Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Якщо тридцять років тому в моді були декоративно листяні бегонії, то зараз більшість людей купує красиво квітучі пишну элатиор або невибагливу вічно квітучу, «вміє жити» як у квартирі, так і на балконі і навіть на клумбі. А догляд всім цим видам і сортам потрібен однаковий.

Бегонія — догляд в домашніх умовах, можна тримати вдома

7a74ea59fa0a4d7d507be73d3e5e2499 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Бегонії так давно ростуть в наших квартирах, що ми вже почали сприймати їх як щось «своє». А між тим, всі ці вазони колись були привезені з теплих заморських країн: Мадагаскару, тропічних лісів Азії, Африки і навіть Америки. І якщо у нас бегонії переважно «туляться» на підвіконнях, на батьківщині вони цвітуть «на волі», влаштувавшись в ущелинах каменів і навіть в коренях великих дерев.

А саму першу відому європейцям бегонію описав французький монах Ш. Плюшье, у 18 столітті потрапив на острів Гаїті. Захопившись досі небаченим (хоча на той момент і досить скромним) квіткою, монах назвав його в честь Мішеля Бегона — тодішнього губернатора острова, з чийого благословення і була організована дана ботанічна експедиція.

099b8f311cc79a25cb609afa4f0fb725 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

На даний момент відомо близько 900 видів бегоній. Це можуть бути як крихітні рослини (не вище 10 сантиметрів), так і триметрові велетні. Правда, садівників всього світу цікавлять тільки 120 видів — інші бегонії вільно «роскошуют» в дикій природі. Причому серед них зустрічаються не тільки трав’янисті квіти, але і напівчагарники, епіфіти (чіпляються корінням за великі дерева) і навіть ліани.

Кімнатна рослина бегонія — види

Мало того, що цих квітів дуже багато. До існуючих видів потрібно додати ще і створені людьми гібриди (а їх вже близько 2 тисяч).

Вирощувані в будинках бегонії можна розділити на декоративно листяні (якщо вони цвітуть, то дуже скромненько і нечасто) і декоративно квітучі.

Найпопулярніші «листові» бегонії:

cd050a50748e8fc59df69e8e34b44de9 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Королевська.

Також відома як бегонія рекс. Завдяки популярності має багато сортів, що розрізняються відтінком листових пластин. Вид можна дізнатися з великим (до 30 см) листочками з неоднорідною забарвленням, причепленим до повзучому, товстого стебла. За відтінком вони можуть бути червоними, коричневими або темно-зеленими, а за формою — улиткообразными або у вигляді сердечка.

5dcc6a3da5d4144c5a6882a7d9baf2d6 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Тигрова.

Двадцяти сантиметровий кущик, «складений» з дрібних зелених листочків, прикрашених яскравими цятками і рельєфними прожилками.

Вони іноді цвітуть, але досвідчені садівники знають: квіти листових бегоній майже не помітні, а кущ «об’їдають», крадучи з грунту цінні ресурси. Тому, ледь побачивши квітконоси, їх тут же зрізують, не дозволяючи рослині навіть входити у фазу цвітіння.

Часто продаються квітучі бегонії:

5ddc8c3d060781635a99b5c41587f372 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Бульбові.

Можуть радувати як простими, так і махровими квітами. Існують сорти з помаранчевими, червоними, жовтими, рожевими, білими, а також різнокольоровими пелюстками (скажімо, зі змішаними відтінками або контрастним кантом). Порівняти такі квіти можна з півоніями, гвоздиками, трояндами. В залежності від сорту, діаметр квіток варіюється між 5 і 15 див.

244ef7d1f2039d73fc6666b64bc33d4b Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Найпопулярніший гібрид цього виду — бегонія элатиор, вона ж — красивоцветущая. Ця культура горщика цвіте дуже щедро і пишно, з осені на зиму (рідше влітку). Ніжні пагони квітки часто не витримують рясне цвітіння, тому для них потрібно відразу запланувати підпори. Вгору кущ виростає приблизно на 35 див.

738bb7f79db6b6477836f3f7c69b5d12 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Друга вдала бульбова бегонія — лоррен. Вона більш висока (витягується до 50 см). Лоррен можна дізнатися по листочками, по краях мають характерну хвилясту лінію, а також дрібних, але дуже часто распускающимся квіткам.

1444eb506a4fa1f5a2095bffe867464a Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Ампельні.

Підвид бульбової бегонії, має довгі пагони, доростаючі до 25, а то і до 50 см. Всі ці «гірлянди» щедро прикрашають жовті, помаранчеві, малинові або білі квіти.

Кущисті.

Ці бегонії ростуть з кореня звичайного, в зимівлі не потребують.

a15ef8e998d7bafe4448608bcb8052d9 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

З них найпопулярніші — вечноцветущие. Вони максимально «не яких ми убиваємо». Їх вирощують у відкритому ґрунті (на клумбах) або в кімнатних горщиках. В останньому випадку рослина може цвісти цілий рік, за що і отримала свою назву. Квітки цієї бегонії порівняно дрібні, білі, рожеві або червоні.

9a63f67a3e56199b3f4c5cc13856e174 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Коралова бегонія

Вона ж — кораллина, названа так завдяки яскраво-рожевим квітам. Її великі, які виростають до 15 см листочки прикрашені світлими точками.

d8d8eed5476916fd9de83fd70ca0c067 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Яскраво-червона бегонія отримала назву через відтінку квіток, що формують яскраві волоті.

Догляд за бегонією в горщику будинку

В цілому, він не складний: бегонія не вимагає спеки, частих змін ґрунту, частих обприскувань (про які весь час забувають квітникарі). Правда, в сухому повітрі ця тропіканка все ж може захворіти.

А деякі види бегонії потребують зимівлі.

Освітлення

 • Квітучі сорти люблять яскраве світло. Але він повинен бути не прямим (інакше листочками загрожують опіки), а розсіяним. Пам’ятайте: бегонії прибули до нас з тропіків, де росли під величезними деревами, захищені від сонця соковитим листям. Потрапивши літа на південний підвіконня, така квітка відразу почне страждати. Так що «на півдня» можете відправляти вазон тільки взимку, а в інші сезони тримайте його на західному або східному вікні.
 • Листові віддають перевагу півтінь. Але західне або східне вікно їм теж сподобається.

До речі! Якщо ви плануєте підсвічувати інші вазони взимку, бегонію теж можна відправляти до цієї «компанії». Але не забувайте: фитолампы (лід) можна вішати низько над квітами, так як вони не гріються і не пересушат листочків бегонії. Якщо ж ви вирішили скористатися звичайною настолкой з лампою розжарювання, пам’ятайте, що така лампочка від роботи розігрівається — вона повинна знаходитися від квітки за 50 см і вище.

Температура

Ця рослина не любить спеку. Йому комфортно при 18-20 градусах (круглий рік). Взимку температура в кімнаті може трохи опуститися, але — не нижче 15 градусів.

Не забувайте! У зимовий час температура на вікні перед фіранкою (по суті, в кімнаті) і за фіранкою (перед самим склом) може істотно відрізнятися. Перевіряйте її, особливо в сильні морози!

Крім того, пам’ятайте: бегонії хворіють в затхлому повітрі, але при цьому бояться протягів. Також це примхлива рослина може захиріти, якщо повітря в кімнаті загазированный (тому бегонії рідко приживаються в квартирах курців).

Вологість у кімнаті

Ця рослина любить високу вологість. Але при цьому більшість видів не любить обприскувань (від цієї процедури на листках рослини можуть з’явитися темні плями).

Вихід із ситуації можна знайти такий:

 • тримати квітка поруч з акваріумом;
 • в кімнаті повинен працювати зволожувач (хоча б в сезон батарей);
 • підготуйте декоративний піднос з морськими камінчиками, керамзитом або мохом, поставте в центр горщик з квіткою, часто поливайте ці камінчики: вода випаровуватиметься і зволожувати повітря.

Якщо ж у вас демократична бегонія вечноцветущая, відмінно росте на відкритому балконі чи під будинком (і не боїться роси і дощу), її можна балувати обприскування навіть під час цвітіння.

Полив

11b353f76e5eb67bf96d5c9cc77f264f Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

 • Вода повинна бути м’яка. Взяту з міського крана добу відстоюйте у відкритій банці.
 • Горщик повинен бути з піддоном, куди стече все зайве. Ці надлишки зливайте.
 • Влітку квітка щедро поливають, раз в 3-4 дня. Але якщо в квартирі дуже жарко, поливати можна і кожен день, вранці або ввечері (в самий пригрів коріння рослин погано вбирають вологу).
 • Восени (з початку жовтня) бегонію поливають тільки «на вимогу», тобто коли грунт у горщику висохне.
 • Взимку квітка поливають по мінімуму. Потрібно не допустити зайвої вологи в холодну пору року вона може викликати загнивання коренів або стебла. А бульбові бегонії можна взагалі не поливати (якщо рослина впало в сплячку).
 • Навесні, з настанням тепла, поливи потрібно потроху учащать.

Харчування

Чим пишніше цвіте вазон, тим більше поживних речовин йому потрібно.

Бегонії підходять мінеральні добрива.

Найпростіше купити специфічне («Для бегоній») і удобрювати вазон по етикетці.

dc5289295320b2c6538f7457d95694ae Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Також в магазинах попадається «Для фіалок і бегоній». Продавці запевняють, що даній культурі підійде і підживлення «Для фіалок» (її придбати найпростіше).

Але якщо ви не знайшли її, купіть повне мінеральне добриво (універсальне). Але не забувайте і про те, який вид бегонії вирощуєте!

Для бегоній рекс і тому подібних шукайте «мінералку» для декоративно-листяних культур (з великим відсотком азоту в складі), а для квітучих бегоній — добриво для кімнатних квітів з калієм і фосфором.

Підгодовувати вазон потрібно при інтенсивному нарощуванні бутонів і цвітіння. У більшості видів це — весна і літо, хоча деякі бегонії навпаки, цвітуть взимку, а вечноцветущая може «самовиражатися» круглий рік. Як правило, двох внесень в місяць повинно бути достатньо.

Бегонія — зимівля в домашніх умовах

За бегоніями взимку можна доглядати так само, як ви звикли. Хіба що додайте додаткове освітлення, особливо якщо рослина цвіте. Світло рослині потрібен, навіть якщо кущик відцвів і був обрізаний («порожні» квітконоси йому вже не потрібні). Рослина буде і далі нарощувати листочки, а відпочивши, може знову розквітнути.

Деякі бульбові бегонії втрачають всі листочки, потребуючи особливої зимівлі. У такого вазона потрібно викопати бульба, заховати його в сухий торф або пісок, не поливати, зберігати при 10 градусах (тобто, в нижньому ящику холодильника, на утепленому балконі або в погребі). Навесні бульбу повертається в грунт, поливається, знову проростає, а влітку цвіте.

А якщо у вас не вистачає часу на пересадки, просто залиште бульбу в старому грунті, але простежте, щоб перед зберіганням він добре підсох.

Обрізка

У формуванні кущ не потребує. Але іноді його форма страждає (скажімо, з-за втрати листя по хворобі, або ж обрізання відцвілих квітконосів). Якщо такий вазон виглядає некрасиво, його можна обрізати, залишивши всього 4-5 см (вимірювати потрібно над краєм горщика).

Така процедура спонукає бегонію кущитися, «запускаючи» бічні нирки.

Важливо! Використовуйте максимально гострий ніж. Потрібно, щоб при обрізанні стебло не зім’явся і не размочалился, інакше буде гнити.

Як пересаджувати бегонії

Це квітка з досить крихким «тільцем», тому турбувати його частими пересадками не потрібно. Однією пересадки в 2-3 роки буде достатньо. Дивіться по горщику, особливо в отвір для зливу води: якщо звідусіль стирчать корінці, значить, коріння бегонії тісно в старому будиночку», і пора купувати новий.

Гарний час для пересадки — перші тижні березня.

Горщик виберіть на 2-3 см ширше старого. Дуже об’ємних краще не брати — навіть бегонії з великою «кроною» мають компактні коріння. Для дорослого кореневого рослини вистачає горщика об’ємом 0,7 л. Для посадки бульбових квітів потрібно дивитися за розміром бульби.

Старий грунт з коріння потрібно видалити. Його акуратно оббирають руками, після чого кореневу систему на 60 хвилин ставлять у таз з ледь рожевим розчином марганцівки. Це допоможе і старий, «порожній» грунт змити, і злегка продезінфікувати корінці.

Після цього піддайте свій квітка ретельному огляду. Усе, що здалося гнилим, зріжте.

До речі! Після висадки гарненько полийте квітка разів, а на наступний день ще раз.

Вибір грунту

Ця рослина любить живильну, «жирну» грунт.

Як і з добривом, краще купити готовий, збалансований склад. До речі, бегонія — рослина з не такими вже й унікальними «смаками». Ті ж продавці в магазинах вам можуть запропонувати грунти, які виробники маркують як «Грунт для троянд і бегоній». Також бегонії підійде субстрат, створений для гарденій, колеуса, бальзаміну.

3ad7097417e44c544c38e68ffb681578 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Якщо ви хочете все зробити самі, використовуйте:

 • 2 частини листяної землі (її можна набрати в листяному лісі чи в саду);
 • 1 частина чорнозему (або купованого гумусу);
 • 1 частина торфу.

Причому ці інгредієнти не обов’язково змішувати. При плановій пересадки бегонії на дно горщика насипте спочатку керамзиту, потім — чистого грубозернистого піску (дренаж). Потім до половини обсягу горщика засипте листяної землі, а встановивши бегонію, додайте суміш чорнозему і торфу.

Кімнатна бегонія — вирощування і розмноження

Живці

Такий спосіб застосовують у весняні або літні місяці.

Стеблові (гілочкою)

Його довжина повинна бути від 7 див.

Не засушивайте держак — відразу після зрізу висадіть його в зволожену суміш торфу і піску, першого беручи на три частки більше, ніж другого (хоча багато квітникарі пророщують бегонію у звичайній воді).

5596dfc652a3cd00022851a278417448 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Тримати стаканчик з черенком потрібно в темному місці. Не забувайте злегка поливати його, а також обприскувати. А ось тримати його в парничку (перевернутому пакеті) не треба — в таких умовах гілочка може покритися грибковими плямами.

Проросте він 30-45 днів. Не варто чекати довгої «бороди» з коренів. Як тільки побачите кілька корінців, висадіть держак у «дорослий» грунт і доглядайте за ним, як за зрілим вазоном.

e830395839a906531ce51e416cfc33b4 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Листові

Листочок виберіть самий здоровий і міцний.

Вкопати держак в горщик з грунтом (пісок + торф або грунт для бегоній) так, щоб сама листова пластинка залишилася на поверхні, не торкаючись до ґрунті.

Тримайте горщик в самій затіненій кімнаті. А коли побачите, що на поверхні листка з’являються нові дрібні листочки, можна виставити горщик на західний чи східний підвіконня.

59185d31875599ea0a823cf402052a6e Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

До речі! Якщо листок всього один (випросили у подруги) і з нього хочеться отримати багато вазонів, його можна розрізати на кілька шматків, і кожен боком увіткнути в грунт. В даному випадку кожен (або більшість) деленок дасть по паростку.

Бульби

Висадити бульби можна з лютого по червень.

Робиться все в кілька етапів:

 • Висадіть бульба в грунт на 50%.
 • Дайте йому постояти в темному, прохолодному приміщенні. Поливайте дуже акуратно. Так він «прокинеться».
 • Побачивши, що бульбу прикрасився декількома листками, можете досипати землі, повністю ховаючи бульбу.
 • Тепер горщик можна виставити на вікно.

9297941e6f06c3a7706926d8e0b0f43c Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

До речі! Бульби можна розділяти. Але на такі маніпуляції йдуть далеко не всі квітникарі — ця частина квітки дуже ніжна, і якщо в чомусь помилитися, бульба може загинути.

Пророщений (з паростком) бульба розрізають на 2 частини, на кожній повинна залишитися як мінімум одна нирка. Для дезінфекції присипте місця розрізу товченим деревним вугіллям (підійде і аптечний, активоване). Після цього відразу висадіть деленко в грунт.

Насіння

Їх краще не збирати домашніх квітів, а купити (багато сучасні бегонії — гібриди, і їх насіння можуть тільки розчарувати, не передаючи особливостей материнського куща).

Пророщувати насіння потрібно з грудня по березень.

Змішайте листяну землю, пісок і торф (на дно лотка можна покласти шматочки пінопласту в якості дренажу). Обприскайте. Розкладіть насіння по поверхні, трохи вдавлюючи їх у грунт.

Прорости вони повинні через 10-15 днів.

Коли бегонії обзаведуться справжніми листочками, пікірують їх (можна поки в загальний горщик, але з великим інтервалом між рослинами). Коли розсада зміцніє і ще підросте, перенесіть бегонії в окремі горщики.

b2ff2c24db8f68103a4ee53ba885613a Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

Зацвісти такі бегонії можуть вже в липні. Якщо це бульбова рослина, до зими має зрости бульбу.

Хвороби бегонії та їх лікування в домашніх умовах

Квітки кепсько

 • Вазон не цвіте. Причини цього прикрого непорозуміння можуть бути різні: занадто темна кімната, пересушене повітря, протяги. Винний може бути і грунт, «забитий» солями (ви ж не забуваєте відстоювати воду?), або ж напханий неправильними добривами — скажімо, якщо нагодувати квіткову бегонію азотом, вона замість цвітіння вся піде в листочки. Нарешті, не може цвісти старий кущик, який потрібно омолодити (зрізати кращі гілочки і укоренити, а «мамку» викинути).
 • Обпадають бутони. Швидше за все, квітка голодує, його давно не підгодовували. Причиною може бути і брак поливів.
 • Кожен новий листочок виростає дрібніше інших. Бегонія зростає у «порожньому» грунті, їй потрібна підгодівля.
 • Кінчики листя сохнуть (можливо, листові пластини ще і скручується). Це нестача вологи. Чи Часто ви поливаєте квітка? Хоча швидше за все, проблема в пересушенном повітрі.
 • Листки в’януть, никнуть. Це дим або продукти згоряння газу. Ваша бегонія стоїть в кухні? Краще перенесіть квітка в іншу кімнату, тут вона неминуче загине.
 • Листя бліднуть. Рослина дуже затенени, йому не вистачає світла. Можливо, ваш вазон стоїть на північному вікні? Якщо листові бегонії ще не готові змиритися з такою кількістю світла, то квітучі (типу бегонії элатиор) «на півночі» відчувають нестачу освітлення, особливо взимку.
 • Листочки жовтіють. Причин може бути три: нестача харчування, мало поливів, паразити в грунті. В останньому випадку кущ потрібно пересадити в свіжий субстрат, в корінці при цьому протравити в розчині марганцівки.
 • Листочки опадають взимку. Бегонія мерзне. Перенесіть горщик в іншу кімнату або відсуньте його подалі від скла.

834dc82310ee7dae6b16aa074a209f84 Кімнатна рослина бегонія — як доглядати в домашніх умовах

 • Білий наліт на листках (іноді — і на квітках). Це борошниста роса, хвороба грибкових. Її може викликати різка зміна температури в кімнаті плюс пересушене повітря. Щоб вилікувати кущик, його доведеться обробити розчином колоїдної сірки (1%).
 • Листя деформуються, покриваються жовтими плямами або чітко окресленими кільцями. Погано справу, ваш вазон страждає від вірусу огіркової мозаїки. Вилікувати його не вийде, краще спалити або викинути (можливо, навіть разом з горщиком).

Життя бегонії отруюють шкідливі комахи

У теплому і сухому повітрі із зворотного боку соковитих листочків бегонії можуть завестися попелиця або павутинний кліщ. Паразити харчуються соком рослини, послаблюючи його (часто на місці укусу ще й заводяться грибкові захворювання). Побачивши невелике зараження, обприскати кущик мильним розчином (для кращої «убойности» такого засобу в нього варто додати трохи тютюну).

Якщо процедура не допомагає, купіть спеціальний отрута. Не знаєте, хто саме у вас завівся (від комах різного типу потрібні різні засоби)? В магазині запитайте інсектицид — акарицид. Такі отрути вбивають і кліщів та інших комах. Але розраховуйте на 2 застосування: перше — лікувальний, друге (через тиждень) — для страховки.

Приходьте ще на наш сайт. До нових зустрічей!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради