Чому жовтіє цибулю на грядці – причини і як з цим боротися

Ріпчаста цибуля – найпоширеніша культура, яку можна зустріти на будь-якій ділянці. Існує близько 400 його видів, з них більше половини є овочевими культурами. Найбільш знайомі нам ріпчаста, порей, батун, цибулю, багатоярусний. Кожен з них володіє численними поживними і цілющими властивостями, тому господині використовують овоч практично у всіх блюдах, в тому числі і його пір’їнки – листя, за винятком, щоправда, десерту.

pochemu zhelteet luk na gryadke – prichiny i kak s ehtim borotsya203 Чому жовтіє цибулю на грядці – причини і як з цим боротися

І як буває прикро, коли у рослини починає жовтіти перо. Навіть недосвідчені городники розуміють, що це призводить до зниження врожаю. Але що робити, якщо процес уже пішов, в чому причина і як з цим боротися? А причин, на жаль, не мало. Майте на увазі, якщо подібне відбувається в серпні, це цілком нормальне явище. Пожовклі кінчики пера говорять про те, що овоч дозрів і його скоро потрібно буде прибирати. Якщо подібна проблема виникає в першій половині літа – в травні-червні, необхідно з’ясовувати причини та терміново займатися її вирішенням.

Щоб після посадки не виникли проблеми з пером, перш за все необхідно дотримуватися правила вирощування цибулі і догляду за ним. На чистих доглянутих грядках не знайдеться місце ні шкідників, ні збудників хвороб. Не слід забувати і про сівозміні культур.

Проблема злободенна для багатьох і в цій статті хочу поділитися своїми знаннями, які, можливо, вам допоможуть впоратися з подібною проблемою.

Чому жовтіє цибулю на грядці в червні – причини

Досвідчені городники виділяють 3 основних причини:

 • Рослині не вистачає вологи;
 • Грунт відчуває нестачу азоту;
 • Рослина страждає від шкідників або уражено хворобами.
 • Розберемо кожну причину докладніше.

  Недолік вологи в грунті

  Навесні першим ділом рослина має наростити зелену масу, лише потім воно почне формувати цибулину. Саме в перший час після посадки рослина особливо потребує вологи. Тому в цей час повинен бути забезпечений максимальний полив, особливо коли в ґрунті мало вологи і немає дощів.

  Щоб переконатися в тому, що рослині дійсно не вистачає вологи, відірвіть жовте пір’їнка, розірвіть його, і якщо в пере немає личинок, значить рослина шкідниками не уражено. Витягніть одну цибулину, і огляньте її дінці. Якщо завелися шкідники або вражене хворобою, за зовнішнім виглядом відразу можна визначити. Тобто якщо ви при обстеженні нічого подібного не побачили, значить, рослині не вистачає вологи.

  pochemu zhelteet luk na gryadke – prichiny i kak s ehtim borotsya204 Чому жовтіє цибулю на грядці – причини і як з цим боротися

  Дефіцит азоту в ґрунті

  Однією з найбільш частих причин – брак азоту. Особливо його дефіцит рослина відчуває в суху погоду, так як азот може потрапити в рослину тільки в розчиненому вигляді.

  Або ж навпаки, протягом літа йдуть рясні дощі, це теж призводить до збіднення ґрунту азотом. Після тривалих опадів разом з дощовою водою азотні сполуки йдуть глибоко в грунт і стають недосяжними для цибулевих коренів.

  Шкідники і хвороби

  Зверніть увагу на шкідників, вони здатні за сезон зіпсувати весь урожай. Дорослі особини відкладають на овоче свої личинки, які харчуються частинами рослини або його соком. У результаті листя починають жовтіти. А шкідників дуже багато: трипси, цибульна муха, прихованохоботник, трещалка, кліщі, попелиці.

  Найчастіше рослина вражають грибкові інфекції, віруси та паразити, які можуть атакувати як надземну частину – зелені пір’я, так і підземну – коріння формується цибулини.

  Не дотримання правил агротехніки є основною причиною виникнення хвороб. Як правило, посадка рослини на одне і теж місце призводить до ослаблення імунітету і рослина не може захиститися від атакуючих його грибків і бактерій.

  pochemu zhelteet luk na gryadke – prichiny i kak s ehtim borotsya205 Чому жовтіє цибулю на грядці – причини і як з цим боротися

  Жовтіє перо у цибулі – як з цим боротися

  Якщо причина стала ясна, для збереження врожаю відразу ж приступайте до її усунення.

  • При нестачі вологи в грунті організуйте правильний полив. Неправильний полив – найпоширеніша помилка. Пам’ятайте, що в період укорінення і початку зростання, рослина потрібно поливати теплою водою не менше 1 разу в 3 дні, причому дуже рясно і під корінь. Найбільш оптимальний час для поливу – ранок, але не пізніше полудня. У суху спекотну погоду потрібно частіше поливати, можливо, кожен день або влаштувати крапельний полив.
  • Дефіцит азоту заповнюють азотними підгодівлями, такими як сульфат амонію, аміачної селітри, сечовини, пташиним послідом. Розчин для підгодівлі розводять згідно інструкції до удобрення. Або підгодуйте гнойовим настоєм з розрахунку 1 л на 10 л води.
  • Якщо виявили шкідників, проведіть обробку Фитовермом. Правда, засіб діє тільки на дорослих особин, тому доведеться від шкідників провести повторні обробки з інтервалом в 1-2 тижні.

  Активна речовина аверсектін володіє контактно-кишковою дією. При попаданні в організм комахи через шкірні покриви або з їжею, викликає параліч і порушення травлення. Переставши харчуватися, через кілька годин, іноді до 3 діб, шкідник гине.

   

  Також можна скористатися інсектицидами – Интавиром, Землином, Фуфаноном, таблетками Метранидазола.

  • У разі виявлення ознак хвороб, наприклад, борошниста роса, проводять обробку фунгіцидами. Кращим засобом серед них є Фітоспорин.

  pochemu zhelteet luk na gryadke – prichiny i kak s ehtim borotsya206 Чому жовтіє цибулю на грядці – причини і як з цим боротися

  Що робити, щоб цибуля не жовтів

  Ці агротехнічні прийоми допоможуть вам уникнути такої проблеми, як пожовтіння пера на початку літа.

  • Відбирайте для посадки здоровий посадковий матеріал без ознак псування;
  • Висаджуйте овоч у грунт якомога раніше, тоді він набере чинності до появи мух;
  • Дотримуйтесь сівозміну, не садіть рослини на одне і теж місце кілька років поспіль, так збудники хвороб можуть зберігатися у грунті декілька років. Оптимально повертати культуру на попереднє місце не раніше 3-4 років;
  • Не чекаючи, коли перо пожовтіє, своєчасно і рясно поливайте посадки на початку розвитку кореневої системи та нарощування пера, а це приблизно протягом 1-1,5 місяців після посадки, а також завчасно проводите азотні підживлення;
  • Садіть поряд з морквою, оскільки цибульна муха не переносить морквяний запах;
  • Для відлякування комах-шкідників по краю грядки посадіть сильно пахнуть рослини – чорнобривці, нагідки, полин і т. д.

  pochemu zhelteet luk na gryadke – prichiny i kak s ehtim borotsya207 Чому жовтіє цибулю на грядці – причини і як з цим боротися

  Чим полити і підживити цибулю на грядці (народні засоби)

  Що робити, чим полити, якщо полив і підгодівлі не допомагають? На допомогу приходять народні засоби, ефективність яких перевірена роками.

  • На час льоту і відкладання яєць цибулевою мухою застосовуйте отпугивающую суміш – 200 г деревної золи + 1 ч. л. тютюнової пилу + 1 ч. л. гострого меленого перцю. Сумішшю опудрите рослини, а потім взрыхлите грунт.
  • У 10 л води розчиніть 100 г солі, 1 ампулу аміаку і 3 ст. л. золи. Або змішайте сіль з марганцівкою, щоб вийшов рожевий розчин. Одержаним складом поливайте грядки 1 раз в 10 днів.
  • Полийте розчином кухонної солі – 200 г кухонної солі розчиніть у 10 л води, додайте пухирець (40 мл) нашатирного спирту. Перший полив проведіть, коли пір’ячко досягнуть довжини 5-8 см, при цьому намагайтеся поливати під корінь. За весь сезон буде потрібно провести 2-3 такі підживлення. Але знайте, що надлишок натрію і хлору в землі пригнічує ріст рослини, тому застосовуйте розчин дуже обережно.

  pochemu zhelteet luk na gryadke – prichiny i kak s ehtim borotsya208 Чому жовтіє цибулю на грядці – причини і як з цим боротися

  • Увечері полийте під корінь розчином з 10 л води і 3 ст. л. нашатирного спирту. Це самий простий засіб для реанімування цибулі, якщо у нього почали жовтіти кінчики пера.
  • Таблетки метранидазола, які можна купити в будь-якій аптеці, прекрасний засіб для боротьби з мухою і хворобами, наприклад, мозаїкою. Досить розчинити 4 таблетки на відро води і полити рослини під корінь.

  Метронідазолом можна обробляти не тільки пір’я лука, але і часнику. Пропорція та ж.

  • І ще один засіб, мені підказали знайомі, яким я користуюся вже кілька років. В 10 л води розчиняють 1 ст. л. сечовини, 1 ч. л. мідного купоросу і 3 ст. л. садового крейди. Все змішують і поливають ввечері під корінь. Проводять 2-3 обробки.
  • Проведіть хлібну підгодівлю (дріжджову). Вона підвищить опірність рослин до хвороб та несприятливих погодних умов, прискорить утворення кореневої системи і допоможе швидше наростити вегетативну масу.

  pochemu zhelteet luk na gryadke – prichiny i kak s ehtim borotsya209 Чому жовтіє цибулю на грядці – причини і як з цим боротися

  Ось і всі поради, дотримуючись яких, ви можете зберегти врожай цибулі. Хоча подібна проблема зустрічається і з часником, про це я вже писала, прочитайте.

  Відео про те, чим обробити цибулю після зими (розповідає Октябрина Ганичкина)

  Цибулю-сіянку, посаджений восени, на наступний рік погано зберігається взимку. Тому він вирощується в основному для того, щоб все літо насолоджуватися зеленим соковитим пір’ям. Після зими він потребує особливого догляду, і щоб він був все літо соковитим і зеленим, необхідно правильно доглядати за ним. Це відео відомої телеведучої буде вам в допомогу.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради