Маточники бджіл: свищева і ройові, як будується

Для своєї королеви бджоли будують великі комірки стільників, називаються маточниками. Таким чином вони готуються до появи ройовий матки, це предроевое стан. Ще закладання маточників комахи починають при необхідності замінити чинну матку через безпліддя (свищева матка), хвороби або якщо королева загинула.

Споруда маточника

Доросла бджола з функціонує і розвиненою воскової залозою здатна будувати маточник. Ройовий і свіщевої маточник конструктивно відрізняються один від одного і виконавці цих осередків теж різні. Приміром, свіщевої маточник готується поверх вже побудованих осередків. Цим займаються рядові бджоли-будівельники. Комахи які прожили більше двадцяти п’яти діб – зводять ройовий маточник.

В природі все відбувається не просто так. Так і у вулику — це поділ праці зумовлено тим, що у старих особин воскові залози гірше функціонують і вони приймаються розбирати старі стільники. Досвідчений бджоляр може відрізнити ройовий маточник від свищевого. Свіщевої – набагато світліше, тому що він побудований з свіжого воску.

Визначення пасічником поганих і хороших маточників.

По закінченню будівництва, зовнішній вигляд ройового маточника нагадує видовжений кокон у вигляді жолудя. Він помітно виступає з стільників. Зовні він як би складається з маленьких шестигранників, трохи схожих на стільники.

Готовий будиночок для ройовий матки повинен бути обсягом до 1,5 кубічних сантиметра і в довжину – до 2,5 сантиметра. У норицевих ж маток іноді житло у два рази менше, а може бути і майже таким же, як у звичайних бджіл. Відповідно, свищева матки іноді менше за розмірами, вони часто виростають більше і з вигнутою формою Роевая матка часто буває більше.

Цікаво дізнатися про такі особливості маточники: свищева і ройові, як будується. Маленькі будівельники не кладуть в маточники ні пилку, ні меду. Личинку будь матки годують окремо. Свіщевої маточник зазвичай прилаштовується збоку медоносних стільників.

Чим відрізняється свіщевої і ройовий маточники

Призначення ройового і свищевого маточника бджіл – різне. Коли збирається розділитися на дві частини, то комахи будують ройову клітинку, для бджоли-королеви, яка в певний момент поведе за собою частину свити. Свищева матка виконує роль звичайної заміни старої королеви. Наприклад, якщо стара матка пропала, стала безплідною або загинула.

c518558daeb043f69a87c82e87f6e2cc Маточники бджіл: свищева і ройові, як будується

Є ще одна відмінність ройового і свищевого маточника. З-за різного призначення маток – розташовуються маточники теж в різних місцях вулика і мають різні форми. Ройовий – розміщується з боку від медоносну сота або на його ребрі і являє собою окреме будову: воскова ніжка, плоскодонна тарілка і сама клітинка. А свіщевої маточник робиться з простих осередків бджіл, вони просто об’єднуються між собою.

Ще є така важлива особливість в закладці личинки самки. Свіщевої маточник будується на комірці, в якій вже є личинка. А ройовий — будується, а вже потім, коли настає час — самка відкладає туди яйце.

Наступне відмінність – забарвлення. Ройовий маточник має забарвлення насиченого коричневого кольору, це обумовлено тим, що при їх створенні бджоли використовують несвіжий, темнеющий матеріал.
Свіщевої маточник — світлий, має насичений колір, тому що він не будується, а «добудовується» на зведених расплодных стільниках з нового матеріалу. Далі дізнаємося про етапи росту маток і в які дні можна чіпати кокони.

Розвиток маточника

 • Заладка яєць.
 • На третій день яйце перетворюється на личинку, яка постійно вигодовується маточним молочком, поки кокон не запечатается. Цей незвичайний корм, що складається з білка – основна умова переходу від простої личинки бджоли в королеву.
 • До дев’ятого дня личинка запечатується в коконі воскової кришкою.
 • У закритому стані маточник перебуває від 7 до 9 днів, і за цей час майбутня матка в ньому окукливается.
 • У зрілу особина матка перетворюється на 15-17 день після закладки яйця.
 • Куди подіти зайві маточники

  Наука про бджіл має розділ, що описує різні способи розведення самок – матководство.

  Молодим, репродуктивним і міцним королевам потрібно надати корисне застосування. На середньостатистичної пасіці налічується близько сотні сімей. Кожен рій може в будь-яку хвилину втратити самку або її здатність до відтворення потомства. Якщо в господарстві є запас в 50 маток на 100 сімей, то пасіка застрахована від більшості проблем у майбутньому.

  У будь-який час бджоляр може запустити нову королеву, не принесену, а особисте, отриману від надійних, адаптованих і репродуктивних предків. У бджоляра є можливість в будь-який час підсадити царицю в нові відводки, створюючи нові сім’ї і збільшуючи свою пчелоферму.

  Хороший прибуток можливо отримати, займаючись торгівлею маток. При такому разі, з королевою йде тільки супроводжуючі – з десяток молодих особин.

  Переносимо маточник в інший вулик

  Саме основне правило під час перенесення – акуратність. Нещодавно запечатані або відкриті маточники заборонено різко смикати, перевертати, переохолоджувати або ставити в тепло. Якщо маточники вже готові — вони здатні пережити найменшу вібрацію і добре зберігаються кілька годин при температурі 20 градусів за Цельсієм. Так як прибрати маточники у бджіл?

  Відокремити маточник при перенесенні обов’язково разом з шматком стільники, на який він прикріплений. Сам маточник чіпати не можна, при поддевании його ножем, можна пошкодити стінки.

  Потрібно заздалегідь дізнатися про готовність самки. Як правило, пасічник заповнює особливий пасічний журнал обліку і йому відома дата дозрівання матки.

  Щоб перевірити, що зрілий маточник, потрібно переконатися, що отгрызен кінець знизу і оголився кокон. Якщо кришка правильної круглої форми – самка покинула маточник, але якщо кокон має отвори збоку, то королева загинула. Іноді бджоли або діюча бджолина матка вбивають нових корольов.

  pinit fg en rect red 28 Маточники бджіл: свищева і ройові, як будується

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради