Китайский Новий рік в 2020 році: дата святкування і традиції

 Китайский Новий рік в 2020 році: дата святкування і традиції

2020 рік починає новий 12-річний цикл східного календаря. Першою вступить у свої права покровительки року Металева Щур, якій передасть естафету Жовта Свиня. У країнах Азії Новий 2020 рік святкуватимуть по-особливому, оскільки для їх жителів він несе свою неповторну символіку. Цікаво порівняти наші новорічні традиції з китайськими.

 Китайский Новий рік в 2020 році: дата святкування і традиції

Східний календар

В останні роки, коли мова заходить про гороскопи, інтерес викликає не тільки знак Зодіаку, під яким народилася людина, але і тварина, покровительствующее йому, згідно зі східним календарем. Правда, багато хто, особливо жінки, ідуть від відповіді на друге питання, оскільки, отримавши його, неважко обчислити вік співрозмовника. Символи китайського календаря змінюють один одного в такому порядку:

 • Щур.
 • Бик.
 • Тигр.
 • Кролик.
 • Дракон.
 • Змія.
 • Кінь.
 • Коза.
 • Мавпа.
 • Півень.
 • Собака.
 • Свиня.

За легендою, така послідовність вишикувалася після того, як всі перераховані тварини по черзі приходили прощатися з вмираючим Буддою. Вчитель заповідав кожному з них царювати протягом року. Спритний і хитрий Щур зуміла прийти до Будди першою, тому вона і відкриває цикл. Останній перед Учителем постала Свиня, тому вона завершує цикл, надаючи Щура почесне право відкриття наступного.

 Китайский Новий рік в 2020 році: дата святкування і традиції

Символіка року в Китаї, крім тварин, включає кольору і стихії:

 • метал (білий),
 • вода (чорний),
 • дерево (синій),
 • вогонь (червоний),
 • земля (жовтий).

2020 рік, згідно з китайським календарем, стане роком Білої Металевої Щури, попередницею якої була Жовта Земляна Свиня. Для китайців колір дуже важливий, у них існує традиція вітати Новий рік в одязі відповідних йому тонів, а також використовувати їх для прикраси будинку. Останнім часом цією традицією керуються багато росіян.

Дата святкування

У Росії Новий рік приходить 1 січня, згідно з григоріанським календарем. У Китаї день настання Нового року постійно змінюється, не будучи фіксованою датою. Китайці обчислюють його за місячним календарем. Свято приурочене до зимового сонцестояння і припадає на другий молодик. Відповідно до мінливої Місяцем Новий рік приходить в Китай в період з 21 січня по 21 лютого. У 2020 році він вступить у свої права 25 січня. У той же день завершиться правління Свині, і на зміну їй прийде Щур.

Офіційне святкування Нового року в Китаї триває близько тижня. Але, насправді, відпочинок може тривати 2-3 рази довше. Правда, це не дуже подобається країн, що є економічними партнерами Китаю: у січні-лютому їм доводиться чекати, коли китайці нарешті завершать своє святкові веселощі.

 Китайский Новий рік в 2020 році: дата святкування і традиції

Новорічні традиції Китаю

Незважаючи на помітну різницю культур, китайські новорічні традиції в чому перегукуються з російськими.

Захист від чудовиська

У Росії в новорічні дні прийнято кликати діда Мороза, щоб він запалив святкові вогні на ялинці і порадував дітей і дорослих подарунками. Жителі Китаю намагаються умилостивити чудовисько Нень, ім’я якого означає «рік». Нень без запрошення є до людей у перший день року, поїдає запаси провізії і може навіть викрасти дітей.

Щоб чудовисько втратило бажання шкодити, китайці готують багатий святковий стіл, заставлений усілякими стравами. Прийнято вважати, що в подібному випадку Нень незримо приєднається до пирующим і не стане зазіхати на запаси. Для захисту від небезпечного гостя люди одягають червоні одягу, а також розвішують всюди гарні червоні ліхтарики. Згідно з легендою, Нень зустрів хлопчика, одягненого в червоний кімоно, злякався і втік. З тих пір червоний вважається у китайців захисним кольором.

 Китайский Новий рік в 2020 році: дата святкування і традиції

Родинне свято

У Китаї, як і в Росії, Новий рік прийнято відзначати в колі сім’ї. Всі, хто виїхав працювати або вчитися у великі міста, на час святкування повертаються додому. Подружні пари більшу частину часу проводять разом, і в сім’ї панує ідилія.

Передсвяткова прибирання

Готуючись до приходу Нового року, китайці з особливою ретельністю прибирають свої оселі, прагнучи позбавитися від всього зайвого і непотрібного. Вважається, що так вони звільняють місце для приходу щастя.

Обмін подарунками

Як і жителі інших країн, китайці на Новий рік дарують один одному подарунки. Однак якщо в Росії прийнято дарувати листівки, сувеніри, іграшки та гаджети, то китайці зазвичай вручають своїм рідним і близьким червоні конверти з грошима. Подаровану суму рекомендується витратити якомога швидше. Сьогодні китайці можуть додати до грошей подарунковий сертифікат.

Святковий стіл

Неодмінним атрибутом Нового року є багато накритий святковий стіл. У Китаї на новорічному столі обов’язково присутні м’ясне блюдо, приготоване з свинини, курки або качки, і всілякі солодощі, найпопулярнішою з яких є рисове печиво.

Саме Китаю ми зобов’язані появою мандарин, які стали традиційним символом новорічного свята. Але, на відміну від росіян, китайці воліють у новорічні дні не ласувати мандаринами, а ставити їх на вулицях у величезних діжках. Два мандарина, подаровані на свято, означають побажання благополуччя.

 Китайский Новий рік в 2020 році: дата святкування і традиції

Новорічне веселощі

Новорічна ніч в Китаї починається чудовим феєрверком. Веселі та життєрадісні люди виходять на площу, де вітають один одного, фотографуються і насолоджуються барвистими уявленнями, неодмінними учасниками якого є величезний Дракон і танцюючий Лев.

Народні гуляння закінчуються на 15-й день грандіозним Святом Ліхтарів, присвячених імператору Вень-ді, який в цей день зійшов на престол.

На Новий рік у Китаї не прийнято плакати і сумувати. Якщо люди бачать на вулиці людину з сумними очима, прагнуть всіляко підбадьорити його і залучити в загальне веселощі.

Як зустрічати Новий 2020 рік

Готуючись до зустрічі Нового року, зовсім не обов’язково переймати всі китайські традиції, адже в Росії достатньо своїх. Тим не менш, цікаво буде заглянути в східний календар.

Господиня 2020 року Щур – дуже розумна тварина, здатна пристосуватися до будь-яких обставин. Людям, що з’явилися на світ під знаком Пацюка, також приписують ці якості. Чарівними творчими особистостями стануть і діти, які прийшли у світ у 2020 році.

 Китайский Новий рік в 2020 році: дата святкування і традиції

Що надіти

Згідно з китайським календарем, кольором 2020 року є білий, тому для новорічної ночі особливо гарний білосніжний наряд. Оскільки стихією року є метал, для торжества підійдуть і сріблясті тони. Категорично не рекомендується одягатися в сукні, прикрашені леопардовим або тигровим принтом, адже щури і кішки – старовинні вороги.

Що подати на стіл

Незважаючи на те, що пацюки невибагливі в їжі, у них є певні харчові пристрасті. У 2020 році на новорічний стіл рекомендується подати страви з овочів і круп. Обов’язкові також бутерброди з сиром і випічка з сиром, горіхами і ягодами.

Новий рік викликає асоціації з радістю і чарами, тому прекрасні всі пов’язані з ним традиції, незалежно від того, з якої країни вони до нас прийшли. До того ж, трохи екзотики ніколи не буде зайвим.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради