Можна заливати мед окропом і нагрівати?

Мед — унікальний продукт бджільництва який складається з безлічі активних компонентів. Його склад збалансований настільки ідеально, що може надати лікувальний вплив майже на всі органи і системи органів одночасно.

При цьому, процеси ферментації активно, продовжуються в продукті як мінімум рік після його відкачування, а як правило, в тій чи іншій мірі, у різних сортів, вони тривають два роки, висувають жорсткі вимоги до зберігання меду.

Щоб максимально зберегти його корисні властивості його зберігають в прохолодному, сухому, захищеному від світла місці в скляній тарі, можна використовувати керамічну, дерев’яні і навіть пластикову тару, але мед в таких умовах буде зберігатися вже менше. Оптимальна температура зберігання меду 6-20 градусів. І якщо короткочасне підвищення температури на 10-20 градусів, особливої шкоди меду не завдасть, принаймні в найближчій перспективі, то його нагрівання понад 60 градусів може повністю зіпсувати його. Принаймні так стверджують прихильники методики лікування медом.

Ну а як же рекомендації народних цілителів, вживати мед з гарячим чаєм або молоком? Як бути в таких випадках? Що відбувається з медом при нагріванні і може нагрітий мед нашкодити організму? Як правильно нагрівати мед, якщо це взагалі можна робити? На ці та інші запитання відповімо нижче.

Що відбувається з медом при нагріванні?

Щоб раз і назавжди розібратися з питанням, чи можна нагрівати мед, розберемося з хімічними процесами, що відбуваються в меді не при нагріванні.

Руйнування азотистих сполук і вітамінів

Ферменти і вітаміни, що входять до складу меду не сприймають впливу високих температур, більшість азотистих ферментних сполук і вітамінів у складі меду руйнуються при температурі 60 градусів.

2c890ce78cb7ef577dcbf18b03085b11 Можна заливати мед окропом і нагрівати?

Стосовно мікро і макроелементів, можна сказати, що вони більш стійкі до теплових впливів, однак можуть змінювати форму своєї присутності в меді і від цього мед теж може втратити в якості. При цьому, в даному випадку, мова більше йде про лікувальних, а не смакових якостях продукту. Ніякої шкоди для організму руйнування вітамінів і перехід макро і мікроелементів в інші з’єднання не несе.

Так, мед безумовно втрачає частину своїх корисних властивостей, але все ще згодиться в кулінарії, або просто в якості десерту. Так чому апиологи стверджують, що мед не можна нагрівати категорично?

Освіта оксиметилфурфурола

Нагрівати мед, вкрай не рекомендується через можливість утворення в ньому речовини — оксиметилфурфурола (ОМФ). Воно утворюється в результаті реакції вуглеводів з кислим середовищем. Кислотність меду істотно збільшується при нагріванні з-за руйнування вітамінів, що сприяє прискоренню реакції, яка по суті протікає в меді самостійно.

Під впливом несприятливих факторів при тривалому зберіганні меду, руйнування вітамінів, поступове збільшення кислотності, приводить до старту процесу розкладання цукрів, в результаті чого і утворюється ОФЛ.

Доведено, що якщо зберігати мед при температурі понад 25 градусів, то за рік кількість ОФЛ Процес його освіти неминучий, якщо зберігати мед при температурі понад 25 градусів.

За рік його кількість в таких умовах може зрости в 2-30 разів, від нікчемного початкового. При цьому під час нагрівання меду понад 60 градусів його зміст через півгодини збільшиться лише на 60-80% від того рівня, який був в холодному меді. Так не перегинають палицю прихильники медотерапії в питанні неприпустимість нагрівання меду?

dcc1e18ae07d3256019865d07f8ae995 Можна заливати мед окропом і нагрівати?

Оксиметитфурфулол — «можливо або потенційно канцерогенна речовина» — саме до цього класу відносить його Всесвітня організація охорони здоров’я. Його канцерогенність доведено досвідченим шляхом на тварин.

Що ж стосується негативного впливу цієї речовини на людський організм, ніяких прямих доказів, на сьогоднішній день у вчених немає. Більше того, воно міститься в значно більшій кількості, в продуктах, які кожен з нас споживає щодня (кава, чорнослив, темне пиво, родзинки, хліб та інші продукти, так чи інакше піддаються тепловій обробці, в процесі виробництва).

Про це повідомляють дослідження норвезьких та чеських учених. Доза ОМФ, визнана медиками потенційно-небезпечної 2 мг/1кг маси тіла на добу протягом досить тривалого періоду. Щоб отримати таку дозу з меду, його потрібно з’їсти близько 5-6 кг. Ну погодьтеся, є така кількість меду щодня — завдання майже нездійсненне. Більш того, в такому випадку більш негативний ефект буде не від ОМФ, а від надлишку вуглеводів в організмі.

Але припустимо, що доводи прихильників медотерапії небезпідставні, адже дія ОМФ на організм людини досліджені не повністю, так і гріти мед, вбиваючи в ньому все корисне теж не хочеться. Що ж вони пропонують? Як нагрівати мед правильно, адже періодично така необхідність все одно виникає, через те, що мед має властивість кристалізації.

До якої температури можна нагрівати мед при необхідності

Засахарившийся мед важко використовувати за призначенням. Якщо просто з’їсти ложку чистого продукту, хоч не зовсім приємно, але можливо, то використовувати його в кулінарії, косметології стає просто неможливим. Та й розчинити в чаї або воді такий мед — теж проблема, як і перекласти з однієї ємності в іншу.

Саме на цьому етапі виникає необхідність нагріти (розтопити) мед. І проти цього прихильники медотерапії не мають нічого проти. Вони лише закликають робити це правильно. Ось кілька оптимальних варіантів:

  • водяна баня;
  • духова шафа з терморегулятором, при температурі 40 градусів;
  • радіатор опалення взимку;
  • Балкон влітку, але за умови, що мед не буде піддаватися впливу прямих сонячних променів.

005b693083ae8ebf6c52fddec5b31f50 Можна заливати мед окропом і нагрівати?

Всі ці способи дозволять нагріти мед поступово, до температури 40 градусів, чого цілком достатньо для віддання йому рідкої форми. При цьому, більшість вітамінів і біологічно активних речовин, вдасться зберегти.

Використання в лікувальних цілях

Нагрівати мед, часто доводиться в лікувальних цілях. Наприклад — рекомендації лікаря, вживати з гарячим чаєм або молоком. Як бути в таких випадках? Нагадуємо, що масове руйнування вітамінів і ферментів в меді, виділення ОФЛ, відбувається при його нагріванні понад 40 градусів.

9f6140165f3a8b431d86f146295a4fb3 Можна заливати мед окропом і нагрівати?

Звідси висновок — додавати мед правильно не гарячу, а приостывшую рідину до температури 40-50 градусів, ця температура трохи менше тієї, яку звик відчувати в чаї середньостатистичний чоловік. Любителям напоїв погарячіше, рекомендуємо тоді відмовитися від меду чи є хоча б є в прикуску, інакше лікувальні властивості меду не зберегти.

Використання меду в кулінарії

Нагрівати мед частенько доводиться і в кулінарії, його використовують для приготування десертів, борошняних виробів і т. д. Більша частина корисних властивостей меду при цьому втрачається, але смакові якості зберігаються. Ну і мед поле термічної обробки цілком згодиться для соусів, маринадів і. т. д.

ed9aa0b5f37575c725035bbbab47b77e Можна заливати мед окропом і нагрівати?

Таким чином, прихильники медотерапії, швидше боятися втрати корисних властивостей меду, в цьому і є їх основний аргумент у спірному питанні чому не можна нагрівати мед? Істотної шкоди здоров’ю нагрітий мед надати не здатний.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради