Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

Плануючи ремонт у квартирі, кожен господар рано або пізно замислюється про обробці стелі. Якщо раніше це була просто побілка або штукатурка, то сьогодні існує маса інших варіантів. Стеля з гіпсокартону — гідна альтернатива традиційної штукатурки і популярним ПВХ-полотен (з полівінілхлориду). Нові технології останнім часом досягли небувалих висот, і якщо раніше покриття з ГКЛ (гіпсокартонних аркушів) були в основному представлені примітивними незграбними спорудами, то сьогодні вони з першого погляду підкорюють своєю надзвичайно оригінальним виглядом і розкішним дизайном.

3b51a3ea47863fdf4c79660141bf1d46 Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

Переваги використання гіпсокартону

Як і багато інші варіанти сучасної обробки, ГКЛ мають як перевагами, так і недоліками.

До безперечних плюсів можна віднести:

 • відносно простий монтаж;
 • невисоку вартість;
 • пожежна безпека;
 • екологічність;
 • довговічність.

Ще одне незаперечне достоїнство гіпсокартонних листів полягає в тому, що їх каркас дозволяє легко приховати всі електромонтажні і інженерні комунікації. Крім того, подібне рішення зазвичай допускає можливість додаткового утеплення і звукоізоляції кімнати.

Серед інших вагомих плюсів можна також виділити відсутність необхідності ретельного вирівнювання базового покриття і значну дизайнерську варіативність.

Недоліки

До числа недоліків в першу чергу слід віднести зниження висоти приміщення в середньому на 10-15 див. Також слід знати, що ГКЛ не є на 100 % вологостійким матеріалом, тому навіть самі стійкі різновиди гіпсокартонних конструкцій не рекомендується встановлювати в приміщеннях з високим рівнем вологості понад 80 %.

c81ebbcb9f10056563297495e183adfe Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Види стель

  Сучасні гіпсокартонні стелі мають дуже різноманітний і оригінальний дизайн.

  Конструктивно вони поділяються на такі види:

  • однорівневі;
  • багаторівневі;
  • фігурні;
  • об’єднані.

  Звичайно перший варіант є самим простим і бюджетним. Всі інші види відрізняються більш високою вартістю і більш складним дизайнерським виконанням.

  Однорівневі

  Однорівневий стеля являє собою просте, ідеально рівне полотно. Найчастіше подібне рішення застосовується для оформлення малогабаритних приміщень з невисокими стелями, однак іноді однорівневі полотна можна зустріти і в більш просторих кімнатах з класичним або мінімалістичним дизайном.

  Незважаючи на високі естетичні якості, однорівневі конструкції не відрізняються великим різноманіттям дизайнерських. Однак при використанні певних декораторських прийомів з їх допомогою можна створити вельми оригінальні інтер’єри.

  fe7aa2a2bac7be81bcb653a366e6431c Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Багаторівневі

  Дво – і трирівневі стелі можна також віднести до одних з найбільш поширених варіантів. У технічному плані вони не являють собою нічого складного. Основою для першого рівня зазвичай виступають бетонні перекриття, а всі наступні яруси монтуються не на базовому перекритті, а на каркасі попереднього рівня.

  Варіантів дизайну багатоярусних стель — безліч. Тут все залежить тільки від фантазії дизайнерів і фінансових можливостей покупця. Однак не можна упускати з виду і недоліки багатоярусних споруд, до яких, в першу чергу, відносяться значні втрати висоти приміщення.

  4480db39129684b6134fded3816cfb9a Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Фігурні

  Окремим різновидом багаторівневих покриттів можна назвати фігурні стелі. Як правило, конструктивно вони схожі на попередні види, проте в даному випадку на ідеально рівному полотні обов’язково виділяється якась об’ємна постать або ціла фігурна композиція.

  Дуже часто об’ємні фігурні елементи використовуються для виділення якоїсь функціональної зони, наприклад, ігрової зони в дитячій кімнаті або обідньої в кухні-їдальні. У більшості випадків фігурна композиція доповнюється м’якою точковим підсвічуванням або ефектним світлодіодним освітленням.

  8aa845284d2b02b97e0f27e718869f87 Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Об’єднані

  Найчастіше гіпсокартонні листи комбінують в гармонійному тандемі з натяжними ПВХ-полотнами.

  Однак подібне рішення має деякі нюанси:

  1. Комбінована обробка дуже сильно зменшує висоту приміщення, що вкрай небажано для більшості приміщень.
  2. Якщо оформити стельову поверхню занадто темних або контрастних тонах, то візуально можна зменшити і загальний обсяг кімнати.

  Як правило, комбінована обробка добре виглядає тільки в просторих кімнатах з мінімальною кількістю громіздких меблів.

  7fadb054a509548bc11e4a7f46d83b86 Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Освітлення гіпсокартонної стелі

  Обдумуючи дизайн будь-якої кімнати, необхідно приділити належну увагу створенню якісного освітлення. Сучасні гіпсокартонні покриття не тільки служать прикрасою будь-якого приміщення, але і дозволяють делікатно приховати під своїм каркасом різні електричні дроти та інженерні комунікації, надаючи таким чином можливість використовувати в інтер’єрі різні види освітлювальних приладів.

  Люстра

  Наявність основного приладу освітлення часто є однією з найголовніших умов для створення красивого і затишного інтер’єру. Згідно з існуючими правилами, люстра зазвичай розміщується в центральній частині кімнати, так як в більшості випадків саме вона виступає головним джерелом світла.

  Як правило, традиційні люстри з візерунковими плафонами створюють дуже красиву гру світла і тіні, тому вони часто використовуються не тільки в якості повноцінного освітлювального приладу, але і для вишуканого прикраси всього інтер’єру.

  31a4a4895d894ea07ff047d5f1b2cd28 Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Світлодіодні світильники

  Майже необмежені можливості в плані дизайну надають ультрамодні світлодіодні світильники. Як правило, даний тип світлових приладів багато в чому підкреслює сучасний дизайн кімнати і привносить до неї особливу футуристичне настрій.

  Зазвичай такі світильники ретельно маскуються, тому у вимкненому стані вони практично непомітні. Проте варто лише увімкнути світло — і кімната відразу ж змінюється, викликаючи захоплення у всіх присутніх.

  У сучасних інтер’єрах світлодіодні світильники можуть бути як білими, так і кольоровими. Природно, кольорова підсвітка виглядає заворожуюче, особливо якщо в інтер’єрі присутні інші елементи, що гармонійно поєднуються між собою за кольором.

  dea066ef3ac504f285ee5aea227651ea Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Варіанти дизайну стель різних кімнат

  Вибираючи дизайн стельового покриття, необхідно враховувати не тільки загальну стильову спрямованість інтер’єру, але і спільне функціональне призначення кімнати. В першу чергу, це необхідно для того, щоб правильно зонувати простір і грамотно розставити необхідні світлові акценти.

  В приміщеннях різного призначення існують свої особливості використання ГКЛ.

  Спальня

  Спальня — це місце, призначене головним чином для сну, тому дуже важливо створити максимально розслабляючу і заспокійливу атмосферу. Для невеликих спалень в класичному або мінімалістичному стилі відмінно підійдуть світлі однорівневі стелі з м’якою точковим підсвічуванням.

  Цінителям оригінальних рішень і власникам більш габаритних квартир можна порадити вибрати складні багаторівневі споруди з плавними округлими лініями і не надто помітними фігурними елементами. Як правило, круглі або овальні форми використовуються для виділення центральній частині кімнати, а квадратні або прямокутні — для створення ефекту «ширяючого стелі».

  40e470210ec94bd3697a2c07e7a2823c Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Кухня

  На відміну від спальні, приміщення для приготування їжі характеризується дуже складними експлуатаційними умовами. Підвищена вологість і постійне утворення конденсату може негативно позначитися на багатьох оздоблювальних матеріалах. Щоб захистити покриття з ГКЛ від різних негативних факторів, дизайнери радять покривати його поверхню захисної ПВХ-плівкою або водовідштовхувальним фарбою.

  Варто зауважити, що в просторих кухнях гіпсокартонні покриття іноді застосовується тільки для часткової обробки, наприклад, для виділення обідньої зони або барной стійки. Над кухонною мийкою та газовою плитою в таких випадках зазвичай встановлюються більш вологостійкі покриття, наприклад, рейкові або панельні стелі.

  087c31c8ef12227ebc7251e536b50550 Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Дитяча

  Дитяча кімната являє собою майже безмежний простір для польоту фантазії дизайнера.

  При плануванні дизайну стелі слід дотримуватися кількох основних правил:

  1. Для декоративної обробки рекомендується вибирати виключно екологічно чисті матеріали без шкідливих токсичних домішок.
  2. При розробці дизайну перевагу слід віддавати плавним округлим формам і легким звивистих ліній.
  3. Якщо планується установка дитячого шведської стінки з кріпленням до верхньої частини кімнати, то це необхідно передбачити ще на етапі монтажних робіт.

  Щодо кольорової гами не існує строгих правил і обмежень. У дитячих кімнатах можна зустріти практично всі кольори веселки. Проте, щоб забезпечити дитині максимальний комфорт, дитячі психологи радять основний акцент робити на ніжні пастельні відтінки.

  9444f65e22d57528eaf125cd1852f5b1 Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Вітальня

  В інтер’єрі вітальні гіпсокартонні стелі володіють великим потенціалом та безліччю плюсів. У кімнаті для прийому гостей вони не тільки відмінно маскують проводку і різні дефекти бетонного перекриття, але і дуже ефектно моделюють простір, особливо у просторих вітальнях, розташованих в квартирах-студіях, або у вітальнях, суміщених з кухнею. Дизайн підвісних стель з гіпсокартону в залі може бути найрізноманітнішим. Якщо дозволяє висота приміщення, то можна використовувати багатоступінчасті вироби, що складаються з декількох ярусів. Як правило, це дає можливість розмістити досить велика кількість різних освітлювальних приладів і багато в чому сприяє створенню більш урочистої атмосфери.

  1e45f51abce55c9bd62b9f847ba3844f Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Коридор та передпокій

  У передпокої потрібно створити максимально гармонійний і продуманий інтер’єр, оскільки вона формує перше враження про будинок. У дизайні маленького і вузького коридору дуже важливо не перевантажувати простір, тому чим менше площа і висота приміщення, тим простіше і лаконічніше повинна виглядати декоративна обробка верхньої частини кімнати.

  Різнокольорові масивні елементи має сенс встановлювати тільки в просторих приміщеннях з рясним природним освітленням.

  215f39c53a5419c19fa4cddeb189fb93 Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Як зробити своїми руками

  Простота монтажу є одним з найголовніших плюсів всіх гіпсокартонних конструкцій, тому при бажанні монтаж можна виконати самотужки.

  Необхідні інструменти та матеріали

  Багато умільці планують здійснити монтаж ГКЛ своїми руками.

  Для початку необхідно приготувати всі необхідні інструменти і матеріали:

  • перфоратор;
  • дюбелі;
  • саморізи;
  • шуруповерт;
  • ніж для різання гіпсокартону;
  • рулетку;
  • лазерний рівень;
  • підвіси;
  • металеві профілі;
  • армовану сітку для швів;
  • шпаклювальну суміш;
  • шпатель;
  • дрібнозернисту наждачний папір.

  В продажу, крім стандартних конструкцій, можна також знайти так званий євро стеля — гіпсокартон для нього відрізняється підвищеною якістю.

  Розрахунки, проект та розмітка

  Форма стельового покриття з ГКЛ може бути найрізноманітнішою, тому для початку необхідно ретельно спроектувати дизайн майбутньої стелі. Для розробки проекту краще за все створити точну копію приміщення в зменшеному масштабі.

  Для розрахунку кількості матеріалу можна скористатися спеціальними таблицями або електронними програмами, які можна знайти в інтернеті на спеціалізованих будівельних сайтах. Як правило, такі програми досить точно показують середній витрата матеріалів на 1 кв. м стельової поверхні.

  Також перед монтажем ГКЛ необхідно виконати розмітку стелі. Правильна розмітка допомагає не тільки уникнути помилок під час спорудження каркаса, але і багато в чому сприяє більш точному розрахунку необхідної кількості будівельного матеріалу. На жаль, стіни в багатьох багатоквартирних будинках далекі від ідеалу, тому розмітку найкраще виконувати за допомогою лазерного рівня.

  caf1719c850bbb16cfeacf4cfa2a10c1 Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Монтаж каркасу

  Якщо ГКЛ встановлюються самостійно, то рекомендується знайти помічника, так як в противному випадку процес монтажу може бути досить тривалим і важким.

  Зазвичай процес установки складається з трьох основних етапів:

  1. На відстані 10-15 см по периметру споруджується стартовий профіль.
  2. До базового перекриття прикріплюють металеві П-образні підвіси.
  3. На підвіси встановлюються елементи каркаса, які з’єднуються між собою за допомогою дюбелів.

  Щоб не допустити в майбутньому провисання гіпсокартону, під час установки каркаса дуже важливо міцно з’єднувати між собою всі деталі.

  Обрізка ГКЛ і їх установка

  Як правило, обрізка гіпсокартонних листів здійснюється досить просто. Спочатку на ГКЛ наноситься розмітка за допомогою олівця і довгої лінійки. Потім на глибину приблизно 3-4 мм виробляється рівний, акуратний надріз гострим будівельним ножем або електричним лобзиком. Після правильно проведеного надрізу гіпсокартон ламається рівно і без деформацій.

  Після обрізки листи з гіпсокартону акуратно укладаються в раніше створений каркасний профіль. Кріплення зазвичай здійснюється за допомогою саморізів і шуруповерта.

  Слід звернути увагу на те, що ГКЛ рекомендується встановлювати на обрешітку з кроком приблизно 15-25 див.

  Обробка стелі

  Після завершення установки всі стики між гіпсокартонними плитами спочатку грунтують та шпаклюють, а потім обклеюють спеціальної армуючої стрічкою, призначеної для закладення швів. Після цього поверхню необхідно зашпаклювати. Це робиться для того, щоб забезпечити більш надійну герметичність стиків. Після висихання шпаклівки всі шви обробляються дрібнозернистим наждачним папером. В якості фінішного декоративного покриття можна використовувати самі різні матеріали, проте найчастіше використовуються різні водостійкі фарби або спеціальні стельові шпалери. У деяких випадках можуть застосовуватися різні види декоративної штукатурки і дзеркальні вставки.

  57c746298709ca490157c3d7af435640 Стеля з гіпсокартону: установка конструкції своїми руками, варіанти підсвічування, дизайнерські рішення

  Відео

  У відео розповідається про переваги і недоліки гіпсокартонних стель.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
  Всезнайко - Корисні поради