Адаптація дитини до дитячого садка поради та рекомендації батькам

По якихось причин вам довелося відвести своє чадо в дитячий сад набагато раніше? Ви стурбовані тим як пройде адаптація дитини до дитячого саду? Адже нові зовнішні умови та обставини вимагають певного часу для того, щоб дитина звикла до нього.

Тому ми розглянемо деякі поради, як батьки можуть полегшити своїй дитині цей період адаптації і що їм потрібно робити? Також звернемо увагу на деякі правила і пам’ятки, які потрібно пам’ятати батькам про дитячий садок.

Скільки б років не було дитині, в будь-якому випадку йому доводиться звикати до незвичної обстановки і нового суспільства. І часто, розставання з матір’ю, навіть на кілька годин дається дуже важко.

У чому полягає адаптація дитини до дитячого саду

Адаптація малюка до дитячого саду може бути легкою (триває 2-3 тижні), середня (1-2 місяці) і складна (більше 2 місяців).

Адаптація — це звикання до нового оточуючого світу, правил, людям і до змін пов’язаних з дитячим садом. Може здатися, що малюк дуже швидко пристосовується до нового оточуючого світу. Але це помилкове судження.

Дорослі бачать лише зовнішній стан дитини, однак всередині його вирує дуже багато різних емоцій. Не завжди позитивних і позитивних.

Адже діти перебувають тривалий час з матір’ю, а незабаром їх залишають одних серед великого суспільства. В такому варіанті, дитина розгублений, намагається знайти спільну мову з іншими дітьми, щоб зайняти свою нішу в суспільстві.

Але не у всіх виходить швидко звикнути до змін, і тоді і в матері і в самого дитя можуть виникнути великі проблеми. Дитина почне показувати емоції, які не притаманні йому, а батьки не будуть розуміти, що з цим робити.

Як полегшити адаптацію для дитини

Вважається, що в трирічному віці малюк може спокійно відокремитися від мами і продовжити свій розвиток поза домом. Саме з такого віку батьки починають віддавати своїх дітей у дитячі установи.

У цьому можуть допомогти фахівці або досвідчені вихователі, які вже точно знають, що робити в такому варіанті. Вони проведуть консультацію з батьками, давши їм необхідні рекомендації того як допомогти дитині звикнути до дитячого саду.

Як же діяти, щоб звикання у дитини поступово наростало? Ось декілька порад:

 • Для початку, краще всього приводити дитину тільки на ранкові і вечірні прогулянки. Таким чином, малюк зможе знайти спільну мову з іншими дітьми, завести друзів. Після цього, йому буде набагато простіше перебувати в самій групі.
 • При перших етапах, варто приводити дитину трохи пізніше, ніж призводять інших дітей. Так, він не буде бачити, як плачуть інші діти, адже багатьох це починає лякати.
 • Нехай дитина буде їсти перший раз в день не в садочку, а вдома. Адже буває таке, що малюк спеціально відмовляється їсти в садку, щоб його відвели назад додому. Так, йому не доведеться провести голодним весь день.
 • Якщо сам дошкільний заклад і вихователі не будуть проти такої ідеї, то краще матері у перші дні перебувати завжди разом з дитиною на дитячому ділянці.
 • Час, який буде проводити дитина в дитячому закладі, слід збільшувати поступово, щоб не лякати малюка довгою розлукою з матір’ю.
 • Якщо дитина вже зміг пристосуватися до вихователя і решті дітям, можна спробувати залишити його на тиха година в дитячому садку. Однак забрати його звідти слід відразу після його закінчення.
 • На випадок, якщо станеться щось серйозне, батьки завжди повинні підтримувати зв’язок з дитячим закладом.

Адаптація дитини до дитячого садка поради батькам, що потрібно робити

Звикання до дитячого саду у малюка відбувається приблизно за 3 місяці. І весь цей час батьки повинні намагатися створювати такі умови, щоб дитина не бачив різниці між його життям до садочка і після нього. Тому дорослим потрібно знати кілька правил, які допоможуть вберегти дитину від тривалого стресу:

 • Дітей потрібно налаштувати на найпозитивніші і позитивні емоції при відвідуванні дитячого садка. Для цього потрібно показати переваги та особливості самої установи, щоб малюк міг зрозуміти, що він зможе отримати хорошого від таких відвідин.

826ce1c1bb6487010e9034991d7a4ca0 Адаптація дитини до дитячого садка поради та рекомендації батькам

 • Батькам слід уникати тривалої розлуки з дітьми в дитячому саду. Інакше це може нанести травму дитині, що не зможе позитивно позначитися на швидкій адаптації.
 • У тому разі, коли малюк дуже прив’язаний до матері, буде краще, якщо перший час у дитячий сад буде відводити його тільки тато.
 • Іноді, адаптація може зовсім не відбуватися або відбуватися занадто болісно для дитини і батьків. В такому разі, слід визначитися, чи потрібен цей дитячий садок на даний момент чи ні. Можливо, варто на деякий час перестати відвідувати дитячі установи, а незабаром зробити ще одну спробу?

Крім того, період адаптації значно легше пережити батькам і дітям, якщо пам’ятати про деякі правила дитячих установ.

Правила дитячого садка для батьків

Звернемо увагу на деякі пам’ятки, допомагають батькам уникнути проблем чи непорозумінь в дитячому саду з вихователями. Варто нагадати собі, в чому полягає роль вихователя і що включається в обов’язки батьків, яких потрібно дотримуватися.

У скільки приводити дитину в дитячий садок

Батьки знають, що у сад веде довга дорога. Сонні дитячі ніжки йдуть туди занадто повільно. Пожвавлюється дитина тільки при вигляді розставлених на шляху перешкод: гойдалок-каруселей, на які, до жаху дорослого, прагне потрапити. Але будь-які затримки створюють катастрофічну ситуацію: запізнився в сад — не встиг на автобус застряг у пробці — запізнився на роботу.

Є дуже простий секрет у проходженні цих ранкових перешкод — вийти з дому трохи раніше, ніж потрібно, щоб прийти «впритул». Звичайно, таке, на перший погляд, здається майже нездійсненним, але це все справа звички до пунктуальності. Ми ж зазвичай з пунктуальністю боремося протягом всього свого життя замість того, щоб дружити з нею.

2e47ec4e9b018d1881b14890110c9a00 Адаптація дитини до дитячого садка поради та рекомендації батькам

Отже, батько з задоволеним дитиною заходить в роздягальню вчасно. Ні в якому разі не після сніданку і до початку робочого дня вихователя. Якщо вихователь приходить в 6.45, то це не для того, щоб ви могли здати дитину раніше, а щоб групу провітрити, як це прописано у відповідному графіку, і щоб переписати актуальне меню з кухні для попередження батьків.

Консультація для батьків за харчування в дитячому садку

Кількість порцій на сніданок вважається за кількістю вихованців, які прийшли в попередній день. Тобто якщо вчора було 20 дітей, а сьогодні 23, то кашу поділять на всіх, трохи порушивши порційність.

Якщо вчора було 25 дітей, а сьогодні 19, то, знову-таки, порційність буде порушена, але вже в іншу сторону. Це відбувається абсолютно офіційно. Судіть самі: якщо дані про прийшли будуть зібрані і оброблені до 9.00, то коли ж подадуть сніданок? А ось кількість порцій на обід розраховується як раз з відомостей, отриманих вранці.

До початку занять медсестра проходить по групах для ранкового огляду дітей та фіксує кількість присутніх. Якщо вихователь не в курсі, що ви вже на території саду, то потім будете шукати медсестру самі, бажаючи повідомити про своє прибуття.

І якщо вона встигне дані обробити для приготування обіду, то за правилами порція вашій дитині не покладена.Чи Не правда, простіше подзвонити і сказати, хто і в який час з’явиться?!

Правила прийому дітей у дитячий садок вранці

Незабаром після появи кожного новоприбулого педагог виходить в роздягальню і бажає вихованцю і його родичам доброго ранку. Ті йому відповідають. Батько допомагає дитині переодягнутися. Вихователь розмовляє з дорослим про те, як пройшов вечір в сім’ї, як дитина, спав, що їв, яке зараз його настрій.

У той же момент вихователь оглядає дитину на його можливість або неможливість перебувати в дитячому колективі. Батько може навіть не помітити, що педагог звернув увагу на животик, поки ви дитині поправляли майку, і на пальчики, коли малюк вас обіймав.

У реальності більшість батьків вранці похапцем призводять напівсонних крихіток в роздягальню.Як же повинен виглядати дитина в момент передачі педагогу? Вихованець повинен бути повністю одягнений для майбутнього дня в групі, нігті у нього повинні бути стрижене, вушка почищені, оченята вимиті.

Дитячі волосся потрібно причесати і на голові малюка не повинні мешкати паразити. Зрозуміло, під чистою випрасуваний одяг не має бути висипки.

Але найскладніше — передати дитину вихователю з посмішкою на сонному личку. Це показник гарного настрою, яке багато батьків примудряються псувати своїм дітям ні світ ні зоря. І ось такого ангелика педагог може і зобов’язаний прийняти.

Контроль за станом здоров’я дитини

Якщо вихователь знаходить дитини в неналежному санітарно-гігієнічному стані, він має повне право попросити привести свого вихованця в порядок.

Якщо ж виявлено, наприклад, таємниця у вигляді прищиків на животику, він може відправити вас до медсестри або самостійно усунути від саду до надання аргументів, які підтверджують, що дитина здорова і може перебувати в колективі.

631947f2ab19c6fb758cc9c0871e6afb Адаптація дитини до дитячого садка поради та рекомендації батькам

Такий аргумент-документ називається довідкою від дільничного педіатра. І вимагати її педагог має право, якщо навіть немедицинскому погляду помітні симптоми захворювання. Висип, млявість, нежить, кашель, хворобливий блиск в очах і подібне можуть стати причиною неприйняття в групу.

Робиться це не з шкідливості, а для безпеки одногрупників та своєчасного надання медичної допомоги хворому.
Якщо дитина приходить після хвороби, то розмова починається з надання все тієї ж довідки.

Не розраховуйте, що у садку вихователі будуть доліковувати ваших дітей, даючи їм принесені вами препарати. Робити це педагогу суворо заборонено.

У скільки забирати дитину з дитячого садка

Трапляється, що вам раптово потрібно «вилучити» дитини з групи серед дня. Краще зателефонувати і попередити про це до свого приходу, так як ритм садової життя активний і діти можуть перебувати в спортивному або музичному залі або на прогулянці.

Якщо дитину забирають до вечері, то в спеціальному журналі необхідно записати час вашого відходу. Зрідка дітей забирають з саду днем. Основний потік батьків припадає на вечір з 17.30 до 18.30.

Очікується, що батьки заберуть дітей не пізніше 18.45, щоб вихователі до свого відходу могли виконати чергове наскрізне провітрювання. Робочий день вихователя в більшості садів закінчується о 19.00

Йдучи, неодмінно попрощайтеся самі і простежте, щоб своє «до побачення» і сказав малюк. Подякувати вихователя за турботу теж не буде зайвим.

Небайдужий батько повинен розуміти, що під час тихої години переміщення незручні. Ваша дитина відпочиває, і те ж саме роблять інші діти. Будь-яке втручання руйнує не без праці досягається вихователями атмосферу спокою.

Тиха година в саду починається відразу після обіду: в 12.40-13.00 — залежно від віку дітей і швидкості вживання їжі. Закінчується тиша в групі о 15.30.

Отже, у групі чутно, як у роздягальні грюкнули двері, але всі продовжують займатися своїми справами. Батько тільки заглядає в групу, оскільки заходити туди можна лише у змінному взутті, вітається і слухає, що йому скажуть.

Що входить в обов’язки вихователя дитячого садка

Вихователь розповідає батьку, як пройшов день його дитини, що і як той їв, як спав, обов’язково сповіщає про всі події та випадки, що сталися з дитиною за день, дає рекомендації, на що звернути, на його думку, увага будинку.

Вдень або ввечері, коли ви забираєте своє чадо з саду, воно повинно бути повернуто вам в стані не гіршому, ніж при вступі. Вихователь відповідає за збереження життя і здоров’я своїх вихованців

Яке відношення має зовнішній вигляд до здоров’я? Пряме! Пластилін під нігтями може призвести до нагноєння. Не застебнуті сандалі — до травми.

Запам’ятайте, якщо приймають дітей в сад, не звертаючи особливої уваги на те, хто їх веде, то з «видачею» справа йде складніше.

Як веде себе вихователь, якщо дитину вчасно не забрали з садка

Яким би не був самостійним дитина, сам він прийти і піти з саду не може. Аж до першого класу включно прийом ведеться з рук в руки. Дуже рідко, але трапляється, що на годиннику вже 19.00, а за дитиною не прийшли.

Вихователь у такому разі дзвонить батькам і повідомляє, що його робочий день закінчився. Якщо на тому кінці все-таки відповіли, то за дитиною скоро прийдуть. А затримуються батьки найчастіше з-за пробок на дорогах. Дітям дуже не подобається залишатися в групі останніми.

0c3d607cda98ec89f9df5dc345f26ac9 Адаптація дитини до дитячого садка поради та рекомендації батькам

 

Вихователям, власне, це теж дуже не по душі, але їх благородна професія і підписаний ними інструктаж з охорони життя і здоров’я не дозволяє залишити дитину і залишити робоче місце.

Щоб прискорити процес передачі, він тільки може одягнути дитину і навіть вийти на вулицю, якщо погода дозволяє.
Погано, якщо трубку не зняли. Ситуація ускладнюється, а вихователь прямує до дому вихованця.

Якщо і там нікого немає, то звертається до сусідів з проханням сказати батькам, що дитина відправляється за такою-то адресою до вихователя додому, або залишає записку в двері. Повідомлення про подію надходить також нічного сторожа, що залишився в саду, і методисту.

Підіб’ємо підсумок

Для успішної адаптації дитини в дитячому саду від батьків потрібно бути позитивними, тоді це відношення передасться їх малюкові. Не турбуйтеся про те, як дитинка буде в саду, інакше він відчує ваш страх або невпевненість і стане маніпулювати цими почуттями.

Пам’ятайте, що найпростіший спосіб дитині звикнути до саду — це мати батьків, які твердо переконані в необхідності відвідування їх чадом цього дитячого закладу.

При цьому варто мати на увазі, що пристосування або період адаптації дитини до саду займає в середньому 2-3 місяці, а значить, батькам протягом цього часу потрібно приділяти своєму чаду достатня увага будинку.

І про що ще важливо пам’ятати, так це про те, що розуміння роботи вихователів допоможуть батькам і дітям отримати максимум користі від перебування в ньому дітей.

Також рекомендую дізнатися про чотирьох помилки батьків щодо дитячого садка, подивившись невелике відео.

 

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради