Як почистити килим в домашніх умовах содою і оцтом

Щоб домашній килим виглядав красиво і служив довго, очищати його від пилу і забруднень потрібно регулярно. Застосовувати для цієї мети покупні хімікати не завжди вигідно. У той же час можна приготувати ефективний засіб для чищення килимів своїми руками на основі звичайних господарських речовин. Хороші результати дає застосування харчової соди і столового оцту, які використовуються як окремо, так і в різних поєднаннях один з одним і іншими підручними матеріалами.

Причини забруднення килимів

kak pochistit kover v domashnikh usloviyakh sodojj i uksusom196 Як почистити килим в домашніх умовах содою і оцтомНайскладніше видалити з килима плями від їжі та напоїв

Щодня в килимовому покритті накопичується пил з повітря. Також в нього потрапляють частинки бруду із взуття або лап домашніх тварин. За статистикою ці сухі матеріали зазвичай складають три чверті чужорідних речовин, забруднюючих килим. Велика частина з них видаляється пилососом, працюючим на повній потужності. Але деякі проникають всередину покриття, і утримуються там ворсинками килима. Щоб гарненько прочистити палас від них, доводиться застосовувати засоби, що вбирають бруд.

Інша частина – це жирні і барвні плями від випадково потрапили на килим рідин і продуктів. В сім’ях з маленькими дітьми це можуть бути сліди від фломастерів або фарб, пластилін і жувальна гумка, а іноді і сеча дитини.

Більшість забруднення проникають в саму структуру килимового матеріалу, і їх необхідно відчищати, застосовуючи хімічні речовини.

Вибір засобів і інструментів для чищення в домашніх умовах

kak pochistit kover v domashnikh usloviyakh sodojj i uksusom197 Як почистити килим в домашніх умовах содою і оцтомСода, оцет – найбільш безпечні для здоров’я і ефективні засоби для чищення килимів

Зазвичай на підлогу килим займає велику площу. Вплив на атмосферу в кімнаті після його обробки не повинна створювати проблем для людей. Його очищення вимагає часу і призводить до великої витрати матеріалу.

Атмосфера в кімнаті після чищення не повинна зберігати різкі запахи. Тому при виборі очищувальних матеріалів необхідно, крім ефективності кошти, враховувати його безпека для здоров’я і відсутність алергічних реакцій у людей.

Склад повинен бути придатний для килимів з більшості природних і синтетичних матеріалів. Ідеально, коли один і той же засіб можна застосовувати для сухої і вологої обробки.

Чистка килима харчовою содою і розчином оцту повною мірою задовольняє цим умовам. Переваги застосування:

 • натуральний продукт абсолютно нешкідливий для здоров’я;
 • усунення не тільки забруднення, але і нейтралізація неприємних запахів;
 • можливість використання соди як в сухому вигляді, так і в складі миючих розчинів;
 • легкий спосіб застосування;
 • доступність придбання і невисока ціна.

Недоліком вважається нездатність очищати деякі види плям і незастосовність для килимових покриттів з чистої вовни.

Інструменти для обробки

kak pochistit kover v domashnikh usloviyakh sodojj i uksusom198 Як почистити килим в домашніх умовах содою і оцтомПопереднє очищення килима від пилу пилососом виконується

Для різних способів приведення в порядок килимів, крім самого миючого засобу, знадобляться пристосування, що допомагають в роботі:

 • Пилосос. Застосовується для початкового усунення пилу. На заключному етапі – для видалення залишків застосованого очисника.
 • Щітки різних розмірів. Для чищення килимів не рекомендується вибирати екземпляри з м’якою щетиною або середньої жорсткості.
 • Віник або швабра. Для основного змітання нанесеного шару порошкового або рідкого очисника.
 • Разбрызгивающее пристрій. Можна скористатися порожнім флаконом з пульверизаторной насадкою з-під будь-якого фабричного кошти, попередньо помивши його зсередини.

Швидке усунення невеликих плям проводиться із застосуванням маленьких щіточок і тканинних серветок.

Способи обробки килима содою і оцтом

Почистити килим в домашніх умовах содою і оцтом можна, застосовуючи їх окремо або ж у спільних розчинах з додаванням інших побутових речовин. Найбільш швидкої вважається суха очистка, тому вона рекомендується для регулярного проведення навіть при відсутності забруднень на поверхні килима.

При будь-якому методі рекомендується перед початком очищення застосувати пилосос, щоб видалити основну бруд і пил. Після довгої перерви пилососити килим потрібно з обох сторін.

Сухий спосіб

kak pochistit kover v domashnikh usloviyakh sodojj i uksusom199 Як почистити килим в домашніх умовах содою і оцтомСуха чистка килима содою

Застосовується при незначних сліди бруду на покритті. Порошок соди має абсорбуючі властивості, тому навіть без води він здатний поглинати пил, внедрившуюся в основу паласу. Не вимагає особливих пристосувань і вміння.

Покрокова інструкція:

 • Поверхня килима засипають товстим шаром харчової соди.
 • М’якою щіткою порошок злегка втирається в ворс.
 • Залишають у такому вигляді на 30-50 хвилин.
 • Віником сода змітається з килима і викидається.
 • Залишки порошку видаляються пилососом.
 • Крім простоти, перевагою сухого способу вважається те, що після нього не треба висушувати килим. А вологий ворс може стати джерелом цвілі.

  Для додання матеріалу блиску і кращого усунення запаху соду можна змішувати з дрібною сіллю в рівних пропорціях. Сама обробка проводиться за тією ж схемою.

  Волога очистка: розчини з содою і оцтом

  Сухий порошок видаляє тільки пил і поверхневі забруднення. Щоб очистити килимове покриття від жирних або кольорових плям, необхідно користуватися рідкими миючими розчинами. Їх також можна зробити власноруч на основі соди і оцту. Існують кілька рецептів таких складів.

  Чисто содовий розчин

  Ефективний для синтетичних килимів із середнім ступенем забруднення.

 • 50 г порошку розчиняється в 1 л води.
 • Суміш заливається в бутель з пульверизатором.
 • Розчин розбризкується на килим і залишають на півгодини.
 • Покриття чиститься віником і пылесосится.
 • Серйозні забруднення усунути з допомогою однієї соди неможливо. Необхідно додавання до неї більш активних компонентів.

  Чисто оцтовий розчин

  Готується змішанням 20 мл 9% оцту і 1 л води. Дії по очищенню – такі ж, як і у випадку з содовою рідиною. Рекомендується проводити як другий етап після сухої обробки килима.

  Содово-оцтові суміші

   Як почистити килим в домашніх умовах содою і оцтомСуміш соди і оцту нанести на килим з пульверизатора, а потім почистити плями губкою

  Залежно від стану очищуваного покриття і наявності на ньому плям застосовуються розчини з різними пропорціями цих речовин:

  • Варіант 1. Змішуються 1 л води температурою 60 °C, 100 мл оцту, 100 г соди. Розчин заливається в бутель з розбризкувачем і наноситься на килим. Після 30 хвилинної паузи зчищається щіткою.
  • Варіант 2. Більш агресивний розчин для обробки брудних ділянок. Готується безпосередньо перед чищенням. Змішуються 200 мл води, 80 мл оцту, 20 г соди. Склад застосовується відразу після приготування, поки він ще піниться, а зчищається через кілька хвилин після нанесення.

  Сильні забруднення перед видаленням будь-якого засобу рекомендується протерти губкою. Для обробки великої площі складу готується кілька разів.

  З-за підвищеного вмісту оцту приміщення після чищення такими розчинами потребує провітрювання.

  З додаванням інших компонентів

  Включення додаткових компонентів в содові і оцтові розчини сприяє виведенню застарілих забруднень і складних плям. Дії у всіх випадках однакові: приготовану рідина розбризкують по килиму з пульверизатора та через 20-30 хв зчищають губкою або микрофибровой серветкою.

  Глибоку очистку проводять із застосуванням трикомпонентного складу:

  • вода – 1л;
  • сода – 40 г;
  • оцет – 50 мл;
  • пральний порошок – 1 ч. л.

  Для видалення жирних плям замість засоби для прання використовується рідке мило або гель для миття посуду. Такі склади при змішуванні дають великий об’єм піни, яка втирається в отчищаемый ділянку.

  Содою (40 г), розведеної в 150 мл перекису водню, рекомендується помити килим з плямами від соку, вина та інших харчових барвників.

  Обов’язкове правило для покриттів з натуральних матеріалів – чистити їх потрібно тільки по напрямку ворсу.

  Інші народні засоби і способи

  Очищення килимів в домашніх умовах не обмежується використанням тільки содово-оцтових сумішей. Існують інші варіанти.

  Снігова чистка

  kak pochistit kover v domashnikh usloviyakh sodojj i uksusom201 Як почистити килим в домашніх умовах содою і оцтомХолодний сніг очищає килим і вбиває бактерії, що скупчилися в ворсі

  Вибивання пилу і бруду на свіжому покриві з подальшим протиранням килима снігом вважається одним із вдалих варіантів. Але він застосовний тільки в зимовий час. До того ж доводиться виносити палас на вулицю, шукати зручну палицю для вибивання. В результаті – велика витрата часу і сил.

  Натуральні розчинники

  Виведення плям традиційно проводиться із застосуванням гасу або нашатирного спирту. Але обидва цих речовини володіють неприємним і стійким запахом. Потрібно проводити чистку поза приміщенням або довго провітрювати кімнати після обробки. І не всякий матеріал килима стійок до цих агресивних засобів.

  Чайна заварка

  Застосовна тільки для чищення плям на паласах темних кольорів.

  Лимонна кислота

  Світлий килим після обробки нею може придбати жовтуватий відтінок.

  Сода, оцет окремо або в одній суміші виглядають переважніше інших складів з підручних матеріалів. Змінюючи пропорції розчину, можна приготувати засіб для видалення більшості забруднень на будь-яких покриттях.

  Деякі особливості догляду за килимами

  kak pochistit kover v domashnikh usloviyakh sodojj i uksusom202 Як почистити килим в домашніх умовах содою і оцтомКилим можна висушити спеціальним феном

  Складні склади можуть непередбачувано вплинути на килимове покриття. Тому рекомендується перед першим застосуванням нового засобу помити їм маленький килимок з схожого матеріалу. Або спочатку обробити непомітний ділянку на великому виробі.

  Будь-яка чистка рідкими сумішами повинна завершуватися сушкою. Неприпустимо залишати килим вологим, сподіваючись, що він висохне сам. Мокрий ворс відразу ж буде притягувати нову пил і бруд. А в глибині паласу може утворитися гниль і цвіль. Сушка проводиться з обох сторін феном або пилососом.

  Довга служба килимових виробів залежить також від дотримання нескладних правил поводження з ними:

  • Регулярне чищення пилососом, бажано щотижня.
  • Обробка сухими миючими засобами раз в три місяці.
  • Своєчасне видалення утворилися плям. Корисніше і простіше помити їх негайно, ніж потім застосовувати сильнодіючі засоби проти застарілих забруднень.
  • Підставляти під ніжки меблів, поставленої на килим, м’які прокладки.
  • При інтенсивному ходінні по килиму частіше міняти його розташування, повертаючи на 90°. Це не вбереже його від стирання, але забезпечить рівномірний знос всій поверхні.
  • Не тримати довгий час у вологому стані і не стелити на мокрий підлогу. Вогкість може виявитися шкідливіше за будь-яких забруднень.

  Навіть килим у хорошому стані необхідно піддавати ретельному чищенні перед відправкою на тривале зберігання. Корисно також обробити засобом проти молі.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради