Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Яблуні на ділянці радують навесні нас своїм пишним цвітінням, а восени – багатим урожаєм. Тому кожен поважаючий себе садівник першим справою на своїй ділянці посадить це плодове дерево. Але мало посадити його, щоб на ньому росли яблука. Без певних знань посадки саджанців чи ви дочекаєтеся хорошого врожаю.

Посадка яблуні – найсильніший стрес для рослини. Тому, знання основних правил пересадки і вирощування, допоможе деревця швидше адаптуватися в новому середовищі і почати свій плодоношення.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Коли краще посадити яблуню – навесні чи восени?

Купивши саджанці, знайте, що навесні краще пересаджувати рослини, яким 1-2 роки. Три-чотирирічні краще пересаджувати восени, в цей час вони краще перенесуть стрес. Рослини, яким більше трьох років краще пересаджувати пізньої восени, коли дерево переходить у стадію спокою і у них припиняється сокорух.

Кліматичні умови регіонів теж відіграють чималу роль. Так, у південних та центральних областях Росії найбільш сприятлива осіння посадка дерев. А ось в регіонах з холодними і суворими зимами пересадку краще проводити навесні. Причому, висаджують не пізніше середини травня, коли прогріється земля, і в грунт легко встромляється лопата.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya1 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Особливості посадки яблунь восени

Молоді саджанці набагато вразливіші до заморозків, ніж старі дерева. У північних районах, де трапляються заморозки навіть у червні, при посадці слід врахувати наступне.

 • Правильно і вчасно посаджені молоді деревця швидше приживаються і пускають корені, а навесні швидше йдуть у ріст.
 • Деревця буде потрібно 15-25 днів, щоб укорінитися, залежно від сорту. Тому краще займатися посадкою в останню декаду вересня – першу половину жовтня.
 • Найкращий орієнтир для пересадки – час, коли опаде все листя з дерев. Якщо є загроза ранніх заморозків, коріння прикривайте лапником, опалим листям, скошеною травою.
 • Осіння посадка сприяє вироблення стійкості дерева до низьких температур взимку.

Чим краще весняна посадка?

Звичніше, коли саджанці висаджуються восени. Але і навесні можна посадити куплені деревця. Однак навесні варто поквапитися з пересадкою, так як це необхідно зробити після того, як розмерзнеться земля і не пізніше середини травня. Весняна посадка вже хороша тим, що не потрібно побоюватися вимерзання коренів.

До недоліків весняної посадки відноситься недолік вологи, оскільки навесні волога швидко йде вглиб землі і молоде деревце на перших порах доведеться частіше поливати. Крім того, навесні посадковий матеріал варто завжди дорожче і складніше купити якісний

.

Як правильно вибрати саджанці при купівлі

Щоб не помилитися при покупці звертайте увагу на наступні моменти.

 • На місці щеплення не повинно бути гнилі і дупел. Прищепу повинен добре зарости, інакше рослина пізніше загине;
 • Повинна добре розвинена коренева система. Чим старше дерево, тим більше у нього коренів;

Важливо! У саджанці, головне — здорова коренева система, якість штамба не так важливо. Краще купити рослина з великим коренем і невеликий надземної частиною, ніж навпаки.

 • Для багатьох плодових дерев для підвищення врожайності потрібні дерева-запилювачі з аналогічним періодом цвітіння. Це означає, що замість одного, можливо, буде потрібно купити 2 саджанці різних сортів.

Попросіть продавця, щоб він прикріпив бирку з назвою сорту. Прийшовши додому, бирку змініть на пластикову, щоб вона довше не псувалася і напис не змивалася.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya2 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Які продають саджанці яблуні

Яблуньки продають з відкритою і закритою кореневою системою. Рослини з відкритою кореневою системою викопують з грунту безпосередньо перед продажем, і упаковують їх для перевезення. Перевагою такої покупки є можливість оглянути стан коренів. Купивши такий саджанець треба посадити в грунт в найближчі терміни або замочити у воді.

Рослини із закритою кореневою системою продають у контейнерах, в яких вони вирощувалися. Оцінити кореневу в цьому випадку не вийде. Зате рослини можна посадити на постійне місце в будь-який час.

Підготовка місця посадки яблуні

Для посадки риють ямку, її розміри залежать від якості грунту:

 • На родючій землі досить вирити лунку розміром 40х40 см глибиною 35 см;
 • Якщо важкий грунт, то розміри ями 70х70 см і глибиною 1 метр;
 • На глинистому грунті або, коли в грунті багато щебеню і каміння, риють яму розміром 90х90 см і глибиною трохи більше метра.

Обрану з ями землю ділять на 2 частини: верхню і кореневу, їх очищають від бур’янів. В кореневу землю додають перегній, перепрілий гній, компост, 1 л деревної золи або комплексних мінеральних добрив для плодових дерев. Все перемішують і назад висипають в лунку. Рясно поливають водою. Посадку яблуні проводять не раніше, ніж через 1-2 тижні.

Верхній шар землі після посадки дерева засинають під корінь.

Посадка яблуні з відкритою кореневою системою

При посадці дерева навесні, місце для нього приготуйте з осені. У разі, якщо місце для посадки не встигли приготувати раніше, зробіть це хоча б за тиждень до посадки. У разі купівлі посадкового матеріалу десь далеко або його прислали поштою, обов’язково перед посадкою замочіть деревце на 6 годин у воді, можна з додаванням Корневін або інших стимуляторів росту.

Місце для посадки

Для цього вирийте яму розміром 50х50 см і глибиною приблизно 50-60 див. В яму налийте води і залиште, щоб земля просіла. Через тиждень додайте туди перегній, компост, за бажанням вермикуліт або перліт, і знову все перекопайте.

Застроміть в лунку палицю або залізний прут, до нього пізніше подвяжете рослина.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya3 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Посадка

Зробіть в ямці поглиблення приблизно по висоті кореневої системи. Досвідчені садівники радять заглиблювати саджанець до кореневої шийки – місця, де у нього починаються коріння. Кореневу шийку не плутайте з місцем щеплення. Ні в якому разі не заглубляйте місце щеплення в грунт. Чим вище буде прищепу, тим швидше дерево заплодоносіт.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya4 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Встановивши деревце в лунці, розправте у нього коріння і присипте землею.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya5 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Злегка ущільніть грунт і рясно полийте пристовбурне коло, щоб не залишилися порожнечі в землі.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya6 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Після посадки перев’яжіть деревце до кілочка. Без листя деревце начебто стійко, але варто з’явитися листі, як піднявся вітер буде його розхитувати і рвати корінці. Підв’яжіть деревце м’якою стрічкою у вигляді вісімки.

Обрізка дерева

Якщо на саджанці немає бічних гілок, то верхівку дерева обрізають. Щоб з’явилися бічні (скелетні) гілки, стовбур подрежьте на 1/3 висоти. Зробіть косий зріз над брунькою, а місце зрізу замажте садовим варом або пластиліном.

Як посадити яблуню з закритою кореневою системою

Перед посадкою пакет розрізають і прибирають, він не потрібен. Прибравши пакет, ви побачите нові молоді корінці. Також перед посадкою приготуйте порожню залізну банку з-під консервів.

 • Вирийте лунку 40х40 см, глибиною 50 см. На дно насипають живильний грунт або перегній, перемішують його на дні лунки.
 • В лунку наливають якомога більше води, не шкодуючи. Чекаємо, поки вся вода не вбереться.
 • У центр ставимо приготовану залізну банку. Дивимося, на якій висоті виявиться щеплення деревця. Місце щеплення не можна заглиблювати в грунт. Якщо заглибити, то деревце пізніше загине. Дивіться, на якому рівні знаходиться прищепу. Якщо він виявився нижче рівня землі, то в лунку додайте родючої землі.
 • Банку ставлять на дно лунки, а зверху на неї саджанець, акуратно розправляють корінці і, притримуючи деревце однією рукою, інший засипають лунку землею, яку обрали, коли копали лунку.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya7 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

 • Знову дуже рясно поливають грунт біля деревця. Встромляють поруч кілочок, до якого його підв’язують, щоб деревце при вітрі не расшаталось і не порвалися його коріння.

Яблуні дуже люблять залізо. Якщо дерево не плодоносить, закопайте під ним старі цвяхи, банки. Так радять деякі садівники. Вони вважають, що залізо в землі почне поступово іржавіти і розкладатися, і пізніше буде живити дерево.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya8 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Як посадити яблуню весною при високому рівні ґрунтових вод

У деяких випадках, яблуня росте в місці, де близько до коренів підходять грунтові води. У цьому випадку коріння розмокають і дерево гине. Як виправити цю ситуацію? Я знайшла в інтернеті спосіб, як вирішити цю проблему. І для цього знадобиться звичайний плоский або хвилястий шифер.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya9 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

 • Викопують яму 85х85 см і глибиною 1 метр. На дно ями кладуть плазом шматок шиферу, розміром, рівним дну ями;

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya10 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

 • На шифер накладається шар битої цегли, керамзиту;
 • Наступний шар складається з видобутої з ями землі, змішаної з родючою землею;
 • Перекопують грунт в лунці, добре поливають водою;
 • В середину лунки ставлять деревце і закопують лунку шаром землі. Стежте, щоб точка прищепи була вище рівня землі мінімум на 2 см;
 • Поливаємо водою пристовбурне коло.

Сенс застосування шиферу полягає в тому, що мочка самого кореня дерева впирається в цю поверхню. Коріння крізь шифер вглиб пройти не можуть, вони загортаються і починають рости горизонтально. Тим самим дерево рятується від підступають до коріння ґрунтових вод, а коренева система розвивається в горизонтальному шарі землі.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya11 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Відео

Колоновидна яблуня — природний клон, у якої не утворюються бічні гілки. Стовбур і вертикальні скелетні гілки (розгалуження дуже слабке) обростають короткими плодовими утвореннями. Тому вони буквально обліплені яблуками, як у обліпихи. Завдяки цьому її можна формувати у вигляді колони — одним стволом.

Подивіться відео про посадку колоновидної яблуні та догляді за нею.

Як виростити яблуню з насіння в домашніх умовах

З’ївши одного разу смачне і красиве яблучко, ви вирішили виростити у себе такий же сорт. Можливо в домашніх умовах виростити з насіння нормальне плодове дерево? Звичайно, виростити з насіння яблуню зовсім не складно.

 • Дістаньте насіннячко з яблука і посадіть його в невелику ємність з кокосовим субстратом. Субстрат попередньо заливають окропом і чекають, поки він не розбухне і не охолоне. Насіння садять на відстані 1 см і на таку ж глибину.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya12 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

 • Закрийте ємність кришкою і поставте в холодильник (не в морозилку), раз на місяць перевіряйте. Це стратифікація насіння.
 • Приблизно через 150 днів сходи пікірують у 200-грамові пластикові баночки, наприклад, з-під сметани. На дні банки зробіть дренажні отвори, заповніть купівельними живильним ґрунтом або родючою землею з городу. Банки ставлять на піднос і прибирають в тепле місце. При пікіровці по можливості приберіть шкірку з насінини, вона надалі уповільнює ріст рослини.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya13 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya14 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

 • Піднос з розсадою ставлять під фитолампу. Досвідчені садівники радять тримати сіянці будинку 1 рік, потім пересаджувати на постійне місце в саду.

kogda i kak pravilno posadit yablonyu vesnojj poshagovoe rukovodstvo ot a do ya15 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Догляд за саджанцями яблунь рекомендації

Догляд за молодими деревами зводиться до їх регулярного поливу, особливо в перший час, і обрізанні непотрібних гілок.

 • Пересаджені дерева в перший місяць після пересадки рясно поливають по 3-4 рази в день, виливаючи під корінь 1-2 відра води, особливо в жарку погоду.
 • Постійно розпушуйте грунт під деревами, а краще замульчуйте травою. Це попередить розростання бур’янів, зберігає вологу в ґрунті.
 • Видалити сухі гілки, а також формуйте форму дерева, прибираючи низько розрослися і сухі гілки.
 • На другий рік приберіть з’явилися квіти – це пустоцвіти.
 • У перший сезон проводите азотні підживлення рідкими органічними добривами або мінеральними. Не використовуйте свіжий або не перепрілий гній.

pinit fg en rect red 28 Коли і як правильно посадити яблуню навесні? Покрокове керівництво від А до Я

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради