Чи потрібно зрізати гичку у картоплі перед прибиранням?

nuzhno li srezat botvu u kartofelya pered uborkojj 22 Чи потрібно зрізати гичку у картоплі перед прибиранням?

Наближається пора збирання картоплі. Досвідчені городники вважають, врожайність його залежить від того, зрізана чи ні картопляне бадилля. Є інша думка: робити цього не варто. Давайте розберемося в цьому непростому питанні, необхідно зрізати бадилля картоплі, якщо так, то навіщо і коли?

Завдяки Петру I картопля була завезена в Росію. Не відразу його визнали наші предки. Проте в даний час картопля є у нас другим хлібом. Рідкісний день картопля і страви з неї не з’являються на нашому столі. Тому питання врожайності завжди стоїть на порядку денному у керівників господарств і городників на своїх ділянках.

В період цвітіння картоплі починає формуватися картопляне бадилля з-за значного приросту бульб. Саме в цей час бульби починають активно харчуватися за рахунок сформувалася на поверхні бадилля.

Процес формування підземних пагонів, а також бульб культури, зазвичай збігається у часі з моментом бутонізації і появою квіток. Причому у ранньостиглих сортів столони і бульби формуються раніше кольорів. Далі відбувається ріст і розвиток бульб, в яких накопичуються крохмаль та інші речовини. Шкірка у зростаючих картоплин тонка, вона грубіє після всихання бадилля.

Начебто парадокс: картопляне бадилля необхідна для формування бульб, але в той же час без неї бульби швидше дозрівають. Тоді навіщо її зрізати? Є кілька причин.

nuzhno li srezat botvu u kartofelya pered uborkojj 23 Чи потрібно зрізати гичку у картоплі перед прибиранням?

Причини

 • В рясний сезон дощів або коли погода явно сприяє появі грибкових захворювань, потрібно всіляко захистити картоплини і видалити основне джерело їх зараження. Кожен городник знає, що картопля часто заражається фітофторою. Фітофтороз не тільки не дає бульбам зміцніти, він повністю їх знищує, робить непридатними до вживання.
 • Інша причина полягає у прискоренні дозрівання бульб. Після видалення надземної частини відбувається відтік поживних речовин до клубнеплодам, тому їх дозрівання прискорюється. За час дозрівання в землі утворюється міцна шкірка, надалі вона сприяє кращому зберіганню врожаю до весни.
 • Багато городників обрізають стебла по закінченні цвітіння, полегшуючи збирання врожаю. Надземна частина вже до того часу не особливо й потрібна, основне формування бульб вже закінчилось, значить підживлення вони не потребують.
 • Важливе зауваження: якщо зрізали надземну частину картоплі, то відразу викопувати бульбоплоди не слід, інакше вони розтріскаються, будуть погано зберігатися.

  Цікавий інший момент. Якщо підходить термін збирання і є загроза заморозків, а бадилля все ще стоїть зелена, то її все одно треба прибирати. Але викопувати бульби треба не раніше, ніж через тиждень. Цей період необхідний для завершення біологічних процесів, і щоб зміцніла шкірка у бульб.

  Як правильно зрізати гичку?

  Отцветшая бадилля менш життєздатна, ніж на піку свого розвитку. Часто стебла стеляться по землі, саме зіткнення з землею є причиною зараження фітофторозом.

  Зрізають стебла гострим ножем, серпом або секатором. В цілях особистої безпеки роботу проводять у рукавичках. З особистого досвіду можу сказати, на невеликих присадибних ділянках зрізання краще проводити вручну, хоча це трудомістка робота.

  Картоплиння не слід зрізати під корінь. Для ранніх сортів залишають 10 см, а для середньопізніх та пізніх сортів – 15-20 см від рівня грунту. При повному ураженні стебла його прибирають повністю, щоб не було подальшого розповсюдження інфекції до бульбоплодів.

  Бадилля, яка вражена фітофторою, слід прибирати за межі ділянки і спалювати подалі від інших посадок. Ні в якому разі заражену бадилля не складайте в компостну яму.

  nuzhno li srezat botvu u kartofelya pered uborkojj 24 Чи потрібно зрізати гичку у картоплі перед прибиранням?

  Коли зрізають картоплиння?

  Щоб поліпшити якість бульб, зміцнити шкірку і знизити ступінь ураження хворобами, надземну частину рослини скошують за 10-15 днів до збирання врожаю. Довго перетримувати бульби в ґрунті не можна, так як вони пошкоджуються шкідниками, втрачають у масі, гірше зберігаються.

  Все більшої популярності набуває думка про необхідність збирання надземної частини картоплі через 1,5 – 2 тижні після того, як рослина відцвіла. Пояснюють це тим, що:

  • сприятливо позначається на врожайності і величиною бульб;
  • картопля краще зберігається;
  • поліпшуються смакові якості, картопля не водяниста, більш крохмалиста.

  Так це чи ні, кожен городник може перевірити на власному досвіді. Підводячи підсумок всьому сказаному, висновок такий: картоплиння все-таки слід зрізати, щоб отримати відмінний урожай. Адже ми до цього прагнемо!

  На закінчення подивіться відео на цю ж тему.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради