Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Сараї для тварин та птиці – необхідність, бо утримувати сільськогосподарських тварин і птахів найкраще в спеціально відведених для цього приміщеннях. Пристосовувати під потреби вихованців вже існуючі будівлі, наприклад, колишні склади або промислові цехи, не дуже зручно. Деколи переробка займає стільки ж часу, скільки і нове будівництво. Тому доцільно відразу взятися за спорудження окремого пташника або хліва, який буде відповідати всім необхідним вимогам. Про це наша сьогоднішня стаття.

c2592ba9cc064757fec889de12c2b600 Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Для утримання птиці та тварин на фермі необхідні спеціальні приміщення

Вибір місця для будови

Місце для пташника чи хліва слід вибирати таким чином, щоб воно знаходилося на невеликій височині. Поруч повинен бути рівна ділянка для вигулу. Від житлових приміщень господарське будова повинна відокремлювати не менше 15 м. Бажано, щоб вікна майбутнього сараю були звернені на південь — так у них буде потрапляти більше сонячного світла. Приміщення для тварин і птиці має бути віддалене від колодязів і свердловин з питною водою, бо в них можуть потрапити відходи життєдіяльності. Також поруч не повинно бути вигрібних ям і туалетів — їх запах напевно не сподобається вихованцям, а ще подібні об’єкти можуть стати джерелами інфекційних захворювань.

0552d71329f2f9358348892f66bd6948 Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Сарай слід розташовувати подалі від житла, колодязів і свердловин з водою

Нюанси планування

Для будівництва можна використовувати готові креслення, хоча їх наявність не є обов’язковою. Конструкція будь-якого сараї для домашньої живності не відрізняється особливою складністю, головне — правильно підібрати розміри і намітити розташування всередині необхідних пристосувань: стійл для худоби, сідало для птахів, годівниць, поїлок і т. п. Можна намалювати від руки умовно-приблизний план, але обов’язково зазначити на ньому необхідні вимоги, офіційно пред’являються до такого роду будівель.

Таблиця 1. Основні вимоги до сараях для домашньої живності

Розміри Визначаються в індивідуальному порядку, що залежить від кількості особин. Для 10 курей знадобиться площа 3-4 м кв. На одну козу потрібно приблизно 2-4 м кв., на корову — 7-9 м ст. Ще потрібно врахувати місце для годівниць та іншого обладнання. Висота приміщень теж може бути різною: для корівника — не менше 2 м, для козлятника і свинарника — 1,5 м.
Наявність місця для вигулу Для курей і кроликів майданчик для прогулянок не обов’язкова при клітинному типі вмісту. В іншому випадку її можна зробити зовсім невеликий. Для кіз, овець і корів потрібно обгородити не менше 10 м кв. Свиням найчастіше вигін теж не потрібен, але біля хліва можна обгородити зовсім невелику ділянку для розширення життєвого простору — рухова активність сприяє підвищенню апетиту, і поросята ростуть швидше.
Вікна і двері Вікон повинно бути достатньо, щоб у приміщенні було світло. Бажано зробити їх заскленими, з відриваються фрамугами. Розташувати більшу частину віконних прорізів стоїть на південній стороні. Двері можна зробити на протилежній. Прорізи повинні бути широкими, щоб через них можна було безперешкодно виносити відходи життєдіяльності і заносити всередину корму. У корівнику має сенс зробити двостулкові двері.
Вентиляція та утеплення Всі щілини у стінах старанно закладаються — у приміщенні не повинно бути протягів. Але разом з тим, в сараї повинна бути хороша вентиляція. Хлів і пташник необхідно додатково утеплити, якщо мова йде про регіони з суворою зимою, то має сенс провести ще й опалення. Навіть в самі сильні холоди у приміщеннях температура не може опускатися нижче 8-10 градусів.
Внутрішнє планування Для всіх тварин і птахів потрібно встановити достатню кількість напувалок і годівниць. У сараї і корівнику бажано зробити готельні стійла для кожної особини, а крім того, відгородити куточки для утримання самок з дитинчатами. Те ж саме необхідно зробити для свиноматок з поросятами. Для курей обов’язково роблять невисокі сідала, для несучок, а також для кладущих яйця качок і гусок облаштовують гнізда.

1ad341e954bc86a30a7b766fc021a4b1 Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Зразкові креслення сараїв для тварин та птиці

Які використовувати матеріали та інструменти

Для господарських приміщень підійдуть залишки будматеріалів, які вже давно лежать у запасі і чекають своєї години. Відсутні деталі можна і прикупити, вийде недорого. Інструменти теж знадобляться самі стандартні, які зазвичай і так є на кожній фермі: пили, молотки, обценьки, ємності для перемішування будівельних розчинів, пензлики та валики для фарбування, рулетка і укоси для замірів і т. м.

Дерев’яні конструкції зводяться швидше, але і служать не так довго, як кам’яно-цегляні. Сарай із дерева потрібно обов’язково добре зміцнити, стіни — прогрунтувати і фарбувати. Можна утеплити зовні і зсередини за допомогою навісного профілю, дранки і т. п. Капітальні будівлі для тварин зводяться на столбчатом фундаменті, для чого найзручніше використовувати газопенобетонные блоки, скріплені не бетоном, а спеціальним будівельним клеєм.

d36e989ee1b5c3b2dcc192600763cb7a Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Сарай каркасного типу

Як побудувати сарай для утримання домашньої птиці

У фермерському господарстві можуть міститися кури, перепілки, індики, гуси і качки. Приміщення для різних видів птахів за великим рахунок відрізняються тільки розмірами. Для індичок і водоплавних порід, а також для бройлерів знадобляться більш просторі сараї. Хоча є і ще ряд нюансів. Наприклад, індички відрізняються теплолюбивостью, тому для них необхідно підтримувати високу температуру в пташнику. Курям потрібні сідала, а качок і гусей така деталь інтер’єру ні до чого.

Фундамент для пташника краще зробити стрічкового типу — з бетону, щоб під стать не змогли проникнути миші, щури та дрібні хижаки, начебто тхорів. Глибина підстави може бути не занадто великий — достатньо 25 див.

По кутах майбутньої будівлі зводяться дерев’яні бруси, між ними робляться горизонтальні перегородки з вузьких дощок. Потім будівля обшивається фанерою. З південної сторони слід прорізати два-три вікна під стелею. Двері робиться не надто широкою і високою. Для самих птахів можна облаштувати окремий лаз. Дах виконується в один скат, покрити її можна очеретом або соломою, а зверху покласти руберойд або шифер. Обов’язково слід вивести назовні труби для вентиляції.

24274354f611e31e0860a71bc776cbd0 Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Пташник з вигулом

Як утеплити пташник?

Сарай для домашньої птиці зазвичай зводиться не капітальний і не передбачає опалення. Але температура всередині повинна бути досить високою навіть у зимові холоди. Цього домагаються за рахунок додаткового утеплення. В першу чергу в стінах ретельно зашпаровують всі щілини: протяги — це найпоширеніша причина витоку тепла.

А ось дощаті стіни краще обробити відразу при будівництві. Утеплювати їх можна різними матеріалу. Одним з найекономічніших і простих є «дідівський спосіб» — глиняна дранка на решетуванні. Це екологічно чистий матеріал, який не несе шкоди для птиці і створює в приміщенні оптимальний мікроклімат. Монтувати дранку легко, служить вона не дуже довго, але її легко замінити на новий без великих витрат.

070a664d62dab19a9d0b03ebf85bf090 Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Підлога в пташнику утеплюють соломою або тирсою

Інструкція з монтажу дранки на стіни

Крок 1

Для каркаса використовуються тонкі рейки, які можна купити в будь-якому магазині будматеріалів.

e2e7181e184c8f68c6c287e3d03652d4 Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Купіть тонкі рейки

Крок 2

Тонкі рейки зсередини прибиваються на стіни сараю в діагональному порядку.

cd02d6b6b945d1ee0dfb2d961f33f9d3 Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Рейки прибийте по діагоналі

Крок 3

Далі готується суміш з рідкої глини (її на два дні замочують в окремій ємності), деревної стружки або соломи.

731a85e0d0b3bac0838e906f09abd35e Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Приготуйте розчин

Крок 4

Розчин наносять товстим шаром на обрешітку, використовуючи кельму. Починати треба знизу стіни, поступово пересуваючись вгору і ретельно розрівнюючи поверхню.

f80d11df5305ff109a64ffcebb055edd Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Нанесіть розчин на обрешітку

Крок 5

Після висихання стіну затирають і фарбують розведеною вапном. Побілка потрібна обов’язково, тому що служить в якості санітарної заходи.

c647d10ee9bc0de5f1c0c4c202561e17 Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Пофарбуйте стіну

Внутрішнє облаштування

Для забезпечення пернатим мешканцям нормального комфорту необхідно зробити всередині сараю сідала і гнізда, встановити поїлки та годівниці. При цьому слід дотримуватися ряду правил:

  • кури проводять на сідалах багато часу, тому жердочки повинні бути досить міцними; для їх виготовлення підійдуть дерев’яні бруси з діаметром 5-6 см; палицям потрібно надати округлу форму і зашліфувати наждачкою; мають конструкцію на висоті 45-50 см від підлоги;
  • гнізда влаштовують у затемненій частині пташника; можна пристосувати для них старі ящики або кошики глибиною 40-50 см та шириною 30-35 см; всередину кладуть солому або тирса; кількість місць розраховують виходячи з кількості несучок: наприклад, на 20 птахів потрібно 10 гнізд;
  • годівниці і поїлки краще робити закриті, щоб птахи не розтягували корм і не розливали воду, забруднюючи підлогу;
  • необхідно передбачити й окремі ємності з дрібної золою — у них птахи купаються, позбавляючись від паразитів під пір’ям.

5537eb6d801af7e62403bae6b468f4ae Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

В курнику необхідно зробити гнізда для несучок

Як побудувати крільчатник

Житло для вухатих вихованців можливо створювати за типом каркасно-дощаній конструкції. Такий сарай не відрізняється великими розмірами, але всередині його слід розділити на зони або ж встановити окремі клітини для пухнастих звірків. Кроликів краще тримати по одному, щоб контролювати процес розмноження. Для самок з дитинчатами і неподрощенного молодняку виділяється більш просторий куточок з утепленням і штучним світлом.

Відео – Пристрій кролятника

В цілому будівництво дерев’яного кролятника нагадує процес зведення пташника, описаний вище. Але в даному випадку приміщення повинно бути побільше і вище. Клітини всередині зручніше розташовувати в два ряди для економії площі. Тому на 10 тварин потрібен сарай розміром 3х5 м і висотою 2-2,5 м. Для будівлі потрібен стійкий фундамент на арматурному карасі, залитому бетоном. На нього встановлюється конструкція з бруса, обшита обрізний дошкою.

0603c9a6b07bddcc67e7de5222053fb0 Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Поради для сараю для кроликів

Всередині кролятника монтуються клітини-шреды: суміжні комірки з передньої сітчастої стінкою. Найчастіше їх встановлюють у кілька ярусів — у два-три. На фронтальній частині навішуються годівниці і поїлки.

b9cdbb6e3fb33dbf0ab22a3a2231efcf Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Сарай-крільчатник

Як побудувати хлів для свиней, великої та дрібної рогатої худоби

Для більш великих домашніх тварин краще підійде капітальна будівля з цегли, бетонних або газопінобетонних блоків. Сарай слід зробити просторим, щоб у ньому було комфортно худобі і доглядають за ним. Корів, кіз і овець регулярно доять, тому місця всередині повинно бути достатньо для проведення подібної процедури. На одну корову передбачено шість кв. м, на козу і вівцю — два-чотири кв. м. У приміщенні повинні бути широкі проходи і великі двері, щоб було зручно щодня прибирати гній і заносити корму.

Відео — Сарай для утримання тварин

Спочатку з цегли або блоків роблять фундамент, облицьовуючи його бетоном. Основу укладають у попередньо вириту траншею глибиною близько 0,6 м. Далі з блоків робляться кути, їх вирівнюють за допомогою рівня і схилу. Після чого встановлюються направляючі — вертикальні бруси, які кріпляться до блоків за допомогою скоб. Між ними натягують шнур для того, щоб бачити, як робити рівну кладку. Тепер потрібно звести стіни — заввишки приблизно 2-2,5 м. Шви потім рекомендується зашпаклювати з внутрішньої сторони, щоб уникнути протягів.

Дах робиться двосхилим. Підлога залита бетоном, обов’язково слід зробити жолобки для стоку сечі і рідких відходів. Зверху укладається дощатий настил з окремих щитів, які можна змінювати. Внутрішній простір розмежовується окремими стійлами, в кожному робиться персональна годівниця поїлка. У сарай варто провести електрику, а у великій корівник і свинарник — ще й водопровід. Проточна вода добре допомагає при щоденному прибиранню.

00c860f38114cffaccfe5aedd05d32af Сараї для тварин та птиці: як побудувати своїми руками

Корівник повинен бути просторим, з окремими стійлами всередині

Висновок

Для правильного утримання сільськогосподарських тварин та свійської птиці необхідні окремі приміщення. Побудувати сарай своїми руками не так вже й складно, для нього можна використовувати залишки будматеріалів і самі звичайні інструменти. Головне — правильно вибрати місце для будівлі, визначитися з типом і розмірами конструкції.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Всезнайко - Корисні поради