Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладання

Все більшу популярність набуває ламінат. Він недорогий, красивий, легко і швидко укладається. Все це так. Як укласти ламінат самому, зробити це правильно і красиво, і будемо обговорювати. Якщо будуть питання — задавайте.

Зміст статті

 • 1 Як покласти ламінат самому: що треба знати
  • 1.1 Що потрібно крім підлогового покриття
  • 1.2 Нюанси
 • 2 Схеми укладання ламінату
 • 3. Порядок укладання ламінату
  • 3.1 Правила і послідовність дій
  • 3.2 Рада для більш швидкої і зручної укладки
  • 3.3 Укладання майже без відходів
 • 4 Як оформити складні місця
  • 4.1 Примикання до дверної коробки і поріжок
  • 4.2 Як красиво обійти труби

Як покласти ламінат самому: що треба знати

Ламініт хороший тим, що вкладається швидко, матеріал готовий до укладання, сам процес не потребує дорогих матеріалів чи інструментів. Це дає можливість самому настилати підлогове покриття. Але щоб результат радував, треба знати, як правильно класти ламінат. Є неочевидні моменти, які, тим не менш, сильно впливають на кінцевий результат.

kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki104 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняІдеальний пів — ось результат правильного укладання ламінату

Що потрібно крім підлогового покриття

Перше, що варто пам’ятати — класти ламінат можна тільки на суху та рівну основу. Рівне — це з перепадом не більше 2 мм на 2 метри. І перепади не повинні бути різкими. Тільки в такому випадку замки не будуть розходитися. Тобто, перед тим як покласти ламінат, перевіряйте наскільки рівна у вас підлогу. Якщо необхідно, вирівнюєте, доводячи до задовільного стану.

Друга. Під ламінат кладеться підкладка. Видів підкладки під ламінат близько десятка, а потрібна вона для двох цілей:

 • щоб компенсувати наявні нерівності;
 • для зниження «гулкості» статі.

kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki105 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняВиди підкладки та їх основні властивості

Можна укладати без підкладки? Можна, якщо підстава близько до ідеалу. Але жити буде дуже незатишно, так як кожен крок віддається луною, навіть у капцях. Цього ніяк не раді сусіди знизу. Можна класти підкладку в два шари? Краще не треба. Зазвичай це роблять «для тепла», але тепліше від цього не стає, а замки навантажуються більше звичайного, так як із-за більшого шару (стає м’якше) стать більше просідає. Якісь замки це витримують, якісь ні. Ризикувати не варто. Краще дотримуватися рекомендацій виробника.

Під підкладку — відразу на бетонну підлогу — ще рекомендують укласти поліетиленову плівку. Це гідроізоляція. Це рекомендації виробників, а також ради на підставі досвіду. Ця плівка буде захистом на випадок протікання. Ще вона не дасть ламінату вбирати вологу з підстави, що важливо для мешканців перших поверхів і приватних будинків.

Нюанси

Перед тим як укладати ламінат, занесіть упаковки в приміщення, розпакуйте і огляньте. Іноді в упаковках не видно, що матеріал намок і розпух. Таке зустрічається при транспортуванні. Якщо таке спостерігається, краще його відразу на заміну…

Розпакований ламінат повинен лежати в приміщенні кілька днів. Укладати його рівними стопками на рівну основу. За декілька діб він прийме «експлуатаційні кондиції». Тобто, прогріється до кімнатної температури і придбає вологість приміщення.

kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki106 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняЯк покласти ламінат самому: потрібні деякі інструменти

Обов’язково треба пам’ятати, що при укладанні ламінату його не кладуть впритул до стіни, а залишають зазор приблизно в 8-10 мм. Цей зазор потрібний для компенсації теплового розширення. Зазор повинен бути, інакше ламінат вспучит. Щоб зазор було простіше витримувати, на час укладання ламінату, між дощечками і стіною встановлюють прокладки потрібної товщини. Це можуть бути обрізки того ж ламінату. Для будинку він йде як раз 7-8 мм завтовшки. Зверніть увагу, що навколо труб, колон або виступів теж повинен бути зазор в 7-10 мм.

Після того, як поклали останній ряд, всі прокладки прибираєте. Ламінат при зміні вологості зменшується/збільшується в розмірах і цей зазор дає йому місце для цих змін. Зазор потім закриється плінтусом, але його обов’язково треба кріпити до стіни.

Схеми укладання ламінату

Є кілька традиційних схем укладання ламінату. Всі їх можна умовно розділити на дві групи — прямі та діагональні. Якщо ви ще не мали справу з подібним покриттям, і тільки прикидаєте, як покласти ламінат, краще виберіть один з прямих методів. Менше подрезок, менше відходів.

 • Довільна палубна укладання — можна сказати, що це безвідходна схема укладання ламінату, так як те, що залишилося при підрізуванні останньої дошки в ряді стає початком наступного ряду. У відбракування йдуть тільки відрізки менше 20-30 см довжини. Недолік цього типу укладання — далеко не завжди таке покриття виглядає привабливо.

  kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki107 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняПоширені схеми укладання ламінату

 • Зсув на 1/2. Ця схема укладання ламінату вважається найнадійнішою. В тому плані, що стики сусідніх рядах завжди рознесені на достатню відстань. Це робить покриття більш стабільним, менше ймовірність того, що поперечні з’єднання розійдуться. Кількість відходів залежить від геометрії підлоги, але з «прямих схем» відходів, зазвичай, найбільше.
 • Зсув на 1/3. Цей вид укладання можна застосовувати, якщо довжина дошки не менше 120 см. При такому способі укладання, відходів, як правило, не надто багато. Три ряди стартують з дощок різної довжини. Кожен третій — з цілої, інші підрізають на 1/3 і 2/3 довжини. В результаті стики сусідніх рядів рознесені на 40 див. В такому випадку покриття буде надійним.

Є ще один різновид — зміщення з певним кроком. Вибирається певний розмір зсуву. Він довільний, але точно менше 1/3 довжини. Найкоротша дощечка не може бути коротше 30 див. Інакше велика ймовірність того що вона вискочить або доведеться її приклеювати до розташованих поруч. Ця розрахункова схема, так як залежить від розмірів ламінатної дошки.

kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki108 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняСхема укладання ламінату — зміщення фіксованої довжини

Яку б схему укладання ламінату ви не вибрали, пам’ятайте, що короткі шматки — менше 20-30 см — краще не класти. Зазвичай саме вони «вискакують». Встановити їх на місце, не розбираючи все покриття, складно, а ще можна замки пошкодити. Загалом, краще не економити на дрібницях.

У більш дорогих колекціях — зі складними конструкціями замків — допускається менша довжина короткого шматка. Але це зазначається в документах. І класти ламінат меншої довжини точно не варто.

Порядок укладання ламінату

Перед тим як покласти ламінат самому, забираємо все з кімнати. Підлога повинна бути абсолютно сухим і чистим. Класти на вологу стяжку ламінат не можна. Навіть вологостійкий. Перед початком робіт все ретельно прибирають пилососом.

kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki109 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняНайбільше треба вимірювальних інструментів

Для роботи потрібні наступні інструменти і матеріали:

 • Ножівка по дереву або УШМ з відповідним диском.
 • Молоток, Z-подібна пластина або обрізок ламінату. З пластиною працювати зручніше.
 • Косинець, лінійка, рулетка, олівець, ніж.

kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki110 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняЧим різати ламінат в домашніх умовах

Різати ламінат можна ножівкою, болгаркою, лобзиком, але самий рівний рез виходить торцювальною пилою. Є ще спеціальний верстат для різання ламінату, але він і торцювання є не у всіх. А підійде будь-який з перерахованих інструментів. Якщо рівно відрізати взагалі проблематично, беріть ще найдорожче стусло. Але такої ширини, щоб можна було укласти дошку. Стусло можна зробити своїми руками з трьох дощок, збитих у вигляді букви П.

Правила і послідовність дій

Сам порядок укладання ламінату залежить від типу замка і обраного способу, але в цілому робота йде покроково.

 • На сухе рівну основу розстеляють плівку, її заводять трохи на стіни, там закріплюють за допомогою малярного скотча. Після укладання його обрізають і загортають в зазор. Як ми вже говорили, це необов’язково.
 • Підкладка точно потрібна. Її розстеляють вздовж тієї стіни, з якої треба починати укладання. Якщо підкладка складається з декількох шматків, стик проклеюють скотчем. Застеляти багато не варто, так як ходити по ній не можна.

  kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki111 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняНа що укладається ламінат: основу будь-якого типу

 • Починаємо укладати ламінат. Коротку сторону розгортаємо до вікна. Так стики менше видно. Не забуваємо про зазор між краєм дошки і стіною. Укладаємо туди прокладки.
 • Кладемо першу дошку, наголошуючи її в підкладки (з торця і по довгій стороні). Шип дивиться в стіну, в кімнату розгорнуто паз.
 • Спосіб з’єднання наступної дошки залежить від форми замку. Вони є двох типів — Lock (лок) та Click (клік). Замки першого типу зустрічаються все рідше, але розповімо і про них.
  • При замку типу Click спосіб з’єднання ламінату такий. Беремо другу дошку, шип торця заводимо в паз, поставивши встановлюється елемент під невеликим кутом. Опускаємо планку. Коли вона досягне майже підлоги, повинен послышаться клацання. Це означає, що замок закрився, дошка стала на місце.

   kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki112 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняУкладання замкового ламінату в залежності від типу замка. Як правильно защипуються ламінат

  • Замок типу Lock вставляється по-іншому. Другу дошку кладемо поблизу від вже встановленої, підсовуємо, постукуючи по торцю долонею. Якщо входить туго, беруть спеціальний інструмент (Z-образна планка, спеціальний наголос) або шматок ламінату, вставляють у паз і стукають, домагаючись відсутності щілин.

   kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki113 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняРізниця в стикуванні замків різного типу

 • Так викладаємо перший ряд. Остання дошка зазвичай обрізається. Не забудьте, що тут теж до стіни повинен бути зазор в 3 мм. Щоб підігнати щільно цей шматок, точно потрібно Z-планка.

  kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki114 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняГоловне — домогтися відсутність щілин і не пошкодити замок. А як ви це зробите — ваш вибір

 • Другий ряд починають з дошки іншої довжини. Її довжина залежить від обраної схеми, але порядок дій аналогічний. Тільки треба стикувати ще й по довгій стороні. Першим вставляємо торцевий замок, виставивши її так, щоб замок знаходився недалеко від кромки. Коли з’єднуємо довгу сторону, бічний замок «їде як по рейках».

  kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki115 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняЯк покласти ламінат самому: останній шматок у рядку

 • Далі все набирається за аналогією.
 • Останній ряд зазвичай вимагає підрізування в довжину. Розгортаєте планку шипом від стіни, упираете її прокладки, відмічаєте, де треба різати. Так як геометрія приміщень у нас рідко ідеальна, краще приміряти на місці, і ставити відмітки і на початку, і в кінці.
 • Ось, власне і все. Ви знаєте, як покласти ламінат самому і зробити це правильно.

  Рада для більш швидкої і зручної укладки

  Укладання ламінату зручніше і швидше йде, коли почати відразу кілька рядів. При зміщенні на 1/3 можна паралельно класти відразу три ряди (або більше). При зміщенні на 1/2 укласти дві дошки завдовжки, і почати ще два ряди — з 1/2 і з цілою. І так далі і укладати — драбинкою, і кількість сходинок не менше трьох, а можна і більше. Залежить від габаритів приміщення.

  kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki116 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняКласти відразу кілька рядів простіше

  Чому так? Така послідовність укладання ламінату призводить до того, що замки замикаються простіше. Мінус — зростає кількість відходів, хоч і незначно.

  Укладання майже без відходів

  Щоб у відходи витрачалося якнайменше матеріалу, вибирати розміри ламінату та схему його укладання треба з обліку геометрії приміщення. Дивіться, шматків не буде зовсім, якщо довжина кімнати:

  • Кратна довжині ламінату. Довжину кімнати знаєте, довжину обраного типу ламінату теж. Тепер прикидаєте, скільки цілих ламинатин ляже уздовж. Якщо це ціле число — можна вибирати будь-який тип розкладки. Наприклад, довжина кімнати 3,6 метра, довжина ламінату 120 див. Зрозуміло, що вляжеться рівно 3 штуки. Доведеться тільки останні підрізати на 2 см, щоб забезпечити зазор уздовж стін. А 2 см — це майже нічого.

   kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki117 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняВиди укладання ламінату підбираємо за розміром приміщення і довжині дошки

  • Якщо зсув дорівнює 1/2 довжини ламінату, в довжину має укладатися небудь ціле число дошок, або з половиною. Наприклад, на ті ж 3,6 м по довжині ляжуть три з половиною штуки дощок довжиною 105 див. Треба буде трохи підрізати (105*3,5 = 367 см). У відходячи йде 9 див. Теж небагато. Якщо знайдете ламінат довжиною 102 см — буде саме те.
  • При зсуві в 1/3 можна вибирати довжину так, щоб вкладалося ціле число ламинатин + 1/3 +2/3. На довжину 360 виходить (360/3,33) = 108 см або 360/3,66 = 98 див., Відповідно, підходить довжина ламінату 108 см або 98 див.

  Загалом, ідея зрозуміла. Також перевіряєте і ширину. Остання дошка не повинна бути вже 5 см (враховуйте зазори).

  Як оформити складні місця

  Як покласти ламінат, теоретично, зрозуміло. Якщо ламінат вже в наявності, можете потренуватися на невеликій ділянці — тоді стане зрозуміліше. Але в кімнатах завжди є якісь проблемні місця, які не відразу зрозумієш, як зробити. У всякому разі, є дві таких ділянки — труби і дверна коробка. Як укласти ламінат в цих місцях, щоб не можна було причепитися? В принципі, це нескладно. Потрібна лінійка, дриль з коронками, ножівка по дереву і накладки, які закриють зазор у труб.

  kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki118 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняТак робити не треба

  Примикання до дверної коробки і поріжок

  Щоб ламінат біля дверної коробки лежав красиво і без зазорів, класти його бажано з вже встановленою коробкою. Якщо у вас ще двері не поставлені, є час зайнятися, поки ламінат «відлежується». При установці коробку треба зробити трохи коротше — між нею і підлогою повинен пролазити лезо пилки. Якщо коробка вже стоїть, можна підрізати.

  kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki119 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняЯк красиво оформити стик з дверною коробкою

  При укладанні ламінат підсовують під стійки, так що зазору ніякого не буде. А ось як оформити стик ламінату з іншим покриттям — це ціла окрема тема. А якщо двері виходять в коридор з плиткою — є додаткові методи стикування ламінату та плитки. Найпростіший і очевидний — поріжок. Вони бувають різними, так що вже тут варіантів маса. Якщо поріжки не подобаються зовсім, є корковий компенсатор. Він майже непомітний.

  Як красиво обійти труби

  Друге складне для красивого оформлення місце — вихід з підлоги труб. Без опалення жити ми не можемо і труби є практично в будь-якому приміщенні. Ще раз нагадаємо: навколо труби повинен бути зазор не менше 5-7 мм. Приклавши дошку до стіни, на потрібній відстані відзначаєте олівцем середину труби. Вимірюємо діаметр труби, додаємо до цього значення 2 см (у крайньому випадку 1,5 см), отримуємо діаметр отвору, який треба просвердлити в ламінаті. Свердло з таким діаметром знайти складно, а ось насадку типу «коронка» можна.

  kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki120 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняЯк обійти труби ламінатом, якщо вони знаходяться на короткій частині дошки

  Після того як зробили отвір (або два, якщо потрібно), проводимо через центр отворів пряму і по ній відрізаємо частину дошки. Встановлюємо ламинатину, ззаду труб вставляємо відрізаний шматок. Якщо все зроблено як треба — відмінно. Стик промазуємо клеєм (універсальним, по дереву) і ставимо все остаточно. А зазор закриваємо накладками. Вони є в колір дерева, є білі, чорні, блискучі. Є пластикові або схожі на металеві. Загалом, можливі варіанти.

  kak pravilno klast laminat na pol  sposoby i skhemy ukladki121 Як правильно класти ламінат на підлогу — способи і схеми укладанняЯкщо труби припадають на довгу сторону ламінату

  Якщо труби припадають на довгу частину ламінатної дошки, трохи змінюється технологія, але суть залишається та ж. Просто треба буде випиляти ділянку у вигляді трапеції.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради