Осінь — не час для відпочинку бджоляра

переглядів:
9

Осінь — закінчення сезону медозбору, поступове згасання активності бджіл, старт підготовки їх до зими. Але це час спокійне лише для бджіл, медоносів стає все менше, а запаси харчування на зиму вже зібрані. Для пасічника — це початок великого підготовчого періоду до зими, складається з декількох блоків.

Підготовка бджіл до зими — завдання не з простих і складається з:

 • нарощування бджіл;
 • обробки вуликів;
 • підготовки запасів харчування бджолам на зиму;
 • утеплення вуликів;
 • споруди омшаника;
 • розміщення вуликів у зимівнику;
 • інших робіт, виходячи з конкретних умов пасіки.
 • Нижче ми розглянемо всі ці етапи осінніх робіт більш докладно. Особливої уваги заслуговує обробка бджіл, яка також є комплексною.

  Осіннє нарощування молодих бджіл

  Нарощування бджіл — процес створення сильних сімей з великою кількістю молодих бджіл. Мета, до початку наступного сезону медозбору отримати молодих активних, не виробилися бджіл, на період, поки на світ з’являться бджоли нового розплоду. При цьому важливо врахувати, факт того, що молоді бджоли до зими повинні встигнути облетаться. Це пов’язано з необхідністю звільнити кишечник бджіл, щоб уникнути хвороб і загибелі.

  Зазвичай за розрахунковий період у цьому плані береться місяць. 21 день відбувається розвиток особини, ще 4 необхідні для обльоту, решту часу є запасним, адже щороку бувають різні погодні умови, від чого на кілька днів може зрушуватися закінчення сезону медозбору і розвитку бджоли. Крім цього, термін розвитку особини може залежати від породи. Саме тому для того щоб комаха добре облеталось, вироблять близько 30 днів. Після цього слід обробка бджіл, утеплення вуликів, але про це поговоримо пізніше.

  Точних дат початку процесу нарощування не існує. Це залежить перш за все від часу, коли матка припиняє кладку яєць, що в свою чергу також залежить від ряду чинників:

 • вік матки;
 • погодні умови;
 • наявність хабар;
 • порода бджіл.
 • e4db5c4785196506db68bd79f78d0173 Осінь — не час для відпочинку бджоляра

  Якщо два перші чинники бджоляр вплинути не в силах, то в разі відсутності хабар раннє восени, необхідно продовжувати період кладки яєць. Для цього стимулюються інстинкти комах за допомогою підживлення. Для цього використовують цукровий сироп, виходячи із пропорції 1: 1 або 1: 2. Туди ж можна додати трави, крейда, пилок і т. д.

  Давати підживлення слід маленькими дозами, бажано за допомогою діафрагми, що не вистачає до дна вулика. Існує варіант простіший, але дещо дорожче — установка за діафрагмою роздрукованої медової рамки. При цьому важливо пам’ятати, що пізній розплід — негативне явище, саме тому стимулювати бджіл і матку до розмноження, слід дуже обережно з відсиланням на погодні умови.

  У разі необхідності припинити яйцекладку або знизити її ефективність можна за допомогою штучного охолодження вулика. Особливо це актуально, якщо осінь видалася теплою. Якщо ж трапиться так, що новий виводок з’явився, але позбавлений часу для обльоту, його необхідно знищити.

  Відправляти таких бджіл для зимівлі в омшаник загрожує захворюваннями всіх бджіл, особливо це стосується вароатозу. Крім цього, пізні бджоли слабкі, часто помирають на початку весни до початку сезону медозбору і впливають на розташування клубу, що може позначитися на життєдіяльність вулика.

  Переробка цукру і розміщення запасів на зиму

  Підгодівля бджіл — важливий елемент зимівлі комах. З метою заощадити найчастіше пасічники для підживлення використовують цукор. По перше — це дешевше, а по-друге є можливість покрити слабкий хабарів. Крім цього вживання зацукрованого меду бджолами призводить до переповнення кишечнику комах і розвитку хвороб.

  При цьому, чим довше бджола знаходиться в вулику, без можливості обльоту тих гірше її самопочуття, тому цукор, особливо на початку зими — ідеальний варіант для підгодівлі. В якості підготовчих заходів прибираємо з вулика мед поганого для бджіл якості і медово-перговій рамки, залишати слід світло-коричневу суш, вона є джерелом живлення для маток навесні.

  Цукровий сироп можна давати великими дозами спеціальних годівницях або поліетиленових пакетах одного обсягу. Додавати туди пергу, пилок та інші побічні продукти бджільництва вкрай небажано, оскільки вони — джерела білка, який негативно впливає на засвоюваність цукрового сиропу.

  Наступним кроком підготовки до зими є скорочення льотка. Інстинктивно бджоли до останнього будуть шукати джерела корму, навіть якщо підгодівлі буде цілком достатньо. Зазвичай вони знаходять його в сусідніх вулика, позбавляючи інші сім’ї повноцінного харчування. Завдання пасічника приглушити цей інстинкт і припинити «крадіжка» на пасіці.

  68088299751056ea8ea3e0786b4ba579 Осінь — не час для відпочинку бджоляра

  Для цього скорочуємо льоток, залишаючи отвір для проходу лише кількох бджіл. Паралельно перевіряємо кормові запаси в кожному вулику. Рамки з пергою встановлюємо на край гнізда — вони призначені більше для розплоду, який з’явиться навесні. Порівнюємо наповненість рамок, при необхідності маємо по черзі повні і маломедные, уникаючи сусідства декількох рамок з малим запасом корму. Такий шлях бджіл можуть просто не подолати і загинути від голоду.

  Наступним кроком у підготовці до зими є скорочення гнізда, відповідно до чисельності бджолиних сімей. Якщо стеля вулика складається з дощечок, необхідно залишити невелику щілину, яка потім, коли дошки розбухнуть від вогкості, закриється. Всередині будиночка міняємо подушки. Досвідчені бджолярі вважають за краще на цьому економити, бджоли абсолютно невибагливі в цьому плані. Підійдуть звичайні полотняні, заповнені стружкою подушки.

  Важливим моментом є створення умови для зимівлі відводків з запасними матками і слабких сімей. Зазвичай їх розміщують поруч з намуловими сім’ями, але при цьому варто зробити суцільну огорожу без щілин, щоб феромони чужий матки не потрапили до сусідів.

  Підготовка маленьких відводків з запасними матками

  Важливим етапом у підготовці бджіл до зими є формування відводків з запасними матками. Необхідно це для заміни навесні старих маток на молодих плідних. Зазвичай це робиться одночасно з відбором меду на відкачування та складанням нуклеусів. Бджоли з відбираються рамок зтрушуються через фанерний конус у вулик, куди потім поміщається матка(маточник).

  c908e0b9373fb77a7dae1b3a82000a0c Осінь — не час для відпочинку бджоляра

  Навесні з допомогою цих молодих бджіл пасічник може розширити своє господарство, створюючи нові сім’ї, або поповнювати старі сім’ї молодими матками. Нормативним вважається кількість маток дорівнює 10% від загальної кількості бджолосімей, які зимують на пасіці, може досягати 30%, якщо мета бджоляра — розширення господарства.

  Обробка від кліща

  Обробка бджіл проти захворювань та шкідників. В першу чергу мова йде про кліща варроа. Саме його напасті схильні необлетавшиеся молоді бджоли. До того ж, практика показано, що варроатоз — проблема кожної пасіки без винятку, головне підтримувати кількість цього кліща у вуликах в безпечних масштабах, що взимку зробити набагато складніше, ніж в теплу пору року, тому обробку від кліща вароа проводять кілька разів протягом осінь, зазвичай у вересні, після виведення всього розплоду і перед нарощуванням.

  Крім цього можлива додаткова обробка безпосередньо перед приміщенням вуликів в омшаник. Осіння обробка бджіл від кліща — обов’язковий і дуже важливий етап — запорука благополучної зимівлі.

  Традиційними методами боротьби з варроатозом є видалення трутневого розплоду, що восени неактуально, і обробка вулика хімічними речовинами або травами. Другий варіант для осені не завжди зручний і не 100% ефективний.

  Самим вірним рішенням вважається хім.обробка вуликів. Вибір хімічних реактивів сьогодні дуже широкий, як саме вибрати вирішує пасічник виходячи з власних спостережень і переваг. Ефективність всіх таких засобів, при однакових умовах відрізняється незначно.

  2afe51c978555c8e965eee9c7d287443 Осінь — не час для відпочинку бджоляра

  Після того, як обробка бджіл завершена, вулики готуються для приміщення в омшаник. В останній раз вони утеплюються, омшаник перевіряється на вимоги температурного режиму, вологості, вентилювання. В перенесенні вуликів у зимівник головне не поспішати. Бджоли повинні максимально довго знаходиться в природних умовах. Якщо осінь тепла, то вулики можуть перебувати на вулиці, аж до початку зими.

  Сигналом до переносу їх у зимівник є стабільні заморозки протягом кількох днів у нічний час. Оптимальний час перенесення вуликів в омшаник, в залежності від погодних умов — 2 і 3 декада листопада. Якщо ж пасіка знаходиться в теплих регіонах, бджоли можуть пережити зиму і на вулиці, тоді слід особливу увагу приділити утеплення вуликів, укриття їх від вітру, птахів і звірів.

  Як бачимо, робота на пасіці восени просто кипить. Розслабитися пасічник може лише з настанням холодів. Взимку бджоли не потребують особливого догляду, при необхідності проводяться лише підживлення і обробка бджіл. Також важливо стежити за збереженням постійного мікроклімату в омшанику.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради