Як відмити пригоріла варення в емальованій каструлі

Заготовки з ягід на зиму варять в емальованому посуді. Під час процесу іноді підгорає цукровий сироп. Подібні забруднення важко відмивати, до того ж у ємності псується зовнішній вигляд. Для очищення застосовують багато способів. Одними з них знімається лише свіжий пригар, іншими — роз’їдається вже в’їдаються, третіми — відбілюється навіть стара начиння.

Види пригару на емальованому каструлі

kak otmyt prigorevshee varene v ehmalirovannojj kastryule54 Як відмити пригоріла варення в емальованій каструліУ пригорілої емальованій каструлі з’являється чорний наліт, який не видаляється звичайними способами

Забруднення можуть розташовуватися на внутрішній і зовнішній стороні емальованому і алюмінієвого посуду. Найчастіше зустрічаються:

 • Пригорання. Каструлі, мають тонкі стінки і дно, швидко прогріваються, добре підтримують температуру кипіння. Але в процесі варіння горіла їжа часто прилипає до покриття, яке досить важко відчистити.
 • Накип. З’являється, коли тривалий час в ємності готують їжу з використанням жорсткої води. З-за неї домашня посуд покривається нальотом і жовтизною.
 • Потускнение емалі. Поверхня зсередини помітно темніє при довгій експлуатації. Якщо неправильно доглядати за кухонним начинням, відтінок зміниться набагато раніше.

Каструлі виготовляють з різних сплавів, до яких не висувають спеціальних вимог. Зовні покривають шаром міцної емалі. На неї не можуть впливати кислоти і луги, тому в ємностях добре зберігається приготована їжа.

Якщо з емальованим посудом поводитися необережно, її легко можна подряпати і навіть спалити. Не потрібно застосовувати жорсткі металеві губки та абразиви.

Як відмити емальовану каструлю від пригару

kak otmyt prigorevshee varene v ehmalirovannojj kastryule55 Як відмити пригоріла варення в емальованій каструліСода і силікатний клей – екстрений засіб від нагару в емальованому посуді

Пригорілі речовини — цукор, карамель — найлегше видаляються відразу після готування. Якщо відкладати, потім доведеться з зусиллями вискрібати залишки їжі, встигли добряче прилипнути.

В якості екстреного способу береться каструлька більшого розміру з нержавіючої сталі або іншого сплаву, наливається вода і ставиться на вогонь. Як тільки вона зігріється, висипається половина пачки соди і силікатний клей — 1 тюбик. Вміст добре перемішується, потім туди опускається забруднена ємність на 20 хв. Далі вона переміщається в раковину під холодний струмінь. Утворився клейстер знімається за допомогою м’якої губки.

Застосування побутової хімії

Хімію застосовують тоді, коли немає можливості чекати. Складові таких коштів сильно впливають на забруднення, тому використання деяких речовин без рукавичок заборонено.

Очистити плиту від варення, а також посуд, можна з допомогою наступних препаратів:

 • Шуманит — досить агресивний, але за короткий термін здатний відчистити застаріле пляма.
 • Чистер — недороге засіб, але для видалення товстого шару нагару потрібно прикладати багато зусиль.
 • Amway Oven Cleaner — ефективний гель, який м’яко впливає на проблемні місця, підходить для очищення нової нержавіючої каструлі.


Вибираючи хімію для відмивання сковорідок та іншого начиння, необхідно звертати увагу на склад і читати інструкцію. Не можна застосовувати речовини, в яких відмічено вміст хлору, хлорорганічних сполук, пестицидів, фосфатів та фосфонатів. Ці компоненти несуть підвищену небезпеку навколишньому середовищу і людському здоров’ю.

Відмити пригоріла цукор з посуду і плити з застосуванням побутової хімії вийде швидко. Але не кожен засіб безпечно. Тому в магазині слід відразу відмовитися від покупки, якщо на етикетці є спеціальні значки, видають шкідливі, подразнюючі властивості.

У хімічних засобів абсолютно різний вплив на посуд, не кожна підійде для очищення забруднень з емалі. Перед застосуванням слід капнути невелика кількість речовини на непомітний ділянку каструлі, щоб згодом не зіпсувати її цілком.

В цілях безпеки краще купувати продукцію з маркою якості від відомих компаній, які використовують у своєму виробництві натуральна сировина.

Народні засоби

kak otmyt prigorevshee varene v ehmalirovannojj kastryule56 Як відмити пригоріла варення в емальованій каструліПрокип’ятити каструлю з нарізаними лимонами, можна очистити її від нагару

Відмити пригоріла варення і видалити шар нагару з емальованих ємностей можна з допомогою наступних способів:

 • Поварена сіль. 250 г крупної солі насипається на дно і розбавляється водою. Каструля відправляється на плиту кип’ятитися. Через 20 хв вміст виливається, нагар очищається губкою із засобом для миття посуду.
 • Лимонна кислота. Кілька упаковок порошку засипається в ємність, додається вода. Після закипання потрібно почекати 5-10 хвилин, потім прибрати посуд з вогню. Засіб добре себе зарекомендувало в видаленні нагарів, темних нальотів, накипу.
 • Лимони. В якості альтернативи використовується натуральний сік лимона. Часточками цитруса ретельно натираються стінки каструлі. Через деякий час посуд легко відмивається. Можна прокип’ятити пригоріла каструлю з лимонами, розрізаними на великі шматки.
 • Кавова гуща. Діє як м’яке абразивний засіб. Трохи речовини наноситься на губку, якою гарненько натираються ділянки, встигли згоріти.
 • Оцет. Наливається в каструлю так, щоб проблемне пляма було приховано. Через півгодини вміст виливається, посуд очищається, як зазвичай.
 • Господарське мило. З вечора натирається на тертці з дрібними дірками. Жменя отриманої крихти висипається в ємність, зверху заливається окріп. Ранок каструля миється.
 • Активоване вугілля. Подрібнюється в емальований посуд з водою. Вміст кип’ятиться 15 хв.
 • Цибуля. Скласти овочі в каструлю, залити водою і проварити протягом 30 хв. Така процедура добре справляється з видаленням свіжого нагару.
 • Кальцинована сода. 50 г порошку висипається в каструлю з 2 л води. Розчин доводять до кипіння, потім забирається з вогню. Після охолодження рідина зливається. Нагар чиститься за допомогою простої губки і миючого засобу.


Застосування народних способів допомагає почистити забруднення без використання шкідливих і дратівливих хімічних речовин. Посуд залишиться неушкодженою, а здоров’я домочадців не погіршиться.

Щоб досягти більшого ефекту, народні методи дозволяється комбінувати між собою.

Що краще використовувати, щоб видалити пригоріла варення

kak otmyt prigorevshee varene v ehmalirovannojj kastryule57 Як відмити пригоріла варення в емальованій каструліОчищати нагар з емальованого посуду треба за допомогою звичайної губки

Для збереження емальованої каструлі на довгий термін можна піддавати її чищення з використанням дуже жорсткої металевої щітки. Нею можна відтирати засохлі плями в старій посуді. Звичайна губка ідеальна для очищення емалі від нагарів.

Якщо пригоріла варення буде віддалятися з застосуванням агресивних речовин, їх треба витрачати згідно інструкції на упаковці. В іншому випадку кислота здатна пошкодити поверхню. При відбілюванні посуду з допомогою білизни або хлорки ці кошти розводяться водою. Їх дія в чистому вигляді не відрізняється від їдкої кислоти.

Відмивати каструлі від пригорілого варення слід дуже дбайливо. Зіпсувати емаль досить просто, а позбутися потім від подряпин неможливо. Вони згодом перетворюються в глибокі тріщини. Їжа буде постійно пригорати і прилипати.

Як доглядати за емальованим посудом

Ємності, покриті емаллю, вимогливі до догляду. Правильна експлуатація і очищення продовжують термін служби кухонного начиння. В ній їжа згоряти буде рідко.

Після придбання каструлі і сковороди рекомендується їх загартувати. Для цього при першому використанні у них наливається вода до самого верху, яка доводиться до кипіння. Посуд знімається з плити для остигання в природних умовах.

Емальоване покриття з легкістю втрачає свої якості, коли ємність великого розміру з широким днищем ставиться на маленьку конфорку електропечі. Нагрівання каструлі проходить нерівномірно, внаслідок чого з’являються тріщини на поверхні. Також не можна здійснювати смаження в посуді, коли дно не вкрите рослинним маслом.

Різкі температурні скачки шкідливі для емальованого покриття. Від подібного впливу воно розтріскується. Тому спочатку треба наливати воду і тільки потім відправляти посуд на гарячу конфорку. І навпаки, не можна холодною рідиною заповнювати розігріту каструлю. Це не рекомендується робити навіть при терміновій необхідності остудити її, інакше емаль швидко зіпсується.

Не можна упускати емальовану каструлю на підлогу. Якщо вона впаде з чималої висоти, обов’язково утворюються відколи. Через деякий час вони покриються іржею. Її можна відмити, але приготовлена їжа в такому посуді буде небезпечною. При нагріванні іржа проникає в їжу.

Коли цілісність нанесеного покриття порушується, ємність відправляється на утилізацію. У зношеному стані вона виділяє елементи, небезпечні для здоров’я.

Правильне і своєчасне використання хімічних препаратів і народних методів дозволить швидко позбутися від неприємних горілих плям на поверхні посуду. Але не забувайте, що сильний механічний вплив і абразиви ведуть до появи подряпин, тріщин і сколів. В майбутньому готувати в таких ємностях небезпечно для здоров’я. У них можна буде зберігати лише сипучі матеріали.

Каструлі з емальованою поверхнею дуже привабливі. Якщо дотримуватися нескладних правил експлуатації, умови очищення посуду, функціональність і краса збережуться на довгі роки. Якщо пригоріло варення в емальованій каструлі, відмити її буде не важко. Треба лише скористатися найбільш підходящим способом.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради