Батьківський день (Радониця) в 2020 році: дата святкування, історія і традиції

 Батьківський день (Радониця) в 2020 році: дата святкування, історія і традиції

Батьківські дні, призначені для поминання тих, хто вже покинув цей світ, мають особливе значення для всіх християн. Православна церква в такі дні закликає всіх своїх парафіян згадати про померлих родичів. У календарі є декілька подібних днів. Лише один з них припадають на фіксовану дату. Дні проведення інших щорічно змінюються. Найважливішим з них вважається день урочистого поминання покійних – Радониця, що наступає незабаром після Великодня.

 Батьківський день (Радониця) в 2020 році: дата святкування, історія і традиції

Поминальні свята в 2020 році

Традиції, пов’язані з поминанням померлих, що прийшли до нас з глибокої давнини. Відвідувати місця, де знаходяться поховання предків, було прийнято ще у слов’ян-язичників. Правила, пов’язані з батьківськими днями, записані в богослужбовій книзі «Типікон Великої Церкви». Звичайно, молитися про те, щоб душа близької людини знайшла спокій, можна в будь-який день. У храмах такі молебні відбуваються щодня. Незважаючи на це, Православна Церква встановила вісім батьківських днів у році, спеціально призначених для поминання покійних. Кожен з них знаходиться в безпосередній залежності від одного з великих релігійних свят. У 2020 році дні поминання випадають на наступні дати:

  • 22 лютого — Вселенська батьківська субота, яку відзначають перед початком масляного тижня. З Масницею пов’язаний і звичай приготування млинців як поминальної страви. Перший млинець, спечений у батьківську суботу, залишають на могили предків, інші віддають дітям або жебракам.
  • 14, 21 та 28 березня — Суботи Великого посту, коли парафіяни приносять до церкви продукти, які потім роздають жебракам.
  • 9 травня — День пам’яті воїнів, що не повернулися з полів битв. Єдина дата, яка є фіксованою, оскільки збігається з святом Великої Перемоги.
  • 6 червня – Троїцька (Вселенська) батьківська субота. Передує святу Святої Трійці. У цей день поминають всіх покійних, починаючи з Адама. Самі гарячі молитви присвячені тим, хто не встиг сповідатися перед смертю або пішов з життя далеко від рідного дому.
  • 7 листопада — Дмитрівська батьківська субота, яка є останнім поминальним днем у році. Присвячується пам’яті воїнів, загиблих під час Куликовської битви.

Особливе положення в низці поминальних свят займає Радониця.

Радониця і її значення

Головний день поминання покійних має різні імена. Його можуть називати Радоницей, Радуниця, Батьківського суботою. У нього немає фіксованої дати, вона залежить від дня святкування Пасхи. Для того щоб дізнатися, якого числа відзначається Радониця, необхідно відрахувати 8 днів від Великодня. Батьківський день завжди припадає на вівторок – дев’ятий день після Світлого Христового Воскресіння. У 2020 році Радониця буде відзначатися 28 квітня.

Спочатку Радониця була язичницьким святом, назва якого утворилося від двох слів – «радість» і «спорідненість», а також було пов’язано з іменем слов’янського бога Рода. Походження слова не випадково – в день поминання було не прийнято зневірюватися, оплакуючи померлих близьких. Радониця недарма відзначається відразу після закінчення Святої тижня. Це зобов’язує християн не сумувати і не нарікати з приводу смерті близьких, а радіти тому, що вони відродилися для нового, вічного життя. Перемога над смертю, яку здобув Христос, змушує забути про печалі, викликаної тимчасової розлукою з минулими друзями і родичами.

Обряди і традиції

Існує повір’я, що в батьківський день покійні чекають своїх близьких. Тому всі православні віруючі прагнуть побувати в церкві і на цвинтарі. Священнослужителі нагадують прихожанам про те, що Радониця не повинна бути днем скорботи. Під час відвідування кладовища православні християни упорядковують могили і діляться з померлими родичами радісною звісткою про Воскресіння Христа. Тому Радоницу іноді називають Великоднем для померлих.

 Батьківський день (Радониця) в 2020 році: дата святкування, історія і традиції

Починати батьківський день рекомендується з відвідування церкви. Підготовка до свята починається тут напередодні, але переступити поріг храму, щоб потрапити на урочисте богослужіння, потрібно саме у вівторок. Для всіх спочилих рідних та близьких молебень за упокій душі є особливо важливим. Під час молебню свічки рекомендується ставити на переддень, а не біля ікон. Крім того, можна написати поминальні записки, вказавши в них імена померлих близьких. Священнослужителі ніколи не відмовляться прочитати молитви, щоб душі померлих опинилися в блаженному раю і царстві небесному. По дорозі в церкву варто подати милостиню просить і нужденним.

Взявши з собою церковну свічку, можна відправитися на кладовище і знову прочитати молитву за упокій душі. Незважаючи на усталену традицію, служителі церкви не рекомендують накривати святкові столи на кладовищах, радячи організувати поминальну трапезу, повернувшись додому.

На столі неодмінно повинні бути кутя та кисіль. Для приготування куті краще заздалегідь вимочити пшеницю або рис, з яких вариться розсипчаста каша з медом або родзинками. Готову кутю рекомендується освятити в церкві. Під час поминальної трапези прийнято пити вино чи горілку, не цокаючись, однак варто зауважити, що, на відміну від куті, алкогольні напої не є частиною традиційного обряду.

У селах діти окликали на Радоницу перший весняний дощ. Якщо він починався насправді, люди намагалися вмитися дощовою водою. Вважалося, що це приносить щастя. Якщо дощ переходив в грозу, дівчата поспішали вмитися через золоті кільця, щоб їх краса і молодість не увядали довгі роки.

Радониця є одним з небагатьох старовинних свят, що збереглися до наших днів практично в незмінному вигляді.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради
×
Тисни «Подобається», щоб читати нас на Facebook
Спасибі, я вже з Вами!