4 простих і ефективних способів знезараження грунту для розсади

4 prostykh i ehffektivnykh sposobov obezzarazhivaniya pochvy dlya rassady180 4 простих і ефективних способів знезараження грунту для розсади

До посадки розсади у нас ще є час, тому давайте розглянемо, яким чином можна провести знезараження ґрунту. Далеко не всі дачники кожен рік, вирощуючи розсаду, закуповують новий грунт. Зрозуміло, чим здоровіше грунт, тим сильніше і міцніше буде сама розсада. А це значить, щоб земля з городу не з’явилася джерелом інфекцій для рослин, її потрібно перед використанням знезаражувати.

Зміст

 • 1 Способи знезараження грунту
  • 1.1 Промороження
  • 1.2 Прожарювання
  • 1.3 Пропарювання на водяній бані
  • 1.4 Протруєння
  • 1.5 Знезараження ґрунту в мікрохвильовці
 • 2 Обробка грунту в теплиці
  • 2.1 Обробка фитоспорином
  • 2.2 Знезараження розчином марганцівки
  • 2.3 Обробка окропом

Способи знезараження грунту

В домашніх умовах знезараження проводять такими способами:

 • промораживанием,
 • прожарюванням,
 • пропарюванням,
 • протравлюванням.

Розберемо кожен спосіб і відзначимо переваги і недоліки.

Промороження

Заготовте з осені грунт, наповнивши нею мішок. Під час сильних морозів (15-20?С) на кілька днів винесіть мішок з землею на вулицю або ж на балкон. Після того, як земля промерзне, занесіть її у тепле приміщення приблизно на тиждень. Так роблять для того, щоб в теплому середовищі розбудити зимуючих шкідників та насіння бур’янів. Температурний контраст грунту влаштовують 2 – 3 рази.

Але у такого методу є недоліки.

 • Мороз негативно діє не тільки на патогенні мікроорганізми, але і на корисну мікрофлору. Значить, такий спосіб не підійде для грунту, в складі якого є біогумус.
 • Ніякі низькі температури не знищать збудників фітофторозу. Їх слід знищувати тільки тепловою обробкою.
 • Прожарювання

  Грунт розсипають на металевому підносі шаром не більше 5 см, а потім проливають грунт окропом і ставлять в прогріту до 70-90 С духовку. Температура не повинна бути більше позначеної, інакше більш висока температура призведе до мінералізації азоту і погіршення якості грунту.

  Перевагою цього способу є загибель всіх мікроорганізмів, вони просто не виживають.

  4 prostykh i ehffektivnykh sposobov obezzarazhivaniya pochvy dlya rassady181 4 простих і ефективних способів знезараження грунту для розсади

  Пропарювання на водяній бані

  Незважаючи на те, що спосіб більш щадний, ніж прожарювання, але він теж цілком надійний. Перевага його полягає в тому, що крім знезараження він ще і насичує грунт вологою.

  Землю насипають у друшляк і, поступово помішуючи, тримають над каструлею з киплячою водою протягом 10 хвилин. При цьому друшляк встановлюють над каструлею так, щоб дно друшляка не стосувалося води. Деякі городники поєднують обидва температурних методу, тобто спочатку пропарюють грунт, а потім її виносять на мороз.

  При подібній термічній обробці гине не тільки патогенна, але і корисна мікрофлора. Тому процедуру пропарювання проводять заздалегідь, щоб відновити грунт перед посадкою.

  4 prostykh i ehffektivnykh sposobov obezzarazhivaniya pochvy dlya rassady182 4 простих і ефективних способів знезараження грунту для розсади

  Протруєння

  Найпростіший спосіб знезараження грунту. Задум протруювання полягає у поливанні грунту рожевим розчином марганцівки, розведеним з розрахунку 3 г на 10 л води. Але пам’ятайте, що розчин обробляє лише поверхневої шар землі і не діє на основну масу збудників хвороб.

  Тому проводять для більш ретельної обробки використовують протигрибкові препарати (фунгіциди):

  • Замаир,
  • Фітоспорін – М,
  • Байкал -ЕМ-1,
  • Відродження.

  Сенс обробки полягає в придушенні патогенної флори корисними бактеріями, що містяться в цих препаратах, активно розвиваючись. Процес займає 2-3 тижні, отже, обробку проводять заздалегідь.

  Знезараження ґрунту в мікрохвильовці

  Суть способу полягає в тому, що приготовану грунт для розсади рясно проливають рожевим розчином марганцівки, а потім ставлять в мікрохвильовку на 3 хвилини при великій потужності. Як це роблять подивіться відео.


  На закінчення додам. Пам’ятайте, що одразу після знезараження грунт стерильна. Але вже через пару тижнів мікрофлора в ній відновлюється, і не факт, що тільки корисна. Тому після знезараження, якщо ви не відразу використовуєте грунт, перекладіть його в чистий (стерильний пакет). А безпосередньо перед посадкою додайте біогумус (1 л на відро землі) або суперкомпост (1-2 склянки на відро ґрунту).

  Обробка грунту в теплиці

  Грунт у теплиці необхідно обробляти двічі: восени, після збору врожаю, готуючи її до зими, і навесні перед висадкою розсади. Обробляють грунт з допомогою наступних препаратів.

  Обробка фитоспорином

  Як приготувати розчин для застосування, я розповіла докладно в статті про фітоспорин. Його краще купувати у вигляді пасти. Після розчинення 100-грамової упаковки в 0,5 л води ви отримаєте рідина темно-коричневого кольору. Концентрований розчин розводять для приготування робочого розчину не раніше, ніж через добу. Це необхідно, щоб живі бактерії, що перебували в засобі, активізувалися.

  Безпосередньо перед обробкою грунту 1 ст. л. концентрованого розчину розводять в 10 л води і вже таким розчином рясно проливають з лійки грунт у теплиці. Теплицю закривають на 14-20 днів, щоб бактерії зробили свою роботу. Після цього теплицю відкривають і можна приступати до висадки розсади.

  Невикористаний концентрований розчин прибирають в темне місце і там зберігають до наступного використання.

  Знезараження розчином марганцівки

  Знезараження розчином марганцівки – найпростіший спосіб обробки ґрунту в теплиці. Суть методу полягає в наведенні рожевого розчину марганцевокислого калію і рясного поливу грунту. Щоб навести такий розчин, досить сиру зубочистку вмочити в кристалики марганцівки, а потім, що залишилося на зубочистці, розчинити в 1 л води. Приготованим рожевим розчином рясно проливають грунт, залишають на кілька годин.

  Обробка окропом

  Ще один дуже простий і доступний спосіб знезараження землі в теплиці – пролити її окропом. Досить полити землю окропом, а потім покрити її поліетиленовою плівкою. Під впливом високої температури також загинуть всі шкідливі мікроби.

  І ще такий момент, який необхідно врахувати. Навіть обеззаразив грунт для розсади, збудників хвороби можна занести з насінням. Отже, перед посадкою насіння теж слід обробляти і тоді розсада у вас міцною і здоровою.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради