ЕМ – препарати – що це таке і як приготувати своїми руками

ehm – preparaty – chto ehto takoe i kak prigotovit svoimi rukami187 ЕМ – препарати – що це таке і як приготувати своїми руками

Часто, розповідаючи про догляд або вирощування рослин, що ми зустрічаємо незрозумілу абревіатуру – ЕМ – препарати. Якщо перекласти дослівно це означає «ефективні мікроорганізми». Тоді навіщо вони потрібні, якщо в землі і так їх достатньо? Як відомо, в будь-якому грунті містяться різні мікроорганізми. При цьому десь більше, десь менше, але вони є завжди і скрізь. Їх користь дуже важлива і тому, чим різноманітніше їх складу, тим краще.

Роль мікроорганізмів у родючості грунту

Але вся проблема полягає в тому, що за довгу холодну зиму більша частина мікроорганізмів гине. І кількісно вони відновлюються лише до кінця літа.

Всі вирощувані на ділянці рослини складаються з органічних речовин, синтез яких відбувається під впливом сонячної енергії. Пізніше під впливом ферментів, що виділяються мікроорганізмами, відбувається розкладання органічних залишків і синтез вітамінів, мінералів, органічних кислот і т. д. тобто все те, що надалі приносить користь при вживанні продуктів рослинництва. Причому, виробництво корисних речовин відбувається при постійній зміні мікроорганізмів.

Особливість ЕМ – технологій

З метою відновлення мікрофлори в грунті, зараз активно використовуються технології по створенню корисних мікроорганізмів. Вони спрямовані на оздоровлення грунту, оскільки у здорової ґрунті добре розвиваються дощові черв’яки і інші почвообразователи. І скільки б не закладали в грунт органічних добрив, без потрібних мікроорганізмів, підвищити родючість навряд чи вдасться.

Тому ЕМ-препарати спрямовані в якості доставки необхідних бактерій у ґрунт з метою підвищення її родючості.

Читайте також:  Сценки про школу. Смішні і сучасні дитячі сценки для різного віку

Переваги ЕМ-препаратів

Під час роботи ЕМ в ґрунті відбувається:

 • Поліпшується сама структура ґрунту, вона стає більш здоровою;
 • Збільшується кількість корисних бактерій, які знищують патогенні мікроорганізми;
 • Беруть участь в утворенні перегною;
 • Перетворюють перегній на мінеральні речовини;
 • Краще засвоєння азоту з повітря.

В результаті рослини стають більш стійкі до несприятливих зовнішніх умов, стимулюється їх зростання, підвищується врожайність і якість плодів.

ehm – preparaty – chto ehto takoe i kak prigotovit svoimi rukami188 ЕМ – препарати – що це таке і як приготувати своїми руками

З чого складаються ЕМ-препарати?

Препарати з ефективними мікроорганізмами мають природне походження. В їх складі немає ніяких патогенних бактерій, включаючи аеробні та анаеробні. У складі ЕМ присутня 5 груп мікроорганізмів, серед них:

 • молочнокислі бактерії, які пригнічують зростання шкідливих мікроорганізмів, ферментування лігніну і целюлози, переводячи їх у доступні для засвоєння форми;
 • фотосинтезирующие бактерії стимулюють синтез корисної мікрофлори;
 • дріжджові грибки – це природні антибіотики;
 • актиноміцети пригнічують розвиток хвороботворних мікробів і грибків;
 • ферментирующие грибки сприяють швидкому розкладанню органіки, в співтоваристві з іншими групами активізує вироблення ферментів, вітамінів та інших біологічно активних речовин.

У підсумку, спільна дія ефективних мікроорганізмів сприяє активізації корисних процесів і оздоровленню грунту без нанесення їй шкоди.

Застосування ЕМ-препаратів

Знаючи корисні властивості, ЕМ-препарати використовують, коли необхідно:

 • знезаразити грунт перед посадкою розсади;
 • провести весняну підготовку грядок перед посадкою на ділянці та в теплиці;
 • підготувати насіння перед посівом;
 • для кореневого та позакореневого підживлення;
 • зробити теплі грядки і приготувати компост;
 • провести осінню обробку грунту.

В даний час промисловість випускає:

 • Біодобрива, що підвищують родючість грунту,за рахунок підвищення концентрації або біодоступності мікроелементів,
 • Биофунгициды для профілактики інфекцій рослин та їх лікування,
 • Біоінсектициди для боротьби з шкідниками,
 • Препарати, щоб прискорити компостування.
 • Перед застосуванням засобів їх розводять по інструкції, що додається до препарату.

  Читайте також:  Чим відмити керамічну раковину: народні засоби

  ehm – preparaty – chto ehto takoe i kak prigotovit svoimi rukami189 ЕМ – препарати – що це таке і як приготувати своїми рукамиehm – preparaty – chto ehto takoe i kak prigotovit svoimi rukami190 ЕМ – препарати – що це таке і як приготувати своїми руками

  Як приготувати ЕМ-препарати самостійно

  У продажу є широкий асортимент ЕМ-препаратів будь-якого дії. Але незважаючи на це, їх можна приготувати своїми руками.

  Трав’яний настій

  Щоб його приготувати, потрібно цілком підручні матеріали: подрібнені бур’яни, кропива, різні лікарські трави. Як приготувати трав’яний настій, я вже писала, пройдіть по посиланню, там ви знайдете докладну інструкцію його приготування.

  ЕМ-препарати з дріжджами

  Цей варіант підживлення починається з приготування браги. Спочатку в 10 л теплої води розмішайте 100 г сухих дріжджів. Додайте 2-3 ст. л. цукрового піску, перемішайте. Дайте розчину настоятися в теплому місці 3-4 години.

  Готове добриво перед використанням розводять у співвідношенні 1:20. Використовується в якості підгодівлі.

  ehm – preparaty – chto ehto takoe i kak prigotovit svoimi rukami191 ЕМ – препарати – що це таке і як приготувати своїми руками

  Настій на рисовому воді

  ¼ Склянки рису залити 1 склянкою води, ретельно перемішати, щоб вода стала білястої. Після воду злити в окрему чашку і залишити в теплому темному місці, приблизно на тиждень. Після розчин проціджують, додають молоко в пропорції 1:10 і знову залишають для настоювання на тиждень. Через тиждень сирна маса відокремиться від сироватки, її треба відокремити. А в сироватку додати 1 ст. л. цукру. І ЕМ-препарат готовий.

  Зберігати препарат потрібно в прохолодному місці аж до 1 року. А для активізації мікроорганізмів такий саморобний концентрат розводять водою кімнатної температури в співвідношенні 1:20 і використовують за призначенням.

  Пам’ятаєте, в період дощів ЕМ-препарати застосовувати недоцільно, оскільки вони будуть просто вимиватися. І для приготування саморобних ЕМ-розчинів використовують тільки відстояну воду, так як хлор надає негативну дію на корисні мікроорганізми.

  Ферментовані висівки

  Висівки необхідні для швидкого компостування будь органіки. Як їх приготувати подивіться відео.

  Висновок

  Тема ЕМ-препаратів в останні роки стала дуже популярною. На противагу думку про корисність цих препаратів мікробіологи вважають, що це розкручена тема і ефективні мікроорганізми є чи не порятунком сучасної цивілізації. Але чи так це насправді? Що конкретно говорять мікробіологи, дізнайтеся з відео.

  Читайте також:  Огляд флешки SanDisk Connect

   

  Подобається? Поділіться з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради
  Залишити відповідь

  ×
  Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
  Спасибі, я вже з Вами!