Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

Вирощування стручкової квасолі на дачних ділянках набуває масовий характер. Не так давно цей корисний продукт ростили тільки великі фермерські господарства. Купити зелені стручки можна без проблем – у свіжому вигляді, в овочевих відділах супермаркетів, або в замороженому, в холодильниках всіх магазинів, в основному продукт імпортного виробництва. А між тим виростити це «зелене диво» на дачі не становить праці. Найважливіше у вирощуванні стручкової квасолі, на відміну від інших бобових культур, – вчасно зібрати врожай. Не перетримати стручки на грядці, зробивши їх жорсткими і несмачними.

fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

Квасоля стручкова: вирощування і догляд

Найдавніший представник бобових

Квасоля небезпідставно вважається біологами найдавнішим культурним рослиною на планеті. Офіційно існує три ботанічних типу квасолі.

 • Лущильний, з якого отримують боби, характеризується щільною пергаментною оболонкою.
 • Полусахарный – цей вид має пергаментний оболонку середньої жорсткості.
 • Цукровий, він же спаржевый, в якому пергаментна оболонка взагалі відсутня, а є зелена, соковита і м’яка.
 • В городній культурі прийнято називати останній вид стручкової квасолею, яка вживається в їжу разом зі стручками. В протилежність лущильным сортів, стручки яких в їжу не годяться.

  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 1 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Корисні властивості стручкової квасолі

  Ще на два види можна розділити квасоля за способом зростання.

 • Кучерява.
 • Кущова.
 • При вирощуванні всіх видів квасолі дотримуються основні агротехнічні норми, які включають наступні пункти.

 • Квасоля не переносить піщаних кислих і занадто важких ґрунтів.
 • Любить світло, вологість, тепло, переносить посуху з працею. Якщо посушливий період припав на час цвітіння, зав’язь може відвалитися, і врожаю не буде.
 • Квасолі не подобаються протяги і вітри. Рослину потрібно вирощувати в затишке.
 • Посів проводять не раніше, ніж настане прогрівання ґрунту до +13°С (травень — червень).
 • Посів передує процедура прогрівання і замочування насіння.
 • Насіння рослини заглиблюються не більше ніж на сім сантиметрів.
 • Сходи всіх сортів потрібно рихлити і бажано мульчувати.
 • При відростанні стебла на 15 сантиметрів рослини треба підгортати.
 • Для витких сортів потрібно відразу при посадці передбачити опору.
 • fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 2 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Різновиди стручкової квасолі

  Вирощування

  Стручкова квасоля теплолюбна, але не занадто. Це не екзотичний представник африканської флори, якого потрібно дбайливо вирощувати розсадою і висаджувати тільки коли мине сама остання з можливих загроз заморозків. Квасоля, разом з іншими городніми культурами, можна сміливо висівати навесні прямо на гряди, піддавши квасолини попередньої передпосівній обробці.

  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 3 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Посів квасолі на гряди

  Як обробляти квасоля перед посівом

  Насіння квасолі необхідно прогріти. І найкраще це зробити природним шляхом, не на батареї, а на сонці. У промисловій агротехніки їх прогрівають у спеціальних сушарках, де підтримується температура +30°С… 35°С. Процес займає дві доби. Прийнятний для дачників варіант – прогрівання сонцем. Для цього насіння необхідно помістити посівний матеріал на південний підвіконня і протримати там не менше тижня. Після цього квасолю необхідно замочити. Діб, проведених насінням в теплій чистій воді (воду змінити чотири рази) буде достатньо.

  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 4 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Замочування квасолі перед посівом

  Як готувати грядку під квасолю

  Грунт потрібна нормальної лужної реакції, у всякому разі, не кисла. Кислотність зняти допоможе деревна зола або борошно з доломіту. Якщо ви не впевнені у параметрах кислотності грунту на ділянці, все одно додайте в лунку золу, вона допоможе рослині краще розвиватися.

  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 5 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Зняття кислотності землі з допомогою деревної золи

  Не підійдуть пісковики та важкі глинисті грунти. Краще всього, якщо грунт буде легким, родючим, в міру дренованим.

  Важливий параметр для стручкової квасолі, особливо витких сортів – відсутність вітру. Ділянка повинна вибиратися не тільки прогрівається, але і захищений від вітрів. Краще помістити рослини в півтіні, ніж на протязі.

  Перед посівом квасолі обов’язково позбавити грядку і навколишні її доріжки від бур’янів. Відмінними попередниками для культури будуть томати, картопля і різні види капуст.

  Чи потрібно нагадувати про те, що передбачуваний до вирощування квасолі ділянку ще з осені треба перекопати і заправити добривами. Обов’язково органікою – традиційних 6 кг на метр квадратний, суперфосфатом – 35 г, хлористим калієм – 20 р.

  Навесні необхідно ще додати комплекс, що має підвищеної вміст калію – цей елемент стручкової квасолі необхідний більше, ніж усім іншим городних рослин.

  Посів насіння

  Насіння підготовлені, гряда чекає нових «мешканців». Приступаючи до посіву, необхідно визначитися, за якою схемою його проводити.

  Кущові сорти сіються рядами (два, три) або в шаховому порядку. Робляться лунки заданої глибини. У кожну лунку укладається по дві квасолини. Між лунками постарайтеся дотримати відстань близько 25 см, а між рядами: двома – 45 см, трьома – 35 див.

  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 6 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Підпори для в’юнкої квасолі

  В’юнкі сорти сіються інакше. Є, до речі, ще полувьющіеся різновиди. Їх посів здійснюється так само, як і кучерявого. Перед посівом на підготовленій і обробленої гряді встановлюються міцні підпори. Вони можуть бути будь-якої конструкції і з будь-яких підручних матеріалів. Можете зігнути в дугу міцну дріт, поставити П-образні або Х-подібні кілки, труби, пластмасові рейки. Підійде і сітчастий каркас, натягнуте на раму. Головне, щоб плетям рослини було за що зачепитися.

  Лунки робляться в безпосередній близькості від опорних стовпів. Саме з ним квасоля буде дертися вгору, до світла і хорошому врожаю. Відстань між лунками тут можна зменшити – достатньо 20 див.

  Відео — Опора — піраміда для квасолі

  Відео — Як зробити опору для квасолі

  Сходи та догляд

  Сходить квасоля, незважаючи на тверду оболонку і значні розміри насіння, недовго. Міцний росток вилазить з грунту вже на шостий день після посіву. Головне – відповідна температура. Для вдалих сходів у денні години вона повинна бути близько +20°С.

  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 7 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Проростання насіння квасолі

  Юні паростки чутливі до нічних холодів. Саме тому при найменшій загрозі мінуса на ґрунті необхідно накрити спанбондом на ніч. А на восьмий — десятий день всі сходи необхідно обгорнути.

  Потім, після того як рослини досягнуть п’ятнадцятисантиметрової позначки зростання, їх необхідно обгорнути повторно. І повторювати процедуру протягом сезону кілька разів, у міру осідання грунту після поливів.

  Стручкова квасоля середньостиглих сортів, при правильному догляді, почне масове цвітіння на сороковий день від дня проростання. Ще три тижні знадобиться для утворення повноцінних зав’язей. А після цього – увага! Збирання стручків зеленої квасолі починається через десять днів після утворення зав’язей. Якщо упустити цей момент і перетримати стручки на огудині хоча б тиждень, їх смакові якості значно погіршаться.

  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 8 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Рада по догляду за квасолею

  Добрива

  Крім попередньої осінньої і весняної заправки ґрунту, стручкової квасолі знадобиться додаткова підгодівля. Ще мінімум двічі протягом вегетації доведеться підгодувати культуру – при вступі у фазу бутонізації та на початку фази плодоношення.

  Добриво – суперфосфат, змішаний з деревною золою (15/
  50 г на метр квадратний). Якщо є, можна додати в підгодівлю комплекс з високим вмістом молібдену, бору та марганцю. Якщо спеціального добрива, що містить ці три мікроелемента, немає, вийти з положення допоможе звичайна марганцівка. Середньо-рожевим розчином поливають рослини по листю і в лунку.

  Поливи

  Для стручкової квасолі вологість є важливою, особливо страждають від нестачі поливів кучеряве сорту. Але поливати інтенсивно і часто квасоля потрібно лише в період вигонки батогів та бутонізації. Як тільки почала утворюватися зав’язь, поливи слід зробити рідше, але рясніше, а грунт навколо кущів замульчувати.

  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 9 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Полив стручкової квасолі

  Важливі моменти збору врожаю

 • У раннього сорту урожай починають збирати на 50-й день після прокльовування перших паростків з грунту.
 • У середньостиглого – на 70-й день.
 • У пізньостиглого – на 100-й.
 • Зривати стручки потрібно в стані молочної стиглості. Вона характеризується наступними ознаками:

  • стручки не тверді, гнуться, а не ламаються;
  • довжина стручка від 10 до 20 см (залежить від сорту);
  • всередині стручка – зелена фасолинка, розміром з пшеничне зернятко.

  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 10 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Стручки квасолі в стані молочної стиглості

 • Збори врожаю проводяться поетапно, кожні два дні.
 • Ті стручки, які ви вчасно не зняли, залиште на насіння, а надалі перевіряйте батоги більш ретельно.
 • Видалення стручків стимулює плодоношення. Це означає, що чим більше ви зберете квасолі, тим більше її зросте.
 • Збір може тривати до заморозків.
 • Урожай з метра квадратного посадок квасолі стручкової – два кілограми.
 • Відео — Як вирощувати квасолю на ділянці

  Опис сортів стручкової квасолі

  Сортів стручкової квасолі безліч. Деякі з них не прижилися на дачних ділянках, з різних причин. Інші, навпаки, завоювали популярність, їх городники-любителі гаряче рекомендують один одному. Розглянемо найбільш популярні.

  Сорти стручкової квасолі

  Назва Опис
  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 11 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Сакса 615»

  Один з ранніх, п’ятдесятиденного сорт. Кущовий і невисокий – до сорока див. Компактний, на гряді багато місця не займає. Стручочки смарагдової зелені, волокон в них немає, довжина – 12 см, вигнута форма. Смак відмінний, слабкий солодкуватий.
  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 12 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Мелодія»

  Теж скороспілка. Кучерява. Одна батіг утворює до дев’яти стручків. Їх довжина – 13 див. Колір яскраво-зелений. Форма пряма, поверхня гладка. Сорт не відрізняється підвищеною цукристістю, але стручки м’ясисті і соковиті.
  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 13 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Оленячий король»

  Названий так, напевно, за дугоподібну сильно вигнуту форму стручка, напомнившую селекціонерам роги оленя. Кущовий сорт зі стручками кольору зрілого твердого сиру. Зерна всередині біленькі. Середньостиглий. Дуже смачні й поживні плоди. Кажуть, що вирощуючи цей сорт, за сезон можна зібрати два циклу врожаю.
  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 14 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Журавушка»

  Кущовий компактний середньостиглий сорт. Росте до півметра. Його відрізняє надвисока врожайність. Плоди цього сорту – трав’янисто-зелені. Волокон не мають. Особливо гарні для заморозки і консервації, але свіжими, зрозуміло, теж використовуються.
  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 15 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Пантера»

  Теж кущовій і теж високоврожайний сорт. Терміни дозрівання – середні. А ось плоди не зелені, а яскраво-жовті. Фасолинки білі. Смакові якості дуже високі.
  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 16 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Пекло Рем»

  В’юнкий сорт, відрізняється безліччю особливостей, але головна з них – яскраво виражений аромат лісових грибів. Стручки блідо-зелені, навіть білуваті. А фасолинки всередині – рожевого відтінку. Страви, приготовлені з цього сорту, зберігають грибний аромат і мають надзвичайно гарний смак.
   Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Карамель»

  Ранньостиглий, безволокнистый, в’юнкий сорт з ніжними плодами традиційного зеленого кольору. Цей сорт виділяють за стійкість до хвороб і високу врожайність.
  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 18 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Переможець»

  Це стручкова квасоля теж в’ється і є пізньостиглої. Стручки у неї просто величезні – можуть дорости до 30 см. Колір і смак – традиційні. Врожайність висока, за рахунок подвоєної маси довгих плодів.
  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 19 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Чорна королева»

  Кущовий сорт з плодами фіолетового кольору. Стручки близько 15 см, дуже декоративні. Завдяки незвичності забарвлення використовуються в консервуванні дуже активно.
  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 20 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Масляний король»

  Плоди утворюються на чагарнику. Ранній – пятидесятидневка. Колір стручка – насичено жовтий. Делікатесний смак, м’який, трохи маслянистий. Волокон немає. Високі врожаї.
  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 21 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  «Фатіма»

  Середньостиглий в’юнкий сорт, відрізняється двадцатісантіметровимі стручками, рідкісними листям і плітей довжиною до трьох метрів. Форма стручка пряма, колір – тьмяно-зелений. Висока врожайність.

  Дещо про сидеративных властивості

  Стручкова квасоля, як і будь-яка бобова культура, є кращим сидератом, які придумала природа для підвищення врожайності вашої ділянки незатратными і простими методами. Його коріння «стягують» ближче до себе азот з грунту. Їм може харчуватися не тільки сама рослина, але і близрастущие. Тому в міжряддя квасолі можна сіяти безліч інших культур. В центр між рядами можна висадити гарбуза, дині, кабачки, огірки. По краях гряди добре себе будуть почувати: перець, баклажани, білокачанна і червонокачанна капуста.

  fasol struchkovaya: vyrashhivanie i ukhod, podrobnaya informaciya i sovety 22 Квасоля стручкова: вирощування і догляд, детальніша інформація та поради

  Цікавий факт про стручкової квасолі

  А після того, як урожай зібраний, зберіть батоги з опор, або скосіть кущі, подрібніть їх і закопайте в грунт прямо на квасолевої грядці. На наступний рік ви будете мати готову родючу майданчик з високим вмістом азоту для нових городніх експериментів.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради