Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Багато бажаючі купити житло шукають квартири в сталінках — будинках, побудованих в 1930-1950-х роках. І готові заплатити за них суми, які набагато перевищують вартість нерухомості в інших проектах. Така поведінка цілком виправдано: сталінка відмінно підходить для облаштування затишного, довговічного і престижного сімейного гнізда.

Велика площа житлових і підсобних приміщень, продумана і затишна планування, гарантії, що будинок прослужить більше 100 років, — це головне, що приваблює майбутніх новоселів в будівлях, про яких ми розповімо в цій статті. Найпоширеніше житло в сталінських будинках — двійки і трійки. Зупинимося на плануванні в них двокімнатних квартир як найбільш прийнятних для типової сім’ї.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki92 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Особливості сталінок

Переваги

Перерахуємо основні чинники, що визначають престижність і затишок двокімнатних квартир в цих будинках:

 • сталінка: планування 2-х кімнатної квартири годиться і для того, щоб користуватися існуючою, і для перепланування;
 • товсті цегляні стіни в цих проектах (зовнішні — в середньому 65 сантиметрів, внутрішні — 25-35 сантиметрів) забезпечують відмінну теплоізоляцію і звукоізоляцію;
 • висота стель у приміщеннях частіше всього і в середньому 3 метри, тобто вище, ніж в будинках наступних радянських періодів;
 • загальна площа квартири — від 44 до 70 квадратних метрів;
 • досить велика площа житлових приміщень: площа кімнат від 12 (маленької) і від 15 (великий) до 25, іноді більше;
 • площа коридору — від 8 до 15, інколи більше (в основному, в квартирах, розташованих в кутових «вежах»);
 • площа кухні — від 8 квадратних метрів, а в середньому — 10-12.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki93 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Недоліки

Як правило, новосел, що в’їжджає в сталінку, платить чималі гроші і за саму квартиру, і за її доведення до бажаного стану. Як варіант, хороми вже продаються після свіжої і дорогої реконструкції, завдяки якій обладнані та облаштовані в сучасному стилі.

Що виправляти?

 • часто критичну зношеність систем водопостачання, каналізації та опалення, може навіть доведеться домовлятися з сусідами зверху і знизу про заміну загальних стояків;
 • недостатня для сучасних електричних приладів потужність електропроводки і знос її ізоляції;
 • сильно амортизовані газові плити, потребують заміни;
 • часто нерівні стіни;
 • часто різноманітний соціальний склад мешканців, і якщо зустрічається дуже небажане сусідство, то радикально і швидко вирішити цю проблему практично можна спробувати викупом ще однієї квартири.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki94 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Види сталінських будинків

За час проектування і будівництва розглянуті нами будівлі поділяються на:

 • довоєнні («раннесталинские»);
 • повоєнні («позднесталинские»).

По цілі проектування та якістю проектів вони поділяються на:

 • номенклатурні;
 • типові.

Довоєнні

Довоєнні будинки будувалися з особливою увагою до оформлення фасадів, вони споруджувалися величними і розкішними, з тим, що пізніше, у часи Хрущова було названо «архітектурними надмірностями».

Серед довоєнних сталінських багато висотних будівель. Ленінградські сталінки майже повністю формують архітектурний вигляд багатьох головних магістралей сучасного Санкт-Петербурга. Природно, зовнішня розкіш фасадів є додатковим компонентом престижності житла. Втім, цей компонент на любителя, оскільки потенційний новосел може більше уваги приділяти нюансів планування приміщень і квартири в цілому, а також необхідність і варіантів її перепланування.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki95 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Післявоєнні

Особливості повоєнних будівель були обумовлені гострим дефіцитом житла після війни внаслідок значних руйнувань.

Ці будівлі мають дві особливості:

 1. Зовнішній вигляд: розкіш і помпезність фасадів пішла на другий план, а то і зовсім була проігнорована.
 2. Внутрішнє планування і облаштування: з урахуванням дефіциту житла квартири спочатку передбачалися як комунальні, на кілька сімей, тому площі житлових, нежитлових приміщень були закладені чималі.

Таким чином, якщо ви шукаєте житло з великою кухнею, то більше уваги потрібно приділяти післявоєнним домівках. Однак на їх будівництво виділялися більш прості матеріали. Серед повоєнних сталінських будівель зустрічаються як цегляні, так і частково панельні.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki96 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Номенклатурні

Номенклатурні будівлі призначалися для проживання еліти радянського суспільства. Крім зовнішньої помпезності і багатого зовнішнього і внутрішнього декору, їх відрізняє наявність спеціальних приміщень (кабінетів, кімнат для прислуги, бібліотек) та обладнання (дуже часто — окремий сміттєпровід в коридорі або на кухні).

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki97 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Типові

Типові споруди набагато скромніше номенклатурних: фасади — більш плоскі, декоровані лише простий ліпниною, нерідко вдома не були поштукатурені. Часто використовувалися дерев’яні перекриття. Багато типові сталінки спочатку призначалися для комунальних квартир. У будинках для зовсім скромного населення — робітників — могли бути відсутнім ванна та центральне опалення. Але вони все ж складають основну забудову не центральних кварталів і магістральних вулиць, а робочих околиць і селищ.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki98 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Перепланування

Важливою перевагою сталінок є використання внутрішніх залізобетонних перекриттів. Завдяки цьому для поділу приміщень практично не використовуються несучі стіни. Це відкриває великий простір і варіанти перепланування 2-х кімнатної квартири, якщо, звичайно, початкова планування не влаштовує новоселів.

Коридор

Коридор в квартирі в сталінці дуже часто можна поділити на зони. Вхідна зона обладнується на перших трьох квадратних метрах і її займають предмети передпокою: вішалки, полички для взуття та інше. Решта простір коридору можна об’єднати з вітальні шляхом знесення перегородки або її частини. У утворився просторі можна обладнати зону відпочинку, наприклад, з екзотичними рослинами, картинами або акваріумами, або ж бібліотеку з сучасними книжковими стелажами. У будь-якому випадку потрібно ретельно продумати дизайн цієї зони, адже вона розташована відразу після передпокою і буде свого роду візитною карткою господаря.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki99 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Кухня

Якщо площа кухні 10 і більше метрів, то її можна функціонально поділити на власне кухню як місце приготування їжі і вітальню. Для поділу приміщень можна використовувати барну стійку або стелаж з невеликою глибиною. В інтер’єрі краще використовувати світлі тони, вони візуально розширюють приміщення. Також для цієї мети ефективне використання великих дзеркал.

Якщо площа кухні 15 і більше метрів, то практично може відпасти питання про знесення перегородки між кухнею і вітальнею: достатньо відокремити від кухні 5-6 метрів під кухонну зону, а на решті площі зробити вітальню.

Об’єднання кухні з вітальні

Хоча площа кухні в сталінці і без того чимала, завжди можна збільшити корисний простір. Об’єднання кухні з вітальні досягається знесенням перегородки між ними. Цей варіант перепланування годиться і тоді, коли з-за стіни між кухнею і вітальнею доводиться долати довгий шлях з одного приміщення в інше.

Але важливо пам’ятати: бажано обійтися без перенесення газової плити, каналізаційної труби та мийки до іншої стіни.

В кухонній зоні утворився приміщення обов’язково повинна бути витяжка. Перегородку можна зносити не повністю, а частково: в цьому випадку між приміщеннями робиться широкий арочний прохід.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki100 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Відділення кухні-їдальні

Цей варіант особливо підходить, якщо об’єднання кухні з вітальні було вимушеним, з-за довгого шляху між цими приміщеннями. Коли об’єднання відбулося, кухню-їдальню можна знову відокремити від решти кімнати, але вже за допомогою легкої розсувної перегородки. У цьому випадку в іншій частині кімнати можна обладнати навіть спальню: завдяки перегородці вона буде захищена від кухонних шумів і запахів.

Ванна

Як правило, у розглянутих нами квартирах ванна і санвузол роздільні. Одним це подобається, іншим — не подобається. При бажанні створити єдиний просторе приміщення, особливо, якщо спочатку ванна кімната має площу менше 3 метрів, ванну об’єднують з санвузлом. Утворилося додаткове простір можна використовувати для установки пральної машини, туалетного столика і інших аксесуарів. До цього ж способу перепланування часто вдаються при бажанні встановити джакузі.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki101 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Створення дитячої зони

Традиційний варіант для пари з дитиною — віддати під дитячу меншу з кімнат. Однак можна скористатися й іншим варіантом, який випливає з подглавы «Відділення кухні-їдальні». Якщо кухня була об’єднана з вітальнею, а потім кухонна зона з їдальні, яку можна використовувати як вітальню, відокремлена легкою розсувною перегородкою, то в іншій частині кімнати можна зробити дитячу.

І, нарешті, ще один варіант, коли велику кімнату з двома вікнами ділять на дві, отримуючи, таким чином, троячку. У утворилася новій кімнаті може бути обладнана дитяча.

Облаштування кабінету на лоджії

Лоджія — велика рідкість в сталінках. Частіше зустрічаються балкони. Тому будемо їх розглядати як одне і те ж, що може послужити місцем для майбутнього кабінету. Буває, що мешканці хочуть прибрати перегородку між лоджією (балконом) та кімнатою та збільшити житлове приміщення. Але це пов’язано з цілому поруч утомливих і часто непереборних бюрократичних процедур. Тому можна зупинитися на засклінні і утепленні лоджії (балкона) та облаштуванні в цій зоні кабінету. Стіни кабінету можна обробити функціональним і естетичним сучасним матеріалом — гнучким каменем.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki102 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Горища і підвали

Горища розташовані під двосхилим дахом. Це дозволяє мешканцям верхніх поверхів обладнати і приєднати до квартири мансарду. Підвали можуть відмінно використовуватися для комерційної діяльності, у тому числі обладнання офісу.

Стелі

Середня висота стель, як ми вже відзначали — 3 метри. Це дозволяє споруджувати під стелею складні багаторівневі конструкції з гіпсокартону в поєднанні з самими різними світильниками в бажаному кількості. Під стелею часто розташована залізобетонна балка — ригель. Її можна включити в один з рівнів стелі.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki103 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Підвіконня

Велика товщина стін крім інших плюсів означає також значну ширину і глибину підвіконь. Вони дозволяють обладнати на них цілорічний сад з тропічними рослинами або ж робоче місце, при бажанні або необхідності — зі складаний стільницею, яку можна скласти по завершенню роботи.

Способи планування

Як ми вже відзначали, можна знести перегородки між двома приміщеннями, наприклад, кухнею і вітальнею, і об’єднати їх в одне. Буває, що потрібно, навпаки, розділити приміщення, наприклад, у випадку, коли в сім’ї ростуть дівчинка і хлопчик. Тоді дві дитячі можна отримати, разгородив одну кімнату гіпсокартонною стіною або високими шафами, які стоять один до одного задніми сторонами. Крім того, для деяких квартир і їх мешканців може виявитися актуальним зміна площ окремих приміщень, будь то коридор або кімната. Тоді перегородка зноситься, а на потрібному місці зводиться нова.

stalinka: planirovka 2 komnatnojj kvartiry, preimushhestva i nedostatki104 Сталінка: планування 2 кімнатної квартири, переваги і недоліки

Можливі додаткові роботи при ремонті

Ремонт двокімнатної квартири в сталінському будинку коштує недешево.

Перерахуємо, що може знадобитися провести додатково:

 • якщо перекриття не залізобетонне, а дерев’яне, потрібно спорудити капітальну стяжку підлоги (під якісне підлогове покриття);
 • часто нерівні стіни викликають збільшення обсягу штукатурних і шпаклювальних робіт;
 • заміна загальних стояків спільно з сусідами знизу та зверху;
 • заміна електропроводки;
 • закладення сміттєпроводу, що знаходиться в квартирі, якщо він є джерелом комах, неприємних запахів, щурів і мишей.

Відео

У цьому відео описаний капітальний ремонт сталінки.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради