Як впливає зелена цвіль на людину, чим небезпечна для здоров’я

Коли зелена цвіль з’являється на стінах, перше спонукання – відчистити непривабливе пляма скребком або миючими засобами. Така боротьба ні до чого не призведе: мікроорганізми дуже живучі і легко розмножуються. Якщо не вжити радикальних заходів, грибок швидко почне завойовувати нові території.

Що таке зелена цвіль

kak vliyaet zelenaya plesen na cheloveka, chem opasna dlya zdorovya52 Як впливає зелена цвіль на людину, чим небезпечна для здоровяТак виглядає зелена цвіль на стінах

Видимі прояви виникають, коли грибок вже міцно прижився на поверхні. Спочатку в ледве помітну тріщину потрапляють мікроскопічні спори, розлітаються по всьому простору разом з потоками повітря. Опинившись в теплому і вологому середовищі, вони прокидаються і починають випускати грибницю. Міцелій проникає глибоко в штукатурку або дерево, і тільки після цього на поверхні утворюється зелений наліт. Колонія прижилася, тепер їй не страшний холод, а вологу вона може отримувати з повітря.

Пляму зеленої цвілі складається з грибів аскоміцетів. Вони воліють селитися на органіці, але не погребують і кам’яною поверхнею, проникаючи глибоко в товщу основи. Побачивши зелене пляма на батоні, яблуці або іншому харчовому продукті, відправте його у сміття, а краще спаліть повністю. Якщо зрізати верхній шар, всередині все буде пронизане міцелієм, який здатний викликати отруєння.

Як виглядає цвіль, залежить від виду грибків – зелені колонії нагадують мініатюрний мох. Під мікроскопом видно, що маса складається з величезної кількості тонких гнучких ворсинок. На кінцях знаходяться кульки, в яких утворюються і розвиваються спори. Коли настає час, оболонка сфери лопається, і насіння вилітають назовні. Зародки знаходяться в сплячому стані і надійно захищені. Вони можуть побувати навіть у космосі, але повернувшись до комфортні умови, оживуть і почнуть розростатися.

Ознаки появи грибка в будинку

kak vliyaet zelenaya plesen na cheloveka, chem opasna dlya zdorovya53 Як впливає зелена цвіль на людину, чим небезпечна для здоровяПостійний нежить – одна з ознак, що в будинку з’явилася цвіль

Цвіль – підступний і прихований ворог. Потрібно стежити за станом свого житла, щоб не пропустити початку розповсюдження грибка. Ви можете помітити, що повітря у квартирі стало несвіжим, важким. У дітей несподівано з’явилася алергія, літні люди постійно чхають. Не треба приписувати ці ознаки зміни клімату, сезонних явищ або підступам злий сусідки, напустившей прочу на всю сім’ю. Пояснення просте – в будинку завелася цвіль.

Ознаки зараження квартири цвіллю:

 • Навіть після провітрювання в будинку відчувається задуха, затхлість.
 • Продукти швидко пліснявіють і псуються.
 • Лущиться фарба на стінах, руйнується штукатурний шар.
 • Випрану білизну довго сохне, тканинні вироби постійно здаються вологими.
 • У членів сім’ї виникають незрозумілі нездужання: сльозяться очі, висипання на шкірі, кашель, нежить, чхання.
 • В квартирі відчувається специфічний пліснявий запах.

Якщо всі інші ознаки можуть виникнути і з інших причин, то затхле повітря чітко вказує на наявність цвілі.

Заходи щодо знищення грибка треба приймати і в нежитлових приміщеннях: гаражах, льохах, сараях. Спори заразять знаходяться там предмети і продукти будуть поступово руйнувати будівельні конструкції.

Невидима грибниця настільки підступна, що з часом може призвести до повного руйнування будинку.

Вплив цвілі на здоров’я людини

kak vliyaet zelenaya plesen na cheloveka, chem opasna dlya zdorovya54 Як впливає зелена цвіль на людину, чим небезпечна для здоровяНе вірте чуткам, що зелений міцелій безпечний для людей, оскільки з нього роблять пеніцилін. Антибіотики виробляються із спеціального виду грибків у лабораторних умовах. «Мох» на стінах не очистить повітря від бактерій, зате на здоров’я людини негативно вплине.

Цвіль викидає в повітря мільярди спор, вони потрапляють на вологу теплу поверхню і випускають міцелій, утворюючи нову колонію. В результаті її життєдіяльності утворюються газоподібні хімічні сполуки, що володіють специфічним запахом. Ці речовини небезпечні для здоров’я всіх домашніх мешканців, від їх впливу розвиваються:

 • захворювання органів дихання;
 • шкірні хвороби;
 • кон’юнктивіт;
 • молочниця;
 • розлад травлення;
 • стоматит;
 • алергія.

В першу чергу ознаки нездужання проявляються у літніх членів сім’ї, дітей, людей зі слабким імунітетом.

Якщо хтось з мешканців квартири почав скаржитися на погане самопочуття, переселите його на дачу, відправте в санаторій або в гості до родичів на час, поки будете займатися знищенням цвілі. Якщо залишити хворого в зараженому грибками приміщенні, його стан погіршиться, можуть виникнути такі наслідки, як емфізема легенів або внутрішні кровотечі.

Коли колонії досягнуто великих розмірів, захворіти може і здорова людина.

Боротьба з грибком на стінах підручними засобами

kak vliyaet zelenaya plesen na cheloveka, chem opasna dlya zdorovya55 Як впливає зелена цвіль на людину, чим небезпечна для здоровяНародні засоби від цвілі

Маленьке плямочка зеленої цвілі можна спробувати вивести народними методами. Якщо міцелій не встиг прорости глибоко в стіну, грибок на цій ділянці більше не з’явиться. Майже всі антисептичні засоби знебарвлюють або змінюють забарвлення оздоблювальних матеріалів, тому спочатку випробуйте їх вплив на закритому від очей ділянці.

Для видалення плям використовуйте те, що є під рукою:

 • оцет;
 • перекис водню;
 • розчин соди;
 • нашатирний спирт;
 • миючі засоби, що містять хлор;
 • масло чайного дерева.

Спостерігайте за ділянкою, який ви обробили. Якщо пляма утворилася знову, використовуйте більш радикальні методи. Зніміть оздоблювальне покриття, простукаєте штукатурку і відбийте всі місця, де є порожнечі. Якщо немає небезпеки пожежі, прожгите уражену ділянку паяльною лампою, а після остигання обробіть засобом проти плісняви на стінах.

Обережно поставтеся до знятим оздоблювальних матеріалів і відбитої штукатурки, всі вони пронизані міцелієм. Щоб не сталося повторного зараження, зберіть сміття в герметичний пакет і утилизтруйте.

Хімічні препарати від цвілі

kak vliyaet zelenaya plesen na cheloveka, chem opasna dlya zdorovya56 Як впливає зелена цвіль на людину, чим небезпечна для здоровяЩоб вибрати кращий засіб для конкретної ділянки, уважно читайте інструкцію. Є універсальні препарати, а також речовини, для внутрішніх або зовнішніх поверхонь. Зверніть увагу і на спосіб застосування: існують засоби, готові до використання, та концентрати, які потрібно розводити водою.

Хороші відгуки заслужили антисептики:

 • «Дали»;
 • «Олімп Стоп-цвіль»;
 • «Титан Фунгіцид»;
 • «Atlas Mykos».

Обробку проводите в точній відповідності з інструкцією. Після застосування розчину почекайте не менше доби, і потім приступайте до ремонту.

В штукатурку, клей та інші проміжні шари додайте антисептик, він буде впливати на решту ділянки міцелію і не дасть грибниці розвиватися.

Профілактичні заходи

kak vliyaet zelenaya plesen na cheloveka, chem opasna dlya zdorovya57 Як впливає зелена цвіль на людину, чим небезпечна для здоровяБоротися з цвіллю складно, простіше не допускати її появи в будинку. Ізолювати квартиру від спір неможливо, мікроскопічні зерна проникають через двері, вікна, вентиляційні отвори. Створіть умови, щоб міцелію було ніде розвиватися, і проблема виявиться вирішеною. Не допускайте появи тріщин в опоряджувальному шарі, своєчасно робіть косметичний ремонт. Тримайте в порядку водопровід і каналізацію: поточні крани створюють вологість, комфортну для грибка.

Пластикові вікна захищають житло від шуму, пилу і протягів, але при їх установці слід подбати про гарну вентиляцію. У герметично закупореній кімнаті цвіль оселиться обов’язково.

Щоб захиститися від мікроорганізмів, прийміть наступні заходи:

 • Частіше провітрюйте приміщення.
 • Вимагайте від керуючої компанії усунути промерзання стін, протікання даху і швів між панелями.
 • Не зберігайте зіпсовані продукти, викидайте їх негайно.
 • Не ставте меблі впритул до стін, залишайте зазори для провітрювання.
 • Раз на місяць протирайте протигрибковими засобами місця, де може оселитися цвіль.
 • Слідкуйте за станом кімнатних рослин і землі в горщиках, особливу увагу звертайте на герань і фіалку: ці квіти цвіль любить більше за інших.

При купівлі квартири в старому будинку зверніть увагу на запах. Господарі перед продажем можуть надати приміщень “товарний вигляд”: наклеїти нові шпалери, перекрити несправні крани. Явні сліди цвілі будуть приховані, але стан повітря видасть присутність грибка.

Не корите себе за неохайність, якщо виявили на стінах зелені цятки. Наліт може з’явитися в квартирі самої охайної господині. Розберіться в причинах розвитку грибка і усуньте їх. Виведіть цвіль, не забувайте про заходи профілактики, і подібна неприємність більше не повториться.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради