частині дуже рано, коли у нього немає для цього можливості. Основний момент, на який необхідно звернути увагу, – це осліплення, коли видаляють всі зав’язі і пагони до 4-5-го аркуша, що утворюються в пазухах цих листя. Це роблять обов’язково, як би не шкода було обривати маленькі зеленці. Прибирають і вуса, вони в цьому місці ніякої ролі не грають.

Все це робиться для того, щоб рослина спрямував всі свої сили на формування кореневої системи, яка в подальшому буде годувати всю рослину.

pasynkovanie ogurcov v teplice i v otkrytom grunte  poshagovaya instrukciya dlya nachinayushhikh3 Пасинкування огірків в теплиці і у відкритому грунті — покрокова інструкція для початківців

Схема пасинкування у самоопыляемых гібридів в теплиці

Прибравши всі пагони на початковому етапі, потім у нижній частині рослини, тобто в пазухах наступних 3-х листя видаляють бічні пагони, але при цьому залишають зав’язі. Потрібно звернути увагу, що пагони видаляються як можна раніше, не даючи їм перерости. Якщо робити це пізніше, то рослина може захворіти і навіть скинути зав’язі. При цьому всі листочки нижче того, де зав’язався перший зеленець, поступово один за іншим видаляють. А той листок, який в пазусі не чіпають, залишають. Саме він буде вигодовувати огірок.

Потім, у міру росту рослини, в пазухах наступних 3-х листків, крім зав’язі, дають можливість відрости ще бічних втеч. Але коли у цих бічних відростках сформується листочок і одна зав’язь, то їх просто прищипують, тим самим нормують навантаження на рослину.

Наступний ярус з 3-х листків формують також, залишаючи на бічних пагонах по 2 аркуші і 2 зав’язі на кожному. Далі – по 3 листа і 3 зав’язі, вище – по 4 аркуша і 4 зав’язі.

pasynkovanie ogurcov v teplice i v otkrytom grunte  poshagovaya instrukciya dlya nachinayushhikh4 Пасинкування огірків в теплиці і у відкритому грунті — покрокова інструкція для початківців

Паралельно, у міру дозрівання нижніх огірочків, їх знімають, а заодно видаляють все листя і пагони, які відплодоносили і, само собою, розташовані нижче найнижчого дозріває плода.

Таким чином, коли рослина заповнить весь простір теплиці по вертикалі, тобто основна його батіг зросте до самого верху, відв’язують несе шпагат і приспускають голу батіг вниз. Рослина знову підв’язують до шпалери, тим самим забезпечують рослині додатковий простір для росту вгору.

Формування куща у бджолозапильних сортів огірків

Спочатку забираються всі нижні пасинки і і зав’язі. Потім приблизно в 1 м від землі на головному стеблі залишають за 1 втечі. І на кожному з них залишають по 2 листочка і 2 зав’язі. На наступному метрі головного стебла теж залишають по одному втечі, але вже на ньому залишають за 3 листочка і 3 зав’язі. Коли рослина дотягнеться до верху теплиці, головний стовбур прикріплює до шпалери. Далі на кожному пагоні залишають 4 аркуша і 4 зав’язі. Кінці пагонів обов’язково прищипують, щоб вони не росли далі.

pasynkovanie ogurcov v teplice i v otkrytom grunte  poshagovaya instrukciya dlya nachinayushhikh5 Пасинкування огірків в теплиці і у відкритому грунті — покрокова інструкція для початківців

Партенокарпічні гібриди з букетним типом цвітіння – схема формування куща

У гібридів з пучкової зав’яззю в пазухах кожного листа утворюється кілька огірочків. І щоб цю особливість проявити в повній мірі, потрібна зовсім інша формування куща.

При цьому на початковому етапі формування проводиться також, як на початковому етапі у інших томатів. Тобто, в пазухах 3-4 листків проводять засліплення і видаляють пагони на головному стеблі, які утворюються в пазухах цих листя. А вже надалі рослину потрібно вести в одне стебло. Всі бічні пагони видаляються.

pasynkovanie ogurcov v teplice i v otkrytom grunte  poshagovaya instrukciya dlya nachinayushhikh6 Пасинкування огірків в теплиці і у відкритому грунті — покрокова інструкція для початківців

Відео про те, як пасинкувати огірки у відкритому грунті

Вирощування огірків у відкритому грунті на грядці такого формування куща, як в теплиці з полікарбонату, не роблять. Однак, все-таки необхідно до 5 аркуша проводити засліплення. Це необхідно для того, щоб рослині дати можливість зміцніти його кореневої системи. А також дати доступ повітря і сонця до нижньої частини рослини, щоб воно потім не почало гнити з-за поганої вентиляції.

Надалі рослини дають повну свободу, відгалуження прищипувати не треба. Але за умови, що рослини посаджені на великій відстані один від одного (не менше 0,5 м). У теплиці такий спосіб не підійде, оскільки там кожен квадратний метр на рахунку.

Дорогі читачі, якщо ви вирощуючи огірки у своїх теплицях, ще жодного разу не проводили процедуру пасинкування, обов’язково робіть це. І ви побачите, наскільки більше стане ваш урожай.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради